Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Domek na 9 arową działkę


Recommended Posts

Mamy 9 arową działkę na planie prostokąta, zbliżonego raczej do kwadratu. Zastanawiamy się poważnie, aby wybudować na niej domek taki do około 130-140 m kw. Domek dla rodziny 2+2.

Jest kilka koncepcji, ale nie chcielibyśmy całej powierzchni działki przeznaczać pod zabudowę.

Myślimy więc o jakimś piętrowym rozwiązaniu. Najlepiej jakaś w miarę prosta bryła, z prostym dachem.

Co powiecie o czymś takim: https://www.mgprojekt.com.pl/biba

Prosta bryła, ale z drugiej strony niebalnalny wygląd.

Prośba jeszcze o ocenę rzutuów:

Parter:

projekt-domu-biba-rzut-parteru-.png

 

piętro:

projekt-domu-biba-rzut-poddasza-.png

 

Co można byłoby ewentualnie tam zmienić?

 

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2017 o 11:12, hirekbuzy napisał:

 

Co można byłoby ewentualnie tam zmienić?

 

 

Koszmarnie dużo okien połaciowych. Ile się da wywalić, powiększając przeszklenia elewacyjne.

"Kotłownia" ma takie rozmiary, że w grę wchodzi tylko PC albo kocioł gazowy.

Łazienki/ miejsca poboru wody rozrzucone po całym budynku- dla mnie duży minus. Instalacja bardziej skomplikowana.

Pralnia wąska. Dla mnie za wąska.

 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kotłownię, to tutaj rzeczywiście będzie albo kocioł gazowy albo PC, innej możliwości raczej nie bierzemy pod uwagę.

Miejsce poboru wody - hmm, może i tak, ale jak czy nie jest przypadkiem tak, że jak się chce mieć trochę inny dom niż klocek, to trzeba pójść na tego typu kompromis?

Instalacja skomplikowana? Można prosić o rozwinięcie?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumuję wątpliwości przedmówcy, to zgodnie z planem masz jakieś 5 osobnych miejsc poboru wody, łazienka i kuchnia na dole (rozstrzelone) i łazienka, pralnia i jeszcze łazienka na górze - też rozstrzelone. Co widzę, to z pionu przy schodach instalację trzeba by ciągnąć po całej chałupie, bo niewiele jest punktów łączenia się poboru wody przez ścianę. Nie wiem czy to kompromis. Na planie wygląda to dość chaotycznie, w rzeczywistości w tym układzie na pewno będzie nietuzinkowo, choć też nie widzę tu jakieś wielkiej awangardy. Kwestia poczucia estety i znajomości podstawowych problemów konserwacyjnych na przyszłość. Swoją drogą 10 arów działki w kwadracie to za wiele nie jest. Jeśli tematu jeszcze nie zamknąłeś, może warto sposiłkować się pomysłami na projekty domów na wąską działkę, co może znacząco pomóc Ci przy projektowaniu i inspirowaniu się przy okazji również nietuzinkowych rozwiązań, szczególnie, że faktycznie w kilku punktach planu nie masz zbyt wielkiej elastyczności. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Czy ty rozumiesz słowo pisane - przecież piszę, że "może potraktowali teścianki jako dodatkową podporę". To nie znaczy - że uważam, że to dobrze! Pomocniczy przykład: Kiedyś pacjentowi amputowano nie tę nogę, co trzeba, bo ją potraktowali lekarze, jako tę do ucięcia. Była do ucięcia? Obciążył, być może zbyt mocno, co może źle wpłynąć na strop i na ścianki.  Nie każde kilka prętów z betonem = wieniec.  wystarczy chyba - jak zwali się strop. To mało? Wymieniłem kilka czynników - a jaki wstrząs? Np upadek  ciężkiego przedmiotu, działanie jakiegoś urządzenia powodującego drgania płyty... Kilka, kilkanaście osób tańczących rytmicznie na stropie też może mieć wpływ.... Wszystko zależy od obecnej granicy tolerancji. Ale to wszystko dywagacje - bo nie wiadomo, na czym oparty jest strop!
  • nie, nie jest ok     no to jest konstrukcyjna czy nie? bo jak podpora to jest, czyż nie? czy tylko leciutko?     dobre, związał ze stropem, ale ich nie obciążył wylewając wieniec, ciekawe do czego służy wieniec     wstrząsu? uuu, a jakiego? Śląsk? i co się ma zawalić? strop? ściana? chałupa?    to wszytko to rozumiem, że doświadczenie doświadczonego nie konstruktora? kreatywne, nie powiem, że nie    
  • Jeśli chodzi o uzgodnienia - jest zgoda na budowę takiego tarasu od wspólnoty mieszkaniowej. Jest tam kilka warunków, m. in. maksymalne obciążenie, ale jest to dalekie od wagi takiego tarasu. Nie mozna też uszkodzić hydroizolacji, dlatego słupki mają być zrobione na izolacji bez jej przerywania. 
  • Jeśli tak jest - to powinno być ok. Choć nie wiem, po co wstawili te zbrojenia na ścianki - może po to by uzupełnić te przestrzenie między stropem a ścianką. Albo potraktowali te ścianki, jako dodatkową podporę, ale to może być błąd - bo płyta zwykle nie jest zbrojona na takie podpórki i mogą one szkodzić konstrukcji. Być może - jeśli są to ścianki niestabilne - np stojące samodzielnie, nie krzyżujące się - to chciał je związać ze stropem, żeby się nie przewrociły. W sumie to by trzeba spytać tego - co wykonywał ten strop - albo zobaczyć na projekt.  Jeśli wisi na tych sciankach 12 cm - to to, że stoi, nie znaczy - że się nie zwali. Kwestia czasu, wstrząsu, dociążenia stropu, itd... Przecież katastrofy budowlane b często nie następują od razu - zwykle stoi jakiś czas. Czasem nawet dość długo - takie trwanie na krawędzi.
  • Masz projekt zbrojenia stropu? Szczególnie nad tymi "wieńcami" na ściankach 12 cm...   Jak mocniej obciążysz strop w okolicy "poduszki betonowej" z wieńcem (oczywiście dalej od podparcia na nośnej, konstrukcyjnej ścianie), to przecież  i on - ten "wieniec" - się ugnie  i wtedy ściana może popękać... Nie musi... ale może...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...