Skocz do zawartości

Zakup działki


mari_p

Recommended Posts

Witam,

zamierzamy z żoną kupić działkę, ktorą sobie upatrzyliśmy pod budowę domu. Rozpoczelismy rozmowy z włascicielami i pojawiło sie kilka niejasnych tematów. Proszę o pomoc w ich interpretacji. 

1. Wlasciciele maja wpisaną służebność w ksiedze wieczystej. Ta słuzebnosc dotyczy rownież innych kilku dzialek na tej samej ulicy. Wlasciciele twierdza ze ta sluzebnosc nie ma znaczenia, bo inni ja rowniez maja a dojazd do dzialki ktorej ta sluzebnosc dotyczy (juz mieszkaja w swoich domach) i tak jest z innej drogi (faktycznie droga dojazdowa jest). Co zrobić w takim przypadku? Niech usuna wips?

2. Dzialka jest za duza dla nas i wlasciciele zgodzili sie na jej podzielenie. Chcemy kupic ok 1000 m2. Czy powyzsza sluzebnosc bedzie dotyczyc tez tej tej wydzielonej dzialki?

3. Na czym polega dokladnie podzial takiej dzialki? Przychodzi geodeta, wyznacza te 1000 m2, rysuje, wypelnia papierki i sie czeka? Ciekawi mnie po prostu ile bedzie sie czekac na te wydzielenie dzialki do sprzedazy?

4. Dzialka ma wpisane w ksiedze wieczystej Rola. Wlasiciele chcieli sie tam budowac ale zrezygnowali i kupili dom szeregowy. Domniemywam ze bedac na etapie juz kupionego projektu nie rozpoczeli budowy u dlatego nie ma w KW zapisu budowlana? Twierdza ze mieli pozwolwnie na budowe, ale wygaslo. Moze wygasnac?

5. Na dzialce jest juz przylacze wody, kan, prądu. 

6. Poprosilismy w gminie o MPZP i czekamy. Czy jesli jest dla tego obrebu / ulicy ustanowione zagospodarowanie w postaci dzialek budowlanych to czy bedziemy mogli sie pobudowac jesli tearz w KW jest rola?

Prosze forumowiczow o pomoc. 

PS. Brak czesci polskich znakow na klawiaturze. 

Edytowano przez mari_p (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Służebność - Mały, Bardzo Mały Pan Pikuś - jeśli nie ma wpływu na sposób zagospodarowania działki, to będzie jeszcze mniejszy Pan Pikuś.

Służebność przechodzi na każda wydzieloną działkę, jeśli jest w granicach wydzielonych działek.

Jeśli działka jest w ewidencji gruntów jako rolna to nie można jej podzielić na działki mniejsze niż 3.000m2, a jeśli jej powierzchnia jest większa niż 3.000m2, to może ją kupić tylko rolnik, chyba, że ANR wyrazi zgodę.

Jeśli jednak zapisy w MPZP (jeśli jest aktualny), przeznaczyły ten teren/działkę pod budownictwo - sprawa jest prosta i działka jest budowlana.

 

Ps. Ale jeśli były wydane WZiZT na działkę (bo nie ma aktualnego MPZP), to przy wydaniu pozwolenia na budowę (jeśli było wydane) WZiZT zostały skonsumowane pozwoleniem i WZiZT straciły ważność.

Link do komentarza

"Pikuś" - to dobrze. Czyli nie powinniśmy się przejmować przy kupnie.

Masz rację w 80% obrębów mpzp jest na stronie gminy, jednakże tej części akurat nie ma. Stąd za chwilę otrzymamy zaktualizowany. 

Żebym dobrze zrozumiał. Jeśli w KW jest Rola to nie można podzielić jeśli jest mniej niż 3000m2? Sama w sobie jest mniejsza bo ma 2500m2 - czyli jest budowlana? Właściciele właśnie ją dzielą.

Czy zapis w KW może być inny niż rzeczywistość - może zapomnieli zmienić. 

PS. Proszę jeszcze o komentarz do punktu 3. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mari_p napisał:

 

Masz rację w 80% obrębów mpzp jest na stronie gminy, jednakże tej części akurat nie ma. Stąd za chwilę otrzymamy zaktualizowany. 

 

Czyli wychodzi na to, że działka ta nie jest ujęta w MPZP i zachodzi prawdopodobieństwo, że nie będzie, no chyba że będę uaktualniać plan, wtedy trzeba będzie zgłosić do gminy aby ujęli tą działkę w planie. Wiesz może jaka klasa ziemi jest na tej działce. A z drugiej strony jeżeli stoją tam jakieś domki i są wydzielone działki to po prostu może gmina popełniła błąd i nie wykazała tego w necie, musisz poczekać na odpowiedź z gminy.

21 godzin temu, mari_p napisał:

 

3. Na czym polega dokladnie podzial takiej dzialki? Przychodzi geodeta, wyznacza te 1000 m2, rysuje, wypelnia papierki i sie czeka? Ciekawi mnie po prostu ile bedzie sie czekac na te wydzielenie dzialki do sprzedazy?

 

Może to potrwać nawet kilka miesięcy do nawet kilku lat. Znajomy czekał prawie trzy lata w podobnej sytuacji jak Twoja.

Link do komentarza

1. Ziemia klasy IVb - bez "ochrony rolnej".

2. Z Geoportalu wychodzi, że ta działka jest budowlana (przeznaczona pod zabudowę) - jest w "zwartym" terenie zabudowanym.

3. Z podziałem działki nie powinno być problemów - jak wszystko dobrze pójdzie, sprzedający moze tego dokonać w przeciagu około 1 m-ca.

3. Warto zadbać o to aby dokonano także podziału działki 34/22 równo z granicami nowo powstałych działek - oczywiście kupujesz także część działki 34/22

Link do komentarza
2 godziny temu, bajbaga napisał:

3. Z podziałem działki nie powinno być problemów - jak wszystko dobrze pójdzie, sprzedający moze tego dokonać w przeciagu około 1 m-ca.

3. Warto zadbać o to aby dokonano także podziału działki 34/22 równo z granicami nowo powstałych działek - oczywiście kupujesz także część działki 34/22

Dzięki za info.

Jak można przyspieszyć ten podział?

Tak wiem, że ta działka 34/22 też musi być podzielona. Tak na marginesie to można będzie ją sprzedać gminie? To ma być pod drogę.

13 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Bez przyjętego MPZP (aktualnie obowiązującego) trzeba wstrzymać się z zakupem działki - choćby ze względu na określoną minimalną wielkość działki pod zabudowę jak i możliwe inne ograniczenia.

Czy tam będzie to zapisane? Tzn. jaka jest minimalna wielkość działki pod zabudowę?

Działka będzie miała szerokość 21 m a dom wraz z ograniczeniami (4m od sąsiada) 19 m więc chyba będzie możliwość.

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Bez przyjętego MPZP (aktualnie obowiązującego) trzeba wstrzymać się z zakupem działki - choćby ze względu na określoną minimalną wielkość działki pod zabudowę jak i możliwe inne ograniczenia.

Była to odpowiedź na powyższy cytat - coś mi go w poście zjadło, albo źle cosik poczyniłem - w sumie - moja wina - w sumie przepraszam.:$

Link do komentarza

Czyli nie ma planu dla tej działki. Wystąp o WZiZT do tej działki, zobaczysz co Ci odpiszą. Ale może być tak jak pisałem wyżej, że będziesz czekała do chwili kiedy gmina będzie uchwalała nowy plan, a to może trochę potrwać. Tak właśnie miał mój znajomy, czekał trzy lata, ale się doczekał.

Link do komentarza

Miernikiem tego czy sprawa będzie prosta (i szybka) będzie podział działki.
Jeśli gmina wyda decyzję podziałową (załatwia to właściciel działki) - to wyda też, bez utrudnień, WZiZT.

Moim zdaniem kupno działki po podziale, nie niesie za sobą ryzyka nieotrzymania WZiZT, bo tam jest dziura urbanistyczna.

Przed ewentualnym kupnem tej działki, zrób umowę przedwstępną z zastrzeżeniem, że kupisz działkę tylko z WZiZT.

Jak działka będzie podzielona, przed kupnem, sam wystąp o wydanie na Ciebie WZiZT 

 

Link do komentarza
Dnia 3.09.2017 o 18:33, mari_p napisał:

 

Masz rację w 80% obrębów mpzp jest na stronie gminy, jednakże tej części akurat nie ma. Stąd za chwilę otrzymamy zaktualizowany. 

 

Sprzedający zapewnia że działka jest objęta MPZP a pisałeś wcześniej że ona nie jest objęta planem.

I druga kwestia, piszesz że na ta nieruchomość jest zaciągnięty kredyt hipoteczny, czyli ów właściciel nie jest właścicielem działki tylko bank.

Ta uowa została sporządzona poprzez notariusza?

Link do komentarza

Właściciel tak wpisał bo jest tak myśli a ja sprawdziłem i jest tak jak napisałem. Bardziej chodziło mi o większe zabezpieczenie moich interesów. Żebym nie miał problemów np. z budową domu. 

Wlascicielem oczywiście jest bank ale przecież nie z bankiem będę się dogadywał tylko z nimi (wpisane jest przynajmniej ze kredyt hipoteczny jest). Poza tym piszemy w punkcie 3 ze nie będzie obciążona innymi prawami wiec zdejmuje z niej hipotekę. 

Umowa przedwstępna nie musi być potwierdzona notarialnie bo nie wpływa na zmiany w dokumentach prawnych i urzędowych. 

Link do komentarza

Zatem nie powinnismy mieć problemów z zakupem ale przede wszystkim z inwestycją. 

Czy jeśli był na obecnej działce geodeta i już "mierzył" to może wydać na prośbę właścicieli jakiś dokument do celów projektowych. Nie taki finalny ale taki który mógłbym dać architektowi do rysowania domu na nowej działce ? Słyszałem właśnie od tego architekta ze może coś takiego wydać zanim wszystko się przeprocesuje. Co myślicie ?

Link do komentarza
Dnia 10.09.2017 o 22:03, mari_p napisał:

 

Umowa przedwstępna nie musi być potwierdzona notarialnie bo nie wpływa na zmiany w dokumentach prawnych i urzędowych. 

Ale umowa wstępna sporządzona poprzez notariusz jest aktem prawnym, z taka umowa musiałbyś w razie jakiś niedomówień i niedotrzymania np wysokości  ceny podać gościa do sądu aby dochodzić swoich praw. 

Link do komentarza

Każda umowa jest aktem prawnym - bez względu na to czy notarialna,  czy nie.

Ma taką samą moc prawną.

19 godzin temu, mari_p napisał:

.........taki który mógłbym dać architektowi do rysowania domu na nowej działce ? Słyszałem właśnie od tego architekta ze może coś takiego wydać zanim wszystko się przeprocesuje. Co myślicie ?

Wystarczy, że geodeta poda odległości dla nowych granic działki -  na takiej podstawie projektant określeni zakresu projektu zagospodarowania działki i obszar oddziaływania.

Link do komentarza
42 minuty temu, mhtyl napisał:

Ale trudniej dojść swoich praw, przy spisaniu umowy poprzez notariusza o wiele łatwiej dochodzić i szybciej można dojść swoich praw.

nie jest to prawdą (wytłuszczone) - to jest też zwykła umowa cywilnoprawna.

Ps. Jak ktoś daje kasę (zaliczkę) bez pokwitowania - to nie ma na to paragrafu (na głupotę) - tyle.

Link do komentarza
2 godziny temu, bajbaga napisał:

nie jest to prawdą (wytłuszczone) - to jest też zwykła umowa cywilnoprawna.

Ps. Jak ktoś daje kasę (zaliczkę) bez pokwitowania - to nie ma na to paragrafu (na głupotę) - tyle.

Z życia wzięte, gościu dał zaliczkę na kupno działki, wymienił w niej wielkość zaliczki jak również sumę za jaką miała być sprzedana działka. Kupno działki sie przeciągnęło w czasie sporo i przy kupnie u notariusza sprzedający podniósł cenę działki o ile dobrze pamiętam to o kilka tysięcy dwa lub trzy czyli różnica nie była oszałamiająca, gdyby miał spisaną umowę poprzez notariusza nie było by problemu a tak aby kupić działkę za cenę jaka była ustalona w umowie przedwstępnej musiałby oddać sprawę do sądu i czekać nie wiadomo ile na rozstrzygnięcie sprawy, a że terminy go goniły zapłacił większa kwotę aby mieć to już za sobą.

Link do komentarza

ad.1. Patrz Twój post #6, tam na skanie jest co i kto wydał mapę - przy czym jeden egzemplarz czysty, tak jak wydali geodeci, a drugi z zaznaczeniem/wyrysowaniem  zakresu projektu. Raczej trzeba zlecić architektowi/projektantowi.

ad.2. Dostawcy mediów mają stwierdzić, ze są warunki techniczne do ich (mediów) dostarczenia do budynku - czyli wizyta na stronach dostawców albo wizyta u nich, wypełnienie wniosku i czekanie na odpowiedź.

Radzę - załączyć ksero tych mapek z postu #6 przyspieszy to wydanie "promesy".

Link do komentarza
21 godzin temu, mhtyl napisał:

Ale trudniej dojść swoich praw, przy spisaniu umowy poprzez notariusza o wiele łatwiej dochodzić i szybciej można dojść swoich praw.

 

20 godzin temu, bajbaga napisał:

nie jest to prawdą - to jest też zwykła umowa cywilnoprawna.

W niektórych przypadkach umowa przedwstępna zawarta notarialnie zdecydowanie lepiej zabezpiecza interesy kupującego nieruchomość. Umożliwia bowiem wpisanie roszczenia do księgi wieczystej.

Link do komentarza
5 godzin temu, bajbaga napisał:

To prawda, ma pierwszeństwo przed innymi roszczeniami - w zasadzie to prawo dotyczy tylko przeniesienia własności (dla omawianego przypadku).

W zasadzie nie dotyczy to zadatku lub/i zaliczki 

Ale w omawianym przypadku chodzi o umowę przedwstępną.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...