Skocz do zawartości

Skarbowy


Recommended Posts

Proszę o sensowne rady.

Chcemy postawić dom  (bez kredytu) na działce należącej do ojca . Pozwolenie na budowę juz jest na ojca -on widnieje jako inwestor. Przepisy na nas zrobimy po oddaniu do użytku. Ale jest problem.. ojciec nie rozlicza się z US bo zamknął działalność i nie jest zatrudniony. My też się nie rozliczamy w Polsce bo mąż rozliczany jest we Francji. Co zrobić żeby zacząć już budowę domu  (materiał budowlany już czeka na podwórku )ale żeby nie obawiać się kontroli urzędu. Tzn..żeby nie zrobić problemu ojcu bo on jest wpisany jako inwestor

 

Link do komentarza

Ojciec zgłasza rozpoczęcie budowy i Dziennik budowy prowadzony jest na niego - i od tej chwili może zrobić synowi/córce ( nick o nazwie "Nat" - nie precyzuje płci ) darowiznę w ramach tzw. pierwszej grupy podatkowej, tj.

A potem Ty swojemu mężowi/małżonce - płacicie tylko taksę notarialną - warto dogadać się z notariuszem.

Resztę masz tutaj w artykule

 

Edytowano przez Draagon
literowka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dzięki,ale nie do końca o to mi chodzi bo sam temat darowizny znamy. Chodzi o to , że jeśli zaczniemy stawiac-czy skarbówka nie będzie wnikac skąd ojciec jako inwestor ma na to środki  (jak już wspomniałam nie rozlicza się z us bo aktualnie nie musi). 

Link do komentarza

US nie musi się upomnieć zaraz po ukończeniu budowy,  może nawet za kilka lat wezwać do wyjaśnień i razie nie mając pokrycia skąd wzięło się pieniążki na budowę domu zapłaci się karę i to nie małą.

W tamtym roku jeden gość z mojej miejscowości miał taka kontrolę. prowadzi firmę budowlaną, wybudował dom kilka ładnych lat temu i żyje na jako takim poziomie a że jak to ludzie domniemają, zaniżał dochody aby nie płacić podatków to po kontroli przyszło mu podobno do zapłaty kary 150 tys. A czy ktoś uprzejmy, niechcący doniósł czy US tak od siebie zrobił kontrole tego nie wiem.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...