Skocz do zawartości

Strop teriva z różnych pustaków


Gość bolo82

Recommended Posts

Gość bolo82

Witam, mam pytanie odnośnie konstrukcji stropu z pustaków keramzytowych. Mianowicie, czy można ułożyć w jednym rzędzie np. pustaki 12 komorowe o wymiarach 27x24x52, a w drugim rzędzie pustaki 4 komorowe o wymiarach 27x24x52, i tak na przemian. Proszę o opinie na temat wytrzymałości jak również poprawności wykonania.  

Link do komentarza

Moim zdaniem jeśli chodzi o wytrzymałość, nie ma to znaczenia - bo o wytrzymałości na obciążenie decyduje wysokość belek i ich rozstaw. 

Natomiast ilość komor wpływa chyba tylko na izolacje termiczną i akustyczną - oraz na ciężar stropu.

Ale jest kwestia poprawności wykonania - bo belki obciążone (przed zalaniem betonem) z jednej strony 4 komorowym pustakiem (pewie lżejszym), a z drugiej strony 12 komorowym (pewnie cięższym) - zapewne będą mały tendencję do wyboczenia od osi pionowej - a to jest niedopuszczalne. A więc zachodzi potrzeba chyba dokładnego podparcia belek  pustaków (chyba też)  przed zalaniem stropu - tak - by belki były podparte w sposób nie pozwalający na ich odchylenie - czyli przktycznie pełne deskowanie.

I w zwiazku z powyższym ja bym nie eksperymentował - tylko zastosował jeden rodzaj pustakow na jednym stopie! Ale to moim zdaniem :14_relaxed:

Link do komentarza
1 godzinę temu, bolo82 napisał:

Witam, mam pytanie odnośnie konstrukcji stropu z pustaków keramzytowych. Mianowicie, czy można ułożyć w jednym rzędzie np. pustaki 12 komorowe o wymiarach 27x24x52, a w drugim rzędzie pustaki 4 komorowe o wymiarach 27x24x52, i tak na przemian. Proszę o opinie na temat wytrzymałości jak również poprawności wykonania.  

Mistrzu tak Ci odpisał, że nie wiadomo czy można czy nie można, bo niby można a niby nie.

Słuchaj,strop to nie ścianka działowa, tak jak planujesz nie można, no chyba że dostaniesz na papierku od producenta stropu zgodę i potwierdzenie że On producent się pod tym podpisuje. masz chyba też projekt tego stropu więc rób tak jak projekt przewiduje a będziesz spał spokojnie:icon_biggrin:

Link do komentarza
8 minut temu, mhtyl napisał:

Mistrzu tak Ci odpisał, że nie wiadomo czy można czy nie można, bo niby można a niby nie.

A mnie się zdaje że bolo dał pytanie z gatunku zagadek - i tyle. 

Zadał kilka w sumie pytań - i odpowiedziałem alternatywnie. I nie, że nie wiadomo - tylko, co wiadomo. Same konkrety i nie wiem, dlaczego niekonkretnie i ogólnikami próbujesz zdezawuować mój post.

Jak masz konkretny argument przeciw - to wal! Ale konkretnie - nie ogólnikami pasującymi do każdej treści!

40 minut temu, zenek napisał:

I w zwiazku z powyższym ja bym nie eksperymentował - tylko zastosował jeden rodzaj pustakow na jednym stopie!

tu masz mój wniosek i radę - którą dałem wyżej. Jak sie z nią nie zgadzasz - napisz konkretnie - z czym, z którym sformuowaniem?  

Link do komentarza
2 godziny temu, bolo82 napisał:

i tak na przemian

Jest jeszcze taka możliwość - pod warunkiem że masz pustaki o takich samych wymiarach i kształcie zewewnętrznym - żeby je ustawiać na przemian w rzędzie. Ale warunkiem jest ich szczelne dopasowanie - żeby przy zalewaniu betonem nie wszedł on do srodka pustakow. Nie wiem czy są tak pasujące do siebie. Ale jesli tak - to by to zastrzeżenie o odgięciu belki na etapie przed zalaniem stropu - upadło.

Ale dla pewności spytałbym jednak wcześniej konstruktora, ktory liczył twój strop. Niech on podejmie decyzję.

Link do komentarza
4 godziny temu, bolo82 napisał:

Witam, mam pytanie odnośnie konstrukcji stropu z pustaków keramzytowych. Mianowicie, czy można ułożyć w jednym rzędzie np. pustaki 12 komorowe o wymiarach 27x24x52, a w drugim rzędzie pustaki 4 komorowe o wymiarach 27x24x52, i tak na przemian. Proszę o opinie na temat wytrzymałości jak również poprawności wykonania.  

Zacytowałem bo widzę, że dalej mistrz lamer pisze co mu ślina na język przyniesie.

bolo82 ma pustaki stropowe o identycznych wymiarach  a o różnych ilościach komór, 12 i 4.

bolo82, dlaczego chcesz zastosować taki trik? Jaki masz wg projektu strop tzn jakie mają docelowo iść pustaki 4 czy 12 komorowe?

 

 

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość bolo82

Zadałem takie pytanie bo na filmiku, do którego link dam poniżej, majstry układają pustaki o innej liczbie komór. Wtedy zaczęło mnie to zastanawiać. Mam możliwość kupienia pustaków keramzytowych po niższej cenie ale wtedy musiałbym zastosować 2 różne modele. 

 

 

Edytowano przez bolo82 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

rzeczywiście - wg mnie dali, co mieli - taka robota.

Myślę, że nic sie nie stanie - ta różnica ciężaru na stronach belek nie będzie znaczna przy 2 i 4 komarach - zresztą mieszali je w rzędzie.

Ale przy różnicy komór 4 i 12 ta różnica wagi jest znaczna i dawałbym raczej na przemian. 

Te pustaki różnią sie termiką - no i ciężarem:

teriva_klasy_energetyczne.jpg.3eb9e81cb545a1aea81aa644e9c4f9a5.jpg

 jeśli będą to pustaki jednego producenta, to powinny pasować pod  względem kształtu zewnętrznego (przy tych samych wymiarach.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 minut temu, bolo82 napisał:

Zadałem takie pytanie bo na filmiku, do którego link dam poniżej, majstry układają pustaki o innej liczbie komór. Wtedy zaczęło mnie to zastanawiać. Mam możliwość kupienia pustaków keramzytowych po niższej cenie ale wtedy musiałbym zastosować 2 różne modele. 

 

 

Gdzie Ty widzisz aby pustaki były o różnej liczbie komór? Nie sugeruj się pustakami krańcowymi o dwóch komorach bo to są zaślepione po to aby zaprawa nie wlewała się do środka.

2 minuty temu, zenek napisał:

rzeczywiście - wg mnie dali, co mieli - taka robota.

 

A ty napisałeś co wiedziałeś, a że gó... wiedziałeś to tak napisałeś.

Link do komentarza
6 minut temu, mhtyl napisał:

Gdzie Ty widzisz aby pustaki były o różnej liczbie komór? Nie sugeruj się pustakami krańcowymi o dwóch komorach bo to są zaślepione po to aby zaprawa nie wlewała się do środka.

Tu rzeczywiście masz racje - tylko po co te wulgaryzmy?

Niemniej stosują różne pustaki na jednym stropie bez wpływu, jak widać, na konstrukcję!

Link do komentarza
15 godzin temu, bolo82 napisał:

Zadałem takie pytanie bo na filmiku, do którego link dam poniżej, majstry układają pustaki o innej liczbie komór. Wtedy zaczęło mnie to zastanawiać. Mam możliwość kupienia pustaków keramzytowych po niższej cenie ale wtedy musiałbym zastosować 2 różne modele. 

 

 

Zadałem Ci pytanie co masz w projekcie, jaki strop bo tu chodzi o obciążenia. Pustak stropowy ma różna ilość komór i nie są one dla ozdoby tylko w konkretnym celu, a mianowicie zależy od rozpiętości stropu i obciążenia i nie możesz dać sobie  bo masz okazje kupić za pół ceny, to jest strop a nie ścianka działowa. Możesz dać "zamiennik" ale nie o gorszych parametrach niż w projekcie i jeżeli masz w projekcie terive z 8 komorami to nie możesz dać z 4, na odwrót mógłbyś , czyli mając w projekcie  terive z 4 komorami dać z pustaki z 8 komorami, ale  to i tak Kierownik musi na to wyrazić zgodę.

15 godzin temu, zenek napisał:

 

Niemniej stosują różne pustaki na jednym stropie bez wpływu, jak widać, na konstrukcję!

napisałem wyżej dlaczego krańcowe są inne od tych środkowych/głównych ale tak to jest jak jest się lamerem to takie idiotyzmy się wypisuje.

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Pustak stropowy ma różna ilość komór i nie są one dla ozdoby tylko w konkretnym celu, a mianowicie zależy od rozpiętości stropu i obciążenia

wypisujesz głupoty i obrażasz  - ilość komór nie zależy od rozpiętości i obciążenia stropu. Nie ma to nic wspólnego. Od"ilości komór zależy  klasa energetyczna pustaków  i dodatkowo od materiału z jakiego są wykonane.

Rozpiętość stropu i wytrzymałość wpływa na rozstaw belek i ich wysokość (wtedy i pustaków) - no i strop ma wtedy większą wysokość.   

Tu jest cytat:

"Rostaw osiowy belek jest uzależniony od nośności stropu. Im mniejszy rozstaw, tym większa nośność. Strop Teriva I ma nośność 150 kg/m2 stropu.

Pustak stropowy nie jest elementem konstrukcyjnym stropu, a jedynie elementem wypełniającym przestrzenie pomiędzy belkami. Najistotniejsze są belki stropowe, żebra rozdzielcze oraz nadbeton."

tu masz link: http://www.stropex.com.pl/jak_montowac_stropy_teriva.php

Poczytaj i nie pleć bzdur. Nie ośmieszaj się - bo to zaczyna być poprostu śmieszno-straszne. Naucz się korzystać z informacji - są dostępne. I nie wprowadzaj czytających w błąd!

tu masz dalsze linki - poczytaj - to nie boli:

http://betard.pl/pl/kategorie/rodzaje-stropow-teriva

http://www.konbet.com.pl/Przeglad_rozwiazan_stropowych.html

http://stropex.pl/oferta/stropy-teriva

 

 

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Pustak stropowy ma różna ilość komór i nie są one dla ozdoby tylko w konkretnym celu, a mianowicie zależy od rozpiętości stropu i obciążenia

To zdanie jest błędne - zamiast przyznać rację i z głowy - ciągniesz spór.

Pytanie było:

9 godzin temu, bolo82 napisał:

Mianowicie, czy można ułożyć w jednym rzędzie np. pustaki 12 komorowe o wymiarach 27x24x52, a w drugim rzędzie pustaki 4 komorowe o wymiarach 27x24x52, i tak na przemian. Proszę o opinie na temat wytrzymałości jak również poprawności wykonania.  

Odpowiedziałem, że wg mnie nie wpłynie na wytrzymałość stropu i może dać pustaki o różnej ilości komór - tak - pod warunkiem takiego samego kształtu zewnętrznego (żeby komory były szczelne) i równomiernego obciążenia belek - czyli "na przemian". Dlaczego przyczepiłem się do kształtu - bo producenci produkują różne kształty, mimo takich samych skrajnych wymiarów.

Napisałem też że różna ilość komór wpłynie na klasę energetyczną stropu - w sumie negatywnie w stosunku do całego stropu 12 komorowego.

I teraz pozostaje nam - a w zasadzie mnie , bo ty nie masz w zwyczaju pytać ekspertów, bo sam wszystko wiesz - poprosić o opinię jakiegoś eksperta!

 Szanowny Ekspercie - odezwij się i rozsądź! 

Link do komentarza

Czekałem z utęsknieniem kiedy wezwiesz ekspertów aby potwierdzili że głupoty wypisujesz.

Powtarzam po raz kolejny, strop to nie ścianka działowa, i nie chrzań że można różne pustaki powciskać w strop aby tylko wymiar się zgadzał i będzie dobrze, na twoje nieszczęście to mądrzejsi ludzie projektowali takie stropy.

I zobacz, człowiek uczy się całe życie i nie wiedział, że stropy mają klasy energetyczne.

Link do komentarza
31 minut temu, retrofood napisał:

Heniu, a dlaczego nie postawiłeś pytania co na to wszystko kierownik budowy? Bo z tego co wiem, to on wcale na forum nie zagląda i nie będzie nikogo pytał, tylko odwali ten strop i wpisze do dziennika, aby wykonać go ponownie, jeśli ktoś mu tam zaoszczędzi coś.

A jeśli kierbud stropu nie podpisze... ciemność widzę.

Ciemność!!!

Wspomniałem , a jakże o kierowniku:icon_biggrin:

3 godziny temu, mhtyl napisał:

 ale  to i tak Kierownik musi na to wyrazić zgodę.

 

 

Link do komentarza
13 godzin temu, joks napisał:

patrzę na te bicie piany i ręce ......ręce me spracowane opadają jeszcze niżej...

do wątka??? :takaemotka:

13 godzin temu, mhtyl napisał:

Wspomniałem , a jakże o kierowniku:icon_biggrin:

 

12 godzin temu, retrofood napisał:

i u niego najbliższa informacja :icon_biggrin:

Przypomnę, że bolo nie pytał, kogo zapytać o strop!

Bolo zapytał:

Dnia 18.06.2017 o 10:48, bolo82 napisał:

Mianowicie, czy można ułożyć w jednym rzędzie np. pustaki 12 komorowe o wymiarach 27x24x52, a w drugim rzędzie pustaki 4 komorowe o wymiarach 27x24x52, i tak na przemian. Proszę o opinie na temat wytrzymałości jak również poprawności wykonania.  

Jakby chciał pytać kierbuda - to by zapytał    :wallbash::yahoo:

Zreszą o wszystko co jest na forum , można pytać kierbuda, albo urząd.

 

Może napiszcie taką tabliczkę na Forum - bo coraz częściej widzę taką poradę: 

:yahoo:

Informacji nie udzielamy

 :takaemotka:   Z pytaniami do Kierbuda i Urzędu!    :takaemotka:

:yahoo:

Oczywiście Emotikonki są nie bez powodu!

 

Link do komentarza
Gość bolo82
23 godziny temu, mhtyl napisał:

Gdzie Ty widzisz aby pustaki były o różnej liczbie komór? Nie sugeruj się pustakami krańcowymi o dwóch komorach bo to są zaślepione po to aby zaprawa nie wlewała się do środka.

A ty napisałeś co wiedziałeś, a że gó... wiedziałeś to tak napisałeś.

Nie wiem kolego co bierzesz za leki ale muszą być mocne. Pytam dokładnie o to, co widziałem a widziałem, że pustaki krańcowe są o innej ilości komór niż pustaki wypełniające. Liczyłem na rzeczową odpowiedź a nie o wykład na temat mojej spostrzegawczości. Mogłeś to napisać a nie rzucasz się "...jak łysy na fabrykę grzebieni...". Z kierownikiem budowy już dawno rozmawiałem na ten temat i powiedział mi, że nie spotkał się z takim rozwiązaniem ale nie wyklucza, że takie rozwiązanie jest poprawne. W projekcie mam monolit ale bez problemu możemy go zastąpić terivą. Jeśli masz coś konkretnego i MĄDREGO do napisania to napisz, proszę tylko o jedno, że jeśli chcesz obrażać i głupio komentować posty innych osób chcących rozwiać moje wątpliwości, to nie pisz już nic w tym temacie bo szkoda mi kilobajtów na te bzdury!!!

Edytowano przez bolo82 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
29 minut temu, bolo82 napisał:

Nie wiem kolego co bierzesz za leki ale muszą być mocne. Pytam dokładnie o to, co widziałem a widziałem, że pustaki krańcowe są o innej ilości komór niż pustaki wypełniające. Liczyłem na rzeczową odpowiedź a nie o wykład na temat mojej spostrzegawczości. Mogłeś to napisać a nie rzucasz się "...jak łysy na fabrykę grzebieni...". Z kierownikiem budowy już dawno rozmawiałem na ten temat i powiedział mi, że nie spotkał się z takim rozwiązaniem ale nie wyklucza, że takie rozwiązanie jest poprawne. W projekcie mam monolit ale bez problemu możemy go zastąpić terivą. Jeśli masz coś konkretnego i MĄDREGO do napisania to napisz, proszę tylko o jedno, że jeśli chcesz obrażać i głupio komentować posty innych osób chcących rozwiać moje wątpliwości, to nie pisz już nic w tym temacie bo szkoda mi kilobajtów na te bzdury!!!

A ja nie wiem czy Ty kolego czytasz ze zrozumieniem czy ulegasz bałamutnych porad zenka. Masz durnego kierownika , masz niedowład wzroku, masz niewyparzona gębę  i masz pojecie o stropach jak mądry zenek, więc słuchaj się zenka i więcej nie przyłaź po radę bo za takie pyskówki nikt Ci nic nie napisze. Pisałem i doradzałem w dobrej wierze, dbając o twoje dobro ale jak chcesz dom budować ze śmieci które ktoś odsprzedaje za pół ceny to buduj i niech Twój kierownik podpisuje się pod tym, tylko potem nie przyłaź i się nie żal że strop się zwalił. Rób tak jak zenek Ci doradzał, same konkretne bzdury Ci napisał ale skąd Ty możesz to wiedzieć jak sam nic nie wiesz a pyskujesz do kogoś kto ma jako takie pojęcie i wie co pisze. I na całe szczęście Twoja opinia o mojej wiedzy wisi mi bo żeby oceniać należałoby mieć odrobinę wiedzy której ty nie posiadasz. 

 

6 godzin temu, zenek napisał:

 

Może napiszcie taką tabliczkę na Forum - bo coraz częściej widzę taką poradę: 

:yahoo:

Informacji nie udzielamy

 :takaemotka:   Z pytaniami do Kierbuda i Urzędu!    :takaemotka:

:yahoo:

Oczywiście Emotikonki są nie bez powodu!

 

Nie napiszemy tabliczkę z twoim hasłem przewodnim.

21 godzin temu, zenek napisał:

 

 Szanowny Ekspercie - odezwij się i rozsądź

 

Link do komentarza

Znowu brak konkretów, ogólniki  i  obrażanie.

3 godziny temu, mhtyl napisał:

czy Ty kolego czytasz ze zrozumieniem czy ulegasz bałamutnych porad zenka. Masz durnego kierownika , masz niedowład wzroku, masz niewyparzona gębę  i masz pojecie o stropach jak mądry zenek, więc słuchaj się zenka i więcej nie przyłaź po radę bo za takie pyskówki nikt Ci nic nie napisze.

Bałamutne rady zenka? wymień jakie -  konkretnie! No ale nie potrafisz - dlatego uprawiasz lanie wody.

Stawiasz zarzuty, że tematodawca ma durnego kierownika, niee ma pojecia o stropach i że ma niewyparzoną gębę. Cały ten cytat jest świadectwem twej kultury.

A jesli idzie o pojęcie o stropach - twoje pojęcie - to tu jest twoje rozumienie konstrukcji stropu:

Dnia 18.06.2017 o 17:56, mhtyl napisał:

Zadałem Ci pytanie co masz w projekcie, jaki strop bo tu chodzi o obciążenia. Pustak stropowy ma różna ilość komór i nie są one dla ozdoby tylko w konkretnym celu, a mianowicie zależy od rozpiętości stropu i obciążenia

to jest stek bzdur i wprowadzanie w błąd. I nierozumienie podstaw konstrukcji stropu belkowego. Ale naturalnie każdy się może mylić. Ale ni mhtyl - on jest nieomylny. Dałem ci linki, masz internet do dyspozycji, materiałów tyle, że można sprawdzić dowolną ilość źrodeł. Ale ty nie - wolisz drugiemu zarzucac niewyparzona gębę , jego kierbudowi durnowatośc, a mnie, że bałamucę swoimi radami. Te linki prowadziły też do producentów stropów. I odnich był cytat:

"Rostaw osiowy belek jest uzależniony od nośności stropu. Im mniejszy rozstaw, tym większa nośność. Strop Teriva I ma nośność 150 kg/m2 stropu.

Pustak stropowy nie jest elementem konstrukcyjnym stropu, a jedynie elementem wypełniającym przestrzenie pomiędzy belkami. Najistotniejsze są belki stropowe, żebra rozdzielcze oraz nadbeton."

To co -- oni też są durniami - producenci, technolodzy, konstruktorzy - bo mhtyl odkrył, że to od pustaka  - a dokładnie od ilości jego komór - zależy rozpiętość stropu i obciążenia?

Pomyśl człowieku, przeczytaj, coś napisał i napisz "OK - rzeczywicie pomyłka"

I nikt nie będzie miał do ciebie pretensji - bo każdy się  może mylić - ale trwanie  w poważnym błędzie i jeszcze opieprzanie innych za to, że nie chcą tego uznać za objawioną prawdę - to już jest kompletna porażka i skrajne samouwielbienie.  

Link do komentarza
Dnia 18.06.2017 o 09:48, bolo82 napisał:

Witam, mam pytanie odnośnie konstrukcji stropu z pustaków keramzytowych. Mianowicie, czy można ułożyć w jednym rzędzie np. pustaki 12 komorowe o wymiarach 27x24x52, a w drugim rzędzie pustaki 4 komorowe o wymiarach 27x24x52, i tak na przemian. Proszę o opinie na temat wytrzymałości jak również poprawności wykonania.  

Przetrzyj szlak i wybuduj dom z różnych cegieł i pustaków. Murarze będą Cię błogosławić. Zanim dojdą do stropu będziesz już dostatecznie pobłogosławiony :zalamka:

 

Wysokość się zgadza ale izolacyjność termiczna już nie. Co do wytrzymałości i kształtu - muszę sprawdzić. Szczerze wątpię by konstruktor i/lub projektant to podpisał po znalezieniu nawet jednej niezgodności.

@zenku - wracając do Twojej tabliczki - na forum można rozsądzić i doradzić w zagadnieniach nie wymagających udziału projektanta/konstruktora. Chyba na tyle jesteś świadom skali zagadnienia. Do urzędu i do projektanta i tak zawita każdy Inwestor jeśli wpadnie mu do głowy odstępstwo od projektu. Była mowa o tym nie raz i nie dwa. Już tu różne "cuda" inwestorzy chcieli wdrożyć nieświadomi zagrożeń.

 

A to największa ciekawostka :icon_eek:

Pustak stropowy nie jest elementem konstrukcyjnym stropu, a jedynie elementem wypełniającym przestrzenie pomiędzy belkami.

A cegły w stropie Kleina zbrojone bednarką są tylko wypełnieniem między belkami dwuteowymi i nie tworzą płyty.

Łuk w w przęśl mostu jest tylko wypełnieniem między filarami.

Link do komentarza
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...