Skocz do zawartości

Orion I / Dobre Domy


Recommended Posts

Witam Wszystkich

Czy ktoś budował może w ostatnim czasie lub jest w trakcie budowy domu Orion I z pracowni Dobre Domy?

Jestem zainteresowany wszystkimi informacjami na temat tego projektu, gdyż przymierzam się do jego zakupu.
Proszę o informacje na temat rzeczywistych kosztów budowy, problemów, sugestie zmian projektu itp.
Pozdrawiam Marcin

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Witam

domek całkiem fajny ale nie wiem czy twoi sąsiedzi będą zachwyceni może powinieneś się ich zapytać

A tak pozatym trzymam kciuki
I przez ciebie też zastanawiamy się czy nie zacząć już w przyszłym roku

Pozdrowienia
Sąsiadka
icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
Witam !!

Ciesze sie że został poruszony temat oriona. My juz kupiliśmy ten projekt(orion I) zamierzamy zaczać budowe latem i bylismy z nim u murarza. Murarz zasugerowal iz przydałoby sie częsciowe podpiwniczenie nad garażem gdzie mozna by było przeniesc kotłownie i nalezy poszerzyć gararz!!, na pietrze sa za duze skosy dlatego podniesc sciane, zlikwidowac okna w dachu tam gdzie sie da i zrobic w scianach (zmniejszenie kosztów ). Hmm i jeszcze dodał ze bedzie przy nim troche "zabawy" gdyz sa wykusze i nie jest to wcale latwe -- a my myslelismy ze to jest bardzo prosty projekt icon_smile.gificon_smile.gif (ale nie jestesmy specjalistami przecież) . Na razie to tyle i zaznaczam ze to tylko sugestie naszego murarza Równiez bylabym wdzieczna gdyby ktos mogł dodać coś wiecej !! Razem łatwiej sie buduje:)icon_smile.gif Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Jest mi bardzo miło poznać kogoś kto zamierza budować oriona. My zakupiliśmy ten projekt (orion I odbicie lustrzane) i również w tym roku zamierzamy rozpoczać budowę. Pierwsze co zrobiliśmy to wprowadziliśmy kilka poprawek - przede wszystkim wydłużyliśmy garaż i w jego tylnej części zaplanowaliśy kotłownię, z tego też względu trzeba będzie dobudować trzeci komin a to zawsze jakiś dodatkowy wydatek. Poza tym wykusz od strony ogrodu zrobiliśmy na kwadratowy - da to więcej miejsca w salonie i może trochę ułatwi murarzom pracę. Na poddaszu będzie tylko jedno okno dachowe, w tym celu zlikwidowaliśmy pralnię nad garażem a w ścianie szczytowej która się przez to odsłoniła zrobiliśmy okna. Moim zdaniem jest to fajny projekt ale przede wszystykim dla tych którzy planują ogrzewanie gazem ponieważ usytuowanie kotłowni jest fatalne a zmiany w projekcie nie mało kosztują. Pozdrawiam budujących Oriona!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Jest mi bardzo miło poznać kogoś kto zamierza budować oriona. My zakupiliśmy ten projekt (orion I odbicie lustrzane) i również w tym roku zamierzamy rozpoczać budowę. Pierwsze co zrobiliśmy to wprowadziliśmy kilka poprawek - przede wszystkim wydłużyliśmy garaż i w jego tylnej części zaplanowaliśy kotłownię, z tego też względu trzeba będzie dobudować trzeci komin a to zawsze jakiś dodatkowy wydatek. Poza tym wykusz od strony ogrodu zrobiliśmy na kwadratowy - da to więcej miejsca w salonie i może trochę ułatwi murarzom pracę. Na poddaszu będzie tylko jedno okno dachowe, w tym celu zlikwidowaliśmy pralnię nad garażem a w ścianie szczytowej która się przez to odsłoniła zrobiliśmy okna. Moim zdaniem jest to fajny projekt ale przede wszystykim dla tych którzy planują ogrzewanie gazem ponieważ usytuowanie kotłowni jest fatalne a zmiany w projekcie nie mało kosztują. Pozdrawiam budujących Oriona!




Witam ,

Faktycznie co chodzi o kotłownie to naprawde jej lokalizacja jest nie ciekawa !! a wykusz w kwadracie to przyznaję ciekawy pomysł.
miło że sie Pani podzieliła swoimi uwagami
Pozdrawiam

Ps. czy juz budowa ruszyła u Pani??
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
witam wszystkich
już myślałem że temat Oriona umrze na tym forum bo większość pisze na Muratorze, i nie było mnie trochę na tym poście a tu proszę temat się ruszył. Świetnie muc znaleźć ziomków którzy są na podobnym etapie czyli POCZĄTEK.

W każdym razie do rzeczy
my z żoną budujemy Oriona III - odbcicie lustrzane. to jest opcja bez garażu. Wybór zupełnie świadomy.
Celem było maksymalne ograniczenie kosztów. Budować będziemy po gospodarsku bez wielkich firm i rzeszy specjalistów co to znają się na wszystkim. Założenie 1: konieczny najlepszy kierownik budowy w okolicy bezwzględnie.
Żona się śmieje że traktuje kierownika jako naszą polisę od moich błędów icon_smile.gif więc na tym oszczędzać nie będziemy.
Założenie 2: zaadaptować i o ile to możliwe uprościć projekt zachowując jego bryłę i wygląd oczywiście

Projekt nabyliśmy zimą i do tej pory odwiedziłem już kilka budów tego domku.
Moje generalne uwagi to:
Uwagi ogóle:
OKNA - ujednolicić - w tej chwili są różne szerokości itp. - koszt będzie znacznie mniejszy jeśli kupimy hurtem tych samych niż po 1 lub 2 sztuki z rodzaju.
ŚCIANA FUNDAMENTOWA - zamiast lanej postawić z bloczków. Wychodzi znacznie taniej a jakośc jest odpowiednia.
FILARKI/PODPORY - na ich widok mordki nam się usmiechają inaczej niż w przypadku murarzy icon_smile.gif Oni zaraz że to trudne i że więcej będzie kosztować. Wcale nie są takie trudne nie dajcie sobie wmówić. Średnio rozgarnięty człowiek da sobie z nimi radę bez problemu. A każdy murarz szuka w każdym domu powodów do podniesienia ceny.
wyjścia są dwa: albo będą lane albo murowane. My wybieramy lane bo będzie taniej no i samemu można zrobić szalunek. Murarz nie będzie marudził że trudno a ja sam wykażę się przed żoną jaki to zdolny jestem (chyba że spartaczę) Zalanie nastąpi podczas zalewania stropu.
STROP nad parterem
Wahamy się tutaj ostatnio dość mocno czy nie wybrać tradycyjnego: zbrojenie + beton.
Nie robiliśmy jeszcze porównania kosztów ale specjaliści mówią że lany jest lepszy.
My spojżymy na ten temat tylko i wyłacznie od strony kosztów bo każda z tych opcji ma wady i zalety.
STROP nad piętrem - w oryginale jest drewniany i w sumie to by nawet i wystarczył ale w przyszłości dobrze by było wstawić gdzieś rekuperator i to by było idealne miejsce. Zresztą nie tylko na rekuperator ale na poręczny schowek itp. Dlatego myślimy nad zrobieniem w tej samej technologii co ten strop nad parterem.

PARTER
Kuchnia - aby rozwiać wątpliwości tych co je mają to napiszę, że jest mała jak na dom jednorodzinny
dużo miejsca na szafki zabiera spiżarnia.
Tutaj przeprowadziliśmy z żoną rzeczową dyskusję z tysiącem argumentów z mojej strony i jednym argumentem z jej strony. Ja byłem za likwidacją ona że chce mieć spiżarkę, koniec i kropka... No i spiżarka zostaje icon_smile.gif

Łazienka na dole - przesuwamy ściankę (tą z drzwiami do łazienki) do przodu. Powoduje to, że z WC mamy ładną łazienkę na dole. Korytaż się zmniejsza co prawda ale to jest korytaż prowadzący do pomieszczenia gospodarczego więc nie musi być szeroki. Z tego co widziałem to i tak niewiele można tam postawić.
Pomieszczenie gospodarcze/kotłownia - robimy z niej drzwi na zewnątrz, dzięki czemu będziemy mogli na przykład nanieść sobie na zapas drewna do kominka. Zwłaszcza zimą to komfortowa opcja.

PIĘTRO
- ścianka kolankowa - w górę KONIECZNIE - ale uwaga aby nie zbudować domu-rakiety podniesienie ścianki można częściowo zrekompensować zmniejszeniem podniesienia poziomu domu ponad poziom gruntu. W oryginale dom jest wypuszczony w góre o prawie 50 cm. Oczywiście powoduje to też "plusy ujemne" icon_smile.gif Kwestia wyboru każdego z nas
- okna dachowe - zminimalizować o ile to możliwe tak jak piszą w powyższym poście, raz ze względu na koszty, dwa że jeśli już chcesz je mieć to pomyśl o większych bo te są za małe i dają mało światła.
- na piętrze 2 pokoje obok siebie mają dostęp do balkonu nad wykuszem ale drzwi są w metrowym wgłębieniu co powoduje, że ogranicza to dostęp światła do pokoju. Pomyślcie o tym koniecznie! Ja to widziałem i aby zwiększyć ilość światła w tych pomieszczeniach zrezygnuję z małych okien w dachu i wstawię je w szczytach.

To chyba tyle na początek. mam nadzieję że wielkość postu was nie przeraża

Miłoby było poznać też wasze opninie na zadane tematy
Link do komentarza
Cytat

Witam ,

Faktycznie co chodzi o kotłownie to naprawde jej lokalizacja jest nie ciekawa !! a wykusz w kwadracie to przyznaję ciekawy pomysł.
miło że sie Pani podzieliła swoimi uwagami
Pozdrawiam

Ps. czy juz budowa ruszyła u Pani??


W tym roku w maju zamierzamy wykonać fundamenty a reszta dopiero w następnym( co lepsi murarze zamówieni od dawna).
Link do komentarza
Cytat

witam wszystkich
już myślałem że temat Oriona umrze na tym forum bo większość pisze na Muratorze, i nie było mnie trochę na tym poście a tu proszę temat się ruszył. Świetnie muc znaleźć ziomków którzy są na podobnym etapie czyli POCZĄTEK.

W każdym razie do rzeczy
my z żoną budujemy Oriona III - odbcicie lustrzane. to jest opcja bez garażu. Wybór zupełnie świadomy.
Celem było maksymalne ograniczenie kosztów. Budować będziemy po gospodarsku bez wielkich firm i rzeszy specjalistów co to znają się na wszystkim. Założenie 1: konieczny najlepszy kierownik budowy w okolicy bezwzględnie.
Żona się śmieje że traktuje kierownika jako naszą polisę od moich błędów icon_smile.gif więc na tym oszczędzać nie będziemy.
Założenie 2: zaadaptować i o ile to możliwe uprościć projekt zachowując jego bryłę i wygląd oczywiście

Projekt nabyliśmy zimą i do tej pory odwiedziłem już kilka budów tego domku.
Moje generalne uwagi to:
Uwagi ogóle:
OKNA - ujednolicić - w tej chwili są różne szerokości itp. - koszt będzie znacznie mniejszy jeśli kupimy hurtem tych samych niż po 1 lub 2 sztuki z rodzaju.
ŚCIANA FUNDAMENTOWA - zamiast lanej postawić z bloczków. Wychodzi znacznie taniej a jakośc jest odpowiednia.
FILARKI/PODPORY - na ich widok mordki nam się usmiechają inaczej niż w przypadku murarzy icon_smile.gif Oni zaraz że to trudne i że więcej będzie kosztować. Wcale nie są takie trudne nie dajcie sobie wmówić. Średnio rozgarnięty człowiek da sobie z nimi radę bez problemu. A każdy murarz szuka w każdym domu powodów do podniesienia ceny.
wyjścia są dwa: albo będą lane albo murowane. My wybieramy lane bo będzie taniej no i samemu można zrobić szalunek. Murarz nie będzie marudził że trudno a ja sam wykażę się przed żoną jaki to zdolny jestem (chyba że spartaczę) Zalanie nastąpi podczas zalewania stropu.
STROP nad parterem
Wahamy się tutaj ostatnio dość mocno czy nie wybrać tradycyjnego: zbrojenie + beton.
Nie robiliśmy jeszcze porównania kosztów ale specjaliści mówią że lany jest lepszy.
My spojżymy na ten temat tylko i wyłacznie od strony kosztów bo każda z tych opcji ma wady i zalety.
STROP nad piętrem - w oryginale jest drewniany i w sumie to by nawet i wystarczył ale w przyszłości dobrze by było wstawić gdzieś rekuperator i to by było idealne miejsce. Zresztą nie tylko na rekuperator ale na poręczny schowek itp. Dlatego myślimy nad zrobieniem w tej samej technologii co ten strop nad parterem.

PARTER
Kuchnia - aby rozwiać wątpliwości tych co je mają to napiszę, że jest mała jak na dom jednorodzinny
dużo miejsca na szafki zabiera spiżarnia.
Tutaj przeprowadziliśmy z żoną rzeczową dyskusję z tysiącem argumentów z mojej strony i jednym argumentem z jej strony. Ja byłem za likwidacją ona że chce mieć spiżarkę, koniec i kropka... No i spiżarka zostaje icon_smile.gif

Łazienka na dole - przesuwamy ściankę (tą z drzwiami do łazienki) do przodu. Powoduje to, że z WC mamy ładną łazienkę na dole. Korytaż się zmniejsza co prawda ale to jest korytaż prowadzący do pomieszczenia gospodarczego więc nie musi być szeroki. Z tego co widziałem to i tak niewiele można tam postawić.
Pomieszczenie gospodarcze/kotłownia - robimy z niej drzwi na zewnątrz, dzięki czemu będziemy mogli na przykład nanieść sobie na zapas drewna do kominka. Zwłaszcza zimą to komfortowa opcja.

PIĘTRO
- ścianka kolankowa - w górę KONIECZNIE - ale uwaga aby nie zbudować domu-rakiety podniesienie ścianki można częściowo zrekompensować zmniejszeniem podniesienia poziomu domu ponad poziom gruntu. W oryginale dom jest wypuszczony w góre o prawie 50 cm. Oczywiście powoduje to też "plusy ujemne" icon_smile.gif Kwestia wyboru każdego z nas
- okna dachowe - zminimalizować o ile to możliwe tak jak piszą w powyższym poście, raz ze względu na koszty, dwa że jeśli już chcesz je mieć to pomyśl o większych bo te są za małe i dają mało światła.
- na piętrze 2 pokoje obok siebie mają dostęp do balkonu nad wykuszem ale drzwi są w metrowym wgłębieniu co powoduje, że ogranicza to dostęp światła do pokoju. Pomyślcie o tym koniecznie! Ja to widziałem i aby zwiększyć ilość światła w tych pomieszczeniach zrezygnuję z małych okien w dachu i wstawię je w szczytach.

To chyba tyle na początek. mam nadzieję że wielkość postu was nie przeraża

Miłoby było poznać też wasze opninie na zadane tematy


Witam
Od dawna zaglądam na forum i już straciłam nadzieję, że ktoś wogóle zamierza budować z tego projektu. Nie wiem z jakiego powodu jest on tak mało popularny ale w moim przypadku decyzja już zapadła i będziemy budować OrionaI.
Moje pierwsze pytanie do Ciebie czy mógłbyś podać gdzie są zbudowane już te domki , bo nie ukrywam, że co na żywo to nie na papierze. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje.
Jeśli chodzi o zmiany w projekcie to naprawdę dużo z tego co piszesz pokrywa się z naszymi zmianami, które już wykonaliśmy na papierze, ciekawe jak to wyjdzie w rzeczywistości.
Kiedy ruszasz z początkiem swojej budowy?
Link do komentarza
Pierwszy ORION (opcja z pojedyńczym garażem) stoi przy trasie na Katowice tzn. przy drodze krajowej numer 8 na wysokości obwodnicy Mszczonowa. Jak będziesz jechała do Katowic to zaraz za wiaduktem/skrzyżowaniem dróg nr 8 i 50 (Żyrardów-Grójec) będziesz miała po lewej stronie frontem do drogi wspaniałego Oriona w budowie. Stan surowy zamknięty - aktualnie wykańczany wewnątrz. Z zewnątrz nieotynkowany z czerwonej ceramiki (byłem tam wewnątrz na jesieni) Po prostu patrz w lewo jak miniesz Radziejowice a na pewno nie miniesz icon_smile.gif

Drugiego widziałem przy trasie numer 9 na Rzeszów - na wysokości miejscowości Łoniów, w pobliżu skrzyżowania dróg nr 9 i 79 (Osiek-Sandomierz). Jest na etapie stanu surowego otwartego. Też tam byłem jakieś 3 tygodnie temu.
Ciekawostka: dom ma częściowe podpiwniczenie i kotłownię właśnie w tym podpiwniczeniu także właściciel załwtwił temat na który należeka tyle osób tzn. kotłownię.

Trzeci podobno stoi przy trasie Warszawa - Lublin - po lewej stronie jak się jedzie od Warszawy.
Może jakieś 30 km od Warszawy, przed samym Otwockiem. Tam nie byłem więc nie jestem na 100 pewnien.

Polecam wizję lokalną bo my na jej podstawie wprowadziliśmy powyższe zmiany.

My będziemy budować Oriona III - opcja bez garażu - ale dopiero w 2009 - budget issue icon_smile.gif

a w którym miejscu Ty budujesz?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Bardzo dziękuję za informacje, napewno odwiedzę te miejsca podczas wyjazdów urlopowych. Mam pytanie dotyczące tego domu przy trasie Warszawa - Lublin, czy ten dom jest przy samej trasie czy trzeba odbić gdzieś w bok?
Jeśli chodzi o moje zmiany w projekcie to już mam zatwierdzone więc i tak już nic nie zmienię ale miło będzie zobaczyć to co się będzie miało w przyszłości.
Buduję 60 km od Warszawy, okolice Garwolina jest to mała miejscowość.
10 maja zalewamy fundamenty a reszta w przyszłym roku ( brak co lepszych murarzy ).
Będę wdzięczna za wszelkie inne informacje dotyczące projektu Orion.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam serdecznie wszytkich których interesuje projekt Orion.
Od roku mieszkam w takim domku i bardzo jestem zadowolona. Nanieśliśmy pewne poprawki do projektu , ale nie są one znaczące w samym wyglądzie lecz bardziej funkcjonalne. Budowaliśmy z max-ów a nie z bloczków, wykonaliśmy ocieplenie co pozwoliło nam na zastosowanie ogrzewania gazowego. Jednocześnie wykorzystując kominek, to centalne nie wynosi drogo a jest porównywalne do ogrzewania na groszek ekologiczny. Wyrzuciliśmy schody betonowe, gdyż są za masywne w stosunku do całości pomieszczeń, zamontowaliśmy schody drewniane. Kuchnia jest w porządku , ale jak usuniecie spiżarnię, która jest za mała i zajmuje dużo miejsca. pomiędzy jadalnią a salonem postawiliśmy ściankę a nie drzwi przesuwne jak jest w projekcie, w ten sposób otrzymujecie salon ustawny.Poprzez podniesienie góry, mogliśmy stryszek podzielić ścianką na dwie połowy, z czego jedna służy jako garderoba przy sypialni a druga jako pralnia przy łazience. A stryszek też mamy, tylko piętro wyżej, i jest bardzo obszerny.

Jeśli macie jakieś pytania to piszcie, postaram się na wszystkie odpowiedzieć.
życzę miłego budowania i podejmowania przemyślanych decyzji.
Link do komentarza
Wreszcie odezwał się ktoś kto już mieszka w domu z projektu Orion. Moje podstawowe pytanie to gdzie znajduje się twój dom w której części Polski. Czy okna nie wydają ci się za małe ? A jak garaż słyszałam opinie, że jest troszkę za wąski i przez to nieefektywny? Jakie masz słupy przed wejściem okrągłe czy tak jak w projekcie kwadratowe? Mogłabyś zamieścić ewentualnie jakieś zdjęcia chociażby z wyglądu zewnętrznego Twojego domu?
My narazie mamy zalane fundamenty a budowa w następnym roku.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam serdecznie wszytkich których interesuje projekt Orion.
Od roku mieszkam w takim domku i bardzo jestem zadowolona. Nanieśliśmy pewne poprawki do projektu , ale nie są one znaczące w samym wyglądzie lecz bardziej funkcjonalne. Budowaliśmy z max-ów a nie z bloczków, wykonaliśmy ocieplenie co pozwoliło nam na zastosowanie ogrzewania gazowego. Jednocześnie wykorzystując kominek, to centalne nie wynosi drogo a jest porównywalne do ogrzewania na groszek ekologiczny. Wyrzuciliśmy schody betonowe, gdyż są za masywne w stosunku do całości pomieszczeń, zamontowaliśmy schody drewniane. Kuchnia jest w porządku , ale jak usuniecie spiżarnię, która jest za mała i zajmuje dużo miejsca. pomiędzy jadalnią a salonem postawiliśmy ściankę a nie drzwi przesuwne jak jest w projekcie, w ten sposób otrzymujecie salon ustawny.Poprzez podniesienie góry, mogliśmy stryszek podzielić ścianką na dwie połowy, z czego jedna służy jako garderoba przy sypialni a druga jako pralnia przy łazience. A stryszek też mamy, tylko piętro wyżej, i jest bardzo obszerny.

Jeśli macie jakieś pytania to piszcie, postaram się na wszystkie odpowiedzieć.
życzę miłego budowania i podejmowania przemyślanych decyzji.



icon_biggrin.gif Witaj, my jestesmy na etapie kladzenia dachu w naszym Orionie ( takze daleko do tylu za Toba). Mam pytanko : czy podwyzszaliscie rowniez dach nad garazem??? Jaka jest wysokosc strychu od podlogi do sufitu ???

Zassane z sieci http://www.as-media-tech.pl/realizacje_44_...zie_orion_I.htm

Z gory dzieki za odpowiedz.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...