Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Domek na 9 arową działkę


Recommended Posts

Mamy 9 arową działkę na planie prostokąta, zbliżonego raczej do kwadratu. Zastanawiamy się poważnie, aby wybudować na niej domek taki do około 130-140 m kw. Domek dla rodziny 2+2.

Jest kilka koncepcji, ale nie chcielibyśmy całej powierzchni działki przeznaczać pod zabudowę.

Myślimy więc o jakimś piętrowym rozwiązaniu. Najlepiej jakaś w miarę prosta bryła, z prostym dachem.

Co powiecie o czymś takim: https://www.mgprojekt.com.pl/biba

Prosta bryła, ale z drugiej strony niebalnalny wygląd.

Prośba jeszcze o ocenę rzutuów:

Parter:

projekt-domu-biba-rzut-parteru-.png

 

piętro:

projekt-domu-biba-rzut-poddasza-.png

 

Co można byłoby ewentualnie tam zmienić?

 

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2017 o 11:12, hirekbuzy napisał:

 

Co można byłoby ewentualnie tam zmienić?

 

 

Koszmarnie dużo okien połaciowych. Ile się da wywalić, powiększając przeszklenia elewacyjne.

"Kotłownia" ma takie rozmiary, że w grę wchodzi tylko PC albo kocioł gazowy.

Łazienki/ miejsca poboru wody rozrzucone po całym budynku- dla mnie duży minus. Instalacja bardziej skomplikowana.

Pralnia wąska. Dla mnie za wąska.

 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kotłownię, to tutaj rzeczywiście będzie albo kocioł gazowy albo PC, innej możliwości raczej nie bierzemy pod uwagę.

Miejsce poboru wody - hmm, może i tak, ale jak czy nie jest przypadkiem tak, że jak się chce mieć trochę inny dom niż klocek, to trzeba pójść na tego typu kompromis?

Instalacja skomplikowana? Można prosić o rozwinięcie?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumuję wątpliwości przedmówcy, to zgodnie z planem masz jakieś 5 osobnych miejsc poboru wody, łazienka i kuchnia na dole (rozstrzelone) i łazienka, pralnia i jeszcze łazienka na górze - też rozstrzelone. Co widzę, to z pionu przy schodach instalację trzeba by ciągnąć po całej chałupie, bo niewiele jest punktów łączenia się poboru wody przez ścianę. Nie wiem czy to kompromis. Na planie wygląda to dość chaotycznie, w rzeczywistości w tym układzie na pewno będzie nietuzinkowo, choć też nie widzę tu jakieś wielkiej awangardy. Kwestia poczucia estety i znajomości podstawowych problemów konserwacyjnych na przyszłość. Swoją drogą 10 arów działki w kwadracie to za wiele nie jest. Jeśli tematu jeszcze nie zamknąłeś, może warto sposiłkować się pomysłami na projekty domów na wąską działkę, co może znacząco pomóc Ci przy projektowaniu i inspirowaniu się przy okazji również nietuzinkowych rozwiązań, szczególnie, że faktycznie w kilku punktach planu nie masz zbyt wielkiej elastyczności. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • takie sensacje, że coś pomoże na rdzę grusz i jałowców są błędne. Faktem jest sposób podany i stosowany przez pracownice(dla użytkowników profesjonalnych). Należy w  tym wypadku opryskać grusze wiosną 2 razy całkiem dokładnie w okresie nabrzmiewania pąków i kwitnienia. Jedyny środek to Score, i niestety musi być temperatura od +12 C wzwyż, najlepiej 8 godzin do 3 dni bez opadów. Miedziany i pudrowanie nie działają wcale. Jeżeli jałowce są zaatakowane, to jest zbyt późno, by je uratować, to już trwa ponad rok. Wprawdzie uratowałem róże  z żółtaczki astra srebrem i czymś tam, ale tego się nie da zrobić. Obecnie bukszpany należy opryskiwać 10 razy w roku Mospilanem na ćmę. To straszne.
  • 1. no  w wikipedii tego nie znajdziesz 2. ja nic nie muszę opierać niewiele widziałeś? może jednak wiele, z racji choćby wieku, a że nie zrozumiałeś 3. popatrz, już odchudziłeś żelbet o 3 centy (z 15 do 12) uhu, konstrukcja stalowa, grubo, znaczy się jaka ta konstrukcja? znowu lekko, ile to w końcu jest? a działówki tak się stawia, żeby lekko nie było, a nawet leciutko     to to już typowo twoje buractwo, ale czego od takiego oczekiwać...
  • 1. Pod jakimi warunkami? 2. No to opieraj - na swoją odpowiedzialność. Ja w życiu na cegle 12 nie oparłbym stropu żelbetowego o rozpiętości 3 m, albo więcej. 3.Jedynym murem wg mnie konstrukcyjnym o grubości 12 cm mógłby być żelbet. Tak jak wyżej napisałem. Albo konstrukcja stalowa - ale to juz nie mur. Jak ci sie strop lekko ugnie i dociśnie ściankę, działową, to bedzie lekko. Ale oparty będzie na ścianach konstrukcyjnych.   Oparcie stropu - to nie żarty. A ty retro, zapytaj żony, czy na ściance działwej opiera strop żelbetowy. I przykładaj taką smą miare do bezpieczeństwa konstrukcji, jak do swojej elektryki.
  • Masz belkę na 13 cm szerokie. Blachy z boku + łebki śrub - to jakieś 2 cm więcej. Z okladem ( razem ze szczeliną powietrza koło belki) będzie 16 - 17 cm. To co za problem obmurować to ceglą czy bloczkami na zaprawie cementowej czy innej? Normalnie murujesz z dziurami na belkę. A jeśli to nie mur, tylko ścianka kolankowa - to przecież ona powinna być za czołem belki przy zewnętrznymlicu muru. To nawet nie trzeba belek obmurowywać, chyba że masz jakieś grube te ścianki kolankowe.  
  • Można dać kątowniki przymocowane do wieńca, tak jak w poście Zenka . Dość prosto i solidnie. Tylko nie do czoła, a do boków belki. Przecież to co do zasady analogiczne rozwiązanie do tego które podałem na rysunku. W starych kamienicach to się właśnie zostawiało szczeliny wokół belek i nawet nie smołowało belek od czoła. Właśnie, żeby ruch wilgoci dalej był możliwy.  Umocowanie belek do wieńca jest wytrzymałościowo lepsze niż pozostawienie ich swobodnie. I pewniejsze pod względem stabilności stropu. Belki potrafią się znacznie odkształcić, a wtedy nieutwierdzony strop zacznie się ruszać (drgania) przy każdym kroku.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...