Skocz do zawartości

Tynk gipsowy i ocieplenie budynku.


Recommended Posts

Witam,

Przewaliłem wiele wątków, ale mojego przypadku nie znalazłem chociaż temat stary i wałkowany. 

Mam budynek w stanie surowym zamkniętym porotherm, bez wentylacji grawitacyjnej. Dach płaski wykonany miesiąc temu. Wilgotność w środku ok 65%. Instalacje wewn. gotowe, okna montaż na taśmach.

Zależy mi na tym, żeby w maju rozpocząć wykańczanie wiec planowałem tynki wewnętrzne (gips maszynowy) zrobić przed zimą  - mam umówionego fachowca na przyszły tydzień. 

Jednak boję się że lada chwila przyjdą mrozy i te gipsy wewnątrz nie wyschną i coś się od tego mrozu stanie. Ściany też mocno zamakają od deszczu jesienią więc nie wiem czy zamiast schnąc nie będą jeszcze chłonąc wody z niezaizolowanych ścian.

I moje pytanie: czy zrobienie ocieplenia w listopadzie (styropian grafit) - miesiąc po tynkach gipsowych wewnętrznych rozwiąże moje problemy? 

 

 

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedz.

A czy jeżeli ocieplę budynek, i będę codziennie otwierał okna + wstawię piecyki gazowe do ogrzewania, ewentualnie jakąś kozę to dam radę mimo zimy taki budynek bez większego szwanku dopchać do wiosny?

Zakładam że jeżeli go nie ocieplę, to ogrzewanie nie będzie miało większego  sensu. 

Czy lepiej zrobić tynki i go nie ocieplać teraz zupełnie i po prostu mocno go wietrzyć? Duże jest wtedy ryzyko że ściany będą zamiast schnąc to wchłoną wilgoć jesienną?

 

Link do komentarza

Wietrzenie przez otwieranie okien to nie sposób na osuszenie - powinna funkcjonować normalna wentylacja w sposób ciągły, a w domu chyba jakaś będzie?  Ogrzewać można  w sposób bez  wprowadzania  wilgoci - ogrzewacze gazowe więc odpadają , jeśli nie mają odprowadzenia spalin do komina. Ocieplenie można odłożyć do wiosny,  jeśli i tak dom nie będzie normalnie użytkowany,, a wewnątrz utrzymywana temperatura na poziomie 8 - 10 st C. 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Szanowny Panie,

 

zgodnie z wcześniejszymi poradami internauty, z ociepleniem budynku najlepiej poczekać do wiosny, jeśli nie będzie on teraz użytkowany. Rekomenduję zapoznanie się z ofertą systemów ociepleń FOVEO TECH, opartych na wełnie mineralnej i na styropianie. Wykorzystanie kompletnego systemu ocieplenia to oszczędność czasu i pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik Foveo Tech

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Najlepiej pozostawić budynek bez ocieplenia i tynków do wiosny.

Jeśli zdecyduje się Pan jednak położyć tynki, powinien Pan zapewnić odpowiednie warunki do odparowania tynków, czyli solidna wentylacja plus umiarkowane ogrzewanie. W chłodnych i wilgotnych warunkach tynki będą podciągać wilgoć, tak jak Pan zasugerował.

 

Ocieplenie budynku należy wykonać dopiero po wyschnięciu tynków.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...