Skocz do zawartości

Powietrzna pompa ciepła - zasada działania


Recommended Posts

Pompy ciepła nie są w Polsce bardzo popularne, a tym bardziej dotyczy to pomp typu powietrze-woda. Powodem jest głównie przekonanie, że nie sprawdzają się one w naszym klimacie. Pora skończyć z uprzedzeniami, bo nowoczesne konstrukcje naprawdę radzą sobie bardzo dobrze i – pod warunkiem właściwego doboru urządzenia i jego ustawień – mogą wydatnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu, w szczególności w sytuacji braku dostępu do sieci przesyłowej gazu ziemnego.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/20697-powietrzna-pompa-ciepla-zasada-dzialania

Link do komentarza
Gość Marioo

Pompa PW jest tylko nieznacznie droższa w eksploatacji niż pompa gruntowa, co przekłada się na niewiele większe rachunki za ogrzewanie. Natomiast pompa PW jest 2-3-krotnie tańsza, co często decyduje o jej wyższości nad PG. Użytkuję pompę PW i w najzimniejszych miesiącach w roku rachunek za ogrzewanie nie przekroczył 250zł. Dodam, że mój dom na 138m kw.

Link do komentarza

Można, jeżeli z jakiś względów jest to uzasadnione. Jednak szczelne połączenie kanałów z obudową może być kłopotliwe. Średnice będą musiały być duże zbliżone do średnicy wentylatorów. Zbytnie ich przewężenie zwiększy opory przepływu powietrza, a więc i jego ilość trafiająca do pompy będzie mniejsza.

Jeszcze kilka lat temu było na rynku sporo pomp przystosowanych fabrycznie do wyprowadzenia kanałów przez ścianę. Obecnie to rozwiązanie spotykane głównie w pompach do c.w.u.

Link do komentarza
5 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Można, jeżeli z jakiś względów jest to uzasadnione.

Myślałem tu o ustawieniu pompy wewnątrz ale przy ścianie - a więc minimalizując długość kanału czerpni powietrza. Jakie zwykle mają średnice te wentylatory?

No i odpada kłopot z ociepleniem przewodów do CO, z zamarzaniem pompy. 

5 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Można, jeżeli z jakiś względów jest to uzasadnione.

A kiedy jest nieuzasadnione?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...