Skocz do zawartości

Dobudowa ogrodu zimowego z pozwoleniem czy bez?


Recommended Posts

No niestety ekspert nie ma racji! Złożyłam zgłoszenie o zaadaptowaniu podcienia domu - tarasu do zabudowy profilami okiennymi witrynowymi z drzwiami, jako ogród zimowy. Powierzchnia ok. 12 m2. Zgody nie otrzymałam. Muszę wystąpić ponownie z wnioskiem o rozbudowę domu lub remont. Dom. ma 5 lat. Musi być zgoda starosty bo zmienia się powierzchnia i kubatura budynku. Art. 30. I co? Te zgłoszenia, niby ułatwienia - to pic i fotomontaż.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam. Dopiero teraz przeczytałam odpowiedź...To znaczy, że mam jeszcze raz złożyć zgłoszenie (no bo to jakby nie było INNA sprawa?). Odwołania od poprzedniej decyzji nie złożyłam - bo tak mi poradzono...Czyli złożę zgłoszenie z inną sprawą, z art.29.1.2. Ciekawe co na to Starostwo... Pozdrawiam i serdecznie dziękuję. Jutro już jestem w Starostwie. Dorota
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...

 

3 godziny temu, Gość MALSAM napisał:

Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach, czy może być pokryty blachodachówką.

Z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego i mając na uwadze definicję słownikową (bo nie ma definicji budowlanej) dach nie musi być szklany (przeźroczysty).

Cytat

 Oranżeria to ogrzewany budynek z dużymi oknami lub o oszklonym dachu i ścianach, w którym przechowuje się albo hoduje rośliny ozdobne, zwłaszcza tropikalne (…)

 

Ogród zimowy oznacza rodzaj oranżerii, oszklone pomieszczenie, w którym hoduje się rośliny rosnące w cieplejszym klimacie(…)

 

Stosując konstrukcję definicji nawiasowej, poprzez zapis „przydomowych oranżerii ( ogrodów zimowych)” ustawodawca pojęcie „oranżerii” zrównoważył z pojęciem „ogród zimowy. Zatem należy przyjąć, że ustawodawca użył słowa oranżeria, które w języku potocznym nie jest dość rozpowszechnione, wobec czego w nawiasie podał wyraz, będący objaśnieniem, dla uzyskania komunikatywności tekstu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny – II OSK 586/10

 

Link do komentarza
22 godziny temu, bajbaga napisał:

Z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego

OK - a jak po wybudowaniu. Jaki jest podatek? Czy ogród zimowy przy domu, jako część bezpośrednio przy nim -  jest traktowany jako pow. domu mieszkalnego, czy też stawka podatku jest inna.

Bo tu może być zagwozdka - czy lepiej wystąpić o rozbudowę, modernizacje domu, czy o ogród zimowy, oranżerię?

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 17.02.2018 o 09:19, zenek napisał:

OK - a jak po wybudowaniu. Jaki jest podatek? Czy ogród zimowy przy domu, jako część bezpośrednio przy nim -  jest traktowany jako pow. domu mieszkalnego, czy też stawka podatku jest inna.

Bo tu może być zagwozdka - czy lepiej wystąpić o rozbudowę, modernizacje domu, czy o ogród zimowy, oranżerię?

Podnoszę. Też chciałabym znać odpowiedź na w/w pytania.

Link do komentarza

Za ministerstwem:

"wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki - budowa na zgłoszenie"

 

źródło:

http://mib.gov.pl/2-proces_budowlany.htm

 

Podatki od nieruchomości określa gmina. W jednej gminie może to być dom a w innej nieopodatkowane.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość SZWED WANDA

mam dom w ostrej krawedzi czyli sasiadow z jednej i drugiej strony moi sasiedzi sa bardzo mili i nie maja nic przeciwko wybudowaniu ogrodu zimowego wyrazili zgode jednak urzedowo dostaje caly czas odmowe czy ktos zalatwial taki ogrod odechcialo mi sie juz wszystkiego i gdyby nie to ze wplacilam tyle zaliczki to bym zrezygnowala moja sprawa ciagnie sie od roku bardzo prosze o porade

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...