Skocz do zawartości

malutki skalniaczek


Recommended Posts

Witam, jestem tutaj nowa, dopiero uczaca sie forumowiczka, chialabym nauczyc sie tu podstaw zakladania przydomowego malego ogrodka a raczej skalniaka. 

Moje pytanie na poczatek to jakie rosliny, krzewy mozna sadzic jesienia i czy moge zalozyc skalniak teraz czy lepiej poczekac do wiosny? 

Z gory dziekuje za odpowiedzi :) 

Link do komentarza

Jesienią można sadzić większość roślin ogrodowych - np. iglaki, byliny, niskie cebulowe, ale osobiście wstrzymałbym się (bo jest listopad) i zaczekał do wiosny. Wiosną, w centrach ogrodniczych, oferta niskich bylin (a takie najlepiej nadają się na mały skalniak) będzie największa. Ponadto nie będzie trzeba wtedy zabezpieczać ich przed zimnem. Teraz, z uwagi na końcówkę sezonu, miałyby niewiele czasu, by się dobrze zaaklimatyzować na nowym miejscu.
Polecam lekturę kilku artykułów o skalniaku:
--- http://www.zielonyogrodek.pl/maly-skalniak-wybor-roslin

--- http://www.zielonyogrodek.pl/rosliny-na-skalniak-co-posadzic-na-skalniaku

--- http://www.zielonyogrodek.pl/skalniak-w-ogrodzie-poradnik-zakladania-skalniaka

 

Link do komentarza

to ma być skalniak czy kupka kamieni z roślinkami?

 

bo jak skalniak to wymaga specjalistycznego podejścia, bo różne rośliny mają różne wymagania - odczyn, wilgotność, ilość słońca. Musisz wówczas określić jaki konkretnie ekosystem chcesz odtwarzać.

A jak kupka kamieni z roślinami, to sadź co ci się podoba.

Link do komentarza
13 minut temu, Elfir napisał:

skalniak czy kupka kamieni

Zakładam, że dorcia serio podchodzi do problemu i - na początek - poczytała chociaż te wskazane wyżej lektury...

I przy proponowanym przeze mnie zebraniu i ułożeniu kamieni - będzie robić to w miarę świadomie i że faktycznie nie wyjdzie zwykła kupa kamieni

Link do komentarza

w takim razie kamień - zebrane na polu otoczaki się nie nadają.

Prawdziwie górskie rośliny mają specyficzne potrzeby - wysoką wilgotność powietrza, niską temperaturę, przy jednocześnie bardzo przepuszczalnym podłożu. Najtrudniej jest z tą niską temperaturą. 

W profesjonalnych alpinariach u podstawy górki robi się stawki i wodospady. Parująca woda obniża lokalnie temperaturę i nawilża jednocześnie powietrze.

 

Możesz jednak zrobić uproszczoną wersję jakiś nasłonecznionych wapiennych skał na południu Europy z lawendą, hyzopem, ostrogowcem, mydlnicą, macierzanką, tymiankiem, goździkiem kartuzkiem, jałowcem sabińskim i karłową sosną (udającą siewkę pinii).

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 lata temu...

Skalniak może mieć różną formę i kształt, ale najlepiej jeśli znajduje się w miejscu dobrze nasłonecznionym, bo większość roślin skalnych lubi takie stanowisko.

Jeśli będzie to południowa lub południowo-zachodnia ekspozycja i pełne słońce, trzeba wybrać rośliny tolerujące nawet okresowe przesuszenie.

Zbocza wschodnie są znacznie krócej nasłonecznione.

Skalniak można też założyć w cieniu, ale wtedy będziemy mieć do dyspozycji mniejszą ilość gatunków.

Nie watro budować go w sąsiedztwie wysokich drzew, ponieważ będą go nadmiernie zacieniać i pobierać znaczną ilość wody.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...