Skocz do zawartości

Jakie są ograniczenia i niedogodności ogrzewania podłogowego?


Recommended Posts

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem opowiada o ograniczeniach i niedogodnościach związanych z ogrzewaniem podłogowym.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/19661-jakie-sa-ograniczenia-i-niedogodnosci-ogrzewania-podlogowego

Link do komentarza

Kolejny przykład bzdur i półprawd:

1. "ale o tradycyjnym, grubym parkiecie musi pan zapomnieć, podobnie jak o dekorowaniu podłogi dywanami"

Ja mam dywan. Nawet dwa. I co teraz? Ba! Niektórzy mają wykładziny dywanowe na podłogówki. 

Podłogówkę można mieć także na parkiecie. Proszę sobie zerknąć na ofertę firmy Marchewa i ich opatentowane deski długości 9 m dedykowane na podłogówkę. 

2.  "są osoby - czy to przyzwyczajone do promieniującego ciepłem kaflowego pieca, czy do tradycyjnych, żeliwnych grzejników - których podłogówka nie zachwyca. " 

A kominek? 

Naprawdę argumentem może być przywiązanie do kaflowego pieca? Może są to też zwolennicy prania w balii na tarze i sławojki za oborą? 

3. konwekcja powietrza - do cholery, jaka może być konwekcja na ledwo ciepłej podłodze? Bo podłogówka nie jest gorąca. jest letnia. Więcej się tego kurzu uniesie od ruchu ludzi w pomieszczeniu. Zdecydowanie widzę, że meble mniej się kurzą niż w mieszkaniu gdzie miałam grzejniki. 

4. "bowiem ogrzewanie podłogowe instaluje się zazwyczaj nie w całym budynku"

Że co?!! 

Właśnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest 100% podłogówki. Jakiekolwiek mieszanie systemów to niepotrzebne komplikowanie i źródło ewentualnych problemów. Jak chcesz suszyć ręczniki to elektryczną drabinkę z czasowym włącznikiem zamontuj.

Ja mam podłogówkę także pod meblami, więc argument o niewydolności systemu w małym pomieszczeniu jest z d**y wzięty. jedyne co warto, to zrobić po prostu projekt a nie układać pętle "na oko".

 

Dlaczego redakcja niby czasopisma budowlanego prezentuje takie bzdury?! Dlaczego zamiast premiować nowoczesne rozwiązania, cofa się do średniowiecza? Dlaczego wprowadza w błąd inwestorów?

Naprawdę włosy stają dęba, jak się coś takiego czyta. 

 

Jednym rzeczywistym problemem może być duża bezwładność systemu - w domkach weekendowych i u osób, które często wyjeżdżają na dłuższe okresy, się nie sprawdzi. Bo to system do zamieszkałych domów jednorodzinnych.

 

Link do komentarza
24 minuty temu, Elfir napisał:

Jednym rzeczywistym problemem może być duża bezwładność systemu - w domkach weekendowych i u osób, które często wyjeżdżają na dłuższe okresy, się nie sprawdzi.

Tylko dodam.

Bezwładność podłogówki można zmniejszyć np. poprzez zastosowanie Jastrychu anhydrytowego lub stosując system suchy np. PURMO - kilkakrotnie zmniejszyć w stosunku do jastrychu "tradycyjnego".

Link do komentarza
2 godziny temu, Elfir napisał:

Ja mam anhydryt, ale mimo wszystko to się wolniej nagrzewa i stygnie (!) niż np. przy ogrzewaniu nadmuchowym.

owe "to" znaczy co? Porównywanie podłogówki do nadmuchu chyba trochę nietrafione. Coś jakbyś porównywała 120konny samochód do 120 konnego ciągnika. Niby moc ta sama, ale... Samochodem pola nie zaorzesz, ciągnikiem nad morze też nie pojedziesz...

Link do komentarza

Moim zdaniem, w temacie podłogówki występuje wiele zależności, których nie można generalizować.

 Dywan może leżeć na podłogówce kiedy posadzka jest ceramiczna i średnia temperatura zimowa. W przypadku większych mrozów może zabraknąć ciepła dla utrzymania temperatury w pomieszczeniach. Natomiast jeżeli posadzka na podłogówce jest z drewna,  to dywan tylko w okresie niegrzewczym. Podczas grzania dywan powoduje przegrzewanie posadzki drewnianej z możliwością jej uszkodzenia.

Kurz przy podłogówce w większości gromadzi się na posadzce. Tu pewien wpływ ma rodzaj posadzki i jej pokrycie, gdzie występuje mniejsze lub większe przyciąganie kurzu (elektrostatyka). Temat szeroki i obecnie bardziej marketingowy niż rzeczywisty.

Swoboda w aranżacji występuje tylko przy ogrzewaniu wodnym, przy foliach i matach grzewczych nie jest tak łatwo.

Parkiet w posadzce można, nawet gruby - tylko trzeba wiedzieć gdzie i jaki lepiej posłuży. Cieńszy służy lepszej przenikalności ciepła i bezwładności cieplnej, grubszy służy lepiej ogrzewaniu akumulacyjnemu oraz daje lepszy komfort cieplny w okresie niegrzewczym. Sztuką jest znajomość szczegółów z możliwością ich praktycznego zastosowania.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, Takiowaki napisał:

owe "to" znaczy co? Porównywanie podłogówki do nadmuchu chyba trochę nietrafione. Coś jakbyś porównywała 120konny samochód do 120 konnego ciągnika. Niby moc ta sama, ale... Samochodem pola nie zaorzesz, ciągnikiem nad morze też nie pojedziesz...

Ja nie porównuję. Napisałam że podłogówka jest bezwładna (i to jest jedyne prawdziwe stwierdzenie w artykule) i nie nadaje się do szybkiego nagrzania w domkach weekendowych, gdzie lepiej sprawdzi się inny system grzewczy.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...