Skocz do zawartości

sprzedaż domu


Recommended Posts

Witam

Chcemy z żoną sprzedać dom. Na razie stoi pusty, nie mieszkamy w nim. Sytuacja ekonomiczna zmusiła nas do zmiany miejsca zamieszkania. Dom jest prawie nowy (10 letni), duża działka przy lesie. Minusem jest, że jest to dom w małej miejscowości :( Od czego zacząc sprzedaż domu ? Jak wyznaczyć cenę domu , jakie dokumenty przygotować ? 

Link do komentarza
Dnia 6.10.2017 o 18:11, Daniel34 napisał:

Witam

Chcemy z żoną sprzedać dom. Na razie stoi pusty, nie mieszkamy w nim. Sytuacja ekonomiczna zmusiła nas do zmiany miejsca zamieszkania. Dom jest prawie nowy (10 letni), duża działka przy lesie. Minusem jest, że jest to dom w małej miejscowości :( Od czego zacząc sprzedaż domu ? Jak wyznaczyć cenę domu , jakie dokumenty przygotować ? 

zorientować się na podstawie ogłoszeń biur nieruchomości, jakie są ceny nieruchomości w tej okolicy - na tej podstawie można wyznaczyć cenę domu.
Jeśli jest to bardzo mała miejscowość, gdzie nie ma żadnych nieruchomości do sprzedaży, to może trzeba będzie zrobić chociaż orientacyjny operat szacunkowy (rzeczoznawca)

Trzeba tez odpowiedzieć sobie na pytanie - czy chcemy skorzystać z usług biura/biur nieruchomości (za co zapłaci się prowizję) czy też sprzedać we własnym zakresie.

Jak we własnym zakresie, to trzeba ogłoszenie w internecie opublikować(w kilku miejscach, koniecznie ze zdjęciami), przygotować jakieś wzory umowy  przedwstępnej i....czekać aż zacznie dzwonić telefon.

Docelowo do notariusza będzie potrzebne kilka dokumentów - jak dom był budowany przez was - to prawdopodobnie akt notarialny kupna działki, pozwolenie na budowę,decyzja, że budynek został oddany, odpis z Księgi wieczyste (zakładam, że budynek figuruje w KW)...lista ta może być dłuuuuższa, szczególnie w przypadku, gdy dom będzie budowany z kredytu - np. decyzja o wysokości podatku od nieruchomości itd...

W przypadku, gdy domu nie budowaliście, tylko kupiliście, to pewnie wystarczy akt notarialny kupna i odpis z KW

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź.

Chcielibyśmy spróbować sprzedać dom we własnym zakresie, ewenutalnie później skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Czy są jakieś sprawdzone strony gdzie można dać ogłoszenie o sprzedaży domu ? Czy ryzyko jest wtedy wyższe niż sprzedaje sie dom przez agencje ?

Może ma ktoś doświadczenie w tym zakresie i podzieli się ze mną.

W tej miejscowości są inne domy, nawet podobnej wielkości, ale w związku z tym, że mamy bardzo duży ogród mam pytanie. Czy duża działka koło domu bardzo podwyższa wartość samego domu czy tylko nieznacznie ? Można tam jeszcze spokojnie 2 domy postawić. Co myślicie ?

Link do komentarza

ryzyka przy sprzedaży we własnym zakresie nie widzę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po publikacji ogłoszenia, będzie mnóstwo telefonów od agentów nieruchomości proponujących współpracę w tym zakresie ;)

ze stron to chyba otodom, gratka i jakiś 1-2 lokalne portale z ogłoszeniami.

Co do ogrodu - to wszystko zależy. Bo np w moim konkretnym przypadku duża działka była problemem - rzeczoznawca miał problem z wyceną, bo nie miał podobnych transakcji do porównań. Do tego część działki nie była budowlana.

Więc od tego trzeba zacząć - jak jest plan (MPZP) to sprawdzić, jak nie ma planu, to sprawdzić WZ.

Są przypadki, że sama działka jest więcej warta niż dom na niej stojący, ale to raczej w przypadku dużych miast, twojego przypadku raczej to nie dotyczy. Z pewnością podwyższa to wartość domu, ale ciężko określić o ile, nie znając żadnych szczegółów.

Link do komentarza

Sam to niedawno przechodziłem i mogę doradzić tylko tyle - zleć to agencji nieruchomości. Agencja najlepiej miejscowa (nie sieciówka), negocjuj prowizję i dodaj do ceny nieruchomości.

  Agencja załatwia wszelakie dokumenty, ogłoszenie pojawia się na wszystkich portalach i sama sprzedażą (rozmowami z klientem) zajmuje się profesjonalista.

Przeprowadziłem się z Białegostoku do Wrocławia - dom stał pusty i klucze zostawiłem agencji.SUPER

Jak kupowałem tutaj dom to nawet przez chwilę nie pomyślałem żeby robić to bezpośrednio.

 

Ps. Czy działka jest rolna  (zabudowa siedliskowa/zagrodowa itp.) - jeżeli tak to czeka Was przeprawa z agencją rolną, a to wydłuża procedurę o 1-2mies. (jak już znajdziesz kupca). 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...