Skocz do zawartości

Działka ze spadkiem terenu - wada działki budowlanej


Recommended Posts

cytz artykuł "budowa na działce ze spadkiem terenu to zawsze dodatkowe koszty i komplikacje".

To jest myśl przewodnia artykułu - moim zdaniem błędna.

Jest fotka z domem na ostrym zboczu, skarpie - i to jest problem, czasem wielki. Ale spadek, w do dodatku łagodny - jest nawet pożądany często. Począwszy od walorów widokowych, skończywszy na np. odwodnieniu terenu. Lekkie podniesienie działki ponad drogę poprawia czystość powietrza na działce, lekka wystawa na południe poprawia naslonecznienie (termikę). Ogród na spadku moze być ciekawszy, długotrwale deszcze nie są straszne, a i po śniegach i roztopach woda szybciej opada. Dostosowanie budynku do spadku nie jest tudne - przecież to nie kilkudziesięiometrowe odcinki (muru) , tylko najwyżej kikanaście.

Dom na łagodnym spadku , działka z łagodnym spadkiem, z niedużą skarpą - jest OK!   

Link do komentarza
Dnia 14.06.2017 o 21:25, zenek napisał:

cytz artykuł "budowa na działce ze spadkiem terenu to zawsze dodatkowe koszty i komplikacje".

Lekkie podniesienie działki ponad drogę poprawia czystość powietrza na działce, lekka wystawa na południe poprawia naslonecznienie (termikę).

Cudowne odkrycie ale pod warunkiem że podniesie się teren o kilka metrów, a sąsiadów niech zalewa  i nie ważne  że temat o działce ze spadkiem terenu, naturalnym spadkiem terenu a mistrzu każe podnieść poziom działki sztucznie, no brawo, bravissimo mistrzu.

Nie masz pojęcia mistrzu jakie mury oporowe trzeba nieraz postawić i jakie fundamenty zrobić na takiej działce ze spadkiem a wypisujesz takie bzdury że nie można tego przemilczeć.

 

Link do komentarza
2 minuty temu, mhtyl napisał:

Cudowne odkrycie ale pod warunkiem że podniesie się teren o kilka metrów, a sąsiadów niech zalewa chu... z nimi bo mistrz pierd... złotą myśl przewodnią i nie ważne  że temat o działce ze spadkiem terenu, naturalnym spadkiem terenu

Napisałem "lekkie podniesienie działki" mając na myśli usytowanie naturalne działki nad drogą. Tak piszę w moim poście!.

Często tak jest w pagórkowatym terenie, że drogi był prowadzone naturalnym wąwozami - i stąd poszczególne działki są na lekkich skarpach , bądź są nachylon doE drogi. Wg mmnie to jest korzystne - i zaznaczyłem - przy łagodnym spadku.

I nikt nikogo nie zalewa w tym przypadku - woda odprowadzona jest wzdłuż drogi zazwyczaj. 

Nigdzie nie zachęcałem do sypania ziemi, skarp i podnoszenia działki nad teren sąsiadów!

ARTYKUŁ MIAŁ TEZĘ - DZIAŁKA ZE SPADKIEM TO ZAWSZE DODATKOWE KOSZTY I KOMPLIKACJE. 

Wg mnie to teza fałszywa w tak kategorycznym tonie - i o tym jest post #4. 

Natomiast teza byłaby prawdziwa, gdyby zdanie przewodnie brzmiało :

DZIAŁKA Z OSTRYM SPADKIEM, NA WYŻSZEJ SKARPIE, NA STROMYM ZBOCZU - TO ZAWSZE DODATKOWE KOSZTY I KOMPLIKACJE! 

i dodalbym: i NIEBEZPIECZEŃSTWA!

i powtórzę: :12_slight_smile:

      Dom na łagodnym spadku , działka z łagodnym spadkiem, z niedużą skarpą - jest OK! 

Poza tym takich działek jest mnóstwo -  takich "łagodnych" w płd Polsce np. To co - wszystkie są do kitu?????

Link do komentarza
9 minut temu, zenek napisał:

 

Nigdzie nie zachęcałem do sypania ziemi, skarp i podnoszenia działki nad teren sąsiadów!

 

 

1 godzinę temu, zenek napisał:

. Lekkie podniesienie działki ponad drogę poprawia czystość powietrza na działce, lekka wystawa na południe poprawia naslonecznienie (termikę).

To stwierdzenie "lekkie podniesienie działki ponad drogę" to co to jest? Nie wspomnę o cudownym odkryciu że takie coś poprawia czystość powietrza.

Link do komentarza
43 minuty temu, mhtyl napisał:

stwierdzenie "lekkie podniesienie działki ponad drogę" to co to jest?

 

58 minut temu, zenek napisał:

Napisałem "lekkie podniesienie działki" mając na myśli usytowanie naturalne działki nad drogą.

O co my się kłócimy?

Wiadomo, że dom na pagórku jest OK. Dawniej dworki lokowano na lekkich wzniesieniach. 

Miasta też - np Rzym.

A jeśli idzie o działkę nad drogą: wiadomo, że spaliny itp utrzymują się do wysokości 1m. Stąd lepiej być mocno wyżej. Poza tym lepiej tam dziala przewietrznie. Z gory więcej widać. I również jest mniej halasu. 

Co nie znaczy, że jak działka jest płaska, pozioma - to źle. Też dobrze. Są inne pozytywy.

Źle może być gdy jest w depresji, kotlinie, wąwozie, jarze.  Ale też tylko może - pod warunkami. A nie bezwarunkowo!

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Lusi
Witam, buduję dom pomiędzy mną a sasiadem jest droga polna. Podnioslam teren do drogi publicznej ,ale teraz droga jest zalewana. To jest oczywista sprawa bo teren mojej działki jak i działki sąsiada jest podniesiony A drogi polnej nie ( jest poniżej drogi publicznej) Co teraz zrobić by prawnie było ok i żeby sąsiad nie mówił że jest przez nas zalewany. Chodzi jemu o wodę w drodze polnej ,ktora stoi i przy dużej ilosci opadów podchodzi pod jego ogrodzenie podmurowke .Z sąsiadem nie idzie sie dogadać...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mam pytanie i z góry proszę o konkrety, jeśli ktoś zna odpowiedź. Mam dom, za moją działką była droga polna, za drogą działka z murem oporowym ponieważ różnica w terenie była około metra. Teraz nowy właściciel kupił tą działkę, wyburzył mur i lekko równa teren do mojej działki ale i tak jest bardzo duża różnica w wysokości terenu. Co robić?? boję się zalania i lawiny ziemi na mojej działce po ulewach. Czy jest na to przepis prawny?
Link do komentarza
4 godziny temu, Gość Ola napisał:

Czy jest na to przepis prawny?

Tak - jeśli coś takiego nastąpi - zrobiłbym fotki ze szkodami, sladami zalania - i zgłosił do gminy, nadzoru budowlanego.

 

Teraz też można zgłosić, jeśli zmiany regulacji poziomu ziemi są znaczne - chyba ok. 1 m - w gminie dostaniesz wiążącą odpowiedź.

 

Zasada jest taka, że nie wolno odprowadzać nadmiaru wody opadowej na działkę sąsiada.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
WITAM, Też mam pytanie, bo nie wiem za bardzo co robić, musimy zdecydować czy chcemy działkę która jest dużo niżej od drogi w której idzie kanalizacja, niestety ta kanalizacja jest sporo oddalona od tej działki, musielibysmy przekopać się przez działkę sąsiada lub do drogi i w drodze poprowadzić aż do kanalizacji, zastanawiam sie czy to nie jest za daleko i na jakim poziomie jest kanalizacja a ta działka, do kogo mogę zwrócić sie o pomoc kto by umiał to oszacować na miejscu?
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Lena napisał:

WITAM, Też mam pytanie, bo nie wiem za bardzo co robić, musimy zdecydować czy chcemy działkę która jest dużo niżej od drogi w której idzie kanalizacja, niestety ta kanalizacja jest sporo oddalona od tej działki, musielibysmy przekopać się przez działkę sąsiada lub do drogi i w drodze poprowadzić aż do kanalizacji, zastanawiam sie czy to nie jest za daleko i na jakim poziomie jest kanalizacja a ta działka, do kogo mogę zwrócić sie o pomoc kto by umiał to oszacować na miejscu?

Budowa wymaga uzgodnienia warunków z lokalnym przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym i sporządzenia odpowiedniego projektu, a także zgłoszenia zamiaru wykonania przyłącza w starostwie powiatowym.

Więcej informacji: https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/20076-podlaczenie-do-publicznej-sieci-kanalizacyjnej-formalnosci

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość Mariusz
Od roku mieszkam na działce ze spadkiem. Ma to swoje plusy i minusy. Minusy.. 1 trudność w wyprofilowaniu wjazdu i dobranie bramy wjazdowej. 2. Wiatr ....tu wieje mocno i często ...ale brak smogu ... 3. Zejścia na niższe części wymagają budowy schodów ..i usypania skarpy przy domu aby niwelować różnice ....terenu... 4. Odpowiednie skanalizowanie i nachylenie kostki brukowej aby woda opadową nie robiła strumienia i nie wyrywała ziemi. 5 odpowiednie odwodnienie z rynien ...do zbiornika aby dodatkowo nie było strumienia wody koło domu ... 6 szczelne okna i dobrze zrobione poszycie dachu i otynkowanie ...deszcz przy wietrze pada nawet pod górę 7 Osłanianie roślin od wiatru ..i robienie cichych miejsc.. To z grubsza. Zalety ...świeże powietrze...widok.... Brak sąsiadów ...można pod tarasem zrobić piwnice dzięki spadkowi .... lepsze nagrzewanie domu zima ...cały czas słońce .... Kwestia wyboru...mieszkałem w dole .. zdecydowanie wolę na wzniesieniu....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
    • Prawda jest taka, że natychmiast po zalaniu trzeba brać za ścierki, ręczniki, czy też odkurzacz przemysłowy i zbierać wodę i maksymalnie wysuszać...
    • Wiem że jest opis ale co innego opis a co innego praktyka. Znajomy położył winyle w przedpokoju i się zdarły po niecalych 2 latach i też pisało że są niezniszczalne :-)   
    • No to masz przecież charakterystykę techniczną.   Panele podłogowe Dąb Wolta o klasie ścieralności AC5 wyróżniają się odpornością na stojącą wodę przez 24 godziny. Wygląd o strukturze synchronicznej, charakteryzuje się wyczuwalnym i widocznym układem słojów jak w prawdziwej desce. Zastosowanie v-fugi sprawia wrażenie osobnych desek i znakomicie odzwierciedla naturalną drewnianą podłogę. Dodatkową zaletą są krawędzie zaimpregnowane wodoodpornym lakierem chroniącym przed wnikaniem wody i zapobiegającym ich pęcznieniu. Do wykończenia górnej warstwy paneli została użyta technologia LLT anti scratch zapewniająca niezwykłą odporność na zużycie i mikrozarysowania, dzięki czemu stopień połysku lub matu, w zależności wykończenia pozostaje taki sam przez cały okres. Panele zostały pokryte specjalną warstwą antystatyczną zapobiegającą powstawaniu ładunków elektrycznych, odpowiedzialnych za elektryzowanie podłóg i tym samym gromadzenie kurzu. Podłogę z paneli Dąb Wolta można układać na powierzchni z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Gwarancja wodoodporności przez 24 godziny   3 Myślę, że spokojnie spełnią Twoje potrzeby.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...