Skocz do zawartości

Obciązanie świeżęgo stropu.


Recommended Posts

WItam.

Buduje dom systemem zleconym i niestety nie mam codzien czasu by kontrolowac budowe.

Dzis sie troche przerazilem bo nad garazem na 45m2 wypakowali mi dzis 12 palet porothermu o wadze lacznej z 15 ton na strop. Mam roznice 70cm miedzy wysokoscia garazu a domu i wszystkie 12 palet poszlo na garaz bo nie dostal hdsem wyzej..
Strop jest monolityczny o grubosci 20cm B25 .WYlewany byl dokladnie 27 dni temu wiec mozna powiedziec ze wytrzymalosc jest juz ok .

Pytanie jest takie. Czy taki ciezar okolo 15 ton to nie za duze obciazenie na takiej powierzchni jak 40m2? czy strop nie zostal przeciazony? Dodam ze strop jest jeszcze podsteplowany a stęple stoja na chudziaku (wylane b20) Stępli jest około 100sztuk wiec dosyc gesto

Strop niby gruby bo 20cm i juz dosc dawno temu wylany i w ogole podsteplowany jeszcze ale czy taki ciezar 15 ton to nie za duzo jak na taka powierzchnie.
Czy firma nie przesadzila z obciazeniem tymi paletami jak na 40m2?
Prosze o porade bo troche spanikowalem ale nie wiem czy slusznie?

Pozdrawiam .

Tomek

Link do komentarza

Dobrze by było, by się wypowiedział kierownik budowy na miejscu. Ale jeśli strop jest podparty i te 27 dni - to ja bym się nie obawiał - pod warunkiem, że te palety są mniej więcej równo rozstawione na całym stropie. No i pod warunkiem, że strop jako taki - jest OK. No i poczekał bym z rozszalowaniem jednak po opróżnieniu stropu.

Ale na drugi raz bym bardziej uważał 

Link do komentarza

Palety sa na calym stropie. Z tego co widzialem to palety sa w odleglosci 20-30cm od scian nosnych.

Sama palety stoją na dechach.

Rozszalowywanie oczywiscie bedzie jak palety znikna znad garazu.

W garazu nie zauwazylem by lawice sie ugiely itp. Stemple tez ok i na 1 rzut oka wydaje sie ze strop jest ok ale wole zapytac czy po takim czasie i przy podpartym stropie moglo sie cos stac

Link do komentarza

Pytanie na jakie obciążenia był zaprojektowany ten strop? To powinien sprawdzić kierownik budowy w projekcie i wówczas zdecydować, ile tych palet można ustawić. Z danych, które podałeś wynika, że obciążenie paletami przekracza 3 kN/m2. A. strop mógł być równie dobrze zaprojektowany na 4 jak i 2 kN/m2 ponad ciężar własny. Albo i mniej, jeżeli nad garażem nie przewidziano pomieszczeń mieszkalnych. Dodatkowo jest jeszcze to podparcie, co akurat jest b. korzystne.

Tak czy inaczej, bez kierownika budowy i sprawdzenia projektu się nie obejdzie.

Link do komentarza

Rozumiem ze w projekcie bedzie informacja na jakie obciazenia jest strop?

 

Nad garazem jest pomieszczenie.

Z danych projektu wiem ze sam strop na pewno jest obciazony dodatkowo 5cm wylewka oraz 1,5cm tynku.

Nad garazem oparte są rowniez slupy drewniane z wiezby w ilosci 5 sztuk.

Teraz pytanie czy jakos wizualnie moge ocenic czy cos sie stalo ?

DOdam ze w projekcie beton mialbyc B20 ale ze wzgledu na niewielka roznice w cenie oraz po konsulatcji z kierownikiem zdecydowalem sie na B25 ale czy to ma jakies znaczenie jestli chodzi o samą nośność ?

Edytowano przez wiertniczy37 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

jakie sprawdzenie projektu? co to da?

Pan w okularach powyżej wskazał co i jak

tu jest kwestia czy stemple stoją, nie ugięły się, nie siadło, szczególnie w środkowej części

w tym przypadku beton ma już drugorzędne znaczenie bo to stemple przejmują potencjalnie zawyżone obciążenie

Link do komentarza

Wizualnie można ocenić tylko tyle, czy stemple się nie wyginają. jednak nawet jeżeli nie, nie mamy gwarancji, że strop nie jest nadmiernie obciążony. Dlatego powinien się wypowiedzieć kierownik budowy. On bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo.

Problemem może być również etap zużywania pustaków z palet do budowy. Obciążenia nie będą już równomierne.

Link do komentarza
15 minut temu, aru napisał:

jakie sprawdzenie projektu? co to da?

Sprawdzenie projektu da odpowiedź, na jakie obciążenie był projektowany strop. Jeśli na zbliżone do obecnego z paletami - to to daje większy spokój. Jak mniej - to zmusza do większej ostrożności. Jak na małe - o tym nie pomyślałem przedtem - to zapala nam się czerwone światełko. Szczególnie przy nierównomiernym zdejmowaniu palet.

A sprawdzić nigdy nie zawadzi. Dla większej wiedzy.

Bo tak naprawdę to te 15 ton i tak jest na stropie. Więc może najważniejsze - nie wyciągać stempli przed rozladowaniem stropu - to teraz najwazniejze zabezpieczenie! 

Link do komentarza

ponawiam pytanie - co to da?

i czy równomierne zdejmowanie, czy nie, to też co to da?

strop jest szalowany - szalunek nie powinien się ugiąć, wytrzymałość stropu tu będzie istotna dopiero w przypadku ugięcia szalunku; w tym przypadku strop ma już 27 dni, nie jest świeży, nie grozi mu sytuacja, że jest grubą warstwą masła pomiędzy dwoma kromkami przygniecionymi zadkiem w upalny dzie

 

btw - zakładam, że na budowie jest niwelator, w końcu XXI w mamy :icon_rolleyes: 

Link do komentarza

No i niepotrzebnie sie czlowiek stresuje. Myslalem ze firma ktora wykonuje ma troche wiecej oleju w glowie.

Jedynym pocieszeniem to ze strop zaszalowany i nie widac na 1 rzut oka nic niepokojacego .

Sprawdze w domnu jeszcze w projekcie jakie są dopuszczalne obciazenia stropu.

 

Policzylem dokladnie ciezar pustakow  i pomylilem sie .

Ciezar pustakow to nie 15 ton lecz 12 wiec tez male pocieszenie.

Z majstrem gadalem i stwierdzil ze nie ma rzadnego zagrozenia ze cos sie stanie bo strop podsteplowany , ze palety na dechach , ze blisko scian

 

no ale co ma powiedziec...

 

Link do komentarza
Dnia 28.06.2017 o 14:15, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

strop mógł być równie dobrze zaprojektowany na 4 jak i 2 kN/m2 ponad ciężar własny.

 

25 minut temu, wiertniczy37 napisał:

Czy po tych danych co wkleilem wynika ile moge obciazyc strop?

mało to czytelne - ale czy twoja sugestia z #8 nie potwierdza się?  2kN/m2 ? Chyba dobrze że są te stemple :12_slight_smile:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...