Skocz do zawartości

doprowadzenie prądu do domu od skrzynki


Recommended Posts

witam,
postawili mi właśnie w granicy działki skrzynkę elektryczną/prądową i mam teraz kilka pytań:

1: czy mogę teraz w dowolny sposób doprowadzić prąd kablem do domu do mojej skrzynki?chodzi mi o położenie kabla i zachowanie jakichś odległości od innych przyłączy, zachowanie kątów itp.? czy mogę go po prostu puścić najkrótszą i najprostszą drogą? 

2:jaki kabel położyć?ktoś mi powiedział że najlepiej 5x10 czarny-czy to prawda i czy jest on wystarczający?dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem

3: czy mogę puścić ten kabel rurą pcv np.fi 75?

4: jeśli mowa o rurze to chciałbym zapytać czy mogę zostawić tam dodatkowo jakiegoś "pilota" na przyszłość i pociągnąć w razie W. jakieś inne kable czy to np. światłowód, jakiś inny elektryczny, cokolwiek... czy można tak zrobić i czy to w niczym nie będzie przeszkadzać?chodzi o to żeby w przyszłości już nie kopać dziur i trawnika tylko swobodnie przeciągnąć potrzebne elementy.

pytania może śmieszne ale dla laika...oczywiście prąd podłączy mi elektryk 

pozdrawiam

Link do komentarza
8 godzin temu, boombox20 napisał:

1: czy mogę teraz w dowolny sposób doprowadzić prąd kablem do domu do mojej skrzynki?chodzi mi o położenie kabla i zachowanie jakichś odległości od innych przyłączy, zachowanie kątów itp.? czy mogę go po prostu puścić najkrótszą i najprostszą drogą?

Oczywiście, że należy wybierać najkrótszą i najprostszą drogę, tym niemniej zachowanie odległości od innych instalacji, albo np. minimalny promień  zaginania kabla, są wymagane. Elektryk będzie je znał.

 

Cytat

2:jaki kabel położyć?ktoś mi powiedział że najlepiej 5x10 czarny-czy to prawda i czy jest on wystarczający?dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem

W ziemi układa się kable do tego przystosowane, najczęściej YKY albo YAKY. Ten drugi typ to kable z żyłami aluminiowymi, tańsze i lżejsze od miedzianych i to one są najczęściej stosowane w elektroenergetyce, przy czym stosowanie aluminium o mniejszym przekroju zyły niż 16 mm2 jest zabronione..

Czyli"ktoś" Ci bardzo źle doradził. Miedziany kabel 5x10 to zbędny wydatek, piąta żyła jest w nim niepotrzebna, bo i tak musisz wykonać własne uziemienie, to wykonane przez energetyków służy do innych celów. Reasumując - układaj kabel YAKY 4 x 16 mm2. To jest rozwiązanie optymalne.

 

Cytat

3: czy mogę puścić ten kabel rurą pcv np.fi 75?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Rury stosuje się tylko w określonych przypadkach, przy zbliżaniu się do innych instalacji, przejściach pod drogami itp. Elektryk ma to znać.
 

Cytat

4: jeśli mowa o rurze to chciałbym zapytać czy mogę zostawić tam dodatkowo jakiegoś "pilota" na przyszłość i pociągnąć w razie W. jakieś inne kable czy to np. światłowód, jakiś inny elektryczny, cokolwiek... czy można tak zrobić i czy to w niczym nie będzie przeszkadzać?chodzi o to żeby w przyszłości już nie kopać dziur i trawnika tylko swobodnie przeciągnąć potrzebne elementy.

"Tam" niczego nie wstawiaj bo nie masz do czego. A jesli potrzebujesz coś przeciągać to zakop sobie pustą rurę i będziesz mógł potem przeciągać przez nią co tylko zechcesz.  Dobrze by jednak było aby rura była w pewnej odległości od kabla bo podczas trafienia pioruna w sieć elektryczną w przewodnikach znajdujących się w rurze mogą wyindukować się znaczne napięcia i przenieść się na instalację domową.

Link do komentarza

W umowie przyłączeniowej są podawane warunki techniczne po stronie odbioru jak też rodzaj systemy sieci elektroenergetyczne decydujący m. in. o liczbie przewodów w WLZ. Doprowadzenie energii do budynku powinno być zaewidencjonowane geodezyjnie a instalacja wewnętrzna wykonana na podstawie projektu. Formalnie dostawa energii elektrycznej może nastąpić po odbiorze instalacji  - może to być nawet jedno gniazdko zasilane z rozdzielnicy. 

Link do komentarza
Gość elpapiotr
3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

W umowie przyłączeniowej są podawane warunki techniczne po stronie odbioru jak też rodzaj systemy sieci elektroenergetyczne decydujący m. in. o liczbie przewodów w WLZ.

Naprawdę ? Niesamowite. Skąd takie informacje ?

Może jeszcze ilość gniazdek podają ?

Edytowano przez elpapiotr (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...