Skocz do zawartości

Weryfikacja przed zakupem dzialki


c113

Recommended Posts

Witam,

wybraliśmy działkę którą chcemy kupic, jest to dzialka rolno-budowlana powyżej 3000m2.

W drodze nie ma mediów ale w sąsiedztwie 100m z jednej strony i 200m z drugiej strony są zamieszkałe domki.

Moja prośba o pomoc w następujących tematach:

1. Czy sprzedaż działki powyżej 3000m2 jest powiązana z ANR?

2. Czy mogę nie będąc właścicielem działki uzyskac od ZE/Wodociągi informacji o przyłączu prądu/wody i ich kosztów?

3. MPZP działki dostane bezproblemowo w Gminie? Mamy projekt który spełnia 90% naszych wymogów.

To tyle na teraz ;-)

Link do komentarza
Gość mhtyl

Tak wyciąg z MPZP dostanie w gminie bez problemu, znaczy się po uiszczeniu jakieś tam opłaty.

Najpierw zacznij od wyciągu z MPZP dla tej działki, tam wszytko będzie opisane czarno na białym, a potem w niejasnych dla Ciebie sprawach można będzie podyskutować na forum.

Od wodociągów i ZE będziesz mógł na chwile obecna uzyskać zapewnienie dostawy mediów, o kosztach to raczej nie będzie rozmowy, chyba że "na boku" dopóki nie złożysz wniosku i podpiszesz umowy o przyłącza. Stawkę za przyłącze prądu znajdziesz w necie tylko musisz szukać w ZE dla swojego regionu, jest ona podana za 1 kW i przyłącze do 200 m oplata jest stała, powyżej 200 m koszta są dzielone pomiędzy ZE a inwestorem.

Co do projektu to masz kupiony czy na razie tylko upatrzony?

Link do komentarza

Dzieki za szybka odpowiedź, a co do sprzedaży dzialki powyżej 3000m2?

 

Co do MPZP to jest uchwała w gminie:

uchwała nr 138/XVIII/2012 Rady Gminy z dnia 5 kwietnia 2012r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

ta uchwała obejmuje część wschodnia gminy, więc i "moją" działkę, czy wyciąg zawiera inne dane?

 

Projekt na tę chwilę upatrzony ;-)

 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
9 godzin temu, c113 napisał:

Dzieki za szybka odpowiedź, a co do sprzedaży dzialki powyżej 3000m2?

Do sprzedaży:icon_eek:? czy do kupna:icon_biggrin:

9 godzin temu, c113 napisał:

 

Co do MPZP to jest uchwała w gminie:

uchwała nr 138/XVIII/2012 Rady Gminy z dnia 5 kwietnia 2012r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

ta uchwała obejmuje część wschodnia gminy, więc i "moją" działkę, czy wyciąg zawiera inne dane?

 

Projekt na tę chwilę upatrzony ;-)

 

 

Musisz z gminy wsiąść wyciąg z MPZP dla Twojej działki. W tym pisemku będziesz miał wszelakie informacje z którymi i tak będziesz musiał się zapoznać przed budową. Poczytaj sobie co zawiera wyciąg z MPZP dla danej działki.

Projekt możesz mieć upatrzony, zrób sobie nawet jego ksero czy wydrukuj z netu i najlepiej pokaż ten projekt w gminie aby upewnić się czy spełnia wymogi planu. Bo może okazać się, że wg Ciebie projekt jest ok a jakiś pan czy pani z gminy dopatrzy się czegoś co będzie dyskwalifikowało ten projekt wg planu.

Abyś się nie męczył:icon_biggrin: znalazłem dla Ciebie o wypisie z MPZP, krok po kroku.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiHm8TDh4TVAhWsO5oKHZyVBTsQFggnMAE&url=https%3A%2F%2Fwww.biznes.gov.pl%2Fopisy-procedur%2F-%2Fproc%2F1423-wypis-i-wyrys-z-planu-zagospodarowania-przestrzennego&usg=AFQjCNGKRxoovgjUiG3XlB8za-S5U9YQpQ

Link do komentarza
Gość mhtyl

Wypis z MPZP i mapkę przy kupnie/sprzedaży u notariusza musi dostarczyć sprzedający. Dlaczego masz czekać na zgodę ANR, przecież Ty jeszcze nie jesteś właścicielem tej działki. W interesie sprzedające jest aby Ci udowodnić, że na tej działce którą od niego kupisz będziesz mógł się wybudować.

Link do komentarza
Dnia 13.07.2017 o 17:34, mhtyl napisał:

 W interesie sprzedające jest aby Ci udowodnić, że na tej działce którą od niego kupisz będziesz mógł się wybudować.

To raczej tak nie działa przy działce rolnej (nawet częściowo i powyżej 3000m2).

Od ANR dowiedziałem sie iż we wniosku są dane sprzedającego i kupującego który określa co dokładnie ma być na działce w przyszłości. Nowe przepisy ministra Ziobry ;-)

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 minuty temu, c113 napisał:

To raczej tak nie działa przy działce rolnej (nawet częściowo i powyżej 3000m2).

Od ANR dowiedziałem sie iż we wniosku są dane sprzedającego i kupującego który określa co dokładnie ma być na działce w przyszłości. Nowe przepisy ministra Ziobry ;-)

 

Ty chcesz kupić ziemię orną czy działkę pod budowę? Sprzedający ma wydzielić działkę i dostarczyć wszelakie potrzebne papierki do notariusza przy sprzedaży. Do tego terenu jest plan więc co masz podawać i określać co i jak chcesz tam wybudować? Gdyby nie było planu to występując o WiZT musiałbyś podać co chcesz wybudować. MPZP jasno określa co możesz wybudować na tej działce. 

Jeżeli tak jest jak piszesz o tych przepisach to zamiast kupować jedna dużą działkę, podziel ja na dwie mniejsze aby ominąć te chore przepisy.

Ty najpierw zanim kupisz tą działkę upewnij się na 200% czy będziesz mógł coś tam wybudować czy tylko trawę zasiać i ja kosić.

Link do komentarza

Działka jest rolno-budowlana powyżej 3000m2. Zabudowa jest w 60m od drogi gminnej czyli od frontu. Ksztalt nieregularny.

W sąsiedztwie są domy zamieszkałe :-)

Teraz nie wiem czy składać wniosek do tej ANR czy zastanowić się nad podziałem działek...hm.

Mamy upatrzony projekt i z nim chciałbym pojawić sie na tej dzialce.

W drodze nie ma mediów. I zastanawiam się jak oszacować przyłacza. Sprzedający to starsze osoby i trudno namówić aby złożyli wnioski o przyłacza do ZE/Wodociągów/Gazowni.

Link do komentarza
8 godzin temu, c113 napisał:

W drodze nie ma mediów. I zastanawiam się jak oszacować przyłacza. Sprzedający to starsze osoby i trudno namówić aby złożyli wnioski o przyłacza do ZE/Wodociągów/Gazowni.

zaproponuj, że zrobisz to w ich imieniu(tak, żeby oni tylko swoje dane wpisali i się podpisali). Możesz też powiedzieć, że bez tego, to nikt tej działki nie kupi...

Link do komentarza

Właśnie tak bedzie trzeba zrobić. 

Choc to schorowani ludzie i maja problem z poruszaniem sie. Ale podpytam ich. 

A jeszcze pomyślałem o jednym. Jak i gdzie sprawdzić od ktorej strony wjazd do działki bedzie? 

Czy to jest regulowane?

dwie drogi okalają działkę. Gminna i cieżko nazwać te druga. Leśny dukt 😀

Link do komentarza

dobrze że napisałeś o tym wjeździe - tutaj musisz pytać w mieście - też chyba trzeba będzie oficjalne pismo z zapytaniem w tej sprawie. Jak byłem na etapie projektowym - to miałem właśnie takie problem - była droga zapisana tylko i wyłącznie w MPZP - której nikt nie chciał i nie miał zamiaru budować - a ja miałem swoją wizję jak zrobić dojazd do mojej działki (poprzez 2 działki do drogi powiatowej) Na początku podpisałem umowę użyczenia dla tych działek, a później służebność przejazdu i przechodu. Miasto też nie chciało się początkowo zgodzić na takie rozwiązanie sprawy, na etapie PnB mieli problem z pasem zieleni(taka kategoria terenu w MPZP) przez który miała przechodzić moja droga, ale udowodniłem im, że nie mają racji. Projekt był nie na samą budowę domu, ale na budowę domu jednorodzinnego wraz z drogą i zjazdem na drogę publiczną. Jak po wielu perypetiach skończyłem wszystkie formalności (to trochę inny temat) to wspólnie z sąsiadami złożyliśmy wnioski i droga która była tylko zapisem w MPZP i której nikt nie chciał, zniknęła z planów...

Trochę przydługie to co napisałem, ale zmierzam do tego, że najlepiej wcześniej wybadać w odpowiedniej instytucji jak to wygląda z ich punktu widzenia ;) - u mnie była trochę inna sprawa - bo działkę już miałem....a jeszcze tylko napiszę, że o ile energetyka praktycznie zero problemów (pomijając wpadkę projektanta, którą musiałem potem prostować), to z wodą miałem problem, też nie chcieli mi początkowo wody zrobić tam gdzie planowałem drogę, tylko od drugiej strony. Gazownia mi takie warunki dała na budowę przyłącza (mimo ze gaz 120m od działki), że gaz odpadł w przedbiegach i został tylko ekogroszek/PC

Link do komentarza
Gość mhtyl
43 minuty temu, c113 napisał:

Dzięki za informacje. 

Wszystkie sa bardzo cenne.

a możesz sie podzielić jaki był koszt przybliżony z tym odcinkiem 120m gazu??

Ja bym na twoim miejscu gazu wcale nie brał pod uwagę. Po co masz płacić dwa rachunki za prąd i gaz jak możesz płacić tylko za jeden. Prąd musisz mieć bo wiadomo, a gazu nie. W Twoim przypadku gdy zaczniesz budowę nowego domku, jak założysz  przed budową że będziesz dom ogrzewał prądem to domek dobrze zaizolujesz aby potrzebował jak najmniej kW. Uwierz, ogrzewanie prądem nie jest wcale takie drogie jak piszą, ale tylko w pewnych warunkach o których wyżej napisałem.

10 godzin temu, c113 napisał:

 

Teraz nie wiem czy składać wniosek do tej ANR czy zastanowić się nad podziałem działek...hm.

 

Tego też nie wiem, ale jeżeli będziesz miał problemy z ANR to może lepiej podzielić. W tej kwestii musiałbyś się kogoś dopytać bardziej siedzącego w tym zagadnieniu.

10 godzin temu, c113 napisał:

 

W drodze nie ma mediów. I zastanawiam się jak oszacować przyłacza. Sprzedający to starsze osoby i trudno namówić aby złożyli wnioski o przyłacza do ZE/Wodociągów/Gazowni.

Właściciel teraz nie ma obowiązku składać wniosek o przyłącza bom i po co właścicielowi to? aby płacił za to? Z drugiej strony może właściciel działki może zrobić przyłącza, ale wtedy cena działki  z automatu idzie do góry. Z tego co pamiętam to jeżeli jest dla tej działki uchwalony plan to nie musisz występować o zapewnienie dostaw mediów. Z drugiej strony powiem tak, jakie by nie były koszta przyłączy to i tak je będziesz musiał ponieść:icon_biggrin:

Link do komentarza
2 godziny temu, c113 napisał:

Dzięki za informacje. 

Wszystkie sa bardzo cenne.

a możesz sie podzielić jaki był koszt przybliżony z tym odcinkiem 120m gazu??

to było kilka lat temu i szczególny przypadek - gazownia prawdopodobnie chciała z moją pomocą rozbudować sobie sieć...zaproponowali 20tys., z tego oni mieli pokryć 8tys.
wtedy nie myślałem o ogrzewaniu samym prądem zamiast gazu, bo nie miałem wiedzy na ten temat - dzisiaj już na pewno wziąłbym to pod uwagę (ogrzewanie prądem w taniej taryfie wychodzi podobnie kosztowo jak gazem, a nie ma dodatkowych kosztów jak abonament, nie trzeba ponosić kosztów przyłącza, komina itp.)

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Wniosek do ANR zlozony. Czekamy na odpowiedz. Ale nachodza mnie watpliwosci.. Na dzialce jest wiele sosen samosiejek powzej 5-6m. Zastanawiam sie jak ogarnac taka dzialke (czesc drzew chcialbym zostawic ale większosc usunąc. W gminie powidzieli ze moge je sam usunąc bez zgody. I teraz watpliwosci? - Jak ukorzenione sa takie drzewa pod kątem wyrwania przez np koparke? Czy to jest duzy i kosztowny etap? - Jak później zorganizowac na takim terenie trawnik? Czy sciolka jest do przekopania czy do wywiezienia i nawieznienia nowej ziemi? Jesli tak to na jaką głębokość? - Co z drzewami które chce wyciąc? Warte są aby w nie inwestować czy oddac za wycinke? Zdjec nie posiadam ale jesli chcecie zobaczyc to wkleje w kolejnym poscie ;-)

Link do komentarza

ile to jest wiele?

u mnie na działce przed budową musiałem usunąć około 80 drzew(fakt, u mnie większość to były brzozy). Zrobiłem miejsce na dom i do tego ob domu duży kawał placu oczyściłem. Resztę zadrzewioną w podobny sposób sobie odpuściłem. Koparka bez problemu ci wszystkie korzenie powyciąga. Nawieźć i tak trzeba praktycznie zawsze mniej lub więcej, bo trzeba będzie równać tu i ówdzie

Link do komentarza

to potencjalnego wykonawcę - koparkowego zapytaj - on wie z doświadczenia, ile zajmuje wykopanie takiego pniaka z korzeniem, powie ci też ile sobie liczy za godzinę pracy koparki - będziesz mieć rząd wielkości kosztów (do tego musisz jeszcze dodać pozbieranie tego wszystkiego i utylizację tych korzeni)

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Jeżeli zajdzie taka potrzeba to badania będzie trzeba zrobić. To przed adaptacja projektu architekt czy projektant Ci powie czy będzie trzeba zrobić takie badania. Możesz jeszcze popytać sąsiadów co sie budowali jak oni  uporali sie z tym problemem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...