Skocz do zawartości

Historia edycji

srebrnylis

srebrnylis

Witam,

Mam salon 26m2 z aneksem. Są w nim okna o powierzchni 6,8m2. 
Całość jest skierowana na południe i wychodzi na balkon poprzez dwoje drzwi balkonowych.
Balkon posiada dość sporą głębokość - co powoduje że jego dach chroni przed bezpośrednim padaniem promieni słońca i nagrzewaniem pomieszczenia gdy słońce jest wysoko na niebie (lato, wiosna).
Gdy słońce jest nisko (zima, jesień), zalezy nam, aby słońce nagrzewało pomieszczenie. Nie chciałbym natomiast przegrzewać go latem. 

Mam do wyboru szyby:

  1. CLIMATOP LUX 0,7 4/14/4/14/4 (g=62%)    
  2. CLIMATOP 0,6      4/14/4/14/4 (g=54%)

Czy parametr "g" dotyczy tylko bezpośrednio padającego na szybę słońca czy również ciepła odbitego np od podłogi?
No i czy te składowe promieniowania się odbijają, bo światło na pewno... ale czy ciepło też ?

Czy może jest tak, że odbite promieniowanie słońca również będzie "wnikać" mocniej poprzez Climatop LUX i jego wyższe "g" i bardziej nagrzewać pomieszczenie latem ?
Dodatkowo przed blokiem rośnie dość sporych rozmiarów drzewo (niezbyt gęste) w kierunku południowo-wschodnim, które częściowo ogranicza słońce latem do godziny 12.    

Oczywiście zimą szyby z wyższym współczynnikiem "g" będą lepsze. 

Z góry dzięki za radę :)

srebrnylis

srebrnylis

Witam,

Mam salon 26m2 z aneksem. Są w nim okna o powierzchni 6,8m2. 
Całość jest skierowana na południe i wychodzi na balkon poprzez dwoje drzwi balkonowych.
Balkon posiada dość sporą głębokość - co powoduje że jego dach chroni przed bezpośrednim padaniem promieni słońca i nagrzewaniem pomieszczenia gdy słońce jest wysoko na niebie (lato, wiosna).
Gdy słońce jest nisko (zima, jesień), zalezy nam, aby słońce nagrzewało pomieszczenie. Nie chciałbym natomiast przegrzewać go latem. 

Mam do wyboru szyby:
CLIMATOP LUX 0,7 4/14/4/14/4 (g=62%)    
CLIMATOP 0,6      4/14/4/14/4 (g=54%)
Główna różnica między nimi to właśnie parametr g.

Czy parametr g ma znaczenie tylko przy bezpośrednim padaniu słońca poprzez szybę? Jeśli tak to dach balkonu chroniłby przed nim, a gorąco panujące w upalne dni na balkonie zostanie powstrzymane przez niski współczynnik Ug. 
Czy może jest tak, że rozproszone odbite promieniowanie słońca również będzie "wnikać" mocniej poprzez Climatop LUX i jego wyższe "g" i bardziej nagrzewać pomieszczenie latem ?
Dodatkowo przed blokiem rośnie dość sporych rozmiarów drzewo (niezbyt gęste) w kierunku południowo-wschodnim, które częściowo ogranicza słońce latem do godziny 12.    

Z góry dzięki za radę :)
 

×
×
  • Utwórz nowe...