Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po pierwsze zaprzestać wpuszczania do komina spalin z gazu. Po drugie rozebrać komin i zutylizować cegłę zeżartą przez kwas siarkowy. Przy okazji wraz z cegłą znikną plamy. Po trzecie wstawić nowy komin z materiału kwasoodpornego. Po czwarte - można wtedy włączyć kuchenkę i zagotować wody na herbatę.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Nie koniecznie te zacieki muszą pochodzić od gazu. Może to być skutkiem omawianego ostro w innym temacie oparcie stropu o komin. Dlaczego? ano dlatego że strop pracuje inaczej niż komin i powstają pęknięcia a przez te pęknięcia przechodzi z łatwością kondensat. Druga przyczyna to palenie mokrym opałem np drewnem lub miałem przy kominie z cegły.

Ale żeby dokładniej zdiagnozować sytuację to należałoby się dowiedzieć z czego jest ten komin i od czego, pieco-kuchni, kotła gazowego, kominka czy pieca na paliwo stałe z dmuchawą czy bez itd.

Link do komentarza
11 godzin temu, Pomocnik napisał:

Jak i czym zlikwidować brunatne plamy na ścianie i suficie przy kominie?

Najpierw pytanie jaki to komin, jaki przewód - spalinowy, dymowy czy wentylacja i w jakim pomieszczeniu? Może wiadomo, z jakiego są materiału.

Plamy brunatne mogą pochodzić np. od zwykłego kurzu i wilgoci osadzającej się na kominie na skutek niższej temperatury - jeśli to wentylacja - szczególnie w pomieszczeniu o podwyższonej wilgoci - łazienka, kuchnia. Może to być też wentylacja z piwnicy niosąca zimniejsze powietrze. 

5 godzin temu, mhtyl napisał:

Może to być skutkiem omawianego ostro w innym temacie oparcie stropu o komin.

Hahaha - może być przyczyną oparcia o ścianę kominową  z kanałem dymowym, ale wtedy by były widoczne jakieś widoczne pęknięcia tynku. Tylko taki komin ulega rozszerzaniu i skurczom pod wpływem temperatury, ewentualnie spalinowy, ale raczej nie aż takim.

Co ja bym radził:

  • sprawdzić, czy czasem to nie są wilgotne plamy.
  • sprawdzić, jak są głębokie. Wystarczy zetrzeć te plamy z powierzchni. Jesli są powierzchowne - to to są plamy z wilgoci i kurzu.
  • jeśli są głębsze - trzeba odkuć i  sprawdzić czy przebarwienia sięgają do obudowy komina. mogą to być skropliny, może pokażą się jakieś rysy, pęknięcia, może wykruszone spoiny, jeśli komin murowany.
  • Może być też grzyb - z wilgoci od pomieszczenia, lub od komina.

Jak usunąć?

jeśli to slady  powierzchownej wilgoci i kurzu - no to trzeba zwentylować pomieszczenie, a jak nie pomoże - ocieplić komin, jeśli czuć że ma zimną ścianę. I na to stawiam.

 

 

 

  

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...