Skocz do zawartości

Obróbka drewna


Lumena

Recommended Posts

Jeżeli nie robiłeś nigdy w drewnie to polecam abyś w to nie wchodził bo tylko szkoda Twoich pieniędzy na wydane narzędzia. Bez urazy, narzędzia same nie robią, musi być do tego kumaty operator.

Chyba, że pisząc "meble" masz na myśli jakieś regały, półki to jeszcze rozumiem i w razie czego coś doradzę, możesz się tego podjąć ale jeżeli chodzi o jakąś produkcję i powtarzalność mebli to odradzam.

Link do komentarza
54 minuty temu, Lumena napisał:

Dzień dobry mam troche jakościowego drewna od teścia i rozważam obróbkę pod kątem meblarskim. Niestety nie wiem jaki sprzęt dobrać żeby mi nie zniszczyło drewna. Polerka, cięcie te sprawy. Polecicie jakieś rozwiązania?

Polerka, cięcie, te sprawy... Mam wrażenie, że nie wiesz o czy mówisz. Do obróbki drewna pod kątem meblarskim służą specjalizowane maszyny, inaczej nie sprostasz wymaganiom jakościowym.

 

A tych co Ci polecają elektronarzędzia olej ciepłym moczem, razem z ich poradami.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 godzin temu, Lumena napisał:

Dzień dobry mam troche jakościowego drewna od teścia i rozważam obróbkę pod kątem meblarskim. Niestety nie wiem jaki sprzęt dobrać żeby mi nie zniszczyło drewna. Polerka, cięcie te sprawy. Polecicie jakieś rozwiązania?

Meblarstwo to najwyższa półka w stolarstwie, tu niezbędna jest wiedza teoretyczna oraz doświadczenie, na początku zdobywane w zakładzie stolarskim. Na rynku funkcjonuje wielu samouków tworzących arcydzieła, ale tu trzeba mieć wrodzone predyspozycje oraz pasję w tworzeniu. Próbuj, poznaj gatunki drzew oraz właściwości drewna, sposoby jego obróbki i do tego kompletuj narzędzia. Pamiętaj - surowiec musi być suchy - to podstawa.

Link do komentarza

Lumena nie napisał, że bedzie zajmował się produkcją mebli. Ja zrozumiałem, że ma trochę dobrego drzewa i chce sprobować coś zrobić. Jest trochę materiałów nt w necie, na YT, trochę witryn dla majsterkowiczów. Potrzeba mu trochę narzędzi. Ja nie widzę problemu.  

12 godzin temu, retrofood napisał:

Polerka, cięcie, te sprawy... Mam wrażenie, że nie wiesz o czy mówisz. Do obróbki drewna pod kątem meblarskim służą specjalizowane maszyny, inaczej nie sprostasz wymaganiom jakościowym.

 

A tych co Ci polecają elektronarzędzia olej ciepłym moczem, razem z ich poradami.

Nieprawda - zależy co będzie robił. Specjalizowane maszyny służą do produkcji towarowej w dużej ilości, nie w jednostkach. 

Każdy mebel  można zrobić ręcznym narzędziem - jak robiono dawniej, ale można sobie ułatwić elektronarzędziami. 

A czy podoł - jak nie spróbuje, nie sprawdzi. Ja mu życzę powodzenia. 

3 godziny temu, Parkiet Komplex napisał:

Meblarstwo to najwyższa półka w stolarstwie, tu niezbędna jest wiedza teoretyczna oraz doświadczenie, na początku zdobywane w zakładzie stolarskim.

oczywiście tak najlepiej - ale samoukiem też można być.

 

Lutnictwo - to wyjątkowe "meblarstwo" - przyznasz? Mam kolegę, nie uczył się w szkole lutniczej, sam dochodził do wszystkich tajników w domu, zaczął od rozłożenia kilku gitar, chodził po lutnikach (ale tych od skrzypiec, bo to ich bardziej interesowało), b. świetnych, jest kilku takich w Krakowie. Teraz - no minęło trochę lat, więcej niż 20 - sprzedaje gitary klasyczne po 8, 10 i wiecej tysięcy i są podobno naprawdę b. dobre.

 

A więc "Praca czyni Mistrza" - ale odrobina Talentu nie zawadzi.

 

A - przypomniałem drugiego kolegę - ten robi gitary elektryczne - zrobi ci podróbke każdego modelu, ma też wlasne modele - też samouk z wykształceniem elektronika (wiadomo - gitara elektryczna  = drewno + mechanika + elektronika).

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Kolega podał trafny przykład pokazujący, że nie wolno się zamykać na coś z racji tego, że jest trudne.

To że ktoś nie ma wiedzy i doświadczenia w temacie nie oznacza od razu, że nie powinien się za to brać, owszem, zapewne początki nie będą zwieńczone pięknym meblem, ale na pewno dadzą wiele doświadczenia i pogląd na sprawę z poziomu konstruktora.

Dlatego ja również życzę powodzenia i zachęcam do szukania prostych poradników w internecie, to przynajmniej na początek ;)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...