Skocz do zawartości

Jaka instalacje grzewcza? Pompa ciepła vs kotły grzewcze?


Recommended Posts

Witam, planuję budowę domu pod Warszawą i staję przed wyborem instalacji grzewczej. Sporo moich znajomych poleca pompy ciepła powietrze, lecz nie wiem za bardzo jak to wszystko ma funkcjonować. Podobno warto do tego panele fotowoltaiczne i jakiś system rekuperacji (rodzaj wentylacji?). Ogólnie zawsze miałem kocioł grzewcze, w starym domu na ekogroszek, póżniej po prostu kondensacyjne, koszta na gaz były wysokie, choć teraz słyszę, że przy pompie koszty na prąd skaczą (a prąd trochę droższy od gazu:) zatem sam nie wiem w co lepiej zainwestować... Szczerze mówiąc myślałem, że sam projekt domu i papierologia będą ciężkie, ale widzę, że dopiero projektowanie całości wewnątrz jest wymagającym zadaniem. 

 

Dom będzie miał powierzchnię grzewczą około 150 m2, 4 (może 5 osób jak postaram się do tego czasu:). Planuję rozpocząć budowę w przyszłym roku i chciałbym do tego czasu mieć wszystko odpowiednio rozplanowane, by wyrobić się do końca przyszłego sezonu.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Witam,

Bardziej przyszłościowym rozwiązaniem ogrzewania budynku jest zastosowanie pompy ciepła. Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych uzyskujemy bezobsługowe oraz ekologiczne ogrzewanie budynku przy kosztach ogrzewania niższych, niż w przypadku węgla i ekogroszku. Wybór pompy ciepła przed rozpoczęciem budowy pozwoli na dodatkowe oszczędności, ponieważ nie będzie wymagana budowa kominów spalinowych oraz oddzielnego pomieszczenia kotłowni. Zaletą pompy ciepła jest brak jakichkolwiek czynności związanych z eksploatacją ogrzewania. Jest to ważny aspekt, ponieważ wybór ogrzewania jest wieloletnią inwestycją.
Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm, która znajduje się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Buderus
 

Link do komentarza

Cześć,
Również mam taki dylemat więc czytam/oglądam jak najwięcej się da na ten temat. Pompa ciepła to na pewno bardzo ciekawe rozwiązanie, jednakże zazwyczaj przewija się opinia, że jeśli w drodze mamy gaz to raczej nie ma się co zastanawiam i iść w kocioł kondensacyjny. Tak, opłaty będą trochę wyższe niż w przypadku pompy, tak trzeba zrobić komin ale wciąż inwestycja początkowa będzie nieporównywalnie niższa niż ma to miejsce w opcji z pompą.

Co do paneli fotowoltaicznych wspomagajacych pompę ciepła to na pewno jest to pomysł godny rozważenia. Problemem jest jednak to, że kiedy potrzebujemy najwięcej grzania, czyli w zimę, to jesteśmy w pracy gdy ewentualnie świeci słońce. A wieczorem,gdy jesteśmy w domu, tego słońca już dawno nie ma. Rozwiązaniem mogła by tu być instalacją off-grid. Ale ponownie... Jeszcze nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że taka instalacja się opłaca jeśli nie ma czestych przerw w dostawach prądu.

Link do komentarza

nie do końca.

Koszt instalacji pompy jest wyższy do małego pieca gazowego (nawet licząc komin i przyłącze).

Przeglądy też trzeba robić.

No i prąd do pompy też za darmo nie jest.

Zwykle koszt instalacji pompy jest wyższy od gazu, ale niższa jest eksploatacja (co nie znaczy, że darmowa).

Jeśli gaz masz w działce to zaryzykuję stwierdzenie, że gaz będzie rozsądniejszym wyjściem (przy budowie domu prawdziwie energooszczędnego).

Jak masz robić dłuższe (czyli bardzo kosztowne) przyłącze to lepiej PC, ale najlepiej sobie przeliczyć. 

Po wyborze projektu niech ci specjalista przeliczy jego realne zapotrzebowanie na ciepło (w gotowcach zapotrzebowanie często jest podane bardzo...optymistycznie). 

Bo to przyda się do adaptacji (np. konieczność pogrubienia izolacji, wywalenia kominów, jak wybierzesz PC) i wyliczenia potencjalnych kosztów ogrzewania różnymi systemami. 

Link do komentarza
Dnia 11/2/2017 o 14:13, margielm napisał:

Cześć,
Również mam taki dylemat więc czytam/oglądam jak najwięcej się da na ten temat. Pompa ciepła to na pewno bardzo ciekawe rozwiązanie, jednakże zazwyczaj przewija się opinia, że jeśli w drodze mamy gaz to raczej nie ma się co zastanawiam i iść w kocioł kondensacyjny. Tak, opłaty będą trochę wyższe niż w przypadku pompy, tak trzeba zrobić komin ale wciąż inwestycja początkowa będzie nieporównywalnie niższa niż ma to miejsce w opcji z pompą.

Co do paneli fotowoltaicznych wspomagajacych pompę ciepła to na pewno jest to pomysł godny rozważenia. Problemem jest jednak to, że kiedy potrzebujemy najwięcej grzania, czyli w zimę, to jesteśmy w pracy gdy ewentualnie świeci słońce. A wieczorem,gdy jesteśmy w domu, tego słońca już dawno nie ma. Rozwiązaniem mogła by tu być instalacją off-grid. Ale ponownie... Jeszcze nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że taka instalacja się opłaca jeśli nie ma czestych przerw w dostawach prądu.

Witam, 

Jest to prawda. Jeżeli do budynku podłączona jest sieć gazowa, warto zastosować gazowy kocioł kondensacyjny. Mimo wyższych rocznych kosztów ogrzewania budynku w porównaniu do pompy ciepła, uzyskujemy znaczne oszczędności kosztów inwestycyjnych. 
Zupełnie inna sytuacja zachodzi, gdy do budynku nie ma podłączonej sieci gazowej i chcemy zastosować gaz LPG. W tym przypadku korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła. 
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Buderus
 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...