Skocz do zawartości

Prośba laika o wytłumaczenie dot. uzbrojenia


jackersson

Recommended Posts

Witam,

Żona jest właścicielem działki A,  teściu właścicielem działki B. Działka B leży za działką A i obie działki posiadają wspólną działkę C jako drogę dojazdową.
Obie są nieuzbrojone

Sprawa polega na tym, że będę do roku czasu się budował więc chcę przyłączyć wszystkie media do A, jednocześnie chcemy podłączyć za jednym zamachem wszystko do B (B bez zamiaru budowy - po prostu żeby działka była uzbrojona)

Jako laik proszę o poradę jak się zabrać do formalności z tym związanych 

1) Czy wszystkie przyłącza(woda,kan,gaz) warto przyłączyć do działki B   ?
2) Czy formalności będą wyglądały identycznie dla obu działek skoro na 1 niebawem będzie budowa a na drugiej w dalekiej przyszłości
3) Czy da się jakoś zgrać budowę przyłączy do obu działek za 1 zamachem? (obie działki są obok siebie ale mają różnych właścicieli)

Pozdrawiam

Link do komentarza

Powiem Ci, że nie warto. Jeżeli teściu chce przyłącza to musi sie liczyć z tym, że będzie płacił  za coś czego nie będzie używał co miesiąc czy co dwa w zależności jakie macie okresy rozliczeniowe. Po drugie, nie każdy ZE jest chętny aby robić przyłącze prądu bez PnB.

Formalności będą takie same, zmienne będą jedynie dane i to nie tylko adresowe ale również i jednostkowe bo przy wniosku o przyłącze wody i prądu musisz określić przykładowe zużycie co może nie być identyczne u Ciebie i u teścia.

Najlepiej abyś przyłącza zrobił w pasie przy drogowym czy na działce przy granicy od strony drogi, wtedy będzie to najmniej kolizyjne aby w przyszłości zrobić przyłącza do działki teścia.

56 minut temu, jackersson napisał:

Witam,

Żona jest właścicielem działki A,  teściu właścicielem działki B. Działka B leży za działką A i obie działki posiadają wspólną działkę C jako drogę dojazdową.
Obie są nieuzbrojone

Sprawa polega na tym, że będę do roku czasu się budował więc chcę przyłączyć wszystkie media do A, jednocześnie chcemy podłączyć za jednym zamachem wszystko do B (B bez zamiaru budowy - po prostu żeby działka była uzbrojona)

Jako laik proszę o poradę jak się zabrać do formalności z tym związanych 

1) Czy wszystkie przyłącza(woda,kan,gaz) warto przyłączyć do działki B   ?
2) Czy formalności będą wyglądały identycznie dla obu działek skoro na 1 niebawem będzie budowa a na drugiej w dalekiej przyszłości
3) Czy da się jakoś zgrać budowę przyłączy do obu działek za 1 zamachem? (obie działki są obok siebie ale mają różnych właścicieli)

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
30 minut temu, solange63 napisał:

Miło by było, żebyś podał długość działki A, wtedy napiszę Ci jak bardzo nie warto tego robić :D 

40 metrów ;)

29 minut temu, mhtyl napisał:

Powiem Ci, że nie warto. Jeżeli teściu chce przyłącza to musi sie liczyć z tym, że będzie płacił  za coś czego nie będzie używał co miesiąc czy co dwa w zależności jakie macie okresy rozliczeniowe.

Dziękuję
Czy opłaty za coś czego nie używamy dotyczą ZE czy również nieużywanej wod i kan ? To rozwieje całkiem moje wątpliwości

Link do komentarza
3 minuty temu, jackersson napisał:

40 metrów ;)

Do Twojej działki czy teścia? Jeżeli chodzi o przyłącze prądu to do 200 m jest opłata zryczałtowana, czyli nic więcej nie zapłacisz.

Co do pozostałych mediów to już sprawa indywidualna. 

Link do komentarza
7 minut temu, jackersson napisał:

 

Dziękuję
Czy opłaty za coś czego nie używamy dotyczą ZE czy również nieużywanej wod i kan ? To rozwieje całkiem moje wątpliwości

Za przyłącze prądu na pewno, za przyłącze wody to zależy jak uzgodnicie z wodociągami, jeżeli u teścia założą licznik to też będzie musiał płacić, ale to są grosze w porównaniu z prądem. Tylko do tych przyłączy musisz doliczyć jeszcze koszt projektów a to tez pokaźna sumka wyjdzie. Mam na myśli projekt przyłącza wody i kanalizy bo prądu robi ZE.

Dlatego napisałem abyś przyłącza do swojej działki poprowadził w pasie przy drogowym, w przyszłości będzie łatwiej i prościej przyłączyć działkę teścia.

6 minut temu, jackersson napisał:

Od drogi zjazdowej zaczyna się Działka moja o długości 40 metrów, wtedy zaczyna się działka teścia dopiero

Czyli teściu też łapie sie w opłacie zryczałtowanej za przyłącze prądu. Co do kanalizy i wody musisz sie dowiedzieć w gminnych wodociągach.

Link do komentarza
3 minuty temu, jackersson napisał:

Dziękuję wszystkim za pomoc

Jeszcze odpowiem na zasadnicze pytanie, oczywiście możesz obie działki podłączyć jednocześnie, tylko czy to sie będzie kalkulować twojemu teściowi?

Link do komentarza
11 minut temu, mhtyl napisał:

Jeszcze odpowiem na zasadnicze pytanie, oczywiście możesz obie działki podłączyć jednocześnie, tylko czy to sie będzie kalkulować twojemu teściowi?

Proszę mnie poprawić jeżeli wniosek jest błędny :

Wykonam wszystkie przyłącza do swojej działki. Teściu, czy to na sprzedaż w przyszłości czy z zamiarem budowy w dalekiej przyszłości, poniesie taki sam koszt wykonania teraz przyłączy wod i kan (bez prądu). 

Więc odpowiadając na pytanie - chyba kalkuje, ponieważ czy teraz czy w przyszłości i tak będzie musiał to zrobić i jest to kwestia wyłożenia środków na to teraz lub potem

Jeśli nie to jaki jest argument za tym żeby to odłożyć na przyszłość?


Pozdrawiam

Edytowano przez jackersson (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, jackersson napisał:

Jeśli nie to jaki jest argument za tym żeby to odłożyć na przyszłość?

Żaden. Odłożenie w czasie może tylko spowodować, że działka B przestanie być budowlaną i straci wartość.

Powód tego jest oczywisty. Nie zamieszczasz żadnych rysunków, ale nie wyobrażam sobie aby droga C miała wymiary pozwalajace przez nią przeprowadzić wszystkie media. A to w dodatku zawsze wiąże się z kopaniem. Czyli jeśli nie przeprowadzisz uzbrojenia działki B teraz, to kiedyś będziesz musiał wyrazić zgodę, aby przekopano Ci kawałek podworka. Po co Ci to?

Wszystko trzeba zaplanować i podprowadzić tak, aby potem nie płacić. Ja np. na wsi mam gaz na scianie budynku, ale zawór jest zamknięty, zaplombowany, licznika nie ma i nic nie płacę, bo nie używam. Ale na działce rurę mam. Tak samo trzeba zrobić z resztą mediów, uzgadniając wszystko z ich zarządcami. Zrobić jak najwięcej do miejsca które jeszcze nie bedzie generować kosztów eksploatacyjnych.

Nie zapomnij tylko, że na razie działki są w rodzinie, ale to się może zmienić. Jak najwięcej przebiegu wystaw na drogę a nie przez swoje podwórko.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tiiiiaaaaa.

A jak działka nie jest i nie będzie nigdy budowlana ?

Wychodzi na to, że ewentualnie na tej działce B będzie (jak będzie) 2 linia zabudowy - a jak tego nie przewiduje MPZP (jeśli jest).

Jeśli budowa na działce A jest na podstawie WZiZT, a na sąsiednich działkach nie ma 2 linii zabudowy, to nie uzyskają na działkę B WZiZT.

Ps.

11 minut temu, retrofood napisał:

Żaden. Odłożenie w czasie może tylko spowodować, że działka B przestanie być budowlaną ......

No trochę pojechałeś - nie przestanie z powodu że nie ma przyłączy.

Natomiast faktem jest, że obecność takowych, podnosi cenę/wartość działki.

Link do komentarza
24 minuty temu, retrofood napisał:

Nie zamieszczasz żadnych rysunków, ale nie wyobrażam sobie aby droga C miała wymiary pozwalajace przez nią przeprowadzić wszystkie media.

działka wspólna dojazdowa ma szerokość 5 metrów - nie mam pojęcia czy da się tam upchać wszystko
Podeślę mapkę 1:500

Edytowano przez jackersson (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
12 minut temu, bajbaga napisał:

Tiiiiaaaaa.

A jak działka nie jest i nie będzie nigdy budowlana ?

Wychodzi na to, że ewentualnie na tej działce B będzie (jak będzie) 2 linia zabudowy - a jak tego nie przewiduje MPZP (jeśli jest).

Jeśli budowa na działce A jest na podstawie WZiZT, a na sąsiednich działkach nie ma 2 linii zabudowy, to nie uzyskają na działkę B WZiZT.

Ps.

No trochę pojechałeś - nie przestanie z powodu że nie ma przyłączy.

Natomiast faktem jest, że obecność takowych, podnosi cenę/wartość działki.

1. Założyłem (pewnie bezpodstawnie), że B już jest budowlana.

2. Dlaczego może przestać być bez przyłączy? Bo nowemu właścicielowi B ten z A nie zezwoli później na przeprowadzenie mediów. Mało wtedy jest chętnych na kopanie się z koniem, działka umiera śmiercią naturalną (jako budowlana). Na 5 m wszystkiego się nie zakopie, z kanalizą na czele.

Link do komentarza
14 minut temu, bajbaga napisał:

Da się - w zgodzie z przepisami. 

retro wyżej napisał samą prawdę

ja u siebie przerabiałem taką sytuację  - gdybyśmy ja i mama nie dali zgody sąsiadowi na dojazd i doprowadzenie mediów, to jego działka praktycznie przestaje być budowlaną. Pozostałoby mu założyć sprawę w  sądzie swojemu wujkowi (sic!) - i wcale nie jest pewne że by wygrał....

 

 

i tylko potwierdza to fakt, że z rodziną dobrze to się na zdjęciu wychodzi :D

Link do komentarza
19 minut temu, jackersson napisał:

retrofood a jaka jest Twoja opinia na temat przyłącza prądu dla działki B ? Z jednej strony kopanie w przyszłości, a  z drugiej faktycznie niechętnie przyłączają to bez perspektywy budowy no i trzeba płacić trzeba potem za coś czego się nie używa jeżeli Teściu chciałby to robić teraz

Tak jak napisałem. Trzeba zajść najdalej jak się da. A da się na pewno, chociaż nie wiem czy dla wszystkich. Ostatnio mam przykład z wiejskiego cmentarza. Przy okazji remontu sieci energetycznej doprowadzono zasilanie do rozdzielnicy przy wejściu do cmentarza i to wszystko. Rozdzielnica zamknięta, zaplombowana, nie ma licznika, nie ma więc i opłat. Wszystko działo się chyba z osiem lat temu.

Przydało się teraz, kiedy budowana jest kaplica. Z chłodniami na trumny.

Link do komentarza
2 godziny temu, jackersson napisał:

 

Jeśli nie to jaki jest argument za tym żeby to odłożyć na przyszłość?


Pozdrawiam

Finansowy argument, ale jeżeli to nie przeszkadza to innych przeciwwskazań nie ma. Za przyłącze prądu z taka samą mocą przyłączeniową jaką sobie Ty zafundujesz, teściu zapłaci tyle samo, co do przyłącza wody i kanalizacji zapłaci więcej bo ma dalej.

52 minuty temu, retrofood napisał:

Żaden. Odłożenie w czasie może tylko spowodować, że działka B przestanie być budowlaną i straci wartość.

 

Jeżeli działka B jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinna to raczej nie straci tego aby stała sie niebudowlaną, a jeżeli jest dla tego terenu MPZP to tym bardziej.

30 minut temu, retrofood napisał:

 

2. Dlaczego może przestać być bez przyłączy? Bo nowemu właścicielowi B ten z A nie zezwoli później na przeprowadzenie mediów. Mało wtedy jest chętnych na kopanie się z koniem, działka umiera śmiercią naturalną (jako budowlana). Na 5 m wszystkiego się nie zakopie, z kanalizą na czele.

Do działki B jest przecież droga wytyczona i zapewne właściciel działki B ma swój udział w tej drodze a właściciel działki A nie ma prawa zabronić użytkowania drogi. Dla przykładu mogę dodać, jak u mnie ZE sie zabezpiecza na podobne przypadki, otóż podpisuje sie lojalkę ze na przyszłość w razie potrzeby zezwalam na przeciągnięcie kabla do sąsiedniej działki do ZKP. Co do wody to jak napisałem, jeżeli dogada sie w wodociągami i nie założą mu wodomierza na działce B to płacić nie będzie, ale czy sie zgodzą? przecież to dla wodociągów pieniądz.

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

 Do działki B jest przecież droga wytyczona i zapewne właściciel działki B ma swój udział w tej drodze a właściciel działki A nie ma prawa zabronić użytkowania drogi. Dla przykładu mogę dodać, jak u mnie ZE sie zabezpiecza na podobne przypadki, otóż podpisuje sie lojalkę ze na przyszłość w razie potrzeby zezwalam na przeciągnięcie kabla do sąsiedniej działki do ZKP. Co do wody to jak napisałem, jeżeli dogada sie w wodociągami i nie założą mu wodomierza na działce B to płacić nie będzie, ale czy sie zgodzą? przecież to dla wodociągów pieniądz.

Ale jak działkę kupi ktoś obcy i się nie pozabezpiecza, to 5 m drogi nie wystarczy, aby poprowadzić wszystkie media. Pisałem o tym.

Link do komentarza

 (nie

Przed chwilą, bajbaga napisał:

:icon_eek:

Rozwiniesz ?

A co tu rozwijać? W niekorzystnej sytuacji 5 m potrzeba na samą kanalizę., albo i więcej. Zostaje woda, gaz, kabel elektryczny, ja mam jeszcze na działce światłowód i dobrze wiem ile to zajmuje. Uwzględnij przy tym minimalne odległości miedzy rurami i kablami.

1 minutę temu, mhtyl napisał:

Nie pamiętam ale ustawowo droga musi mieć więcej niż 5 m.

Nie musi.

5 m wystarcza, byle nie mniej.

Link do komentarza
2 minuty temu, retrofood napisał:

Ale jak działkę kupi ktoś obcy i się nie pozabezpiecza, to 5 m drogi nie wystarczy, aby poprowadzić wszystkie media. Pisałem o tym.

Z drugiej strony to już zmartwienie kupującego, choć nie do końca bo też i sprzedającego. Jeżeli będzie chciał sprzedać działkę B to musi zapewnić dostęp, ale znając życie nie wszyscy są tak zapobiegliwi i przeważnie najpierw kupują a potem sprawdzają i oczęta wychodzą im na wierzch:icon_biggrin::icon_eek: choć przy takich tranzakcja jeżeli trafia na dobrego notariusza to ustrzegą sie błędu.

Link do komentarza
5 minut temu, jackersson napisał:

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozwolę sobie jeszcze skorzystać z waszej wiedzy skoro dołączyłem mapę kilka postów wcześniej - powinienem się bać oznaczeń RIVa i RIIIb na mapie w kontekście budowy?

I co oznacza to k , które przechodzi przez rów melioracyjny na działkę A

Pozdrawiam

Nie napisałeś czy jest do tych działek MPZP czy tylko są wydane WZ. Na III klasie ziemi są problemy/utrudnienia z uzyskaniem zezwolenia na budowę.

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

Z drugiej strony to już zmartwienie kupującego, choć nie do końca bo też i sprzedającego. Jeżeli będzie chciał sprzedać działkę B to musi zapewnić dostęp, 

Własnie. Niby. B chciałby zapewnić, będzie obiecywał, ale dycyzję podejmuje A. Smodzielnie. B mu może skoczyć. W tym i sęk...

Link do komentarza
7 minut temu, retrofood napisał:

 (nie

A co tu rozwijać? W niekorzystnej sytuacji 5 m potrzeba na samą kanalizę., albo i więcej. Zostaje woda, gaz, kabel elektryczny, ja mam jeszcze na działce światłowód i dobrze wiem ile to zajmuje. Uwzględnij przy tym minimalne odległości miedzy rurami i kablami.

Nie musi.

5 m wystarcza, byle nie mniej.

Stasiu po co 5 m na kanalizę? Do działki B będzie tylko podciągnięte podejście zakończone studzienka rewizyjną. 

U mnie, a raczej u znajomego drogę jak tyczyli to musiała mieć na pewno więcej niż 5m, teraz nie pamiętam czy było to 6 czy7 m.

Link do komentarza
8 minut temu, retrofood napisał:

A co tu rozwijać? W niekorzystnej sytuacji 5 m potrzeba na samą kanalizę., albo i więcej. Zostaje woda, gaz, kabel elektryczny

Zgodnie z przepisami da radę i to bezproblemowo, bo te 5m drogi, to nie jest tożsame z 5m jezdni (przepisy wymagają szerokość jezdni nie mniejszą niż 3m)

Link do komentarza
1 minutę temu, jackersson napisał:

Jest MPZP i dom mam nadzieję zmieści się w RIVa

Jeżeli jest plan to nie musisz sie martwić bo ziemia/działka jest już a bynajmniej powinna być odrolniona.

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

Stasiu po co 5 m na kanalizę? Do działki B będzie tylko podciągnięte podejście zakończone studzienka rewizyjną.

Ja nie wiem ile wyjdzie, ale w drodze obok domu matki kopali w głąb na 3,60 m. Określ teraz ile terenu zajmą na powierzchni bo w dokumentacji powykonawczej nie pozwolą tam kopać. Tak to bywa. Może być, chociaż niekoniecznie, ja z przyzwyczajenia elektryka liczę najgorsze przypadki, nie te najlepsze.

Link do komentarza

Pod warunkiem, że zakres MPZP obejmuje całą działkę A.

Pytanie, czy obejmuje działkę B i dopuszcza 2 linię zabudowy - jeśli nie, to cała ta dyskusja jest bezprzedmiotowa.

dotyczy:

4 minuty temu, mhtyl napisał:

Jeżeli jest plan to nie musisz sie martwić bo ziemia/działka jest już a bynajmniej powinna być odrolniona.

 

Link do komentarza
3 minuty temu, bajbaga napisał:

Zgodnie z przepisami da radę i to bezproblemowo, bo te 5m drogi, to nie jest tożsame z 5m jezdni (przepisy wymagają szerokość jezdni nie mniejszą niż 3m)

Rysiek, kto tam mówi o jakiejś jezdni? Jest przestrzeń, 5 m od płota do płota. I ten pas 5 m w zasadzie na pewno okaże się zbyt wąski, aby zmieścić w nim wszystkie media. Takie jest moje zdanie, howgh!

3 minuty temu, bajbaga napisał:

Pod warunkiem, że zakres MPZP obejmuje całą działkę A.

Pytanie, czy obejmuje działkę B i dopuszcza 2 linię zabudowy - jeśli nie, to cała ta dyskusja jest bezprzedmiotowa.

A z tego obrazka coś emanuje, że tak właśnie będzie...

Link do komentarza
3 minuty temu, bajbaga napisał:

Pod warunkiem, że zakres MPZP obejmuje całą działkę A.

Pytanie, czy obejmuje działkę B i dopuszcza 2 linię zabudowy - jeśli nie, to cała ta dyskusja jest bezprzedmiotowa.

dotyczy:

 

Ja rozumuję że jeżeli jest MPZP i obejmuje działkę A, a działka B tez jest już wydzielona to domniemywam że i działkę B tez obejmuje.

Link do komentarza

Panowie temat można uznać za wyczerpany i uzyskałem odpowiedzi na wszystkie pytania.
Będę wszystko załatwiał naraz dla obu działek dla świętego spokoju w przyszłości, z wyłączeniem prądu dla działki B jeżeli będzie możliwość upchania tego kiedyś w drodze

Dziękuję

Edytowano przez jackersson (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tak, wszystko trzeba załatwiać indywidualnie i najlepiej pytać u źródła co i jak i jakie z tym wiążą sie opłaty za przyłącza i późniejsze. Bo z prądem jest tak, że np na moim przykładzie (moc przyłączeniowa 16 kW) co dwa miesiące płaciłem po 140 zł do ZE gdy nie używałem, gdy używałem dochodziły zużyte kilowaty do opłat, sąsiad płaci już 6 rok z rzędu po 100 zł na dwa miesiące a na działce jeszcze nic nie stoi, tylko fundamenty. Tak więc trzeba zadać sobie pytanie czy poniesione koszty przez X lat zwrócą sie przy sprzedaży działki.

Link do komentarza
6 minut temu, bajbaga napisał:

Tyle, że załatwiać mogą tylko właściciele działek.

A dopiero po załatwieniu formalności (dla każdej działki indywidualnie), można myśleć o połączeniu tych "imprez".

Możesz rozwinąć?

Wcześniej było pisane "O warunkach przyłączy decydują dostawcy poszczególnych mediów, trzeba więc złożyć odpowiednie wnioski do wod-kan., gaz., prąd dla konkretnych działek dołączając informacje o zamiarze  wspólnego podłączenia obu nieruchomości."

Czyli w praktyce występuję do danego zakładu o warunki osobno dla działki A i B (2 różnych właścicieli) z intencją wpólnego podłączenia obu nieruchomości ?

Czy pierw składam osobno warunki i dopiero szukam wykonawcy(w przypadku wod kan) który to zrobi za 1 zamachem?

4 minuty temu, mhtyl napisał:

Tak, wszystko trzeba załatwiać indywidualnie i najlepiej pytać u źródła co i jak i jakie z tym wiążą sie opłaty za przyłącza i późniejsze. Bo z prądem jest tak, że np na moim przykładzie (moc przyłączeniowa 16 kW) co dwa miesiące płaciłem po 140 zł do ZE gdy nie używałem, gdy używałem dochodziły zużyte kilowaty do opłat, sąsiad płaci już 6 rok z rzędu po 100 zł na dwa miesiące a na działce jeszcze nic nie stoi, tylko fundamenty. Tak więc trzeba zadać sobie pytanie czy poniesione koszty przez X lat zwrócą sie przy sprzedaży działki.

Tak będzie najlepiej mądre słowa dzięki

Link do komentarza

Najpierw to musiałbyś Ty i teściu, wystąpić  do dostawców różnych mediów o tzw zapewnienie dostaw mediów i w tych zapewnieniach będziesz miał podane z grubsza warunki. Następnym krokiem będzie wystąpienie o przyłącza i wtedy dowiesz sie konkretnie co i jak, czyli czy sam będziesz zatrudniał kogoś do wykonania przyłączy czy załatwią to dostawcy.

Link do komentarza
2 godziny temu, retrofood napisał:

Rysiek, kto tam mówi o jakiejś jezdni? Jest przestrzeń, 5 m od płota do płota. I ten pas 5 m w zasadzie na pewno okaże się zbyt wąski, aby zmieścić w nim wszystkie media. Takie jest moje zdanie, howgh!

Jest jeszcze jedna kwestia:


Była mowa o tym że droga wspólna dojazdowa ('C') ma szerokość 5 m i ledwo pomieści się tam kanalizacja a co dopiero mówić o reszcie.
Wjazd na drogę dojazdową odbywa się poprzez rów melioracyjny. Jak w takim razie te media przejdą z ulicy do działek skoro wjazd/droga dojazdowa mają 5 m szerokości? (chyba że da się zrobić to przez rów melioracyjny)

Poniżej screen z zaznaczeniem przejazdu przez rów

 

 

vv.PNG

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...