Skocz do zawartości

Instalacja niskotemperaturowa - pytania


Lemon

Recommended Posts

Jestem w trakcie wykonania instalacji c.o. i cwu. Myślałem nad instalacją grzewczą niskotemperaturową zasilaną kotłem kondensacyjnym / kominkiem z płaszczem wodnym - parter głównie podłogówka (4 pętle), 2 grzejniki wspomagające w salonie, 1 grzejnik w garaż i 1 grzejnik w spiżarni / piętro zaś 4 grzejniki (1 na pokój - sypialnie), 1 pętla podłogówki w łazience wychodząca na korytarz + grzejnik w łazience. 

 

Rozumiem że jeżeli system jest niskotemperaturowy to można grzejniki podłączyć do tego samego rozdzielacza co pętle podłogówki ? Czu może lepiej wykonać osobny rozdzielacz na podłogówkę z zaworem mieszającym i osobne rozdzielacze na grzejniki ?

Czy nie ma potrzeby montowania systemu mieszającego w rozdzielaczach bo przecież w takim systemie temperatura jest wszędzie równa ? 

 

Planuje wykonać jedynie dwa rozdzielacze piętro i parter. Nie rozumiem do końca idei montażu sterowania pogodowego - jeżeli system jest niskotemperaturowy to wydaje mi się że niewskazana jest wyższa temperatura kotła niż 45 - 55 st. niezależnie od pogody ? 

 

Czy może źle główkuje ? Posiada ktoś może taką instalację niskotemperaturową ? Z moich przemyśleń koszty eksploatacji powinny być niższe?

Link do komentarza

Tak na wstępie, po co Ci grzejnik w spiżarni? W tym pomieszczeniu z założenia ma być chłodno.

natomiast co do podłączenia grzejników i podłogówki do jednego rozdzielacza  bez sterowania podłogówką nic Ci to nie da bo są inne opory przepływu.

Stosując grzejniki przy niskiej temperaturze zasilania musiałbyś przewymiarować grzejniki aby uzyskać żądana moc grzewcza do danego pomieszczenia bo grzejniki pracują na wyższych temperaturach i do takich są przeliczana moc grzejnika do pomieszczenia.

Jeżeli chcesz mieć niskotemperaturowe zasilanie to po co Ci grzejniki? połóż wszędzie podłogówkę i będzie bez kombinacji.

Link do komentarza

Tak ale wyczytałem coś że są grzejniki niskotemperaturowe tylko nie mogłem znaleźć opinii jak to wychodzi w praktyce. Czy grzejnik jest w stanie sam zagrzać pomieszczenie. No początkowo chciałem podłogówkę w całym domu, ale opinie na temat podłogówki w sypialniach nie są za dobre. W salonie daje grzejniki tylko po to żeby wspomóc podłogówkę, docelowo będą założone jeżeli podłogówka nie wydoli. Puki co nie będę nawet ich kupował, również zastanawiam się nad spiżarką pod schodami czy ją grzać. 

 

Dzięki za podpowiedź.

Link do komentarza
8 minut temu, Lemon napisał:

opinie na temat podłogówki w sypialniach nie są za dobre

Skąd te opinie? Czy opiniujący ma pojęcie o podłogówkach? Nie sprawdza mu się w domu?

 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

połóż wszędzie podłogówkę i będzie bez kombinacji.

To jest dobra rada! Tak samo jak i rada dotycząca spiżarni - tu powinno być raczej chłodzenie, niż grzanie...

Link do komentarza
5 minut temu, Lemon napisał:

Tak ale wyczytałem coś że są grzejniki niskotemperaturowe tylko nie mogłem znaleźć opinii jak to wychodzi w praktyce. Czy grzejnik jest w stanie sam zagrzać pomieszczenie. No początkowo chciałem podłogówkę w całym domu, ale opinie na temat podłogówki w sypialniach nie są za dobre. W salonie daje grzejniki tylko po to żeby wspomóc podłogówkę, docelowo będą założone jeżeli podłogówka nie wydoli. Puki co nie będę nawet ich kupował, również zastanawiam się nad spiżarką pod schodami czy ją grzać. 

 

Dzięki za podpowiedź.

Nie wiem i i nie słyszałem o grzejnikach niskotemperaturowych, a jeżeli są to uważam że to picnawodę. Bo tak jak pisałem jeżeli grzejnik pracuje w temperaturze  70/60/20  gdzie temp zasilania/temp powrotu/temp w pomieszczeniu i dla danego pomieszczenia wystarczy grzejnik dla przykładu 2000 W to stosując tzw niskotemperaturowy  taki grzejnik powinien mieć większa moc np 3000 W aby ogrzać pomieszczenie. Dane o mocy grzejników dałem tylko aby zobrazować temat, nie przeliczałem tego.

Jeżeli zrobisz dobrze podłogówkę to żadnych grzejników nie musisz mieć aby wspomagać podłogówkę.

Link do komentarza

Znalazłem takie oto porównania a raczej przykłady, czyli poniekąd przekłada sie o czym pisałem wcześniej.

Źródło z którego pochodzi cytat Temperatura zasilania grzejników – jak wpływa na moc?

 

 

Cytat

Wpływ zmian temperatur na moc grzejnika

Załóżmy, że dobieramy grzejnik płytowy typu 22 o wysokości 600 mm, bo taką przestrzenią i rozstawem rur pod parapetem dysponujemy. Temperatura w naszym domu to 20oC. Dla ułatwienia obliczeń, przyjmijmy że ma on moc 1 kW przy parametrach 75/65/20. Jak zmieni się jego moc w zależności od przyjętych parametrów instalacji?

 

parametry zasilania [oC]    moc [W]

75/65/20                          1000

55/45/20                            507

50/40/20                            397

45/35/20                            293

90/70/20                          1260

Wyraźmy to w procentach:

 

parametry zasilania [oC]                      zmiana mocy (przybliżona)
                                                         względem parametrów 75/65/20

55/45/20                                                       – 50%

50/40/20                                                       – 60%

45/35/20                                                       – 70%

90/70/20                                                       + 25%

Tak więc, jeśli decydujemy się na system 55/45/20, moc grzejnika będzie o połowę mniejsza niż dla parametrów 75/65/20. Jak widać, temperatura w zasadzie decyduje o wszystkim.

Załóżmy teraz pomieszczenie o zapotrzebowaniu na moc 1 kW. Jakich rozmiarów grzejnik potrzebujemy, by zapewnić w nim temperaturę 20oC przez cały sezon? Niezmiennie zakładamy grzejnik płytowy typu 22, o wysokości 600 mm. Przeglądając katalogi różnych producentów, dopasowujemy moc obliczoną przy pomocy ostatniego ze wzorów.

 

parametry zasilania [oC]                             przybliżona długość grzejnika [mm]

75/65/20                                                                  600

55/45/20                                                                1200

50/40/20                                                                1500

45/35/20                                                                2000

90/70/20                                                                  500

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Już od kilku osób słyszałem, że żałują mieszanych instalacji i gdyby mogli, to by od razu pojechali z podłogowym po całości. Wszędzie zasilanie niskotemperaturowe, idealne pod kocioł kondensacyjny i pompę ciepła. DO tego komfort pod stopami i lepsze poczucie ciepła niż przy grzejnikach.

 

Nie bój się o to, że podłoga nie da rady ogrzać domu, jak czegoś mocno nie zepsujesz to będziesz zadowolony. Dużo bardziej bym się bał instalacji mieszanych.

 

Co do grzejników niskotemperaturowych, to po prostu są one przewymiarowane, żeby powierzchnia grzania była większa. Zasad fizyki nie przeskoczysz.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Ogrzewanie domu pompą ciepła z wykorzystaniem ogrzewania podłogowego, czyli niskotemperaturowego gwarantuje niskie rachunki za energię i nieporównywalny komfort grzewczy. Brak konieczności ogrzewania wody do wysokich temperatur wpływa korzystnie na trwałość systemu i oznaczna, że nie płacimy podwójnie za ogrzewanie wody do 60 st.C niezbędnych do poprawnej pracy grzejników, aby otrzymać 20 st.C w pokoju.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...