Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Okna dachowe sąsiada wychodzą na mój taras

Recommended Posts

Aktualnie jesteśmy przed odbiorem domu w zabudowie szeregowej od dewelopera.

W szeregu jest łącznie 8 budynków. 4 z jednej strony i 4 z drugiej, a więc każdy ma sasiąda za plecami oraz z boku (szeregi środkowe nawet z obu boków).

Szeregi są połączone z sąsiadem garazem oraz tarasem na piętrze. W momencie kupowania i na etapie budowy taras był intymny i nie wychodziły na niego żadne okna z sąsiadującego budynku.

W międzyczasie sąsiad z boku zadecydował o adaptacji poddasza na cele mieszalne, a więc zamontował okna dachowe. Niestety nie tylko wychodzące na swój taras, ale także na nasz.

Z okien można swobodnie obserwować całą powierzchnie naszego tarasu, to co dzieje się w pokojach, które posiadają wyjście na tars (2 pokoje), ma także wgląd na schody prowadzące na piętro (klatka schodowa ma wysoko wstawione okno, które wychodzi właśnie na taras).

Nikt z nami nie uzgadanił kwestii wstawienia okien (ani deweloper, ani sąsiad), po prostu okna się pojawiły. W tym momencie próbuję jeszcze ustalić czy okna zostały zrealizowane przez dewelopera na zlecenie sąsiada czy przez samego sąsiada.

Czy umieszczanie okna w takim miejscu jest zgodne z prawem, a przede wszytskim z zasadami współżycia społeczenego?

Nie zalezy nam na konflikcie, ale chcemy się czuć we własnym domu swobodnie, nie zastanawiając się czy ktoś otwierając okno słyszy nasze rozmowy prowadzone na tarasie.

• 2 tygodnie później...

No o zasadach współżycia społecznego to tu mowy być nie może. Co do zasady, wszystko, co przechodzi na Twoją działkę, należy do Ciebie. Jeśli gałąź jabłoni przechodzi i z niej spadają jabkła na Twoją działkę, to jabłka są Twoje. Gorzej, co zrobić z takim dachem :/. Może sąsiad odkupi od Ciebie ten fragment zawłaszczonej przez dach działki? Przesuniecie granicę i tyle, tylko papierków trochę będzie, ale bezkonfliktowo jest.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Witam wszystkich forumowiczów Mam takie pytanie, udało mi się w tym roku nabyć działkę rolną o wymiarach 15,60x180, działka w księdze wieczystej widnieje jako rolna jednak Pani w urzędzie poinformowała mnie że nie ma problemu z budową domu na tej działce. Myślałem o budowie na tej działce jednak trafiła się okazja aby dokupić sąsiednią działke o zbliżonych wymiarach może trochę węższa co w sumie dawało by około 29m x 180m. Wraz z możliwością zakupu sąsiedniej działki przyszedł mi pomysł aby dokupić działkę obok i następnie spróbować sprzedać całość ( inwestycja dla dewelopera?), ewentualnie wydzielić drogę i podzielić działki na mniejsze. Moje pytanie brzmi czy te pomysły są realne, oraz co dokładnie musiałbym sprawdzić w sąsiedniej działce żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Do działek jest normalny dojazd drogą publiczną, oraz w sąsiedztwie są wybudowane domy jednorodzinne. Pozdrawiam
    • Forum Romanum to zasypane bagniska, odwodnione podziemnym kanałem Cloaca Maxima.  
    • może znajomość map geologicznych i głębokość kopania? Co do Rzymian - podaj źródła.  Bo ja znam jedynie tzw. etruski rytuał https://pl.wikipedia.org/wiki/Etruscus_ritus A w późniejszym okresie rzymskim miasta powstawały wokół ufortyfikowanych obozów - castrum. Obóz stawiano nie tam gdzie siadają krowy, ale tam, gdzie jest dogodne miejsce obrony.   Witruwiusz też nic nie pisał o krowach w swoim dziele "O architekturze ksiąg dziesięć"   Nawet sam Rzym był uznawany za kiepską lokalizację, zbyt wilgotną zimą i zbyt gorącą latem, dlatego co bardziej zamożni mieli pałace do których wyjeżdżali na część miesięcy.
    • A może pokazałbyś na rysunku, szkicu, zdjęciach o co Ci chodzi... Jaki masz dach, jaki chcesz mieć dach, jaki chcesz miec efekt, gdzie są te okna do wymiany...   Jak jest trochę chłodniej w sypialni to lepiej się śpi...
    • U mnie różdżkarz wyznaczył studnię - i studnia jest. A obok w ogrodach szukali - i nie mają. Magia? nie wymyślam - takie są przekazy historyków. Można najwyżej się zastanawiać, czy to były skuteczne wyznaczania czy nie. Albo czy sobie tego nie wymyślili? Nie wiem też, czy to sprawdzali naukowcy.   Poza tym znany jest pogląd, że ludzie stracili dużą część zdolności postrzegania czy wyczuwania pewnych rzeczy, którą zachowały zwierzęta.  Ale może to magia tylko?
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...