Skocz do zawartości

Prawie pasywny z kotłownią... nadmuchową


Recommended Posts

Witam forumowiczów po raz pierwszy :icon_cool: .

Zamierzam wystartować w 2018 roku z budową domu. Na dzień dzisiejszy rozmyślam nad projektem domu... mocno energooszczędnym. Domek ma być niewielki ok. 100m2. Początkowo miał być nawet mniejszy, ale po przemyśleniach zmieniłem zdanie (malutkie pokoje ok.  9m2 itp.). Bryła domu to prostokąt, parterowy, bez piwnicy,  z poddaszem nieużytkowanym, raczej jako strych, magazyn. Dom bez udziwnień, z dachem dwuspadowym. Uwielbiam prostotę, więc żadne lukarny, balkoniki, krzywizny itd. Inna sprawa, że projekt ogranicza budżet w okolicach 200 tys. zł (z delikatnym marginesem) - stąd taki wybór. Przeglądałem różne projekty. Do gustu przypadły mi takie mini domki:

https://pracownia-projekty.dom.pl/dom_przy_przyjemnej_14_bis_ce.htm

https://z500.pl/projekt/7/Z7,maly-dom-z-dachem-dwuspadowym-ekonomiczny-funkcjonalny-i-praktyczny/dane-ogolne.html

Jednak po przeanalizowaniu, projekt będzie indywidualny, częściowo zbliżony do powyższych. Zwarta bryła, inne rozmieszczenie tarasu itp. Mieszkam w domu, mieszkałem w bloku i pewne rozwiązania stosowane w "gotowcach" są dla mnie nie do przyjęcia.

Do rzeczy :icon_lol:

Zauważyłem, że domy te są tworzone z kotłownią gazową w domu oraz kominkiem. Przez to również posiadają jak wiadomo komin. Ja nie chcę kominów wcale. Jestem niemal na 100% zdecydowany na rekuperator, wentylację mechaniczną. Rozkminiam na kilka różnych sposobów, czyli np. brak kominka (nie chcę w domu mini kotłowni), ale wtedy gaz trzeba by wyprowadzić gdzieś przez ścianę. Inna sprawa jeśli gazu braknie np. po jakieś awarii, praktycznie zamarzamy. Lubię być zabezpieczony i mniej zależny.

Druga sprawa. Jeśli będzie nawiew mechaniczny... to czy nie lepiej wykorzystać tej drogi, do zapewnienia ciepła? Odeszłyby koszty kaloryferów itd. Byłby jeden system grzejący-wentylacyjny-może nawet chłodzący latem. Oczywiście słyszałem o pompach ciepła, ale tu sytuacja podobna jak z gazem (Jestem takim początkującym Preppersem :icon_biggrin: w planach, wędzarnia, ziemianka, swój warzywniak itp.)

Natrafiłem na pellety z kotłem z nagrzewnicą.

Jak cenowo by taka instalacja wyszła (łącznie z rekuperatorem) i koszt użytkowania (ile orientacyjnie ton pelletu?). Przy założeniach: mocno docieplonego domu, dachu bez komina, z rekuperatorem, prosta bryła, wyjście na strych od tzw. przybudówki z kominem? Czy ktoś z Was w ogóle takie coś zbudował, czy takie grzanie mija się z celem. Hałasem się nie przejmuję, bo będzie w wydzielonym pomieszczeniu. Wejście do przybudówki z zewnątrz, więc nie będzie "wiało" od drzwi. Jak w taki systemie jest rozwiązana sprawa z grzaniem wody? Czy jest sens przygotowania domu pod instalację solarną (połowa dachu, od południa)?

Link do komentarza

Jakie ma być ostatecznie paliwo? Skoro kocioł na pellety w jakiejś przybudówce z osobnym wejściem, to nie widzę problemu dla zrobienia grzejników lub ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie nadmuchowe jako podstawowy system grzewczy ma istotne wady, choćby hałas powodowany przepływem powietrza w kanałach, tego nie da sie wyeliminować całkowicie.

Jednak mając dostęp do gazu decydowałbym się jednak na niego.

Swoją drogą, jeżeli dom ma mieć b. małe straty ciepła, to cena paliwa jest drugorzędna. Większe znaczenie będzie mieć koszt inwestycyjny. W skrajnych przypadkach nawet ogrzewanie prądem może być uzasadnione. Niestety o domu nic konkretnego nie wiemy.

W ramach zabezpieczenia na wypadek rozmaitych awarii pomyślałbym jednak o jakimś niedużym piecu wolnostojącym. Przy dobrym ustawieniu dom ok. 100 m2 można w ten sposób ogrzać do całkiem rozsądnej temperatury. A nawet jeszcze coś na takim piecu ugotować :) 

Link do komentarza

Dzięki za odpowiedź.

Faktycznie trochę zbyt ogólnie pisałem posta, bo mam kupę dylematów w głowie. To może doprecyzuje.

1. Jeśli cena paliwa drugorzędna i znaczenie ma koszt inwestycyjny, to czy nadmuchowe nie wyjdzie taniej od kaloryferów? Czy posiadanie jednego pieca na pellety w przybudówce, nie wyjdzie taniej niż piec gazowy + kominek/koza + komin?

2. Nie chcę komina, ale brak komina determinuje resztę. Pozostaje wtedy ogrzewanie na prąd, gaz z "kominem" bocznym lub przybudówka z kotłownią. Chodzi o to, czy ktoś posiada takie rozwiązanie i jak to się ma do kosztów wykonania? Czy  oszczędności z braku komina w budynku (ucieczka ciepła) są opłacalne w stosunku do wydania pieniędzy na przybudówkę z kominem?

3. Czy jest sens przygotowania instalacji, pod solary? Prawda jest taka, że może nigdy ich nie zakupię i czy w ogóle te solary w przypadku takiego domku się zwrócą?

 

Nie chcę przekombinować. Jeśli gaz + kominek/koza + komin + rekuperator to najrozsądniejsza opcja, to tak zrobię.

:icon_cool:

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...