Skocz do zawartości

Ściana działowa czy nośna? Blok z płyty 1973 rok.


Recommended Posts

Witajcie,

 

Szukam porady w sprawie wyburzenia ścianky w lokalu użytkowym... wysoki parter w bloku 9 pięter. Według kilku osób ścianka była dostawiana po czasie przez kogoś z wynajmujących ale są też osoby, które twierdzą że to ściana nośna i musi być... ścianka ma z 11cm grubości.

 

Porobiłem zdjęcia z różnych stron i zaznaczyłem ścianę o którą chodzi na czerwono - tak samo zdjęcia z zewnątrz - i na czerwono zaznaczona ta ściana oraz ta co jest na bank nośna. Blok z płyty 1973 rok około.

 

Z góry dzięki za pomoc. 

 

Jeśli się nie da wyburzyć bo jest ryzyko to czy da się jakiś podciąg zrobić czy coś?

 

20171024_134453.jpg.86583c322d0f215944cf91261275b5a9.jpg

20171020_105240.thumb.jpg.95210a33e79b47f6f546ecd6280c380d.jpg

Image1.jpg.d7b8d4c1dd580d0c73aa329efcb51016.jpg

Image4.jpg.4f69a9efb167bd2d9d2b1ffd0baaa556.jpg

Image5.jpg.b129833eeae94c8cbe0b64e6c040ae9e.jpg

Image6.jpg.47a8962e306ad5fc2b3e6c1cf46deccd.jpg

Image7.jpg.f660df70739c087b73cdeb2fa57d367a.jpg

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

Edytowano przez Błajo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Szerokość tej ściany jak i lokalu to 5.3m. Lokal jest podzielony na 3 pokoje jakby... pierwsze dwa dzieli ścianka nośna... i kolejne dwa to coś na zdjęciu... i chciałbym się pozbyć.. co do wiercenia to co? Rozumiem jak to mur zbrojeniowy to może to być nośna? Dla mnie wygląda na działową... tylko martwi mnie że nad nią 9 pięter w górę idą inne ściany... pytanie czy pierwotnie ta ściana była. Tak na szybko obrazek zrobiłem. Między nośną a szczytową jest 5.30m a w poprzek około 5.40m.

 

Imagaaae1.jpg.ccd42a7358aae087f035334b197457d0.jpg

Link do komentarza
10 minut temu, Błajo napisał:

Jeśli się nie da wyburzyć bo jest ryzyko to czy da się jakiś podciąg zrobić czy coś?

Jesli się nie da wyburzyć - to bym sie nie angażował w żadne podciągi tylko zostawił ścianę, jak jest.

 

Najprościej będzie, jak sprawdzisz u sąsiadów nad tobą , czy też mają tą ścianę. Jeśli tak - to jest problem. Bo to jest na 99% konstrukcja powtarzalna. Jeśli nie ma ściany - to jest możliwość. 

Gdybyś miał jakiś rzut piętra, najlepiej z projektu - administrator powinien mieć - to by było prościej coś poradzić. 

Ale i tak musisz mieć ekspertyzę konstruktorską, bo inaczej nie wolno. I dalsze czynności związane z pozwoleniem na rozbiórkę. I nie ryzykowałbym samodzielnej decyzji. masz 9 pieter nad sobą - to nie żarty.

Link do komentarza

Nad na 100% są ściany nad tą ścianą... tylko w takim razie czemu ta ściana jest taka chuda? Tak przechodzi przez nią kanaliza... no i według wielu osób tej ściany na początku nie było i potem ktoś ją dostawiał. Skoro ta ściana była od początku to kto ją tak wstawił między dwa okna na wcisk... tak samo po drugiej jej stronie jest jak myślę komin i rury to ogrzewania co może świadczyć że u góry jest inny przebieg ścian bo jednak kaloryfery są przy ścianach.

Link do komentarza
2 minuty temu, Błajo napisał:

Nad na 100% są ściany nad tą ścianą... tylko w takim razie czemu ta ściana jest taka chuda? Tak przechodzi przez nią kanaliza... no i według wielu osób tej ściany na początku nie było i potem ktoś ją dostawiał.

Skoro są ściany nad nią, byłbym ostrozny - to wszyscy je dostawiali, czy tylko tę jedną? trochę dziwne.

Między oknami u sąsiadów jest słupek - u ciebie też - więc nie na wcisk.

Przy 9 kondygnacjach nawet taka ścianka może być elementem steżającym, jeśli jest betonowa lub żelbetowa. Nawet murowana. 

Jakiś rzut by sie przydał -  jak weźmiesz konstruktora - a musisz, jak napisałem wcześniej, to też chętnie skorzysta z oryginalnego projektu.

 

Link do komentarza

Ten lokal jest użytkowy a u góry są mieszkalne... tak sam na lewo od tego mojego jest wielka restauracja gdzie są jeszcze większe przestrzenie a nad nią są też mieszkania... U góry jest słupek ale okna są jakby dalej od niego... u mnie w pierwszym wygląda ok ale ta cienka jest tak wstawiona że z jednym z okien jest na wcisk. Spółdzielnia nie ma projektu... ponoć jest w urzędzie miasta... czy wydadzą mi z UM?

Edytowano przez Błajo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
30 minut temu, aru napisał:

Kolego

wiertarka w dłoń, wiertło do metalu i się przekonasz :icon_biggrin:

jaki jest rozstaw ścian?

Nie bez przyczyny padło pytanie o rozstaw ścian.

Imagaaae1.jpg

Jeśli odległość między ścianą nośną a szczytową jest mniejsza od 5 m (bezpieczna odległość-  bo w zależności od stropu może być do 7 m) to ściana "do wyburzenia" nie jest nośną.

 

Ps. Zamiast wiertarki można użyć długiego gwoździa i młotka.

Link do komentarza

Czy na suficie widać - pęknięcia, klawiszowanie - jak ułożone są płyty stropowe?

Moim zdaniem nie masz co się obcyndalać i usunąć tę ściankę!

Jak byłeś w spółdzielni z pytaniem o rodzaj tej ściany, to pytali Ciebie po co Ci ta wiedza?

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Na 90% to jest ściana działowa, dobudowana. Tak jest w blokach u nas. Wiertarka i odkuj styk sciany z sufitem. Wtedy zobaczysz czy to jest powiązane.

Rozumiem zobaczyć czy między końcem ściany a stropem jest tynk czy cegła tak?

 

57 minut temu, uroboros napisał:

Czy na suficie widać - pęknięcia, klawiszowanie - jak ułożone są płyty stropowe?

Moim zdaniem nie masz co się obcyndalać i usunąć tę ściankę!

Jak byłeś w spółdzielni z pytaniem o rodzaj tej ściany, to pytali Ciebie po co Ci ta wiedza?

Nie widać żadnych pęknięć niestety. Ani na ścianach ani na suficie. Oni wiedzą że chcą ją wyburzyć... tylko niestety nie każdy jest na tak.

 

45 minut temu, zenek napisał:

Myślę, że tak. Znaczy - powinni dać ci kopię. Jeśli jest - staraj się zrobić całość. 

I bez ekspertyzy konstruktora nic nie wyburzaj.

Podjadę jutro do UM i zobaczę... powiedz mi jakie to są około koszty / czas aby na legalu to zrobić? Bo rozumiem konstruktor + architekt potem UM i potem po zgodzie wyburzam i pewnie jeszcze po tym kontrola...

Jeśli odległość między ścianą nośną a szczytową jest mniejsza od 5 m (bezpieczna odległość-  bo w zależności od stropu może być do 7 m) to ściana "do wyburzenia" nie jest nośną.

 

Ps. Zamiast wiertarki można użyć długiego gwoździa i młotka.

Jest 5.30m od wnętrza że tak powiem (mierzone w lokalu). Rozumiem odkrywam tynk u góry ściany i patrzę jak dochodzi do stropu... czy ze stropu też tyn zdzierać?

Link do komentarza
10 godzin temu, Błajo napisał:

Jest 5.30m od wnętrza że tak powiem (mierzone w lokalu).

Typowe dla podparcia stropu w budownictwie z tego okresu.

Masz zapewne umowę na wynajem albo kupna. W niej powinno być napisane z ilu "izb" składa się lokal - warto to sprawdzić.

Zanim cokolwiek zrobisz musisz uzyskać zgodę spółdzielni.

 

Napisz do spółdzielni pismo, o wyrażenie zgody na przywrócenie stanu początkowego lokalu, i związanego z tym wyburzenia ścianki działowej. Przerzuć piłkę na stronę spółdzielni - niech ona decyduje co i jak, bo ma takie kompetencje. Nie jest istotne czy tam była ścianka czy ktoś ją dostawił - to ma stwierdzić właściciel budynku, czyli spółdzielnia, mają ludzi niech posprawdzają (po to są).

 

I jeszcze jedna sprawa - istotna. Dla organów administracji nie jesteś stroną - stroną jest tylko i wyłącznie właściciel budynku, czyli spółdzielnia.

Ale jak masz chęć zaznajomienia się z tamtejszym UM - sprawdź kiedy mają dni otwarte dla turystów. O.o

Link do komentarza
29 minut temu, bajbaga napisał:

Ważne.

Obecne przepisy budowlane nie wymagają nawet zgłoszenia dla remontu (jeśli w zakresie nie ma przebudowy elementów konstrukcyjnych budynku - a tu na 99,99% nie ma) do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Komentuję, bo skoro to "Ważne" z uwagi na łatwą możliwość remontu bez pozwolenia - to zwracam uwagę - to 9 pięter.

Jest w necie taka ekspertyza naukowa po zawaleniu się kamienicy, w której mieszkńcy na przestrzeni lat wyburzyli scianki działowe - powtarzam: dzialowe, nie konstrukcyjne. Kamienica  zwaliła się. Wg ekspertyzy dlatego, ze jadnak razem stanowiły dodatkowe usztywnienie konstrukcji.  Nie zamierzam komentować ekspertyzy - podaję ustalenie, sentencję końcową.

Podkreślam jednak, że to była kamienica w starym stylu budowania, brak było np. wieńców żelbetowych.

 

W przedmiotowym z tematu budynku taka sytuacja nie występje (przynajmniej nie powinna) - niemniej jest to budynek 9 piętrowy, inwetor nie jest właścicielem, a "strzeżonego Pan Bóg strzeże" jest zawsze uniwersalne.

 

Bajbaga dobrze radzi w #14 i tego bym się trzymał. Tym bardziej, że jak coś się stanie z jakiegokolwiek powodu z konstrukcją nawet niezwiązanego z wyburzeniem tej ściany, to będ szukać kozła ofiarnego - bo to nigdy nie jest w 100% oczywiste. Rozbirka na mocy decyzji nadrzędnej roziązuje ten problem.

 

Wspomniana katastrofa była wywołana zbiorową jakby winą rozbiórką jednak wielu ścianek działowych, jednak uchwytny był najlepiej dla prawa ten ostatni rozbierający samowolnie. Poprzednich trudniej było zidenyfikować.

 

A więc ja radzę nie na skroty, tylko ostrożnie i z "papierami"   

Link do komentarza
12 godzin temu, Błajo napisał:

  powiedz mi jakie to są około koszty / czas aby na legalu to zrobić? Bo rozumiem konstruktor + architekt potem UM i potem po zgodzie wyburzam i pewnie jeszcze po tym kontrola...

Jesli to jest ściana konstrukcyjna to dw och konstruktorów (prowadzący i sprawdzający) bedzie mało. Nikt Ci zgody nie wyrazi.

Ale ten układ który pokazałeś jest mi znany. U nas też gremialnie stawiano ściany dopóki ludzie mieli małe dzieci. jak dzieci wyfrunęły w świat to ścianka zawadza...

Link do komentarza
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Bardzo proszę o źródło.

Choćby nawet podał źródło to ten kto pisał ekspertyzę znal sie tyle na budowlance co rzeczony.

Nie od dziś wiadomo, że ścianki działowe nie stanowią części konstrukcji domu.

Link do komentarza

Miałem dziś w końcu dostęp do lokalu... ścianka niestety chyba jest nośna... grubość ma jak na zdjęciu... tynk max po 1cm z każdej strony... i do tego jest betonowa cała.

 

Spółdzielnia twierdzi że nie wyrazi zgody... i że nikt mi nie wyrazi... bo to stary budynek z płyty i pewnie już konstrukcja siada... bo liczone to było na ileś tam lat... dodatkowo nad tą ścianą są ściany między mieszkaniami na 9 pięter w góry...

 

20171025_105903aaaaaaaaa.thumb.jpg.ff9d43844b8bf631d0da52ff3f489152.jpg

Edytowano przez Błajo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, bajbaga napisał:

Bardzo proszę o źródło.

proszę, nie pamiętam, czy dokładnie to samo, ale zwroć uwagę już na początek:

https://biuletynwat.pl/api/files/view/102079.pdf 

 

wpisz ścianki dzialowe wyburzanie w google lub coś podobnego - wyjdzie multum

 

To o czym pisałem wcześniej na pewno jest w necie - sam byłem zdziwiony, ale sentencja podobna do tej ww.

A tamto znalazłem przy okazji jakiegoś poprzedniego tematu ze ściankami działowymi.

Ale podkreślam - głównie wieńce i żelbet rozwiązały te problemy - jednak nigdy nie wiadomo, co ktoś dobudował wyżej, czego nie był, a co obciążyło niżej, co nawet ścianka działowa częściowo niesie. 

No i ważna rzecz - co innego we własnym domu jednorodzinnym, co innego w bloku wielopiętrowym. Można wsiąknąć w dlugi i odszkodowania do końca życia.

Dlatego lepiej wziąść fachowca, projekt, inwentaryzację - podeprzeć się tym - i ze spokojną głowę dopiero wtedy za kilof lub młot pneumatyczny. :D 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
55 minut temu, Błajo napisał:

dodatkowo nad tą ścianą są ściany między mieszkaniami na 9 pięter w góry...

Patrz - co dopiero odpisałem coś nt - i ty piszesz. Te ściany nad to poważny argument. Może płyty miały inny rozstaw, a może te podziały były brane pod uwagę.

Cóż - szanse nikłe, dobrze, żeś nic nie kuł - możesz najwyżej próbować ekspertyzy konstruktora - ale w kontekście tych ścian nd twoją - dałbym spokój.  

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Choćby nawet podał źródło to ten kto pisał ekspertyzę znal sie tyle na budowlance co rzeczony.

Nie od dziś wiadomo, że ścianki działowe nie stanowią części konstrukcji domu.

Daj spokoj mhtyl - czy ty naprawdę nie dopuszczasz innych racji, niż twoje własne?

Takich artykułów i ekspertyz jest trochę w necie - wystarczy przeczytać i nie mieć wstrętu do wiedzy - zwlaszcza cudzej. I uprzedzeń. 

 

I zakonotuj to raz na zawsze - każda ściana murowana a więc jednak ciężka - stanowi poważne obciążenie dla konstrukcji i może też być jej ważnym podparciem - czasem nawet, jak dobudowana - niespodzianym w oba kierunki.

A jak jest ich kilka w pionie - to następstwa są zwielokrotnione. 

 

Konstruktor ci to wyjaśni pewnie wzorami i obliczeniami. 

 

Wyśmiewanie się na tym forum jest co najmniej groźne dla tych. co im radzisz. Lepiej dyskutować na argumenty. 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Błajo napisał:

Miałem dziś w końcu dostęp do lokalu... ścianka niestety chyba jest nośna... grubość ma jak na zdjęciu... tynk max po 1cm z każdej strony... i do tego jest betonowa cała.

 

Spółdzielnia twierdzi że nie wyrazi zgody... i że nikt mi nie wyrazi... bo to stary budynek z płyty i pewnie już konstrukcja siada... bo liczone to było na ileś tam lat... dodatkowo nad tą ścianą są ściany między mieszkaniami na 9 pięter w góry...

 

 

Ściana nośna jest grubsza co najmniej 20 cm. A to, że nie wyrażą zgody, cóż maja takie prawo, bo niby to twoje mieszkanie ale o wszystko musisz się prosić czy możesz coś zrobić na swoim.

52 minuty temu, zenek napisał:

 

Daj spokoj mhtyl - czy ty naprawdę nie dopuszczasz innych racji, niż twoje własne?

Takich artykułów i ekspertyz jest trochę w necie - wystarczy przeczytać i nie mieć wstrętu do wiedzy - zwlaszcza cudzej. I uprzedzeń. 

 

 

 

No to dawaj link do owych ekspertyz, a nie mielisz bzdury które gdzieś przeytałes i przekabaciłeś na wlasny swój uzytek zmieniając ich oryginalny sens.

53 minuty temu, zenek napisał:

 

 

I zakonotuj to raz na zawsze - każda ściana murowana a więc jednak ciężka - stanowi poważne obciążenie dla konstrukcji i może też być jej ważnym podparciem - czasem nawet, jak dobudowana - niespodzianym w oba kierunki.

A jak jest ich kilka w pionie - to następstwa są zwielokrotnione. 

 

Konstruktor ci to wyjaśni pewnie wzorami i obliczeniami. 

 

Wyśmiewanie się na tym forum jest co najmniej groźne dla tych. co im radzisz. Lepiej dyskutować na argumenty. 

 

Mistrzu budownictwa, ścianka działa czy murowana czy szkieletowa nie podpiera stropu a dokładniej strop  ie może spoczywać na ściankach działowych.

I nie wiem co mam zakonować:zalamka::icon_eek:, bo jeżeli chcesz ze mną dyskutować to pisz poprawnie tak abym mógł zrozumieć o co ci biega.

natomiast co do konstruktora to powinieneś mieć na drugie Konstruktor.

 

Przed chwilą, aru napisał:

czytając to w/w to wydaje mi się, że komuś spadł cukier, i to nie na podłogę i chrzęści

 

 

Ryszardo by to skomentował brakiem jodu:D

Link do komentarza

Drogi Autorze

 

jest światełko w tunelu

ściany konstrukcyjne w systemach to 14 cm, jest tylko jeden, gdzie jest 10cm (sam się zdziwiłem) nazywa się Domino 63 (dziwne, że mistrz wiki tym razem do niej nie zajrzał); ten podobno charakteryzuje się 3 klatkami, nigdzie nie znalazłem, jakie trakty w nim obowiązywały (2,70 chyba nigdzie, gros to 2,40)

tak jak pisałem, spróbuj nawiercić gdzieś w kącie (lub w ościeżu), lub jak gdzieś tu poradzono - podkuć tynki na łączeniu sufit/ściana i zobaczyć jaki tam jest materiał; wątpię aby na ścianie był typowy c/w 9 jeżeli konstrukcyjna), prędzej gładź

a straszenie kuciem i zawaleniem - chyba nikt tu nie zdaje sobie sprawy co to prefabrykat z tamtych czasów, tego tak łatwo się nie powali, nawet młotem el. 

w ostateczności, jak nie pozwalają kuć/wiercić - postukaj młotkiem, pięścią, z pewnością poczujesz różnicę pomiędzy działówką, a konstrukcyjną

 

aha

światełko mocno gasi niestety fakt, że powyżej są ściany i to rozdzielające lokale

no i wszystko w/w to zakładając, że to system, bo jak nie to z pewnością nie konstrukcyjna 

.

a odnośnie "nośnych" działówek ( mur z cegły gr 12cm) to istnieje takie rozwiązanie, bodajże wysokość do 2,60m, bez otworów(?), murowana pomiędzy dwoma ścianami konstrukcyjnymi i zbrojona bednarką co trzecią warstwę;

jakoś to tak leciało

Link do komentarza
38 minut temu, mhtyl napisał:

Ściana nośna jest grubsza co najmniej 20 cm

Sciana konstrukcyjna betonowa, jeśli dobrze pamiętam to 15cm - a więc bzdury pleciesz

 

39 minut temu, mhtyl napisał:

Mistrzu budownictwa, ścianka działa czy murowana czy szkieletowa nie podpiera stropu a dokładniej strop  ie może spoczywać na ściankach działowych.

Nie, ale jak tacy  amatorzy, jak ty dowalą samowolnie na stropach rożnych ścianek działowych - to zaczyna to być już poważnym obciążeniem dla konstrukcji i czasem bywa i na szczęście podparciem

 

41 minut temu, mhtyl napisał:

No to dawaj link do owych ekspertyz, a nie mielisz bzdury które gdzieś przeytałes i przekabaciłeś na wlasny swój uzytek zmieniając ich oryginalny sens.

 ttps://biuletynwat.pl/api/files/view/102079.pdf  

Pczytaj sobie opracowanie techniczne fachowe, to więcej bedziesz wiedział. Przynajmnij 1 stronę.

A jak chcesz więcej - to szukaj - choć wiem, że przecież internet to samo zło dla ciebie - ale się przełam

ja nie mam czasu co chwila szukać dla was linków - zresztą i tak nie czytacie.

46 minut temu, mhtyl napisał:

natomiast co do konstruktora to powinieneś mieć na drugie Konstruktor.

nie kształciłem się jako konstruktor, ty też - więc o co chodzi. Nie kieruję  też do architekta, bo to nie jego działka, ani elektryka. Do Konstruktora - słusznie z dużej litery - b. odpowiedzialny zawód.

48 minut temu, mhtyl napisał:

 

48 minut temu, aru napisał:

czytając to w/w to wydaje mi się, że komuś spadł cukier, i to nie na podłogę i chrzęści

No więc dobrze, że tematodawca nie wziął młotka i nie rozkuł ściany wg rady Prof aru. Bo by mu może spadł strop na łeb, zamiast cukru. Aru nadal nie doszedl w Neufercie do wiedzy, może trzeba otworzyć okładkę i spis treści go wciągnie.

A serio - nie zachęcił na szczęśie do kucia - ale nie napisał jasno w poście, że chodzi o próbę, wzierkę. Więc to bląd - bo facet mógł kuć  i pieron wie, co by z tego wyszło - a najmniej to, jeśli spółdzelnia się nie myli - odbudowa ściany.

45 minut temu, aru napisał:

ściany konstrukcyjne w systemach to 14 cm, jest tylko jeden, gdzie jest 10cm (sam się zdziwiłem) nazywa się Domino 63

No proszę - ucz się mhtyl od aru - ściana konstrukcyjna może mieć 10cm - ale checa - to rewolucja chyba w tej wiedzy konstruktora-eksperta

Natomiast dalej aru, nie brnij - nie rób krzywdy tematodawcy. Co z tego że coś tam odkuje. I tak musi mieć ekspertyzę, jeśli nie chce ryzykować.

Argument:

49 minut temu, aru napisał:

a straszenie kuciem i zawaleniem - chyba nikt tu nie zdaje sobie sprawy co to prefabrykat z tamtych czasów, tego tak łatwo się nie powali, nawet młotem el. 

jest idiotyczny.

49 minut temu, aru napisał:

w ostateczności, jak nie pozwalają kuć/wiercić - postukaj młotkiem, pięścią, z pewnością poczujesz różnicę pomiędzy działówką, a konstrukcyjną

poczuje różnicę, bo go bardziej zaboli? czy jak? 

aru - puknij sie w głowę - czy czujesz jakąś różnicęi potrafisz odróżnić pustą głowę? 

Tak samo pukając nie odróżnisz działowej od konstrukcyjnej murowanych. betonowych.

 

Sorry:

52 minuty temu, aru napisał:

aha

światełko mocno gasi niestety fakt, że powyżej są ściany i to rozdzielające lokale

 Na koniec rozsądek - brawo.

Ale nie chodzi o to, że rozdzielają mieszkania tylko że są pierwotne i na sobie w pionie. A to powinno nam zapalić przynajmniej czerwoną lampkę.

 

reszta niech będzie milczeniem..........

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Ryszardo by to skomentował brakiem jodu

aha jeszcze to - i po co takie formuki - powinienem wyjechac z brakiem klepek, bo temat ścianek może być poważny...

ale powiem tylko: mhtyl - zastanów się. Jak masz problem z konstrukcją - porozmawiajmy!:12_slight_smile:

Link do komentarza
2 godziny temu, aru napisał:

Drogi Autorze

 

jest światełko w tunelu

ściany konstrukcyjne w systemach to 14 cm, jest tylko jeden, gdzie jest 10cm (sam się zdziwiłem) nazywa się Domino 63 (dziwne, że mistrz wiki tym razem do niej nie zajrzał); ten podobno charakteryzuje się 3 klatkami, nigdzie nie znalazłem, jakie trakty w nim obowiązywały (2,70 chyba nigdzie, gros to 2,40)

tak jak pisałem, spróbuj nawiercić gdzieś w kącie (lub w ościeżu), lub jak gdzieś tu poradzono - podkuć tynki na łączeniu sufit/ściana i zobaczyć jaki tam jest materiał; wątpię aby na ścianie był typowy c/w 9 jeżeli konstrukcyjna), prędzej gładź

a straszenie kuciem i zawaleniem - chyba nikt tu nie zdaje sobie sprawy co to prefabrykat z tamtych czasów, tego tak łatwo się nie powali, nawet młotem el. 

w ostateczności, jak nie pozwalają kuć/wiercić - postukaj młotkiem, pięścią, z pewnością poczujesz różnicę pomiędzy działówką, a konstrukcyjną

 

aha

światełko mocno gasi niestety fakt, że powyżej są ściany i to rozdzielające lokale

no i wszystko w/w to zakładając, że to system, bo jak nie to z pewnością nie konstrukcyjna 

.

a odnośnie "nośnych" działówek ( mur z cegły gr 12cm) to istnieje takie rozwiązanie, bodajże wysokość do 2,60m, bez otworów(?), murowana pomiędzy dwoma ścianami konstrukcyjnymi i zbrojona bednarką co trzecią warstwę;

jakoś to tak leciało

Lokal ma 3.1 wysokości pomieszczenia mają długość około 5.50 m a szerokość 2.80 i 2.90 to mniejsze to to między bokiem budynku a ścianką nośną. Ścianka ma tak jak widać w paru miejscach odkułem tynk i zawsze pod spodem twardy beton. Jedyne co mnie dziwi to przez ścianę w rogu idzie trójnik od kanalizy... wątpię by ktoś w ścianę nośną dawał rury... jednak fakt, że nad idzie 9 ścianek w tym samym miejscu imo przekreśla to że ktoś mi pozwoli to wywalić :( 

Link do komentarza

no to klops

chyba faktycznie masz te enigmatyczne Domino63 :icon_biggrin:

podciąg da się zrobić, kwestia co chcesz osiągnąć; to droga przez mękę i droga,  wykonalna tylko w pewnym zakresie  - teraz dopiero potrzebny konstruktor, który powie co i jak

te cholery z płyt to takie układy statyczne, że do końca nikt tego nie policzył, może teraz dałoby radę, ale po co to komu; tutaj tak do końca nie jest, że podciąg zastąpi całą lub znaczą część ściany

 

Link do komentarza

Panowie, dyskusja jest bezprzedmiotowa, bo wyburzyć tej ściany i tak nie można bez opinii konstruktora i zgody właściciela budynku. Emocje i inwektywy zaś niczemu nie służą.

Dyskusje o ścianach konstrukcyjnych i działowych można ciągnąć długo. Systemy budowy i przyjmowane rozwiązania są rozmaite, a do tego jeszcze trzeba dodać inwencję wykonawców. Ściana działowa może niekiedy zapewniać usztywnienie konstrukcji. Zaś cienka ściana z żelbetu może być faktycznie obciążona stropem, szczególnie jeżeli nad nią, na kolejnych kondygnacjach, są podobnie umieszczone ściany. I to nawet jeżeli nie projektowano jej jako nośnej, zaś strop obciążył ja w wyniku własnego ugięcia. Bez zgody konstruktora czegoś takiego nie powinno się zmieniać.

Link do komentarza
7 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Emocje i inwektywy zaś niczemu nie służą.

 

Powiedz to temu który wiki studiuje.

A na marginesie to nie będę dyskutowałem z niechlujem co nie umie poprawić po sobie byków.

Link do komentarza
Dnia 25.10.2017 o 16:45, Błajo napisał:

Jedyne co mnie dziwi to przez ścianę w rogu idzie trójnik od kanalizy... wątpię by ktoś w ścianę nośną dawał rury

w nośną żelbetową ścianę na pewno nie dano rury kanalizacyjnej - jeśli to nie jest zewnętrzna ściana, to po prostu pion kanalizacyjny może być za nią.

 

A jeśli idzie o te grubości ścian konstrukcyjnych - nie wiadomo jakie tam są stropy - może płyta prefab., może wylewane, a może kombinacja jednych i drugich.

Szkoda, że nie udało ci się uzyskać kopii projektu, choćby rzutu, przekroju - wtedy można by może coś więcej się dowiedzieć...  

Link do komentarza

Taki budynek ma cały parter (użytkowy) zmontowany z prefabrykatów , ściany "działowe" wylewane, żelbetowe, na to płyty stropowe, a następne piętra z nośnych płyt prefabrykowanych i murowanych (najczęściej 1,2 do 1,5 m z cegły, a wyżej z suporeksu do stropu) ścian działowych.

Narożnik z tymi rurami (ze zdjęć 6 i 7 z postu #1) najprawdopodobniej jest taki:

 

59f0dd9ef0bb0_naronik.jpg.2738c81da12bcf1ebe8f7246c98e5899.jpg

 

W dalszym ciągu uważam, że chałupa nie zawali się po usunięciu tej ściany, ale stanowisko spółdzielni jest wiążące :bezradny:

 

 

Link do komentarza
7 godzin temu, aru napisał:

aha

światełko mocno gasi niestety fakt, że powyżej są ściany i to rozdzielające lokale

 

1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Taka ściana musi być wykonana z trwałych, solidnych materiałów i jest ścianą oddzielenia ppoż.

Ale ta ściana nie rozdziela lokali  ona rozdziela pomieszczenia i ma drzwi - dlaczego uważacie że to ściana ppoż?????

 

45 minut temu, uroboros napisał:

 

W dalszym ciągu uważam, że chałupa nie zawali się po usunięciu tej ściany

A ja nie uwazam - że się zwali. Ja nie wiem, bo nie ma planów, rzutu, przekroju, wszystko to domniemania. Ale w górę jest 9 pięter, więc żartów nie ma - i nawet bym palcem nie kiwnął bez tych dokumentów, a konstruktora też bym zaprosił. Dla spokojnej głowy. 

Ba - nawet z dokumentacją trzeba by sprawdzić jak jest wyżej i czy wszytsko było budowane zgodnie z dokumentacją.

 

A pion - ja nie widzę tam symetrycnego pionu - ale on i tak nie ma znaczenia konstrukcyjnego.

Link do komentarza
2 godziny temu, Błajo napisał:

Tej dziury na drzwi nie było... się okazało a nie całej ścianki... ścianka była zawsze tylko zrobili dziurę na drzwi... spółdzielnia mi powiedziała że jak konstruktor potwierdzi że mogę to mogę... tylko jakie to są koszty hmm?

 

Pozdrawiam

No t masz wyjście - konstruktor - dobra opcja. Nie wiem - ile kosztuje. Musisz pytać u źródła.

 

Możesz jeszcze jedno sprawdzić. Skoro to wysoki parter - sprawdź, co jest pod spodem, pod tą ściana. Czy też ściana, a może belka, podciąg. To też ważna informacja, choć nie przesądzająca. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
2 godziny temu, Błajo napisał:

Kolejne info strop jest z płyty żerańskiej

Moje pytanie w poście #10 to sugerowało...

Kierunek ułożenia płyt, o co pytał aru nie ma tu specjalnego znaczenia, a wymiar płyt był zależny od konstrukcji danego budynku - wykonywane były w dość licznych w tamtych czasach "fabrykach domów".

Mieszkałem w wieżowcu jedenastopiętrowym z połowy lat osiemdziesiątych, bez lokali użytkowych na parterze, kibicowałem jego powstawaniu od kopania dołu wielkiego, w którym najpierw wylewano ławę, potem szalowano i wylewano ściany w piwnicach, nakrywano je stropem (żerańskim) i dalej montowano z płyt prefabrykowanych  z otworami drzwiowymi ( z "zalanymi" ościeżnicami do drzwi 80 cm) "klatki" o wymiarach wewnętrznych 6,3 x 6,3 m. "Klatki" nakrywano płytami stropowymi żerańskimi o długości ok. 6,5 m. Ściany z oknami murowane były z bloczków.

Moje mieszkanie składało się z dwóch takich "klatek", mniejsze były albo z jednej "klatki", albo z jednej i połowy drugiej "klatki". Wewnętrzne ściany działowe - również te dzielące "klatkę" pomiędzy dwa odrębne mieszkania -  były murowane do połowy z cegły czerwonej, a wyżej z bloczka 12 cm.

Znam ten blok i jego konstrukcję jak własną kieszeń, bo robiłem w nim - u siebie i u kilku sąsiadów, a także w sąsiednich wieżowcach - dziesiątki remontów i przeróbek.

Dążę do tego, że każda "klatka" jest... jakby tu powiedzieć  - samonośna, i układ ścian działowych w lokalach na następnych piętrach nie ma znaczenia dla stabilności konstrukcji całego wieżowca. Strop tej konstrukcji da sobie radę i utrzyma górę nawet po usunięciu ściany działowej.

Jeśli dalej chcesz wyburzać tę ściankę, to możesz w rozmowach ze spółdzielnią zaproponować - tak dla wrażenia, że dbasz o stabilność budynku - że zostawisz, gdzieś w połowie lokalu słup/kolumnę  np o długości 50 cm. Wytniesz ten słup, zostawisz i obrobisz, i jakoś zaaranżujesz pomieszczenie do swoich potrzeb ze słupem...

 

Nie zająknąłeś się nigdzie, co planujesz w tych pomieszczeniach - takie to tajne?

Link do komentarza
18 godzin temu, uroboros napisał:

Nie zająknąłeś się nigdzie, co planujesz w tych pomieszczeniach - takie to tajne?

Broń boże :) studio fotograficzne dlatego potrzebuję odejścia od tła. Niestety słup nie wchodzi w grę. Generalnie ściany w lokalu są betonowe tylko jedna ta między lokalem a klatką jest z cegły.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...