Skocz do zawartości

Co zmienić aby poprawić wentylację


Recommended Posts

Mam problem z wentylacją grawitacyjna w domu a mianowicie co prawda czasami działa świetnie czasami wieje strasznie z niej problem w tym o tyle powazniejszy ze wieje z kratki w łazience  nad prysznicem. Wentyluje ją kratka na kominie jak widać na zdjęciu i wydaje mi sie ze wieje w momencie gdy kierunek wiatru jest wprost w kratkę. Rozmyslam nad zmianami na wiosne typu na komin dymowy tą nasade strażaka założyć a na wentylacje kratke zaślepić a z gory wykuć dziurę i zamontować ten turbowent czy jakoś tak tylko pytanie czy to ma sens i czy to pomoże?. Nie raz jak wieje to zawiewa spalinami do domu dlatego musze wyeliminować problem. Dodam jeszcze ze po drugiej stronie mniej wiecej w tym samym miejscu jest druga wentylacja która działa prawidłowo myśle ze dlatego ze dach przysłania wiatr który wiał by bezpośrednio w nią.  Kratki wentylacyjne nie są na tzw. przelot. co moim zdaniem jest błędem. Proszę o opinie i pomoc.

20151208_110439-1.jpg

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Przegroda w kominie powoduje efekt wdmuchiwania powietrza (i dymu z komina) i jej likwidacja powinna pomóc, choć nie jest to rozwiązanie idealne. Lepszym rozwiązaniem jest wyprowadzenie kanałów przez czapę i założenie odpowiednich nasadek. 

Odpowiednie nasadki to np te turbo wentyY? w przypadku jakbym wybrowadził  kanały czapą na górę

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Likwidacja przegrody pomiędzy kanałami powinna wystarczyć. Pod warunkiem, że nawiew do pomieszczeń jest wystarczający. Jeżeli jest prawidłowy to obecnie z kratki w łazience dmucha tylko przy niekorzystnym wietrze. 

Jeżeli będą nasady i wyprowadzenie ku górze to należałoby przedłużyć kanał dymowy ku górze (np. wyższą nasadą).

Link do komentarza

Ponawiam pytanie, czy to odwrócenie ciągu występuje tylko w wyniku działania wiatru? Jeżeli tak, to problem przestanie istnieć po przebiciu kanału na przestrzał. Jeżeli zaś odwrócenie ciągu jest wynikiem niedostatecznego nawiewu powietrza do pomieszczeń to żadna nasada tego nie zmieni. Można zrobić prosty test. Gdy dochodzi do odwrócenia ciągu uchylamy najbliższe okno i otwieramy drzwi do łazienki (zapewniając w ten sposób dobry nawiew). Jeżeli mimo to ciąg nadal się odwraca przyczyną jest wiatr.

Link do komentarza

otwierałem okno robiłem test taki jak Pan mówi i problem nie ustępował. Dlatego podejrzewałem wiatr. w piwnicy mam zrobione napowietrzenie otwór w ścianie 14cmx14cm żadne drzwi nie są szczelne czy takie napowietrzenie wystarczy? czy do tego w kazdym pokoju zrobić napowietrzniki w oknach.?  Dzisiaj przebiłem przegrode mniej wiecej wielkości kratek zrobiłem otwór będe obserwował jak wentylacja sie bedzie zachowywała. Najlepiej to sprawdzę przy minusowych temperaturach bo wtedy da się to odczuć bez żadnych obserwacji. :-) Przyjda mrozy poobserwuje i dam znać czy problem znikł.

Link do komentarza
Dnia 25.10.2017 o 20:26, Przemo5936 napisał:

otwierałem okno robiłem test taki jak Pan mówi i problem nie ustępował.

1. Może komin jest za niski?

2. Czy wentylacja nawiewna w piwnicy jest zetowa - tzn. ma wlot do piwnicy blisko podłogi?

3. Być może nawiew w piwnicy 14x 14 może byc zbyt mały przy np. czynnym kotle.

Widzę, że masz duży kanał dymowy - a więc być może że tego nawiewu w stosunku do wywiewów jest jednak mało, a więc za słaba grawitacja w kominie.

 

Jednak komin bez przestrzału był bardzo podatny na wtłaczanie z powrotem do komina. Ciekaw jestem końcowego wyniku.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Dostałem już zamówione nawiewniki okienne czekam na fachowca który mi je zamontuje ma to zrobić pod koniec tego tygodnia. Ale nasuwa mi się na myśl pytanie. Mianowicie  posiadam w domu stacje pogody z jednym czujnikiem na zewnątrz. Wilgotność w mieszkaniu wyświetla mi 63%(nowy dom mieszkam 1rok 5 miesiecy) na zawnatrz przy tej deszczowej pogodzie jaką teraz mamy pokazuje 83-87%. Czy przez nawiewniki nię będe wpuszczał do domu bardziej zawilgoconego powietrza? Czy te wilgotne powietrze po ogrzaniu robi się mniej wilgotne. Będe wdzięczny jak ktoś mądry w tej kwesti mi to jakoś mądrze wytłumaczy

Link do komentarza

 Ciekawi mnie ten temat ponieważ zamontowałem dawno temu nawiewniki higrosterowane. Mogę podać nazwę - to nie tajemnica - w tamtym okresie tylko jedna firma oferowała na rynku takie rozwiązanie - aereco mianowicie.

Zamontowałem je w pokojach w celu nawiewu pod kontrola w funkcji wilgotności.  Oczywiście musi być zapewniony prawidłowy wyrzut powietrza przez kanały wentylacyjne w kominie. Mówimy bowiem o wentylacji grawitacyjnej. W zimie prawdopodobnie powietrze na zewnątrz będzie suche. Jesienią - o większej wilgotności.

Nie odczułem dyskomfortu przy największych mrozach.

 

Jakie nawiewniki Pan zamówił?

 

Link do komentarza
31 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 Ciekawi mnie ten temat ponieważ zamontowałem dawno temu nawiewniki higrosterowane. Mogę podać nazwę - to nie tajemnica - w tamtym okresie tylko jedna firma oferowała na rynku takie rozwiązanie - aereco mianowicie.

Zamontowałem je w pokojach w celu nawiewu pod kontrola w funkcji wilgotności.  Oczywiście musi być zapewniony prawidłowy wyrzut powietrza przez kanały wentylacyjne w kominie. Mówimy bowiem o wentylacji grawitacyjnej. W zimie prawdopodobnie powietrze na zewnątrz będzie suche. Jesienią - o większej wilgotności.

Nie odczułem dyskomfortu przy największych mrozach.

 

Jakie nawiewniki Pan zamówił?

automatyczne ciśnieniowe ventair trd II jakoś tak. Chciałem zamówić właśnie też higrosterowalne ale wyczytałem w internecie o ich awaryjności ( brak poparcia dowodami co prawda)ale że są one w miarę nowością zdecydowałem się na te gdyż cena higrosterowalnych jest sporo wyższa dlatego wstrzymałem się z tymi i kupiłem ciśnieniowe z uwagi na to że w przyszłym roku jeśli będe niezadowolony z pracy tych to pojdą onę do okien w piwnicy a na góre zamówie higrosterowalne. Jak długo Pan używa tych nawiewników.?

Cytat

 

 

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Higrometr w stacji pogodowej wskazuje wilgotność względną, a ta zmienia się wraz z temperaturą powietrza. Innymi słowy, jeżeli zamkniemy higrometr w szczelnym naczyniu z powietrzem (może być nawet duży słoik), i to naczynie podgrzejemy wilgotność względna spadnie. Jeżeli zaś je oziębimy - wzrośnie. 

Wszystko dlatego, że ilość pary wodnej, którą może wchłonąć powietrze zależy od jego temperatury. Zaś wilgotność względna (RH) wynosząca 100% to maksimum pary wodnej, po jej przekroczeniu para wodna zaczyna się z powietrza wykraplać.

Zimne powietrze zewnętrzne ma w związku z tym wysoką wilgotność względną, a gdy dostanie się do wnętrza i ulegnie ogrzaniu, jego wilgotność względna automatycznie spada. Nie ma więc co obawiać się nawiewników. To właśnie brak wymiany powietrza prowadzi do wzrostu wilgotności względnej powietrza wewnętrznego. W końcu dostarczamy do niego parę wodną - przez skórę i oddychając, a do tego gotując, piorąc itd.

Z tych samych powodów para wodna często skrapla się np. na zimnych szybach okiennych w słabo wentylowanych pomieszczeniach. W pobliżu szyby temperatura powietrza wewnętrznego spada, niekiedy znacznie i jego wilgotność względna znacznie wzrasta. Często prowadząc do wykroplenia (czyli przekroczenia tzw. punktu rosy).

Link do komentarza

10 lat jak dobrze pamiętam. Na stronie aereco widziałem też rzuty pomieszczeń z prawidłowo rozmieszczonymi nawiewnikami. Do pomieszczeń typu łazienka, kuchnia, wc producent ma też dedykowane kratki wywiewne również w tym systemie.

 

PS. jak się nie mylę na rynku pojawiły się też rozwiązania hybrydowe czyli higro+ ciśnienie.

 

Kolega z Redakcji mnie ubiegł z rozbudowanym komentarzem. Oczywiście post jest odpowiedzią na postawione pytanie :)

 

Link do komentarza
4 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

10 lat jak dobrze pamiętam. Na stronie aereco widziałem też rzuty pomieszczeń z prawidłowo rozmieszczonymi nawiewnikami. Do pomieszczeń typu łazienka, kuchnia, wc producent ma też dedykowane kratki wywiewne również w tym systemie.

 

PS. jak się nie mylę na rynku pojawiły się też rozwiązania hybrydowe czyli higro+ ciśnienie.

 

Kolega z Redakcji mnie ubiegł z rozbudowanym komentarzem. Oczywiście post jest odpowiedzią na postawione pytanie :)

 

Dzieki za informację zaraz przejrze strone aereco może wstawiłbym kratki wywiewne z tym systemem skoro nie mam takich nawiewników.

Link do komentarza
35 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Higrometr w stacji pogodowej wskazuje wilgotność względną, a ta zmienia się wraz z temperaturą powietrza. Innymi słowy, jeżeli zamkniemy higrometr w szczelnym naczyniu z powietrzem (może być nawet duży słoik), i to naczynie podgrzejemy wilgotność względna spadnie. Jeżeli zaś je oziębimy - wzrośnie. 

Wszystko dlatego, że ilość pary wodnej, którą może wchłonąć powietrze zależy od jego temperatury. Zaś wilgotność względna (RH) wynosząca 100% to maksimum pary wodnej, po jej przekroczeniu para wodna zaczyna się z powietrza wykraplać.

Zimne powietrze zewnętrzne ma w związku z tym wysoką wilgotność względną, a gdy dostanie się do wnętrza i ulegnie ogrzaniu, jego wilgotność względna automatycznie spada. Nie ma więc co obawiać się nawiewników. To właśnie brak wymiany powietrza prowadzi do wzrostu wilgotności względnej powietrza wewnętrznego. W końcu dostarczamy do niego parę wodną - przez skórę i oddychając, a do tego gotując, piorąc itd.

Z tych samych powodów para wodna często skrapla się np. na zimnych szybach okiennych w słabo wentylowanych pomieszczeniach. W pobliżu szyby temperatura powietrza wewnętrznego spada, niekiedy znacznie i jego wilgotność względna znacznie wzrasta. Często prowadząc do wykroplenia (czyli przekroczenia tzw. punktu rosy).

u mnie w domu w ostatnią zimę wilgotność była podobna ok 65% i całe okna były mokre rano. Czy po montażu nawiewników ta wilgotność może się obniżyc ? I zapobiec skraplaniu pary na oknach?

Link do komentarza
58 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Higrometr w stacji pogodowej wskazuje wilgotność względną, a ta zmienia się wraz z temperaturą powietrza. Innymi słowy, jeżeli zamkniemy higrometr w szczelnym naczyniu z powietrzem (może być nawet duży słoik), i to naczynie podgrzejemy wilgotność względna spadnie. Jeżeli zaś je oziębimy - wzrośnie. 

Wszystko dlatego, że ilość pary wodnej, którą może wchłonąć powietrze zależy od jego temperatury. Zaś wilgotność względna (RH) wynosząca 100% to maksimum pary wodnej, po jej przekroczeniu para wodna zaczyna się z powietrza wykraplać.

Zimne powietrze zewnętrzne ma w związku z tym wysoką wilgotność względną, a gdy dostanie się do wnętrza i ulegnie ogrzaniu, jego wilgotność względna automatycznie spada. Nie ma więc co obawiać się nawiewników. To właśnie brak wymiany powietrza prowadzi do wzrostu wilgotności względnej powietrza wewnętrznego. W końcu dostarczamy do niego parę wodną - przez skórę i oddychając, a do tego gotując, piorąc itd.

Z tych samych powodów para wodna często skrapla się np. na zimnych szybach okiennych w słabo wentylowanych pomieszczeniach. W pobliżu szyby temperatura powietrza wewnętrznego spada, niekiedy znacznie i jego wilgotność względna znacznie wzrasta. Często prowadząc do wykroplenia (czyli przekroczenia tzw. punktu rosy).

Proszę mnie poprawić jeśli żle to rozumiem. Czyli np powietrze które jest u mnie w domu ma przy temperaturze 22 stopnie 63% wilgotności to np powietrze z zewnątrz ogrzane do tej samej temperatury może mieć wilgotność 40%?

Link do komentarza

Jak najbardziej. Przykładowo, gdy temperatura powietrza wynosi  0°C to przy wilgotności względnej 100% kilogram takiego powietrza (prawie 1 m3) zawiera niespełna 4 gramy pary wodnej. Po ogrzaniu tego powietrza do 20°C jego wilgotność względna spadnie poniżej 30%. A faktyczna ilość pary wodnej w nim wciąż będzie ta sama.

Dlatego w zimie szczególnie przy dużych mrozach powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach jest często nawet zbyt suche i trzeba je nawilżać.

Link do komentarza

Jak sie ma to do siebie ta wilgotność względna do skraplania ?

Chodzi mi konkretnie o to kiedy zaczyna sie skraplać jak do jakiej temp zostanie schlodzona w przypadku szyb okiennych.

Albo inaczej jaką wilgotność względną należy mieć w domu zimą aby nie mieć problemu mokrych całych szyb od środka domu?

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Przemo5936 napisał:

Albo inaczej jaką wilgotność względną należy mieć w domu zimą aby nie mieć problemu mokrych całych szyb od środka domu?

punkt_rosy_tabela.jpg

Na przecięciu temperatura powierzchni na której może wykraplać się rosa.

 

Zwracam uwagę, że temperatura szyby/okna zależy od U przegrody jakim jest szyba/okno.

 

Link do komentarza
3 godziny temu, rustin napisał:

Będę się przymierzal do montowania nawiewnikow u siebie w nowym domie.

Czy można jednoznacznie stwierdzić czy ciśnieniowe czy higrosterowalne?

Ja bym obstawiał na higrosterowalne zwlaszcza ze jak kolega kilka postów wyżej napisał że ma kilka lat i nic sie nie dzieje po za tym sa bezobsługowe. 

5 godzin temu, bajbaga napisał:

punkt_rosy_tabela.jpg

Na przecięciu temperatura powierzchni na której może wykraplać się rosa.

 

Zwracam uwagę, że temperatura szyby/okna zależy od U przegrody jakim jest szyba/okno.

 

Czym jest U? współczynnikiem ciepła? Okna mam 3 szybowe.

Link do komentarza
To widać bardzo mało czytałeś skoro nie masz pojęcia.

Jak widać w internecie każdy pisze co mu się żywienia podoba dlatego nadal twierdzę że czytając nie bardzo można się dowiedzieć, chyba że ktoś zajmuje się tym, montuje i napisze prawdę.

W różnych artykułach można znaleźć że ciśnieniowe maja przewagę, ale czy tak jak to nie wiem.

http://www.e-instalacje.pl/a/nawiewniki-okienne-cisnieniowe-a-higrosterowane-4074.html#

 

Link do komentarza

Oczywiście rozumiem. Ale ja z tematem nawiewników zapoznawałem się ponad rok czasu. Zapoznaj się z testami nawiewników są fajne filmy nie pamietam pod jaką nazwą one były na youtube

Konkretnie są w nich ciekawe informacje na temat który Cię interesuje. Jeśli chodzi o nawiewniki ciśnieniowe one puszczają cały czas powietrze w zależności od tego jak je ustawisz krąży cały czas po domu nawet jeśli powietrze w budynku ma prawidłową wilgotność co za tym idzie wychładza powoli dom mimo że nie ma potrzeby dużego wietrzenia.(chyba że je ręcznie zamkniesz). Nawiewniki higrosterowalne mają w sobie taśme poliamidową która oddziałuje na wilgoć czyli czym większa wilgotność w mieszkaniu tym wiekszy zapewnia przepływ świeżego powietrza jeśli powietrze jest prawidłowe ogranicza dopływ powietrza stopniowo do przepływu minimalnego co ogranicza wychładzanie bez potrzeby pomieszczeń.  Wszystko odbywa się bez Twojego udziału w pełni automatycznie. Niektóre typy nawiewników higrosterowalnych mają blokade minimalnego przepływu wtedy możesz ustawić nawet jaki może być minimalny przepływ. Dlatego twierdze ze higrosterowalne będą znacznie lepsze wygodniejsze dla Ciebie i bardziej energooszczędne. Chociaż faktem jest że nawiewnik ciśnieniowy kupisz za ok 50-100 zł a higrosterowalny ok. 130-200. Rożnica jakaś jest ale chyba warta zainwestowania. Na allegro są nawiewniki higrosterowalne  dobrych firm np. aereco czy ventair już za ok 130 zł.

 

Rzuciłem okiem na artykuł który podałeś.

Jako plus nawiewników ciśnieniowych jest podany fakt że powietrze krąży ciągle czyli to co pisałem wcześniej  powietrze jest ciągle wymieniane na świeże. Higrosterowalny zaczyna wymieniać powietrze bardziej jak klimat w budynku zacznie robić się mniej przyjazny ale jest bardziej energooszczędny według mnie. ( NAWIEWNIKI HIGROSTEROWALNE PRZY NISKIEJ WILGOTNOŚCI NIE ZAMYKAJĄ SIĘ CAŁKOWICIE LECZ OGRANICZAJĄ PRZEPŁYW DO MINIMALNEGO STRUMIENIA POWIETRZA)

Według mnie ważne jest czym będziesz lub czym ogrzewasz dom czy np. pelletem czy drewnem. Jeśli drewnem to jeśli ciśnieniowy nawiewnik wychłodzi troche pomieszczenie to ogrzejesz dopiero jak wstaniesz rano i rozpalisz w piecu tutaj chyba lepiej higrosterowalny jeśli pelletem który sam będzie dogrzewał świeże powietrze to lepiej ciśnieniowy. 

 

 

Ja na początku tygodnia bede montował nawiewniki ciśnieniowe u siebie ja opalam drewnem dlatego po kilku dniach obserwacji ewentualnie będe mógł służyć swoimi obserwacjami jak przez noc wyziebią mi nawiewniki dom. Na co trzeba będzie wziąć poprawkę z uwagi na to że nie ma jeszcze jakichś dużych mrozów.

 

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Kilka prawd objawionych związanych z urządzeniem wentylacyjnym jakim są nawiewniki.

 

Nawiewniki prawidłowo wykonane i dopuszczone do stosowania w budownictwie, muszą spełniać następujące wymagania:

- przy maksymalnym otwarciu, ich wydajność nie może być mniejsza jak 20m3/h i nie większa jak 50m3/h (dla 1 sztuki),

- przy całkowitym zamknięciu, muszą "wpuszczać" od 20 d0 30% ich wydajności maksymalnej (dla 1 sztuki),

- sumaryczna maksymalna wydajność nawiewników, nie może być mniejsza niż obliczona minimalna ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń "brudnych",

- minimalna ilość powietrza dopływającego, na jedną osobę (w sypialni) to 20m3/h,

- nawiewniki powinny mieć możliwość regulacji ręcznej przez użytkownika (nawet te automatyczne).

 

Ważne!

Aby nawiewnik spełnił swoje zadanie, należy zapewnić odpływ powietrza z pokoju poprzez "szczeliny wentylacyjne" w dolnych częściach np. drzwi - przy czym ta szczelina nie może mieć mniejszego przekroju niż 80cm2.

 

Jak sterowany nawiewnik ?

Duży wybór bo są nawiewniki:

- ręczne,

- automatyczne ciśnieniowe,

- automatyczne higrosterowane,

- automatyczne termiczne.

 

Jaki wybrać nawiewnik ?

 

W zasadzie, logika wskazuje, że w sypialniach powinny być higrosterowane, bo w nocy człowiek produkuje sporo pary wodnej.

 

Z drugiej strony, fizyka wskazuje, że najbardziej optymalnym byłby nawiewnik ciśnieniowy, bo zimą kominy wentylacyjne mają największy cug i wentylacja powoduje większe straty "grzewcze".

 

Racjonalizm wskazuje, że najlepszy sposób to instalacja higroskopijnych w sypialniach a w pozostałych pomieszczeniach ciśnieniowe.

 

II Ważne !

Jeśli w kuchni zainstalowano wyciąg, albo/i w łazience wentylator, to instalowanie nawiewników ciśnieniowych jest nieporozumieniem.

 

Ps. Adresowane tylko do tych co nie mają uprzedzeń co do "elity Forum"  i mam nadzieję że ostatni "orkan" nie wywali w nicość także tego mojego wpisu.

 

Ps.2. Zapomniałem dopisać, a ważne - moim zdaniem, oczywiście.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Moim zdaniem.

 

W sypialniach wydajność nawiewników higrosterowanych, powinna oscylować wokół 20m3/h na 1 osobę w tej sypialni.

W pozostałych pomieszczeniach, minimalna (sumaryczna) wydajność nawiewników powinna wynikać z różnicy, między sumaryczną wydajnością nawiewników w sypialniach a wymaganą minimalną ilością powietrza usuwanego - jeśli nie ma różnicy, w pozostałych pomieszczeniach zainstalować nawiewniki o wydajności 20m3/h.

 

Pamiętamy, że:

 

Im większa wydajność nawiewnika, tym większe wychłodzenie pomieszczenia.

Im mniejsza wydajność nawiewnika, tym mniej powietrza "ucieka" przy całkowicie "zamkniętym" nawiewniku. 

 

 

 

 

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 30.10.2017 o 10:33, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Nawiewniki w pokojach są konieczne, bo bez nich wymiana powietrza przebiega wzdłuż drogi piwnica-kratki wywiewne w kotłowni i łazience. Jeżeli kotłownia jest w piwnicy to wentylowana jest tylko ona, reszta domu praktycznie wcale.

Mam już zamontowane nawiewniki we wszystkich sypialniach i i w salonie. Także teraz pozostała mi obserwacja. Przyjda mrozy to myślę będzie łatwiej zaobserwować zmiany czy jakieś nastąpiły po montażu nawiewników okiennych. Będe informował. ;-)

Link do komentarza

Sprawdziłem prace ekipy która jest serwisantem okien mojego producenta którzy montowali mi nawiewniki pomijam fakt że nie są pofrezowane skrzydło i futryna ( pewnie ze względu na koszt frezarki) tylko powiercone otwory jeden przy drugim ale powietrze wiadomo przejdzie do sedna niżej załączam zdjęcia skrzydła z uszczelkami i futryny z uszczelkami chodzi o to żę do srodka skrzydła po zamknięciu okna przylega szeroka uszczelka umieszczona w futrynie która oddziela otwory od czerpni i otwory od nawiewnika na mój chłopski rozum otwory powinny być też w uszczelce aby to powietrze miało jak przedostać się do pomieszczenia. Czy dobrze myślę? 

IMG_20171122_120453.jpg

IMG_20171122_120507 (1).jpg

Link do komentarza

Producent brevis nazwa ventair trd II  brak  instrukcji w opakowaniach

Znalazłem w internecie to

http://cdn9.pb.smcloud.net/t/files/23/b8/52/37841a903a/nawiewnik-powietrza-brevis-ventair-ii-trdn-montaz-w-oknie-drewnianym.pdf

Szczelina ma mieć 12 mm tutaj ma ewidentnie mniej bo uszczelka ją zamyka i właściwie nie ma żadnej szczeliny miedzy czerpnią a nawiewnikiem

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 14.11.2017 o 13:48, bajbaga napisał:

punkt_rosy_tabela.jpg

Na przecięciu temperatura powierzchni na której może wykraplać się rosa.

 

Zwracam uwagę, że temperatura szyby/okna zależy od U przegrody jakim jest szyba/okno.

 

I tak wszystko kończy się i zaczyna na kanałach wentylacyjnych w kominie.  Generalnie w ciepłe dni raczej zjawisko roszenia trwa krótko albo nam ten fakt umyka.

Link do komentarza
1 minutę temu, bajbaga napisał:

Bo nawiewnik jest zamknięty + dodatkowo wilgotność w pomieszczeniu jest niska.

Wilgotność w pomieszczeniu jest 63-68 % chciałbym mniej  mieć troche ale zastanawiam się nad wycięciem otworów w tych uszczelkach bo w taki sposób jaki jest to zrobione one blokują przepływ  praktycznie nie czuć aby powietrze przedostawało się do domu jak rozszczelnie okno czuje że wieje a z nawiewnika praktycznie nic otwarty na maxa.  Według mnie ten nawiewnik nie ma którędy pobrać tego powietrza.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...