Skocz do zawartości

Styropian na podłoge grafitowy czy zwykły


Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie o styropian jaki zastosować na podłogę pod wylewkę betonową, w projekcie jest styropian biały o grubości 10cm ,a pan który będzie go montował namawia mnie na grafitowy też o grubości 10cm ale jest niby dużo cieplejszy a dopłata jest nie wielka. Faktycznie 300zł to nie pieniądze ale czasami nie warte wydania szczególnie jeżeli coś ma tylko inny kolor. Poczytałem trochę i ten grafitowy jest niby o 20% cieplejszy. Dodam jeszcze że fundamenty były ocieplone styropianem z zewnątrz i wewnątrz. Warto dopłacić czy to chwyt marketingowy ?

Link do komentarza
Dnia 2.08.2017 o 13:06, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Na podłogę styropian musi być przede wszystkim twardy - odmiany przynajmniej EPS 100 lub jeszcze lepiej XPS, ale dużo droższy. Szary czy biały? - podobno grafit poprawia ciepłochronność, ale to pojęcie względne i wymagałoby porównania konkretnych wyrobów.

Różnica w kosztach nie duża więc idzie styropian szary :) Ale dzieki za pomoc :)

Edytowano przez darekaudi4 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Szanowny Panie,

styropian do izolacji podłogi powinien przede wszystkim charakteryzować się odpowiednią twardością. Oczywiście parametry termiczne również są bardzo ważne. Wybór wymaga porównania dwóch konkretnych produktów. Warto także sprawdzić, dlatego taki, a nie inny styropian został uwzględniony w projekcie budowlanym (być może wynikało to ze specyfiki konstrukcji).

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik Foveo Tech

Link do komentarza
Dnia 2.08.2017 o 11:02, darekaudi4 napisał:

styropian jaki zastosować na podłogę pod wylewkę betonową

Pianka rezolowa - prawie 2 x lepsza niż zwykły styropian, ale też lepsza od XPS - droższa od XPS, co najmniej równie twarda.

Ale nie cena jest taka ważna - chyba że masz dużo miejsca (grubośc) na ocieplenie, bo przecież chodzi o uzyskanie odpwiednieg współczynnika izolacji - a więc możesz go dać mniej grubo.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Styropian grafitowy cechuje się znacznie lepszą termoizolacyjnością niż biały, ze względu na domieszkę kompozytu grafitu, który nadaje mu charakterystyczny, szary kolor. Jego współczynnik przewodzenia ciepła może wynosić nawet 0,031 W/mK, podczas gdy w przypadku styropianu białego górny średni poziom tego współczynnika  to ok 0,040 W/mK.  W uproszczeniu można powiedzieć, że im niższy ten współczynnik, tym cieplejszy styropian. W zastosowaniach podłogowych należy jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny parametr, którym jest odporność na ściskanie CS. Najlepiej, by wynosił on minimum 200 kPa dla EPS. Parametr ten jest wyższy dla styroduru, bo od 300 kPa w górę.

                                                                                                                                    

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Sugerujecie EPS 100, a jakie jest tego uzasadnienie? W garażu rozumiem, ale w mieszkaniu/domu? jakich obciążeń spodziewacie się na posadzce ?

EPS 100 w pomieszczeniach mieszkalnych nie ma uzasadnienia, zbędny wydatek, dodatkowo wraz z wyższą twardością pogarszają się parametry akustyczne.

Termoorganika dalmatyńczyk wersja dach/podłoga ma CS ≥ 60 kPa, do czego waszym zdaniem on się nadaje?

Link do komentarza
34 minuty temu, pokrec napisał:

jakich obciążeń spodziewacie się na posadzce

Ile waży szafa ze wszystkimi ubraniami Twojej żony? Albo witrynka, obciążona serwisem porcelanowym, z barkiem wypełnionym butelkami wypełnionymi wszelkim dobrem? A tapczan, gdy leżycie z małżonką i wdrapią się wszystkie dzieci i jeszcze pies?

Zdziwisz się, jakie obciążenia punktowe wywołują zwykłe meble...

Link do komentarza

60 kPa/m2 to 1,8t/m2 według katalogu producenta, nasza sypialnia ma 17m2 => 17m2 * 1,8t/m2=30,6t bo płyta betonowa jest sztywna i równomiernie rozprowadza nacisk

Ja, moja żona nasze łóżko, wylewka betonowa, wszystkie meble i cuchy ważą mniej niż 30 ton, jeśli u kogoś więcej to jestem w szoku

EPS 100 to 3t/m2 to bym mógł 51 ton ubrań do sypialni wnieść :D

Link do komentarza
Dnia 9.12.2017 o 13:19, pokrec napisał:

Sugerujecie EPS 100, a jakie jest tego uzasadnienie? W garażu rozumiem, ale w mieszkaniu/domu? jakich obciążeń spodziewacie się na posadzce ?

EPS 100 w pomieszczeniach mieszkalnych nie ma uzasadnienia, zbędny wydatek, dodatkowo wraz z wyższą twardością pogarszają się parametry akustyczne.

Termo Organika dalmatyńczyk wersja dach/podłoga ma CS ≥ 60 kPa, do czego waszym zdaniem on się nadaje?

To zależy od jakich dźwięków. Wyższa twardość, to wyższa gęstość, to większy ciężar itd. A w nawiązaniu do obciążenia jakie jest od szafy.

Po pierwsze załóżmy ze waży 50-60 kg jak jest wypchana po brzegi i to rozkładamy na 4 nóżki. czyli mamy 60 /4 = 15 kg na nóżkę. Powierzchnia nóżki - no może 5x5 cm czyli nacisk 15kg/25 cm2. I to nie bezpośrednio na styropian tylko na posadzkę a dopiero za posrednictwem posadzki czyli załóżmy jednej płytki o wymiarach 30/30 cm lub listwy panelowej.

Styropian np. dach podłoga ma Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym     CS(10)60     >= 60 kPa czyli po przeliczeniu 0,611 829 727 8  kg/cm2. Czyli 15 na 25 wychodzi równo 0,6. Idąc dalej tym tokiem szafa może stać na gołym styropianie nawet (o ile waży 60 kg), i lekko odcisną się nóżki (o ile mają 5x5 cm) :)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...