Skocz do zawartości

III klasa gruntu


Renia

Recommended Posts

Witam mam problem z interpretacja obecnych przepisów dotyczących budowy na gruncie 3 klasy dokładnie 3a jestem rolnikiem posiadam ponad 8 ha pola od ponad 10 lat chciałabym postawić wiate na maszyny rolnicze i magazyn a w przyszłości dom. W gminie i starostwie mówią ze nie moge nic postawić na  3 klasie pola . Wioska nie posiada planu zagospodarowania, jest bezposredni dostęp do drogi publicznej, w odległóści ok 7 m jest postawiony dom jednorodzinny, do innych budynków jest około 120 - 150 m. Prosze pomóżcie 

Link do komentarza
18 minut temu, Draagon napisał:

Albo zabudowa zagrodowa

Raczej.

Kwestia nazewnictwa. Jak nazwiemy budowę w rodzinnym gospodarstwie rolnym, to nic nie trzeba odralniać, przekształcać, itp. bo ziemia pod taką zabudową związaną z produkcją rolną, dalej pozostaje rolną - nie zmienia przeznaczenia.

Problem jest inny. Musisz wystąpić o wydanie warunków zabudowy (WZ) dla zabudowy zagrodowej. Pogadaj z jakimś kumatym projektantem z tego terenu.

18 minut temu, Draagon napisał:

III klasa ziemi - pismo do wojewody o odrolnienie

Nieaktualne - teraz zgoda ministra, a po następnej noweli w 2015r.  art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych,  nie wymaga się uzyskania zgody ministra na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki:

1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;

2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,

3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,

4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

Obszar zwartej zabudowy to obszar wyznaczony przez obwiednię prowadzoną w odległości 50 m od zewnętrznych krawędzi skrajnych budynków tworzących zwartą zabudowę lub po zewnętrznych granicach działek, na których położone są te budynki, jeśli ich odległość od tych granic jest mniejsza niż 50 m.

Zwarta zabudowa to zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Witam,

mam podobną sytuację - chciałem budwać dom na mojej działce a okazało się że jako jedyna ma 3 klasę - dookoła wszędzie niższa klasa

czy ktoś się orientuje jak się to odbywa w praktyce jezeli działka spełnia powyższe kryteria o który pisał "bajbaga"

można załatwić wszystko w gminie czy innych urzedach - jakich?

proszę o pomoc jeżeli ktoś się orientuje

jeszcze nie zacząłem budowy a tu takie problemy :( załamka :(

 

pozdr

Kris

Edytowano przez KRIS165 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Ale jaka to działka, to że masz podobna sytuacje nie oznacza że wiemy jaka masz dokładnie. Jesteś rolnikiem? działka jest ujęta w MPZP? jakiej wielkości jest ta działka? sąsiednie działki są już zabudowane?

Link do komentarza
Gość mhtyl

Ale na tej mapce nie widać sąsiednich działek zabudowanych, coś jest na końcu wierzchołka Twojej działki, ale to nie jest chyba zabudowa mieszkaniowa.

Piszesz, że nie ujęta w MPZP, czyli rozumiem że dla tego terenu jest uchwalony plan, tak?

I powiedz w jaki sposób zostałeś właścicielem tej działki. Znam przypadki gdzie na III klasie ludzie się wybudowali, głównie to zależy od gminy i od zamożności inwestora.

Link do komentarza

MPZP obejmuje obszar przy drodze głównej - widocznej w dolnym prawym rogu zdjęcia

zabudowania widoczne przy zaznaczonej (mojej) działce to wszystko zabudowa mieszkalna.

Działkę dostałem od ojca (zabudowa przy wierzchołku tej działki to mój dom rodzinny:)

Niedawno w gminie było do wglądu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i tam działka oznaczona pod produkcję rolną.

Nie wiem jak to wygląda w praktyce cała procedura odrolnienia czy zmiany klasy zmiemi

gdzie się udać? do jakiego urzędu? a może od razu do projektanta który będzie wiedział o co chodzi i załatwi wszystko - pytanie ile to będzie kosztować

myślałem że znajdę na forum kogoś, kto na codzień zajmuje się takimi sprawami i podpowie mi jak to zrobić żeby było dobrze :( chce poprostu wybudowac dom na swojej zmiemi ale w naszym kraju jest to problem :(

Link do komentarza
Gość mhtyl

Jeżeli jest tworzone nowe studium do aktualizacji planu to czym prędzej zgłaszaj swoją działkę aby ją ujęli  jako pod zabudowę jednorodzinną. Jeżeli nie będą chcieli to niech Ci na piśmie to uzasadnią. Poczekaj na bajbagę, jak zawita na forum to na pewno Ci pomoże.

Kiedyś za odrolnienie III klasy ziemi było trzeba uiścić opłatę, dzisiaj jak to wygląda prawnie nie wiem, jeżeli byś poszperał u wujka google to na pewno znajdziesz coś na ten temat.

Widzisz tak to jest, że masz swoja ziemie a musisz się kogoś prosić i błagać na kolana aby pozwolił Ci się wybudować i jeszcze za to będziesz płacił podatek do końca życia za to że mieszkasz na swojej ziemi.

Link do komentarza

a może jest ktoś na forum kto zna się na urzędowych procedurach?

tak jak powyżej poradził "mhtyl" napisałem pismo do gminy żeby ujeli w studium moją działkę pod zabudowę jednorodzinną i teraz czekam na jakąś odpowiedź - wciąz jeszcze nie minał termin przesyłania uwag do opracowywanego studium więc nie wydzwaniam do gminy.

 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

witam,

 

odświeżam temat - co prawda nie mam odpowiedzi z gminy ale dalej kombinuję jak obejść te nasze polskie przepisy

Wyczytałem że jest opcja budowy siedliska zarezerwowana dla rolników - a gdyby mój ojciec (spełnia wymogi żeby być rolnikiem) złożył papiery - uzyska zgodę na budowe? może potem to jakość na mnie przepisać?

Link do komentarza

hmm czyli światełko w tunelu jest bo spodziewam się że z gminy dostanę decyzję typu: no way

tylko jak to zrobić - działka jest formalnie już moja - tak sobie myślę że pewnie trzeba by spowrotem przepisać na ojca - potem on występuje o WZ i pozwolenie na budowę i potem z dokumentami spowrotem działka trafia do mnie hmmm

zgodne to z naszym jakże prawym prawem ?

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Witam,

piszę bo zasięgnąłem "języka" w starostwie

wygląda na to że nie ma żadnego problemu z odrolnieniem - uprzejmy Pan w urzędzie mojego starostwa powiedział że w ciągu miesiąca załatwiają takie sprawy. Odrolnienie na budowę domu jednorodzinnego do powierzchni obszaru ok 550m2 jest za free.

Dostałem listę dokumentów którą mam przedstawić w starostwie i po problemie hmm mam nadzieję że powiedział mi o wszystkim :)

Chcę budować raczej małą parterówkę więc myślę ze zmieszczę się bez probelmu razem z podjazdem itp.

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Jesteśmy w podobnej sytuacji. Działka leży w gminie w której nie ma MPZP i jest to działka rolna klasa IIIb. Do działki doprowadzone są wszystkie media i droga gminna, w sąsiedztwie 40 działek z czego 11 znich, w tym nasza zawierają III klasę ziemi (pozostałe IV-VI) W gminie powiedzieli nam, że nie zostanie wydany nam decyzja o warunkach zabudowy we względu na III klasę ziemi. W starostwie twierdzą, że III klasa ziemi nie jest podstawą do odmowy wydania Warunków Zabudowy, które są niezbędne do złożenia wniosku o odrolnienie ziemi w starostwie. Interpretacja przepisów wszędzie inna. :( jakieś rady? jak jest w rzeczywistości? Jakieś pomysły jak to ominąć? Kris165 udało Ci się odrolnić ziemię?

 

 

 

Z góry dzięki za wszelkie informacje,

 

 

 

 

Link do komentarza

Stan prawny na dziś (w uproszczeniu). Gmina nie wyda warunków zabudowy jeśli - oprócz innych wymagań - konieczne jest odrolnienie gruntu. W starostwie prawdopodobnie mówili o wyłączeniu działki z produkcji rolnej, a to zupełnie co innego.  Teoretycznie, odrolnienie  III  klasy gruntu  jest możliwe jeśli działka znajduje się w obszarze zwartej zabudowy   spełniającej określone wymagania, bądź na podstawie decyzji ministra rolnictwa.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 13.10.2017 o 20:41, marlenka93k napisał:

Witam,

 

Jesteśmy w podobnej sytuacji. Działka leży w gminie w której nie ma MPZP i jest to działka rolna klasa IIIb. Do działki doprowadzone są wszystkie media i droga gminna, w sąsiedztwie 40 działek z czego 11 znich, w tym nasza zawierają III klasę ziemi (pozostałe IV-VI) W gminie powiedzieli nam, że nie zostanie wydany nam decyzja o warunkach zabudowy we względu na III klasę ziemi. W starostwie twierdzą, że III klasa ziemi nie jest podstawą do odmowy wydania Warunków Zabudowy, które są niezbędne do złożenia wniosku o odrolnienie ziemi w starostwie. Interpretacja przepisów wszędzie inna. :( jakieś rady? jak jest w rzeczywistości? Jakieś pomysły jak to ominąć? Kris165 udało Ci się odrolnić ziemię?

 

Z góry dzięki za wszelkie informacje,

 

witam,

 

niestety nie mam dobrych wieści

 

w mojej (naszej) sytuacji są 2 rozwiązania:

 

I zgłosić i czekać aż działka będzie objęta MPZP / u mnie to ok 5 lat - średnio miła Pani w gminie oznajmiła mi ta informację

następnie w starostwie odrolniamy - najlepiej część i nie więcej niż ok 5 ar i wtedy mamy za free

 

II udać się do miejscowego Biura Geodezji i Terenów rolnych - też tam byłem

 

należy złożyć wniosek o zmianę (aktualizacje) klasyfikacji - procedura ok 6 miesięcy - jeżeli zmienią na gorsza klasę to wtedy biegiem do gminy z papierkiem i wydaja WZ i budujemy

 

ale żeby nie było tak kolorowo i łatwo:

- aktualizacja to koszt ustalany indywidualnie ok 2 lub 3 tys zł

- nikt nie daje gwarancji że wyjdzie gorsza klasa (czasem wychodzi lepsza - miła Pani w MBGiTR z uśmiechem na twarzy przekazała mi ta informację)

- jeżeli działka jest uprawiana i coś czasem na niej wyrośnie to może być ciężko :(

- dowiedziałem się że ludzie czasem "delikatnie" żwirują działkę a potem bo biura geodezji o aktualizacje klasyfikacje - może to jest sposób na nasze przepisy i biurokrację

 

 

jeszcze III opcja - na rolnika

 

jeżeli działka oznaczona jako obszar rolny i masz status rolnika można się wybudować

ale sam nie wiem co teraz trzeba spełnić- jakie warunki żeby być rolnikiem

 

może ktoś z forum się wypowie - od razu mówić że ciężko wygooglać konkrety bo taki ja:) mogę być rolnikiem?

- wykształcenie wyższe ale nierolnicze

- działkę mam ponad 5 lat

- nigdy nie płaciłem składek KRUS

- nie wiem co jeszcze

 

Ktoś coś ??

 

 

pozdr KRIS

 

 

 

 

Dnia 16.10.2017 o 10:34, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Stan prawny na dziś (w uproszczeniu). Gmina nie wyda warunków zabudowy jeśli - oprócz innych wymagań - konieczne jest odrolnienie gruntu. W starostwie prawdopodobnie mówili o wyłączeniu działki z produkcji rolnej, a to zupełnie co innego.  Teoretycznie, odrolnienie  III  klasy gruntu  jest możliwe jeśli działka znajduje się w obszarze zwartej zabudowy   spełniającej określone wymagania, bądź na podstawie decyzji ministra rolnictwa.

 

ale kto może dokonać tego odrolnienia jeżeli  warunki są spełnione? gmina? czy starostwo?

 

Edytowano przez KRIS165 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...