Skocz do zawartości

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?


Recommended Posts

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, czym jest instalacja fotowoltaiczna i jak działa?

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21338-czym-jest-instalacja-fotowoltaiczna

 

Link do komentarza

nie zapomnę jak przy okazji innych prac trafiłem do Gościa który w zwiąku z budowa domu pasywnego posiadał "kilka"

paneli  (zestawów ogniw ) na dachu .

W tym czasie podłączano mu licznik dwu kierunkowy .

pogoda ? tropikalna  słońce prażyło że szło zdechnąć

i po 24 godzinach uzysk wynosił 4 KW

jak kogoś stać i ma ochotę dokładać niech się bawi

jak na mój gust to nie inwestycja to rozrzutność  ta instalacja nigdy się nie zwróci

koszt paneli to jedno ,  a przygotowanie do wpięcia do sieci to drugie , a grubo rozbudowana rozdzielnia po trzecie ,

nawet jak ktoś jest hura optymistą i policzy cenę KW po koszcie zakupu to 4KW x 150 dni słonecznych w roku  ( wiem zawyżyłem ) =  600 KW x 0.6 zł = 360 zł

sam falownik do 4  KW  będzie się zwracał przez blisko 4 lata , a gdzie reszta inwestycji ???????????????????

 

Link do komentarza
10 godzin temu, Baru napisał:

Ooooo temat dla mnie :-).

U mnie we wsi mają robić. Dotacja 85% wartości inwestycji.

I proste pytanie: robić?

Podobno bez dotacji ni hu hu się nie opłaca...

Odpowiedzcie ci, którzy wiedzę posiadacie. Z góry dziękuję!

nie warto niestety na razie już ten temat przećwiczyłem w tym wątku https://forum.budujemydom.pl/topic/28943-panele-fotowoltaiczne-z-80-dofinansowaniem-czy-warto/

10 godzin temu, aaaa napisał:

Baru - przeczytaj co wyżej Orle napisał...i pamiętaj, że ceny "dotacyjne" też są inne, niż gdyby robić samemu bez dotacji ;) I pewnie obowiązkowo kredyt w pakiecie....Zdanie mam takie jak MTW

kredyt nie jest konieczny

Link do komentarza

Cholerka!

Ze łba mi wyleciało... Moglim przedyskutować przez łikend...

Moi znajomi mają. U nich dotacja 90% była. I o ile dobrze pamietam, to za rok zapłacili koło 200zl za prąd. Tyle, że oni mieli przez ten rok 1:1, a teraz jest 1: 0,8. 

Podobno.

Nie wiem, nie znam się, zarobiona jestem 😊😇.

Dlatego Was pytam...

Link do komentarza
21 godzin temu, Baru napisał:

U mnie we wsi mają robić. Dotacja 85% wartości inwestycji.

I proste pytanie: robić?

"Zdobądź" na jakich warunkach i co obejmuje ta dotacja - i zapodaj na Forumie (albo PW).

Pochylimy się, zanalizujemy - być może werdykt jednogłośny zapadnie.:icon_cool:

 

 

Ps. Musi być jakaś umowa i określone warunki - wisi gdzieś na stronie?

Link do komentarza

http://www.rof.org.pl/24-aktualnosci/208-aktualnosci/359-instalacje-fotowoltaiczne-dla-mieszkancow-gmin-rzeszowskiego-obszaru-funkcjonalnego.html

Takie coś znalazłam. Nie mam pojęcia :$, co z tego jest potrzebne - tam jest parę linków - więc wrzucam wszystko.

1 godzinę temu, aaaa napisał:

A jak powołujesz się na przykład znajomych, to podaj pełne informacje - ile zapłacili za to co maja, co to za zestaw, ile zużyli prądu przez rok. Bo sama informacja że zapłacili 200zł za prąd za rok to dużo za mało.

Adrian!

On nam to wszystko mówił, ale ponieważ dla mnie to czarna magia O.o, to zapamiętałam tylko to, co napisałam powyżej.

I jeszcze takie coś znalazłam...

http://www.nowiny24.pl/strefa-biznesu/a/13-mln-zl-na-doplaty-do-fotowoltaiki-dla-mieszkancow-rzeszowa-i-okolicznych-gmin,12274420/

 

Aaale ze mnie blĄdynkaaaa!!! :$  O.o

Edytowano przez Baru (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

"Przeleciałem" po łebkach dostępne "dokumenty":

- instalacja ma max. moc około 3kW , przy sprzyjających warunkach, (temp. powietrza około 0 i max.nasłonecznienie) - powiedzmy że średnio daje 1,5kW, 

- realne dofinansowanie to około 64% a wpłata własna (wymagana) od 6.000 do 7.000zł

- do tego musisz dodać koszt wymaganej przebudowy instalacji elektrycznej w Twoim domu (w tym podłączenie falownika).

To było na wejściu.

Koszty eksploatacyjne, niejasno określone, ale dotyczące jakiś przeglądów i prac konserwatorskich (niby w umowie jest mowa o tym, że konserwacja jest na koszt gminy, ale niżej napisano, że są to koszty niekwalifikowane).
Ubezpieczenie też będziesz płaciła Ty.

19 minut temu, aaaa napisał:

nie chce mi się wierzyć w roczne oszczędności 1,6tys. w przypadku tak małej instalacji.

Teoretycznie jest to możliwe, jak ktoś rocznie płaci za energię elektryczną ponad 3.000zł.

 

Ergo;

Jeśli podgrzewasz, albo chcesz podgrzewać CWU elektrycznością, to mając na uwadze liczną ferajnę, a w zasadzie babiniec - może to być opłacalna inwestycja.
Jeśli planujesz zmianę ogrzewania na elektryczne - tym bardziej stanie się to opłacalne - oczywiście, moim zdaniem.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...