Skocz do zawartości

Jak określić moc kotła potrzebną do ogrzewania?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Znając rodzaj dostępnego paliwa, można ustalić moc kotłów. W tym celu trzeba określić wielkość strat energii termicznej będących efektem przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne, wymiany powietrza (wentylacji), czy użytkowania ciepłej wody. Wtedy będzie wiadomo, ile energii należy dostarczyć i jaki kocioł zastosować.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/10087-jak-okreslic-moc-kotla-potrzebna-do-ogrzewania

Link do komentarza
Ciekawy artykuł i dużo ważnych informacji. Ciekawi mnie gdzie można znaleźć informację o temperaturach powietrza w pomieszczeniach użytkowych które zostały tutaj przytoczone. Temperatura to sprawa indywidualna, ale 20 st. to dla mnie jest zimno.
Link do komentarza

ja zwróciłem uwagę na inną ważną kwestię

temperatura powietrza w pomieszczeniach – to kolejny element mający wpływ na moc kotła. Zwykle za komfortowe uznaje się następujące temperatury: w salonie 20-22°C, w sypialniach 18-20°C (w nocy nawet 16°C), w kuchni i WC 18-20°C, w łazience podczas kąpieli 23-25°C. Oczywiście warto pamiętać, że utrzymywanie wysokiej temperatury podczas nieobecności domowników lub w nocy jest może wygodne, ale nieekonomiczne.

W nowym, energooszczędnym domu nie da się obniżyć temperatury w sypialni z utrzymywanego np. 20°C w dzień do np. 16°C w nocy
Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że na zewnątrz jest temperatura <0C i otwieramy okna...ale nawet wtedy, po zamknięciu okien, temperatura pójdzie do góry (chyba że jest to dom np. szkieletowy, bez żadnej akumulacji)
Analogicznie, zmiana nastaw ogrzewania podczas krótkich wyjazdów jest bez sensu, bo taki dom ma swoją bezwładność i temperatura w domu spada bardzo wolno.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...