Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Zasady projektowania domu energooszczędnego


Recommended Posts

Jeśli sami chcemy zorganizować proces inwestycyjny budowy domu, powinniśmy się do tego procesu dobrze przygotować i postępując według opisanych poniżej wskazówek dokonać właściwych wyborów.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/8010-zasady-projektowania-domu-energooszczednego

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tomasz Brzęczkowski

Opracowana została na podstawie liczników, klasyfikacja energetyczna domów z instalacją bezpośrednią. -A+ - dom produkujący więcej energii niż potrzebuje -A - dom autonomiczny -B - 1-15 kWh/m2 rocznie- dom izolowany -C - 16-30 kWh/m2 rocznie - stare budownictwo -D - > 30kWh/m2 rocznie - źle wykonane instalacje Minister budownictwa prof. Krzysztof Żmijewski na początku lat 90 chciał wykluczyć z budownictwa pośrednie (wodne ) ogrzewanie, wyjątkiem miało być ciepło odpadowe z elektrowni Ale… podpisano niekorzystne umowy na dostawy gazu w ilościach przekraczających zapotrzebowanie. Trzeba też było ratować kopalnie, więc wyrzucono zdobytą wiedzę i doświadczenie do kosza i wymyślono OZC, audyt, 110% sprawności, sprawność kotła to sprawność instalacji… oraz nową klasyfikację: A+ dom pasywny do 20kWh/m2 A dom niskoenergetyczny 20-45 kWh/m2 B dom energooszczędny 45-80 kWh/m2 C dom średnio energetyczny 45-100 kWh/m2 D dom średnio energochłonny 100-150kWh (spełniający wymagania) E dom energochłonny powyżej 150kWh . No cóż, lobby okazało się silniejsze. Może więc warto powrócić do wiedzy sprzed komputerów i OZC. JEŻELI W XXI WIEKU ZUŻYCIE kWh/m2 PRZEKRACZA 20 TO INSTALACJA JEST ŹLE WYKONANA Mało tego… instalacja zużywająca do 20kWh/m2 jest tańsza niż ta oparta na kotłowni węglowej. Dla wielu inżynierów i projektantów, taka wiedza to abstrakcja.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Gość Tomasz Brzęczkowski napisał:

No cóż, lobby okazało się silniejsze. Może więc warto powrócić do wiedzy sprzed komputerów i OZC. JEŻELI W XXI WIEKU ZUŻYCIE kWh/m2 PRZEKRACZA 20 TO INSTALACJA JEST ŹLE WYKONANA Mało tego… instalacja zużywająca do 20kWh/m2 jest tańsza niż ta oparta na kotłowni węglowej. Dla wielu inżynierów i projektantów, taka wiedza to abstrakcja.

To ciekawe - co piszesz. Proponuję jednak byś pogłębił temat. Czym się konkretnie różni ta wiedza "sprzed komputerów" w stosunku do obecnie lansowanej. Piszę serio.

To może być b. ciekawy temat - oczywiście jeżeli nie fantazjujesz? 

2 godziny temu, Gość Tomasz Brzęczkowski napisał:

JEŻELI W XXI WIEKU ZUŻYCIE kWh/m2 PRZEKRACZA 20 TO INSTALACJA JEST ŹLE WYKONANA

To też ciekawe - bez względu na stopień ocieplenia budynku? Jeśli możesz - rozwiń  temat.

  • Smutny 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...