Skocz do zawartości

Pompa ciepła ogrzewa mój dom za 950 zł rocznie!


Recommended Posts

Opłaty za prąd przez ostatni rok wyniosły 2557 zł, sama pompa ciepła z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u. pobrała go za 950 zł (wykazał to podlicznik energii). Koza grzewcza służy tylko do stworzenia przytulnej wypoczynkowej atmosfery w strefie dziennej. Jarek spala w niej najwyżej 1 mp. drewna za 200 zł.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/24308-pompa-ciepla-ogrzewa-moj-dom-za-950-zl-rocznie

Link do komentarza
Gość budowałem
Liczyli, liczyli i wybrali projekt z odrębnym garażem za który podatek będzie większy niż za dom i całą działkę. Każdy starający się o niskie koszty buduje garaż w obrysie budynku mieszkalnego.
Link do komentarza

@gość - jest o tym przecież w artykule

Cytat

Dla Jarka, który amatorsko poświęca dużo wolnego czasu na grzebanie w samochodach, liczył się obszerny garaż. Ze względu na przykry zapach smarów i spalin, wolał postawić osobny budynek. Nie odwiodła go od tej decyzji nawet wyższa stawka podatku od takiej nieruchomości (zaoszczędziłby rocznie kilkaset złotych, gdyby garaż znalazł się pod dachem budynku mieszkalnego). Na pocieszenie tłumaczy sobie, że w połączonej bryle prawie tyle samo kosztowałoby ogrzewanie garażu.

cóż...Jarek nie wiedział, że można ocieplić ścianę garaż/dom, zabudować drzwi zewnętrzne, że nie trzeba garażu ogrzewać, a nawet jeśli, to przecież nie do takiej temperatury jaka jest w domu..,że zapachy nie będą się przenosić, jak w garażu będzie sprawna wentylacja....Każdemu zdarza się popełniać błędy ;)

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

przeczytaj jeszcze raz artykuł....wszystko tam jest:

Opłaty za prąd przez ostatni rok wyniosły 2557 zł
Jarek spala w niej najwyżej 1 mp. drewna za 200 zł.
Rachunki za wodę, czerpaną z wodociągu, wynoszą 300 zł. Uzdatnienie wody filtrami mechanicznymi to koszt 57 zł. Wywóz ścieków z szamba – każdorazowo 190 zł (rocznie 1100 zł)
pozostałe roczne opłaty: wywóz śmieci – 220 zł, monitoring 700 zł, podatek od nieruchomości 730 zł (z czego połowa to opłata za wolno stojący garaż), ubezpieczenie budynku 350 zł.

Link do komentarza
Wcale nie rewelacyjny wynik przy takim metrażu 99m2. Ja mam do ogrzewania blisko 300 m2, i płacę za to 5000 zł na sezon przy ogrzewaniu ekogroszkiem .Woda z własnej studni czyli tylko prąd na hydrofor.Całoroczny koszt prądu to około 1500 zł + gaz niecałe 500zł czyli razem 7000 zł na rok ale przy blisko 300m2.
Link do komentarza

Witam!Czy możliwy jest osobisty kontakt z Panem Jarkiem?My także budujemy taki sam dom i od początku zdecydowaliśmy o zamontowaniu pompy ciepła,chcieli byśmy zadać kilka pytań inwestorom.Budujemy w woj.kuj-pom,jeśli byłoby nie daleko to chętnie nawet obejrzelibyśmy dom na żywo,oczywiście za zgodą inwestorów.Pozdrawiam!Małgorzata

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Media jak prąd każdy dom musi mieć, gazu już nie, więc po co płacić dodatkowo za przyłącze i instalację gazowa w domu jak ma się prąd?

Jaka instalacje masz na myśli? gazową czy c.o.? Bo jeżeli c.o. to czym różni sie instalacja c.o do PCi a czym do kotła gazowego?

Link do komentarza

Tylko, że w artykule nie napisali kiedy to było. Jedynie jaką datę znalazłem to rok 2014 kiedy był zakup działki.

Ale podali koszty.

Cytat

Pompa i podłogówka kosztowały 40 000 zł, lecz na roczne ogrzewanie wody użytkowej i domu wydajemy teraz zaledwie 950 zł

Cytat

Opłaty za prąd przez ostatni rok wyniosły 2557 zł, sama pompa ciepła z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u. pobrała go za 950 zł (wykazał to podlicznik energii). 

 

Link do komentarza
Gość Szklana
U mnie rachunek był prosty pompa kontra czysty prąd i... po 6 latach, po początkowym przegrywaniu z prądem korzystniejszy układ inwestycji i kosztów zyskuje pompa. Uwzględnijcie panowie również grzanie CWU, gdzie w lecie prądem zapłacisz krocie, a PC zagrzeje 200 l za 50gr. Pozdrawiam
Link do komentarza

A czy taki kolektor to prądu  nie potrzebuje do swojej pracy? tańszym i prostszym rozwiązaniem na cele cwu jest PCi niż kolektory. PCi nie potrzebuje słońca aby zagrzać cwu, jej wystarczy aby była temperatura powietrza, kolektor bez słońca wody nie zagrzeje.

Link do komentarza
11 godzin temu, Elfir napisał:

Tylko inwestor wydał 30 tyś na PC do grzania 100m2 .

Do tego się odnoszę.

Bo tyle chciał wydać, wybierając pompę ciepła z bardzo, bardzo wysokiej półki cenowej.

Po drugie - podana cena to koszt wykonania kompletnej kotłowni CO + CWU.

 

Wybierając pompę ciepła, o takich samych (bardzo podobnych parametrach), ale od producenta z mniejszym parciem na zysk, można wykonać kompletną kotłownię (z PCi P/W) w koszcie nieznacznie przekraczającym 20.000zł.

 

A jak się dobrze poszuka, to możliwe jest wykonanie takiej kotłowni CO i CWU (o mocy 8 - 13kW) w cenie 15.000 - 20.000zł. 

 

Ps. W promocjach jeszcze taniej :D

Link do komentarza
Jam mam nowy dom 160 m2 , grzeję gazem , i mam z ciepłą wodą dużo taniej niż z tej pompy a mamy najdrozszy gaz w Europie i połowa ceny to przesył , przyłącze gazu 2250 zł , a pompa 10 lat i do wyrzucenia nie mówiąc o tym jak przyjdzie mróz to w miesiąc zużyja tyle prądu co ja gazu na cały sezon ,
Link do komentarza

Coś się uczepiła tych 30 tysięcy? Inwestor miał takie kaprycho i zapłacił za pompkę 30 kawałków. PCi jest lepsza od gazu i tyle, gdybym miał wybierać to wybór padłby na PCi, nawet gdyby przyłącze gazu zrobili mi za darmo.

Link do komentarza

Sprawdź "powietrzna pompa ciepła JULA"

416121.jpg?width=458&height=458&scale=bo

Taki zestaw, z 250l zasobnikiem i pompą obiegową za 15.000zł.

Powietrzną PCi można samemu zamontować - to tak jak z lodówką - no może podejście hydrauliki wymaga więcej zachodu.

 

Szukaj a znajdziesz np. https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-i-dogrzewanie/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/ 

Ps. dla pewności podłączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną można zlecić "chłodziarzowi" (technik chłodniczy) - często wymagają tego warunki gwarancji.

Link do komentarza
Dnia 11.11.2017 o 09:21, mhtyl napisał:

Coś się uczepiła tych 30 tysięcy? Inwestor miał takie kaprycho i zapłacił za pompkę 30 kawałków. PCi jest lepsza od gazu i tyle, gdybym miał wybierać to wybór padłby na PCi, nawet gdyby przyłącze gazu zrobili mi za darmo.

W przeciwieństwie do ciebie odnoszę się ściśle do tematu watka a nie jakiś hipotetycznych sytuacji w której kupioną okazyjnie, używaną chińską PC, remontuje i montuje za darmo szwagier w cenie 8 tyś.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Sprawdź "powietrzna pompa ciepła JULA"
416121.jpg?width=458%26height=458%26scale=both%26bgcolor=white&key=9118287ccb6abca06b703a740c4d07bb0a1177855645cdffc2e072bcf50ec67b
Taki zestaw, z 250l zasobnikiem i pompą obiegową za 15.000zł.
Powietrzną PCi można samemu zamontować - to tak jak z lodówką - no może podejście hydrauliki wymaga więcej zachodu.
 
Szukaj a znajdziesz np. https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-i-dogrzewanie/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/ 
Ps. dla pewności podłączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną można zlecić "chłodziarzowi" (technik chłodniczy) - często wymagają tego warunki gwarancji.
Ale to jest tylko 6kW, czy coś źle patrzę? Pisałem o pompie 9kW bo chyba o takiej pisaliście.
Link do komentarza

A sam nie potrafisz wpisać w google np: najtańsze pompy ciepła powietrze woda 

a tam wyskakuje takie coś: https://allegro.pl/listing?string=Pompa Ciepła powietrze - woda&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-4-1003 

 

Jak bardziej poszukasz wyskakuje: http://www.pompymeeting.pl/oferta/kompletne-kotlownie-z-pompa-ciepla/kotlownia-9kw-z-zbiornikiem-kombinowanym , albo na LG:   http://www.pompymeeting.pl/4-cieplo-z-wnetrza-ziemi 

 

Wyszukać coś jeszcze ?

Link do komentarza
A sam nie potrafisz wpisać w google np: najtańsze pompy ciepła powietrze woda  a tam wyskakuje takie coś: https://allegro.pl/listing?string=Pompa Ciepła powietrze - woda&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-4-1003 

 

Jak bardziej poszukasz wyskakuje: http://www.pompymeeting.pl/oferta/kompletne-kotlownie-z-pompa-ciepla/kotlownia-9kw-z-zbiornikiem-kombinowanym , albo na LG:   http://www.pompymeeting.pl/4-cieplo-z-wnetrza-ziemi 

 

Wyszukać coś jeszcze ?

 

Wiem że elita forum ma zawsze racje ale jakoś nie widzę w tych linkach pompy 9kw za 15 tys w dodatku nie jakieś goooowno którego nikt nie ma i strach to zamontować

Link do komentarza
9 godzin temu, rustin napisał:

Wiem że elita forum ma zawsze racje ale jakoś nie widzę w tych linkach pompy 9kw za 15 tys w dodatku nie jakieś goooowno którego nikt nie ma i strach to zamontować

W europie i na świecie znane firmy/marki i działające od lat.

A że Polska w europie - to też znane i wbrew temu co piszesz, dość często stosowane.

Każda z nich ma markowy kompresor, który jest najdroższym elementem PCi  (jak nie ma rozbudowanej elektroniki np. z  WI-FI).

PCi to tylko większa lodówka.

 

Co do kotłowni do 15.000zł:

- pompa ciepła P/W mono blok 12kW (230V) http://www.pompymeeting.pl/oferta/pompy-powietrze-woda/meeting-12kw-230v za 8.000zł,

- zasobnik CWU około 2.000zł,

- chłodnik za podłączenie 500zł (no może jak pazerny a innego nie ma to do 1.000zł)

- hydraulika nie liczę, bo coby nie grzało koszt jest taki sam.

Razem:  11.000zł

 

Kotłownia w oparciu o PCi split 12kW (380V) http://www.pompymeeting.pl/oferta/pompy-powietrze-woda/meeting-12kw-split-380v  droższa o 3.200zł (razem wyniesie 14.200zł).

 

 

 

Ps. Przy monobloku raczej chłodnik nie jest niezbędny, ale warunki gwarancyjne mogą go wymagać.

 

Ps. Z różnych powodów, kotłownia oparta o PCi split, jest bardziej polecana. 

Link do komentarza

Tylko jak to się ma do ogrzania domu taką pompą jak ten meeting 12kW który już przy -7' ma tylko 6-7kW ? prawie 50% spadku a co przy niższych temperaturach ?

Gdzie np już taki panasonic split jednofazowy 12kW ma przy -7' nadal 12kW ?

Nie znam się , więc pytam się jak to rozumieć bo osoba która nie ma pojęcia o pompach jak ja widzi czarno na białym , że taki meeting jest kiepską pompą. Chyba, że ten panas ma tylko na papierze taką wydajność, jeżeli tak to ile ma taki meeting ?

 

 

Link do komentarza
32 minuty temu, rustin napisał:

Tylko jak to się ma do ogrzania domu taką pompą jak ten meeting 12kW który już przy -7' ma tylko 6-7kW ? prawie 50% spadku a co przy niższych temperaturach ?

Też jestem tego ciekaw. Ale w zasadzie to w dalszym ciągu COP powyżej 2, czyli z każdej dostarczanej kilowatogodziny prądu mamy ponad dwukrotnie więcej oddawanego ciepełkiem?

Link do komentarza
17 godzin temu, Takiowaki napisał:

Ale w zasadzie to w dalszym ciągu COP powyżej 2, czyli z każdej dostarczanej kilowatogodziny prądu mamy ponad dwukrotnie więcej oddawanego ciepełkiem?

Do tego zagadnienia można podejść i tak:

http://www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne/ 

z danych wynika ile wynosi średnia temperatura w Polsce.

Pompy ciepła (większość z nich) mają grzałki - te przykładowe o mocy 3 kW.

I powstaje dylemat, czy robić kotłownię za około 15.000zł,  zdecydować się, że w najzimniejszym okresie (często przypada na noc) ewentualnie wspomagać się grzałką w taniej taryfie - czy zapłacić drugie 15.000 zł i niby spać spokojnie bo PCi da sama radę.

 

 

Prawda jest taka, że jest wybór - i to, tylko to, cały czas pokazuję.

Każdy chciałby jeździć luksusową furą, a mimo to są też "auta dla ludu".

 

Ps. Za rok za dwa będą tanie "mocniejsze" PCi P/W ze sprężarkami inwerterowymi - już są, patrz na PCi JULA co prawda o max. mocy (sprężarki) 6kW, ale będą  i o większych mocach.

 

 

Link do komentarza
5 godzin temu, bajbaga napisał:

I powstaje dylemat, czy robić kotłownię za około 15.000zł,  zdecydować się, że w najzimniejszym okresie (często przypada na noc) ewentualnie wspomagać się grzałką w taniej taryfie - czy zapłacić drugie 15.000 zł i niby spać spokojnie bo PCi da sama radę

A bufor ratowałby sytuację? 1000l ? 2000l?

Link do komentarza

Nie bardzo rozumiem to zagadnienie. Jeżeli taka pompa meeting http://www.pompymeeting.pl/oferta/pompy-powietrze-woda/meeting-12kw-split-380v ma Cop 4 to z jednego kW prądu produkuje 4 kW ciepła, ale przy jakiej temp? Jeżeli dom ma zapotrzebowanie 10kW to patrząc na tą pompe przy -15 ona jest w stanie wyprodukować 5 kW z ilu kW prądu? Grzałki już będą działać jeden do jednego i 3kW, razem 8 kW czyli za mało do domu jw tym bardziej przy niższych temp?

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Dnia ‎2017‎-‎11‎-‎16 o 00:46, rustin napisał:

Nie bardzo rozumiem to zagadnienie. Jeżeli taka pompa meeting http://www.pompymeeting.pl/oferta/pompy-powietrze-woda/meeting-12kw-split-380v ma Cop 4 to z jednego kW prądu produkuje 4 kW ciepła, ale przy jakiej temp? Jeżeli dom ma zapotrzebowanie 10kW to patrząc na tą pompe przy -15 ona jest w stanie wyprodukować 5 kW z ilu kW prądu? Grzałki już będą działać jeden do jednego i 3kW, razem 8 kW czyli za mało do domu jw tym bardziej przy niższych temp?

Temp. zewnętrzna nie wiele Ci powie ponieważ jest to wartość zmienna a nie stała.

Zapotrzebowanie domu na en. cieplną jest istotne i temp. jaka chcesz mieć wewnątrz.

Zapotrzebowanie domu wylicza się (szacuje) dla danej strefy klimatycznej i przyjmuje średnie warunki zewnętrzne (ja na Mazowszu mam obliczeniowo -20*C) plus CWU dla określonego rozbioru (zapotrzebowania)

Ja mam mała PCi bo 6kW ale wystarcza na "styk" do celów co i cwu i nie uważam żebym potrzebował większą - na dzień dzisiejszy.

Gdyby temp. zimowe jednak oscylowały załóżmy przez miesiąc -30* to musiał bym prawdopodobnie dogrzewać dom kominkiem.

Kominek na dzień dzisiejszy ma walory estetyczne/dekoracyjne i służy do celów "rekreacyjnych" tzn. miło jest czasem posiedzieć przy "żywym" ogniu, napić się wtedy winka (może być grzaniec) etc...

Póki co salon nie musiał służyć za kotłownię i nie taka jest jego podstawowa rola - to jest tylko awaryjne rozwiązanie (backup)

Teraz po kilku latach użytkowania zmieniłem trochę ustawienia bo żona zaczęła narzekać że po południu jest jej chłodno (a było ustawione na +20*C)

Wszystko w domu jest na prąd, mam własną studnie, płytę indukcyjna itp.

Koszty roczne to:

Prąd: PCi (co + cwu) + rekuperator + AGD + oświetlenie + studnia "głębinowa" + pozostałe elektryczne sprzęty/urządzenia - 4 000 zł (za dwie taryfy)

filtry do rekuperatora - 50 zl

"szambo" - 1 800 zł

ochrona - 400 zł

"śmieci" - 540 zł

podatek od nieruch. - 354 zł

Całoroczny koszt utrzymana domu wynosi ok. 7 150 zł

 

To tak w przybliżeniu ponieważ koszty delikatnie mogą się zmieniać zależnie od roku -cieplejsze/chłodniejsze zimy i mokre/suche lata (podlewanie ogrodu) itp.

 

BTW.

Prawdopodobnie ekogroszek wyszedł by podobnie lub taniej w użytkowaniu a na pewno w inwestycji, ale nie każdy chce być kotłowym/palaczem we własnym domu :)

Niektórzy cenią sobie bezobsługowość o komfort z tym związany nawet zwiększonym kosztem inwestycji czy użytkowania :)

Elektrownie maja filtry a domowi użytkownicy pieców na paliwa stałe?

 

Pzdr.

 

https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/11286-pompa-ciepla-wygrala-z-gazem

Edytowano przez piwopijca (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Gospodarz
A ile kosztuje serwisowanie takiej pompy..? A gdy sie pompa popsuje,jakie wtedy koszta..? Tylko piec centralny z możliwością palenia węglem,drewnem czy ekogroszkiem,tym bardziej ze lasy sa niedaleko domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...