Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
xfr82

Dobra, zamykana kratka wentylacyjna do łazienki

Recommended Posts

Witam serdecznie,
chcę wymienić kratkę wentylacyjną w łazience na taką, która jest mechanicznie zamykana. Z obecnej kratki, którą mam strasznie wieje zimnym powietrzem i chcę ją szczelnie zamykać jak jest nie potrzebna. Im szczelniej tym lepiej - ograniczę w ten sposób straty ciepła.
Nie mam doprowadzonych przewodów elektrycznych, dlatego nie może być to kratka zasilana elektrycznie.
Otwór na kratkę ma fi 120. Kratka musi być koniecznie biała.
Jaką konkretnie kratkę polecacie, które zminimalizują straty ciepła? Macie jakieś doświadczenie?

Z góry dzięki za pomoc :D

PS zaznaczę jeszcze, że w łazience nie mam żadnego piecyka na gaz itp także mogę szczelnie zasłaniać i odsłaniać np tylko gdy chcę wywietrzyć po kąpieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wieje? Ta kratka powinna ciągnąć powietrze, a nie wywiewać!

Jak rozwiązaną masz wentylację? Mieszkasz w domku, czy w bloku?

Jeśli szczelnie zasłonisz kratkę zakłócasz obieg wentylacji, właściwie całkowicie ją zamykasz i likwidujesz!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja wygląda w ten sposób: w łazience wybity jest otwór do kanału wentylacyjnego . Kanał wentylacyjny jest w kominie.

Mieszkam w budynku z lat 50-tych z czerwonej cegły, 6 mieszkań w jednym budynku, 3 kondygnacje. Kilka miesięcy temu kominiarz był, mierzył przepływ powietrza przy kratkach wentylacyjnych i nie powiedział, że coś jest nie w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

- Typowy objaw braku nawiewu (wentylacji) w mieszkaniu - zapewne szczelne okna.

- Być może (jeśli jest lokal poniżej), ktoś podłączył w tym pionie wentylator.

- bez względu na przyczynę odradzam instalowanie kratki zamykanej na stałe przez użytkownika - raczej poszukać kratki z klapą/zaworem zwrotnym, np:

7be4b249eec9e387d8db01b989a8303d.jpgKratka_z_siatka_Vents_biala_190_x_190_mm

19 minut temu, xfr82 napisał:

Kilka miesięcy temu kominiarz był, mierzył przepływ powietrza przy kratkach wentylacyjnych i nie powiedział, że coś jest nie w porządku.

A co na ten fakt administracja ?

Ps. A inne kratki np. w kuchni działają prawidłowo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opisałeś nie wentylację, tylko otwór wybity do kanału wentylacyjnego :icon_confused:...

grawKANALOWA.jpg.7a9b2a5f2ea38c3ac8e41312e816d709.jpg

 

wentylacja_mechaniczna_schemat_240615.jpg.6ceb3c7f10d9e14614cfe7b7ed90ccf2.jpg

U Ciebie nie ma zapewnionego NAPŁYWU świeżego powietrza, jego cyrkulacji wewnątrz mieszkania :bezradny:

 

 

I dmucha "pod prąd"...

4 minuty temu, bajbaga napisał:

Być może (jeśli jest lokal poniżej), ktoś podłączył w tym pionie wentylator.

Taki efekt również może wywołać mocniejszy wentylator zamontowany wyżej....

 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, xfr82 napisał:

Kilka miesięcy temu kominiarz był, mierzył przepływ powietrza przy kratkach wentylacyjnych

Jak to się odbywało?

Pewnie Ty stałeś w otwartych drzwiach łazienki, w którymś pokoju było otwarte okno i... było co mierzyć...

Czy w drzwiach łazienkowych na dole masz kratkę wentylacyjną - przepisy wymagają minimum 200 cm2, tzn taki otwór np. 40x5 cm  albo drzwi w łazience podcięte 3-4 cm nad podłogą?

Czy masz nawiewniki w oknach, albo - kiedyś, w tych latach, robiło się kratki pod oknami, niektóre miały przesuwane "zaślepki", ograniczające napływ zimnego powietrza?  Później ludzie i ekipy ocieplające te domy bezkrytycznie zaklejały te kratki :zalamka:  Moja ciocia-babcia ma taki otwór wentylacyjny głęboko w szafce pod oknem, oczywiście od zewnętrznej strony ten otwór został przy termomodernizacji zaklejony i zastyropianowany :bezradny:.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry, Chciałbym się zapytać czy zgodnie z uchwałą mojej gminy mogę postawić na działce o przeznaczeniu US garaż? Dodam, że na działce nie mam żadnej innej budowli. Oczywiście postawić przy założeniu, że spełnię wszystkie kryteria wyszczególnione w cytowanej poniżej uchwale.    § 16. 1. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem "US" ustala się przeznaczenie: 1) podstawowe - usługi sportu lub rekreacji; 2) uzupełniające - usługi gastronomii, handlu, turystyki, hotelarstwa, zdrowia, zieleń urządzona, obiekty małej architektury. 2. Na terenie, o którym mowa w ust.1: 1) usługi uzupełniające nie mogą przekroczyć 50% powierzchni terenu przeznaczenia podstawowego; 2) dopuszcza się realizację obiektów mieszkaniowych jako uzupełnienia zabudowy podstawowej pod warunkiem iż powierzchnia użytkowa mieszkań nie będzie przekraczać 30% powierzchni użytkowej obiektów usługowych a mieszkania będą miały charakter mieszkań służbowych dla zarządców lub właścicieli obiektów; 3) dopuszcza się obiekty małej architektury; 4) dopuszcza się lokalizację obiektów towarzyszących zabudowie podstawowej jak: urządzenia infrastruktury technicznej (przepompownie ścieków, trafostacje itp. zlokalizowane w obiektach budowlanych, a także obiekty gospodarcze, garaże; 5) dopuszcza się poszerzanie ulic publicznych i publicznych przejść pieszych, wydzielanie dróg wewnętrznych, ciągów pieszych i rowerowych, miejsc postojowych oraz sieci infrastruktury technicznej oraz związane z nimi urządzeń, przy czym użytkowanie to nie powinno zająć więcej niż 30% powierzchni terenu. 3. W zakresie parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy, gabarytów obiektów i wskaźników intensywności zabudowy ustala się: 1) powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni działki nie może przekroczyć 30%; 2) powierzchnia terenu biologicznie czynna powinna zajmować co najmniej 50% powierzchni działki; 3) liczba kondygnacji nadziemnych budynków nie może przekraczać trzech, w tym użytkowe poddasze; 4) wysokość budynków mierzona od poziomu terenu do najwyższego punktu dachu nie może przekraczać 12 m; 5) dach wielospadowe o nachyleniu połaci od 35° do 45°; kryty dachówką ceramiczną lub materiałem dachówkopodobnym; 6) dopuszcza się wzbogacenie formy dachu poprzez wprowadzenie świetlików, lukarn itp.; 7) budynki gospodarcze i wolno stojące garaże mogą być wyłącznie parterowe i winny mieć formę dachu odpowiadającą formie dachu budynku mieszkalnego; 8) linia zabudowy nieprzekraczalna w odległości min 5 m od linii rozgraniczającej drogę w tym także dróg wewnętrznych; 9) zapewnić stanowiska postojowe zgodnie ze wskaźnikiem: a) 1 stanowisko na mieszkanie, b) 1 stanowisko na każde 30 m2 usług.   Dziękuję za pomoc w tej kwestii. 
  • Najsłabszy z wodnych jest akrylowy. Ten Sadoin lakier do parkietów  jest uretanowo-akrylowy czyli półtwardy.   To jest jeszcze za miękkie na podłogę. Jak ma to być lakier wodny to tylko poliuretanowy, bo z wodnych najtwardszy.   BONA MEGA Lakier wodny poliuretanowy Odporność na ścieranie: ~5 mg/100 obrotów (SIS 923509) https://allegro.pl/oferta/bona-mega-polysk-5l-warszawa-7239050397   Z delikatnym wydzielaniem zapachu są też lakiery uretanowo-alkidowe V33 Lakier do parkietu o wysokiej wytrzymałości https://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-boazerie/srodki-do-podlog-z-drewna/lakiery-do-parkietu/lakier-do-parkietu-o-wysokiej-wytrzymalosci-5-l-bezbarwny-satyna-v33,p38699,l217.html     SADOLIN PROFESJONALNY LAKIER DO PARKIETÓW https://allegro.pl/oferta/sadolin-lakier-profesjonalny-polysk-5l-parkietu-du-8652562731  
  • Witam. Proszę o poradę. Jesteśmy w trakcie rozbudowy domu. Dobudowa piętra, budynek z lat 70tych.. mury, które były na strychu(ok 1,5m) zostaja i do tego będzie dalej szła dobudowa. W projekcie w salonie mamy ujęte drzwi balkonowe(balkonu nie będzie tylko po prostu duże okno i ewentualnie barierka). Salon ma 20m4 więc żona sobie nie wyobraża żeby nie było drzwi balkonowych od podłogi w górę. Szerokość tych drzwi balkonowych ma wynosić 240 i kończą się przy samym rogu ściany zewnętrznej(gdzie indziej już nie ma możliwości, to jest jedyne miejsce gdzie może być jakakolwiek dziura). Nasz Bob budowniczy zaproponował nam aby zamiast tych drzwi balkonowych zrobić zwykłe okno z parapetem, nie takie od podłogi w górę, bo po: 1. Musiałby wykuć dziurę na to okno balkonowe i nie mógłby wtedy wykonać ciągłości wieńca. 2. Okno balkonowe przy samym rogu ściany jest tym bardziej niebezpieczne gdy się przerywa wieniec( co innego gdyby było pośrodku ściany).   Czy istnieje możliwość aby zabezpieczyć te ściany w przypadku przerwania wieńca? Czy będzie to bezpieczne? Można ewentualnie zmniejszyć szerokość drzwi tak aby nie były przy samym brzegu ściany i można było bezpieczniej wykonać wieniec? Czy tylko pozostaje nam okno z parapetem bez możliwości okna tzw balkonowego? (Szkoda by było, stół przy takim dużym oknie wygląda super) Jutro będziemy rozmawiali z naszym Bobem dlatego chciałbym się zorientować czy jest jeszcze jakaś w miarę bezpieczna możliwość aby zostały te drzwi balkonowe czy tylko zostaje zwykłe okno.  P.s. szkic robiony na szybko Pozdrawiam
  • Te stare tak. Chyba w 2003r. przestały obowiązywać wszystkie które w 1994r byly ważne? Coś jakoś mi świta ale nie wiem dokładnie. Trzeba by poszukać.
  • Dla strunobetonu te 9 m to nie jest tak dużo, Jak jest firma specjalistyczna, gwarantuje jakość i konstrukcję - to bezpieczeńtwo powinno byc zabezpieczone. Natomiast - czy o będzie klawiszować - zalezy od tego, jak te plyty będą ze sobą związane. Ugięcie - moze bedą miały wstępne odwrotne ugięcie. Tylko podobno trudno to wyliczyć.   Osobiście bym sie trzymał pierwotnego planu.  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...