Skocz do zawartości

Czy dopuszczalne jest podłączenie dwóch piecy do tego samego kanału dymowego?


Recommended Posts

W starym domu piętrowym mam na parterze stary, ozdobny piec kaflowy. Palę w nim rzadko, ale ostatniej zimy się przydał, gdy z braku prądu nie działało c.o. Chciałbym dodać kominek lub przynajmniej ozdobny piecyk (kozę) w sypialni na piętrze. Musiałbym przyłączyć go do tego samego kanału dymowego co piec na parterze. Czy to dopuszczalne? Bo wolnego kanału w kominie nie ma.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/11184-czy-dopuszczalne-jest-podlaczenie-dwoch-piecy-do-tego-samego-kanalu-dymowego

 

Link do komentarza
Gość Stefan 7536
Witam. Mam problem nie małej wagi,chodzi o to że mieszkam w dwu piętrowej kamienicy na drugim piętrze. W domu mam pięć C.O podłączony od siedmiu lat w kuchni,w miejscu gdzie wcześniej była podłączona tzw. westfalka ( babcina kuchnia ). Na parterze podłączyli się ala sąsiedzi z wybudowanym małym piecem kaflowym,a maja w domu kocioł gazowy podłączony w kominie,w przybudówce. Teraz jest afera bo TBS chce wybudować mi nowy komin dymowy w mieszkaniu, ponieważ jak ala sąsiedzi zaczną palić to u mnie w mieszkaniu kopci się,wspomnę że mam troje dzieci ( nieletnich 3,5 i 13 lat ) a ala sąsiedzi to zgryźliwi emeryci. Ja nie zgadzam się z tą decyzją ponieważ babcia mieszkała w tym mieszkaniu ponad 50 lat i była podłączona w ten komin od zawsze,a tu dwoje patałachów chce mnie teraz odłączyć od komina. Powiedzcie mi jak to jest możliwe, że jedni mogą mieć dwa kominy dymowe, a ja nie mogę mieć żadnego,a jedyna sytuacja z tego wyjścia ma być przebudowa moje kuchni,co wiąże się z bałaganem w całym mieszkaniu ( wspomnę że zaczął się rok szkolny i okres grzewczy za chwilę) kosztami jakimi musiałbym ponieść przebudową instalacji pieca, spuszczanie wody z całego obiegu i ponowne napełnianie,nie wspominając o tym że dzieci w tym czasie musiały by chodzić brudne do przedszkola i szkoły. Niech ktoś się postawi teraz w takiej sytuacji i powie co by zrobił, pomóżcie co zrobić w takiej sytuacji.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Jeżeli komin użytkowała twoja babcia przez 50 lat i teraz ktoś wchodzi w twój komin to coś tu nie halo . Mój komin moja własność i nikt nie może się do niego podpiąć od tak , po za tym czy kominiarz dopuścił im to podłączenie kotła bez uwzględnienia ciebie , czy wziął pod uwagę że na tym kanale dymowym jest jakiś inny użytkownik. Jeżeli jest to podłączenie na "dziko" to powiadom kominiarza , administratora budynku oraz nadzór budowlany . Napisz jak rozwiązałeś tą sytuację

Link do komentarza

Problem jest szerszy.

Piece w tym westfalka, mogły posiadać wspólny komin i pewnie tak było.

Nie mniej jednak, jeśli to mieszkanie znajduje się na ostatniej kondygnacji, to tak czy siak, powinien być indywidualny komin tylko dla tego mieszkania - stąd zapewne zgoda na zainstalowanie kotła.

 

Ktoś dał doopy zezwalając na wpięcie pieca w ten komin i teraz szuka rozwiązania. 

(podstawa prawna: Rozporządzenie w sprawie WT ...... § 145. ustęp 1. , 2. , 3. ).

Link do komentarza
13 minut temu, bajbaga napisał:

Nie mniej jednak, jeśli to mieszkanie znajduje się na ostatniej kondygnacji, to tak czy siak, powinien być indywidualny komin tylko dla tego mieszkania - stąd zapewne zgoda na zainstalowanie kotła.

 

Nie pociągną chyba pionu od ich kondygnacji, bo cugu to mieć żadnego nie będzie? :icon_rolleyes:

 

W nowym budownictwie są możliwości wpinania się kilku urządzeń spalinowych, ale widziałem do tego dedykowany system kominowy :/

Link do komentarza
9 minut temu, Takiowaki napisał:

W nowym budownictwie są możliwości wpinania się kilku urządzeń spalinowych, ale widziałem do tego dedykowany system kominowy :/

Ale to dotyczy tylko urządzeń grzewczych gazowych z zamkniętą komorą spalania i dodatkowo wyposażonymi w zabezpieczenia przed zanikiem ciągu kominowego.

(Rozporządzenie ..... § 174.3.).

 

Natomiast zabronione jest stosowanie grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych (§ 141.1.)

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam a ja mam podobny problem mieszkam w 100letniej kamienicy na parterze mamy piece kaflowe i chciałbym pod sobą w piwnicy zrobić piec do centralnego ogrzewania (węgiel.drzewo)lecz w tym kanale dymnym jest już sąsiadka wpieta na pietrze moje mieszkanie ma70m2 i już mamy dosyć pieca w środku mieszkania co polecacie
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość maniek
Witam. Miałem pięć C.o . w kuchni na 1 piętrze. Teraz chce Nowy z podajnikiem zrobić w piwnicy . Na parterze mieszkają sąsiedzi mają kaflak, chciałbym wpiac kocioł w ich komin. Komin jest grożny , cuk dobry. Moje mieszkanie do ogrzania 1 pierto lacznie 110 metrow. Czy moge uzywac ich komina ?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 9 miesiące temu...
Expert cis wie, ale... Mieszkam w 125 letnim domu. Patrer piec kaflowy. Pietro piec kaflowy. Jeden z cegly komin. Co to znaczy nie mozna podlaczyc 2 pieców do 1 komina? Polskie normy oderwane od rzeczywistosci zabudowy po-niemieckiej w Polsce!! Polowa wiejskich domow i jedna trzecia podmiejskich tak korzysta. Z tym, ze pomijam sytuację zlego stanu komina. Sa metody. Szlamowanie. Wklady stalowe etc. Experci wiecej realizmu
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Mam takie pytanie stary budynek komin 50x50 jest w nim wkład fi80 pieca kondensacyjnego i wkład wentylacyjny fi 130 czy mogę do tego przewodu wprowadzić wkład dymny do pieca peletowego fi 150 i wentylacyjny fi 130
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
10 godzin temu, Gość Krystyna napisał:

Witam, mam piecokuchnię która zasila ogrzewanie mieszkania i jest podłączona do komina wspólnego. Kominiarz zakazał mi palenia w piecokuchni. Proszę o radę

 

A jakiej rady potrzebujesz? Chcesz zatruć siebie, czy teściową? A rozwiązania nikt Ci nie poda, bo żadnych informacji technicznych o piecokuchni nie podałeś.

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam. Babcia (mieszka na parterze) ma stary piec centralny i chce wymienić na gazowe, ale jakiś czas temu sąsiad z 2 piętra wpiął się kominkiem w nasz przewód. Czy teraz bez problemu możemy zakładać ogrzewanie gazowe?
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość m napisał:

  jakiś czas temu sąsiad z 2 piętra wpiął się kominkiem w nasz przewód. 

 

Na jakiej podstawie? Kto zatwierdził projekt?

1 godzinę temu, Gość m napisał:

 Czy teraz bez problemu możemy zakładać ogrzewanie gazowe?

 

Zakładać możesz, ale nie wolno go użytkować! Na to musi być projekt techniczny.

Link do komentarza
Tak, wiem, że teraz to musi być kominiarz. Powiedział mi, że ma wszystko zatwierdzone przez kominiarza i ma to legalnie. Od innego się dowiedziałam, że to jest niezgodne z prawem. A tak w ogóle to sąsiad stwierdził, że to my mamy nielegalnie wpięty piec. Babcia pali w piecu ponad 40 lat a on sie jakieś 10 lat temu wprowadził.
Link do komentarza
46 minut temu, Gość m napisał:

 Powiedział mi, że ma wszystko zatwierdzone przez kominiarza i ma to legalnie. 

 

A ja mam słonia pod łóżkiem i też leganie. 

 

47 minut temu, Gość m napisał:

 . A tak w ogóle to sąsiad stwierdził, że to my mamy nielegalnie wpięty piec. Babcia pali w piecu ponad 40 lat a on sie jakieś 10 lat temu wprowadził.

 

Znam to. Zięć sąsiadki już w drugim w drugim roku od żeniaczki pokazywał mojej mamie jak ma przebiegać granica działek. Chociaż mama na swojej się urodziła.

 

Dlatego dokumenty!!! Słowa to są na wiatr.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
Witam mam takie pytanie mam koze z płaszczem wodnym podłączoną do komina(dom wielorodzinny jeden komin podzielony na cztery kanały dymowe,każdy ma swoj) czy sąsiad za ściany może zamontować koze w mój kanał dymowy.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 31.07.2022 o 01:14, Gość Jaro napisał:

Witam. Mam dom dwupiętrowy chciałbym zamontować dwa piecyki typu 《koza》czy mogę podłączyć pod jeden kanal kominowy dwa piecyki

212780-ae50-1100x0-sc1x5_porada-dwa-piec

Dwa piece mogą pod pewnymi warunkami być przyłączone do tego samego kanału ale

piece muszą być zamykane szczelnymi drzwiczkami, odległość pomiędzy miejscami przyłączenia do komina wynosi min. 1,5 m, piec nie znajduje się na ostatniej kondygnacji budynku, wówczas wymagany jest odrębny kanał.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mam stary dom z kominem o dwóch komorach wylotowych. Jest wyczystka ale tylko do jednej komory( prawdopodobnie). Chcę podłączyć piec do komory nieużywanej bez wyczystki. Każda komora musi mieć swoją wyczystkę?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...