Skocz do zawartości

Czy dwie osobne wężownice da się spiąć w jeden układ grzewczy z pompą ciepła?


Pomocnik

Recommended Posts

Wężownice połączyć można , ale pytanie w jakim celu? Z reguły umieszczane są one na różnych wysokościach w zbiorniku i służą do współpracy z różnymi źródłami ciepła, tworząc też zróżnicowany rozkład temp. w zbiorniku. Standardowo wystarczy wykorzystanie jednej (drugą można zaślepić) lub doświadczalne  połączenie w szereg bądź równolegle w zależności która wersja zapewni pożądany komfort pozyskania ciepłej wody.

Link do komentarza

Przy doborze zbiornika, do którego ma zostać podłączona pompa ciepła najistotniejsza jest dostępna powierzchnia wężownicy w zbiorniku (czyli powierzchnia wymiany ciepła).

Jeżeli planowany jest zakup pompy ciepła to przede wszystkim należy zweryfikować jaka jest wymagana powierzchnia wężownicy dla wybranego modelu urządzenia.

Dwie wężownice można łączyć szeregowo i przez to uzyskać większą powierzchnię wymiany ciepła (czy wystarczająco dużą należy zweryfikować).

Podłączenie pompy ciepła do wężownicy o zbyt małej powierzchni będzie skutkowało niepoprawną pracą urządzenia.

Drugim aspektem jest kwestia ilości źródeł, które będą podłączone do danego zbiornika. Jeżeli pod pompę ciepła zostaną wykorzystane dwie wężownice to nie pozostaje nam wolna wężownica do podłączenia innego źródła (jeżeli jest takie planowane).

Generalnie do pomp ciepła dedykowane są specjalne zbiorniki o zwiększonej powierzchni wężownicy (np. MAXI/ MAXI PLUS): https://galmet.com.pl/pl/podkategoria/wymienniki-cwu-do-pomp-ciepla

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...