Skocz do zawartości

Przeniesienie kuchni do salonu.


Recommended Posts

Witajcie kochani, 

 

Jestem nowy na forum i mam nadzieję, że mój temat napisałem w dobrym dziale. 

 

Otóż razem z żoną zakupiliśmy domek w stanie surowym otwartym. Z dnia na dzień coraz więcej nowych pomysłów w głowie, ale myśląc o budżecie te nasze pomysły tak samo szybko odchodzą, co się pojawiają. 

 

Ustaliliśmy, że na początku wykończymy jedynie tylko parter, górę będziemy starali się powoli wykończyć jak już się wprowadzimy. Obecnie nie mamy dzieci, ale mamy plany za kilka lat :)

 

Moje pytanie brzmi czy aby przenieść kuchnię do salonu muszę nanosić jakieś zmiany w projekcie??  

 

Projekt naszego domku to ATOS z dobredomy. Nasza alternatywa powstała sama :) Żona przez chwilę bawiła się w architekta ;) i wspólnie udało się stworzyć coś takiego. 

 

Czy zmiany, które sobie zrobiliśmy wymagają zmian w projekcie i konsultacji z architektem?? 

 

Za wszystkie podpowiedzi bardzo dziękuję. 

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego wieczorku,

Dominik.

atos_r1.jpg

plan (1).png

Link do komentarza

Jesteście pewni, że po to się budujecie, by potem mieć blokowe standardy (czyli bardzo ciasno)?

Jak chcecie tradycyjną wentylację, to trzeba przenosić kominy.

Łazienka - nie wejdziecie do niej bo sedes w drzwiach.

 

Moja rada: Jeśli nie macie kasy znajdźcie inny projekt. Też do wykańczania ratami, ale bez garażu. Bo w tym projekcie wy się kisicie, a samochód ma pełny luksus. Samochód jest ważniejszy od was?

Garaż można dobudować, jak się okaże, że kasy zostało. I nie musi być wolnostojący - można dobudować do budynku - przykładowo jak w tym projekcie:

Dom_rzut.jpg

Dom_rzut_parter_blog.png

 

Jak już musicie budować koniecznie ten projekt, to śpijcie na razie w salonie. łóżko można oddzielić od kanapy np. parawanem

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

A jaki ma być tam kocioł? Bo jeżeli gazowy, to można myśleć o adaptacji pomieszczenia gospodarczego na kuchnię. Może nawet kuchnie i łazienkę ze 2 m2. To WC jest na nią zbyt małe. Ponadto, jeżeli garaż ma ocieplone ściany i wystarczającą wysokość, można w nim zrobić pokój.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
16 godzin temu, dominik12171 napisał:

Czy zmiany, które sobie zrobiliśmy wymagają zmian w projekcie i konsultacji z architektem?? 

Każda zmiana wymaga zgody projektanta.

 

To tylko tak prosto wygląda:

- trzeba "przenieść" lub zaprojektować dodatkowy komin wentylacyjny (zmiana w projekcie naniesiona przez projektanta/architekta),

- trzeba jakoś wyprowadzić powietrze z łazienki - jak zostaje stary komin to bezproblemowo,

- na poddaszu "przenieść" łazienkę -  w przypadku pozostawienia komina wentylacyjnego, łazienka może zostać tak jak w projekcie,

- trzeba zmienić projekty instalacji wodnokanalizacyjnej,  elektrycznej, gazowej (jak jest w projekcie gaz) - akceptacja i zmiana projektanta,

- być może zaistnieje konieczność zmiany "podejścia" wodociągowego i kanalizacyjnego też powinno być akceptowane przez projektanta.

Ps. Zmiany zaproponowane przez Elfir w zasadzie nie wymagają zgody projektanta - jeśli w kuchni jest (ma być) kuchenka gazowa potrzebna będzie korekta projektu instalacji gazowej.

Wentylacja w kuchni do ogarnięcia bez konieczności zmiany projektu.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi. 

 

Co do instalacji to na naszej ulicy nie ma gazu, jest w planach za jakieś 2 lata, my jednak chcemy zakupić indukcję i przy niej zostać. 

Więc do gazu podłączać się nie będziemy.

 

Jeśli chodzi o komin wentylacyjny to musi zostać tam gdzie jest gdzie jest, ponieważ łazienka na poddaszu jest bardzo duża. 

 

Dla nas to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ na górze będzie duża łazienka z wanną. 

14 godzin temu, Elfir napisał:

 

Łazienka - nie wejdziecie do niej bo sedes w drzwiach.

Drzwi na dole w łazience mają otwierać się na zewnątrz, więc z tym problemu raczej też nie będzie. 

Myśleliśmy o malutkim prysznicu, który zmieścił by się w tej łazience na dole. 

 

Na zdjęciu kolorem czerwonym zaznaczyłem komin wentylacyjny 

atos_r1aa.thumb.jpg.5ab9b73a2e1880911770652e3503f88b.jpg

 

 

Dodaje również rzut poddasza z duża łazienką.

 

atos_r2.thumb.jpg.3a27d169714b0ecc1587c75894d4d08e.jpg

Link do komentarza

W takim razie można myśleć o przerobieniu pomieszczenia gospodarczego na kuchnię. Może nawet kuchnię i łazienkę. Wszystkie niezbędne instalacje prawdopodobnie są. Skoro to budynek już istniejący najtrudniejsze będzie przebicie otworu w ścianie nośnej. Nad garażem te warto się zastanowić. Jak to już ktoś napisał, na razie macie komfort dla samochodu, dla siebie już gorzej.

Link do komentarza

Kuchnia w oryginalnym projekcie jest długa i wąska, co nam się nie podoba (mieliśmy okazję miekszac w domu z taką kuchnią i jest mało praktyczna).

 

Dodatkowo chcielibyśmy mieć kuchnię połączoną z salonem, bo według nas takie rozwiązanie ma dużo więcej plusów. 

 

Salon może i będzie maly, ale dla nas to też nie problem. 

 

Tak jak wspomniałem na początku nie chodzi mi o usytuwanie kuchni, a o to czy zaproponowane przez nas zmiany musimy konsultować z architektem i nanosic zmiany w projekcie. 

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:        
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...