Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

Chcę zbudować zestaw solarny, który pozwoli mi zasilić czajnik elektryczny, radio, TV i laptop (urządzenia pracują pod napięciem 230V) oraz żarówki. Jakich części potrzebuję do zbudowania pełnego zestawu? Czy muszę mieć w tym przypadku również zakupiony akumulator, jeśli tak to jaki? 

Czy panel słoneczny 200W wystarczy do zasilania tych urządzeń? Planuję w przyszłości taki zestaw rozbudować. 

Znalazłem taką ofertę, jak myślicie czy będzie dobra? Jak z opłacalnością takiej inwestycji, czy w domku letniskowym lub czasami w domu sprawdzi się?

https://pl.aliexpress.com/item/200W-Complete-Solar-System-Kit-Flexible-Solar-Panel-100W-2pcs-7M-Red-7m-Black-Solar-Cable/32707799166.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.hDbxj8

Przede wszystkim budowa nawet małej instalacji fotowoltaicznej nie jest zajęciem dla amatora bez doświadczenia. Bez urazy, ale będzie to wyrzucenie pieniędzy w błoto, a można jeszcze zrobić sobie krzywdę.

Za podobną sumę można kupić zbliżonej mocy zestaw w krajowych firmach. Tyle w temacie kupowania zestawu z podanego linku.

To przemyślenia, do czego ten zestaw ma służyć? To pakiet minimum do domku letniskowego bez przyłącza do sieci, czy może rezerwowe zasilanie w domu na wypadek awarii? Akumulator i to najlepiej dostosowany do tzw. głębokiego rozładowania (np. trakcyjny) będzie konieczny. Zależnie od Funkcji jaką ma taki zestaw pełnić trzeba będzie dobrać pozostałe elementy i odbiorniki prądu.

Może by tak trzymać się nomenklatury Panowie i Panie :)  Instalacja solarna potocznie dotyczy SOLARÓW czyli Kolektorów słonecznych. W sumie czerpiemy ze słońca ale skoro mowa o produkcji prądu - mówmy FOTOWOLTAIKA albo Panele (PV). Także proszę serdecznie by nie mieszać tych pojęć. Nie mogę zakładać, że każdy jest tak doinformowany i dociekliwy jak ja :)

31 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Także proszę serdecznie by nie mieszać tych pojęć. Nie mogę zakładać, że każdy jest tak doinformowany i dociekliwy jak ja :)

Nie trzeba być szczególnie doinformowanym i  dociekliwym, aby pojąć, że autor tematu chcąc zasilić telewizor, radio i laptop nie ma na myśli kolektora do podgrzania wody, tylko kolektor fotowoltaiczny...

No chyba, że chce sprząc kolektor słoneczny do podgrzania wody, wytworzenia pary i zasilenia turbiny do wytworzenia prądu... Ale takiego zestawu nawet na tej stronie nie dostanie - chyba (?)

44 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Za podobną sumę można kupić zbliżonej mocy zestaw w krajowych firmach.

Zakupiony przez krajową firmę wcześniej, gdzie? - ano właśnie na tej stronie :icon_mrgreen:

27 minut temu, uroboros napisał:

Zakupiony przez krajową firmę wcześniej, gdzie? - ano właśnie na tej stronie :icon_mrgreen:

Niekoniecznie tam. I z punktu widzenia użytkownika ważne jest to, że z ewentualną reklamacją zgłaszamy się do firmy w kraju.

W obecnym stadium rozwoju zagadnienia fotowoltaika może sporadycznie służyć działkowiczom do zasilania lodówki i TV (i to z dodatkową przetwornicą napięcia). Na większą skalę, jako alternatywa dla energii pobranej od krajowych dostawców, inwestycja się nie opłaca i sam proces dystrybucji i redystrybucji jest przysłowiową kłodą pod nogi.

Nie no proszę. 200W do zasilania czajnika elektrycznego na minimum 1000W ?? 7 calowy TV led może by i pociągło - ale stabilizacja - w tym zestawie tego nie ma ?? Pewnie zaraz by nawet taki telewizorek  się zjarał... Zresztą 40W na co starczy ?

Bo tyle wynosi faktyczna moc ( sprawność ) tej fotowoltaniki.

Dziękuję za odpowiedzi. Cóż jeśli 200W zestaw ma sprawność 40W to co proponujecie? Rozumiem, że do takich zestawów dodatkowo powinienem dokupić akumulator? Zgodzę się z przedmówca, że się nie opłaca, ale nigdy nie wiadomo czy przy "ekologicznym" węglu prąd nie będzie drożeć, a wtedy inwestycja jest "lekko" opłacalna ;) 

Powiedz szczerze jak daleko masz do sieci energetycznej ?

Jeżeli blisko - to wybij sobie z głowy "EKO"

Zamów sobie z zakładu energetycznego prąd 1kW - zabezpieczenie masz 6A - spokojnie ci pociągnie czajnik 1000W a koszt miesięczny za prąd masz w kwocie 6 zł + zużycie. Za zaoszczędzone pieniądze z "EKO" kup sobie sprzęt A++ i ciesz się życiem a nie serwisowaniem zużytych akumulatorów, zaśniedziałych styków czy zablokowanych turbin ( HAVT lub VAWT )

(Żeby nie było, że Cię nie rozumiem - ja mam wzmocniony strop z myślą o turbinie wiatrowej 15kW - ale na razie to nie ma najmniejszego sensu )

Ktoś jeszcze montuje solary??!! Chyba tylko w muzeum dla potomnych aby wiedzieli jak one wyglądały :) 

3 minuty temu, mhtyl napisał:

Ktoś jeszcze montuje solary??!! Chyba tylko w muzeum dla potomnych aby wiedzieli jak one wyglądały

No może w lecie na ciepłą wodę sie opłaca?

10 minut temu, zenek napisał:

No może w lecie na ciepłą wodę sie opłaca?

Nie opłaca się dzisiaj tego ustrojstwa montować. Dzisiaj zamiast solarów jednym z lepszych rozwiązań aby mieć cwu jest zamontowanie PCi do cwu do jej poprawnego działania nie jest potrzebne słońce jak w przypadku solarów tylko dodatnia temperatura powietrza.

• Dziękuję 1

2 godziny temu, mhtyl napisał:

Nie opłaca się dzisiaj tego ustrojstwa montować. Dzisiaj zamiast solarów jednym z lepszych rozwiązań aby mieć cwu jest zamontowanie PCi do cwu do jej poprawnego działania nie jest potrzebne słońce jak w przypadku solarów tylko dodatnia temperatura powietrza.

Rzeczywiście - masz rację.

Dnia 6.08.2017 o 10:03, Jakotako napisał:

Chcę zbudować zestaw solarny, który pozwoli mi zasilić czajnik elektryczny, radio, TV i laptop (urządzenia pracują pod napięciem 230V) oraz żarówki. Jakich części potrzebuję do zbudowania pełnego zestawu? Czy muszę mieć w tym przypadku również zakupiony akumulator, jeśli tak to jaki? 

Czy panel słoneczny 200W wystarczy do zasilania tych urządzeń? Planuję w przyszłości taki zestaw rozbudować. 

Znalazłem taką ofertę, jak myślicie czy będzie dobra? Jak z opłacalnością takiej inwestycji, czy w domku letniskowym lub czasami w domu sprawdzi się?

https://pl.aliexpress.com/item/200W-Complete-Solar-System-Kit-Flexible-Solar-Panel-100W-2pcs-7M-Red-7m-Black-Solar-Cable/32707799166.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.hDbxj8

Ja moją instalację fotowoltaiczną zleciłem solartime mają niskie ceny i są solidni. A co do opłacalności to mam już drugi dom z tą instalacją i powiem tak oczywiście, że się opłaca, ale jak ktoś chce szybkiego zwrotu nakładów to powinien wziąć mocniejszą instalację i podpiąć się do sieci. Latem mam nadwyżki, które odbieram jesienią i zimą, bo wiadomo wtedy mniej słońca. Proszą też pamiętać, że prąd możemy wykorzystać do grzania domu jak i ogrzewania wody, to rozwiązanie ma szerokie spektrum zastosowań. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Ha ha ha - a TVN, GW, Sok z buraka, Wiocha, Polityka, Rzeczpospolita, wielki biznes, gremia inteligenckie, uczelnie, celebryci, wreszcie dziesiątki zagranicznych mediow - i jeszcze wielu takich jak ty  - TO CO????   A Pis ma tylko TVPInfo i parę gazet czy portali - oraz zagranicę czekającą na potknięcia obecnej władzy i hejtującą go.   Patrz obiektywnie - szerzej - a nie jak Łysek z pokładu Idy ... 
    • Gość Marcinek
      Solidne okna z łódzkiej fabryki to Budvar. Firma może mniej znana od tych najsłynniejszych producentów, ale mogę poświadczyć, że jakościowo trzymają się bardzo solidnie, a okna nie są drogie. W Łodzi sporo inwestycji z ich oknami.
    • Przekoloryzowana Stalinem i Łukaszenką teoria spiskowa.   Przekoloryzowana Kaczyńskim teoria spiskowa.   Spytam może skąd te miliony milionów głosujących korespondencyjnie (trzeba by sprawdzić jakieś dane statystyczne) Poza tym młody elektorat jakim szczyci się Koalicja ma internetowo większe szanse na lepszy wynik, no bo te pisiorowskie mohery wypadają chyba technicznie o wiele słabiej, prawda?
    • Ciekawy artykuł,w pierwszej części tyczący imigrantów więc to pominę żeby nie wzniecać gównoburzy. Ale reszta też ciekawa.   Koronawirus, my i nasze państwo Czas trochę przeprosić się jednak z państwem. Państwem jako instytucją. W Polsce mamy do państwa stosunek schizofreniczny. Emocjonalny patriotyzm, przywiązanie do hymnu i umiłowanie historii polskiego oręża idą w dziwacznej parze z niechęcią do płacenia podatków, bardzo niskim zaufaniem do władzy i myśleniem o pracownikach budżetówki per „darmozjady”. A tak się składa, że walczący na pierwszych liniach frontu z pandemią są właśnie pracownicy budżetówki, czyli cała służba zdrowia. A na drugą linię wskakują za chwilę kolejni pracownicy budżetówki, czyli nauczyciele. Pandemia koronawirusa, której ciężar ogarniania spoczywa prawie w całości na państwie, powinna dać nam refleksję, że temu państwu musimy dostarczyć narzędzia do walki z takimi potężnymi zjawiskami. A także do walki ze skutkami globalnego ocieplenia, do humanitarnego przyjęcia tysięcy imigrantów (tak, przyjdą ponownie, nie ma co do tego wątpliwości), do tworzenia odpowiadającego na wymogi współczesności prawa, do zapewnienia nam godnej starości w starzejącym się świecie, do opieki zdrowotnej wykraczającej poza przeziębienia i operacje plastyczne, które załatwiamy w prywatnych klinikach. Więc jeśli teraz, Drodzy Czytelnicy, narzekacie, że nie można się dodzwonić na sanepid a maseczek w szpitalach brakuje, to przypomnijcie sobie, czy aby na pewno na działalności gospodarczej VAT był płacony po bożemu, a w wyborach ostatnich dekad nie daliście się zwieść obietnicom taniego państwa i obcinania pensji posłom albo innym urzędnikom. Odrzućmy wreszcie ten PRL-owski bagaż, że państwo to jakaś kolosalna i niewydolna instytucja zdolna przejeść wszystkie możliwe podatki. Jasne, takie państwo też można zbudować. Takie nawet 30 lat temu mieliśmy. Ale można też zbudować państwo sprawne, które będzie silne nie pokrzykiwaniem swoich liderów, tylko silne jakością stanowionego prawa i mocą instytucji. A jeśli teraz, Drogi Wielki Biznesie, wołasz o pakiety pomocowe i dobrodusznie i hojnie przeznaczasz miliony złotych na walkę z koronawirusem, powiedz gdzie Twoje firmy zapłaciły w ostatnich latach podatki i czy aby nie wspierałeś w ostatnich latach służby zdrowia Luksemburga albo innej Panamy - znacznie hojniej, niż teraz tę polską. To nie jest niestety fikcja ani lewackie bajdurzenia. To są twarde liczby. Naprawdę w porządku, że Dominika Kulczyk, córka dominującego latami na szczycie listy najbogatszych Polaków Jana Kulczyka przeznaczyła 20 milionów złotych na walkę z koronawirusem. Tyle że ten sam Jan Kulczyk swoje podatki osobiste płacił, jak sam przyznał, w Szwajcarii. A już po śmierci seniora Kulczyk Investments uniknęła przy sprzedaży pakietu akcji SabMillera zapłacenia ok. 760 milionów złotych podatku od zysków kapitałowych w Polsce, bo zarejestrowana jest, a jakże, w Luksemburgu. Taki podatek płaci każdy Polak od zwykłych oszczędności zgromadzonych na lokacie bankowej. Ale wielki biznes ma swoje sprawdzone sposoby na ominięcie tych zasad. Przeciętni ludzie ich nie mają. 760 milionów złotych to niewiele mniej niż przez prawie trzydzieści lat grania zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na przeznaczonej na walkę z koronawirusem zbiórce w serwisie siepomaga.pl zgromadzono jak do tej pory ponad 18 milionów, wpłaconych przez 280 tysięcy osób. Takie są proporcje. I to bynajmniej nie jest odosobniony przypadek. Oczywiście, nie tylko polski, afera Panama Papers miała globalny zasięg – przed podatkami uciekali zgodnie bajecznie bogaci Chińczycy i Amerykanie.   Im bardziej chcemy temu państwu coś zabrać, bo uważamy je za dziadowskie i tekturowe, tym bardziej dziadowskie i tekturowe się będzie stawać. Im częściej będziemy mówić dzieciom, że nauczyciele to sfrustrowani nieudacznicy, którzy mają za dużo wakacji, tym bardziej sfrustrowani pogardą okazywaną im przez uczniów i niskim statusem społeczno-finansowym ci nauczyciele będą. Służba zdrowia i edukacja to są nasze klucze do przyszłości, które jak na autostradowym węźle splotły się ze sobą w koronawirusowym kryzysie. Niech ten kryzys, kiedy się już zakończy, zaowocuje przynajmniej jakąś ogólnopolską zmianą priorytetów. I większą wiarą w państwo, bo żaden kraj jeszcze ani edukacji ani służby zdrowia dobrze prywatnymi rękami nie rozwiązał. Mamy jeszcze duże szanse, żeby za dziesięć lat powiedzieć sobie, że coś dobrego z tej masowej izolacji w nas zostało.  
    • No dobrze - ale uwazasz, że grupy ryzyka powinny z narażeniem życia skorzystać z prawa i obowiązku głosowania?  A tych na kwarantannie powinno sie prawa wyborczego pozbawić?  To gorzej, niż z prawami więźniów!
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...