Skocz do zawartości

Dobudowa ogrodu zimowego z pozwoleniem czy bez?


Recommended Posts

No niestety ekspert nie ma racji! Złożyłam zgłoszenie o zaadaptowaniu podcienia domu - tarasu do zabudowy profilami okiennymi witrynowymi z drzwiami, jako ogród zimowy. Powierzchnia ok. 12 m2. Zgody nie otrzymałam. Muszę wystąpić ponownie z wnioskiem o rozbudowę domu lub remont. Dom. ma 5 lat. Musi być zgoda starosty bo zmienia się powierzchnia i kubatura budynku. Art. 30. I co? Te zgłoszenia, niby ułatwienia - to pic i fotomontaż.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam. Dopiero teraz przeczytałam odpowiedź...To znaczy, że mam jeszcze raz złożyć zgłoszenie (no bo to jakby nie było INNA sprawa?). Odwołania od poprzedniej decyzji nie złożyłam - bo tak mi poradzono...Czyli złożę zgłoszenie z inną sprawą, z art.29.1.2. Ciekawe co na to Starostwo... Pozdrawiam i serdecznie dziękuję. Jutro już jestem w Starostwie. Dorota
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...

 

3 godziny temu, Gość MALSAM napisał:

Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach, czy może być pokryty blachodachówką.

Z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego i mając na uwadze definicję słownikową (bo nie ma definicji budowlanej) dach nie musi być szklany (przeźroczysty).

Cytat

 Oranżeria to ogrzewany budynek z dużymi oknami lub o oszklonym dachu i ścianach, w którym przechowuje się albo hoduje rośliny ozdobne, zwłaszcza tropikalne (…)

 

Ogród zimowy oznacza rodzaj oranżerii, oszklone pomieszczenie, w którym hoduje się rośliny rosnące w cieplejszym klimacie(…)

 

Stosując konstrukcję definicji nawiasowej, poprzez zapis „przydomowych oranżerii ( ogrodów zimowych)” ustawodawca pojęcie „oranżerii” zrównoważył z pojęciem „ogród zimowy. Zatem należy przyjąć, że ustawodawca użył słowa oranżeria, które w języku potocznym nie jest dość rozpowszechnione, wobec czego w nawiasie podał wyraz, będący objaśnieniem, dla uzyskania komunikatywności tekstu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny – II OSK 586/10

 

Link do komentarza
22 godziny temu, bajbaga napisał:

Z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego

OK - a jak po wybudowaniu. Jaki jest podatek? Czy ogród zimowy przy domu, jako część bezpośrednio przy nim -  jest traktowany jako pow. domu mieszkalnego, czy też stawka podatku jest inna.

Bo tu może być zagwozdka - czy lepiej wystąpić o rozbudowę, modernizacje domu, czy o ogród zimowy, oranżerię?

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 17.02.2018 o 09:19, zenek napisał:

OK - a jak po wybudowaniu. Jaki jest podatek? Czy ogród zimowy przy domu, jako część bezpośrednio przy nim -  jest traktowany jako pow. domu mieszkalnego, czy też stawka podatku jest inna.

Bo tu może być zagwozdka - czy lepiej wystąpić o rozbudowę, modernizacje domu, czy o ogród zimowy, oranżerię?

Podnoszę. Też chciałabym znać odpowiedź na w/w pytania.

Link do komentarza

Za ministerstwem:

"wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki - budowa na zgłoszenie"

 

źródło:

http://mib.gov.pl/2-proces_budowlany.htm

 

Podatki od nieruchomości określa gmina. W jednej gminie może to być dom a w innej nieopodatkowane.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość SZWED WANDA

mam dom w ostrej krawedzi czyli sasiadow z jednej i drugiej strony moi sasiedzi sa bardzo mili i nie maja nic przeciwko wybudowaniu ogrodu zimowego wyrazili zgode jednak urzedowo dostaje caly czas odmowe czy ktos zalatwial taki ogrod odechcialo mi sie juz wszystkiego i gdyby nie to ze wplacilam tyle zaliczki to bym zrezygnowala moja sprawa ciagnie sie od roku bardzo prosze o porade

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...