Skocz do zawartości

rakuperacja + system rozporowadzania ciepła z kominka


MarcinR

Recommended Posts

Witam Wszystkich!
wlasnie przymierzam sie do budowy domu, w którym chcialbym mieć zainstalowaną instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla oraz kominek z wewn. komora spalania + system rozprowadzania ciepła z kominka. Czyli jakby dwa systemy jeden do wentylacji domu drugi do rozprowadzenia ciepla z kominka. I tu wlasnie pojawiają sie dylematy... czy jest to zasadne wykonanie dwoch systemow (domyślam się, iż może być to droższe rozwiazanie) czy może jest jakiś sposob aby połączyć wszystko w jedno?
Czy takie rozprowadzenie ciepla z kominka wykonuje sie tylko do pokoi mieszkalnych, czy tez rozporowadza do kazdego pomieszczenie , które chce sie w ten sposob dogrzac ? wg. mnie mialo by to sens tylko w pomieszczeniach, w których się przebywa (pokoje, sypialnie) ale czy np. łazienka, wc, korytarz, kuchnia również ? mam jakieś przekonaine, że mimo wnetylacji powietrze bedzie sie mieszac z tym np. z korytarza, troche inaczej to juz wygladac moze z wc czy łazienką.
Ile kanałów kominowych jest wówczas potrzebnych przy takich instalacjach ?? czy skoro doprawdzamy bezposrednio powietrze z zewnątrz do kominka to wystarczy tylko jedne komin wylotowy ??

przepraszam jeśli zbyt chaotyczne przelałem swoje rozterki, może ktoś miał podobne, bądź jest fachowcem w tej dziedzinie i będzie mu łatwiej o odpowiedź.
Z góry dziękuję!

MarcinR
Link do komentarza
To coś takiego jak : mam zupę , drugie danie i ciastko zmiksuję wszystko by nie brudzić talerzy....
Życzę smacznego.
A na poważnie : wykluczone jest łączenie wentylacji w domu z ogrzewaniem czy klimą
1 wentylacja ma stały niewielki strumień dopasowany do ilości osób zupełnie niezależnie od temperatury.
Strumień do ogrzewania zależy od temperatury w pomieszczeniu
2 powietrze wentylacyjne podaję się od góry
Ciepłe powietrze od dołu.
3 Pokoje potrzebują różną ilość ciepła (północ, południe, oświetlenie, tv...) ale stałą wentylację
4 powietrze nie powinno być przesuszone.
5 Nie ma jak ustawić temperaturę?

Obrazowy przykład : mamy gości, pali się w kominku, potrzebujemy więcej świżego powietrza mniej ciepła, jak to realizować przy połączonych systemach?
Link do komentarza
Cytat

Poczytaj tutaj o dogrzewaniu kominkiem,wentylacji mechanicznej etc. Moze wtedy beda inne pytania a niektore Twoje watpliwosci wyjasnia sie.

Pzdr.


Dzięki za podpowiedź.
Zatem najprościej ujmując sprawa sprowadza się do wyoru albo system rozprowadzania ciepła, albo system wentylacji z odzyskiem ciepła ze wskazaniem na system wentylacyjny.
Czy może jakieś sugestie co do kosztów, tj. rzędu wielkości, z jakimi powinienem sie liczyć przy tej inwestycji ? moze do tych celów pomocny bedzie rowniez projekt domu http://www.archi-projekt.com.pl/projekt.php?id=128

raz jeszcze dzięki!
MarcinR
Link do komentarza
To zalezy od systemu/firmy rekuperatora i pewnie lokalizacji tego urzadzenia-miejscowosci
Mnie wyliczyli materialy plus montaz ok. 13500 plus VAT na domek ok. 155m2 uzytkowej z poddaszem uzytkowym firmy BARTOSZ w Warszawie.
Innej firmy wyszlo 20 000 materialy plus montaz. Jak widac ceny sa spore, tylko w sloganach jest za 6 000. Do tych cen nalezy doliczyc pewnie montaz,akcesoria,rury etc. i wyjdzie podobnie. Jezeli bedziesz chcial jeszcze GWC to wyjdzie Ci dodatkowo 9 000 - 15 000 a to w sumie daje pokazna kwote

Pzdr.
Link do komentarza
TB, prosze podac ile moze kosztowac Reku na 350m3/h z:
Nawiew powietrza realizujemy w pomieszczeniach:
Powierzchnia
[m²]
Ilość nawiewów:
Salon + jadalnia ~54,50m2 2 szt.
Gabinet ~8,00m2 1 szt.
Sypialnia ~40,00m2 1 szt.
Sypialnia ~25,50m2 1 szt.
Sypialnia ~16,50m2 1 szt.

Ilosc wywiewow:
Kuchnia ~10,00m2 1 szt.
Spiżarnia ~1,80m2 1 szt.
Łazienka ~3,00m2 1 szt.
Łazienka ~14,50m2 1 szt.
Pralnia ~5,00m2 1 szt.

Wydajnosc wentylacji musi byc do 350m3/h
Moze zrobie GWC zwirowe wiec z podlaczeniem sie do niego i automatyka do sterowania silownikami od GWC i czerpni oraz bypass'u.
Pewnie podstawa beda kanaly/rury fi 100mm izolowane a przylaczenie do GWC fi 200mm
Prosze mi oszacowac ile u Pana moze cos takiego kosztowac, oczywiscie z robocizna/instalacja w etapach i jaka centralke Pan by zaproponowal?
Zdaje sobie sprawe doskonale,ze jest to bardzo drogie, ale nie znalazlem jak na razie nic tanszego niz fuul do tego co opisalem za ok. 15 000zl. icon_sad.gif

Pzdr.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...