Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
zmstr

Ocieplenie strychu izolacją refleksyjną

Recommended Posts

Słuchajcie przyszedł mi do głowy pewien plan. Otóż kupując materiał na poddasze, sprzedawca doradził mi wełnę 20 plus izolację refleksyją 7 warstwową na krokwie. Wykonawca teraz twierdzi, że lepiej będzie to zrobić tradycyjnie, czyli wełna między krokwie + wełna na krokwie i normalna paroizolacja. Zamiast jednak oddawać rebonda, zastanawiam się, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem ocieplić za jego pomocą strych nad poddaszem. Wtedy nie sypie się wełna na głowę na strychu (bo raczej chyba nikt płytami k-g strychu nie wykańcza), a i szybkość położenia tej izolacji też będzie miała znaczenie. Współczynnik przewodzenia ciepła takiej izolacji to λ = 0,031 W/(mK). Tyle, że wtedy pomiędzy pokryciem dachu (blachodachówka + folia), a izolacją będzie przestrzeń równa wysokości krokiew - 16 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem problem. Jak skuteczna izolacja jest potrzebna na tym strychu? Generalnie da się tam zastosować izolację Rebond i warunki dla jej prawidłowego działania będą dobre, lepsze niż na poddaszu wykończonym płytami g-k. Idea tego typu izolacji jest taka, że ma się od nich odbijać promieniowanie cieplne. Przed ucieczką ciepła na inne sposoby, czyli przewodzenie i konwekcję chronią znacznie gorzej. Żeby ciepło uciekało głównie przez promieniowanie mata powinna stykać się tylko z pustka powietrzną. A do tego najlepiej żeby powietrze było w bezruchu. Jeżeli mata styka się z innym ciałem to mamy wówczas przewodzenie ciepła, jeżeli zaś powietrze na styku z mata jest w ruchu, wtedy ciepło ucieka przez konwekcję.

Z tego widać, że konieczne są specjalne wersje montażu, inaczej działanie takiej izolacji rozczarowuje.

  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie dachu nad strychem służy wyłącznie do ochrony przed nagrzewaniem w okresie lata. Strych powinien być wentylowany aby nie spowodować zawilgocenia, parą wodną przenikającą przez termoizolację poddasza. Ułożenie folii refleksyjnej na dachu, zimą praktycznie nie daje żadnych korzyści (przewiew na strychu), a latem będzie funkcjonowąć jak "reflektor" nagrzewający strop poddasza.

  • Smutny 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...