Skocz do zawartości

Działka ze spadkiem terenu - wada działki budowlanej


Recommended Posts

cytz artykuł "budowa na działce ze spadkiem terenu to zawsze dodatkowe koszty i komplikacje".

To jest myśl przewodnia artykułu - moim zdaniem błędna.

Jest fotka z domem na ostrym zboczu, skarpie - i to jest problem, czasem wielki. Ale spadek, w do dodatku łagodny - jest nawet pożądany często. Począwszy od walorów widokowych, skończywszy na np. odwodnieniu terenu. Lekkie podniesienie działki ponad drogę poprawia czystość powietrza na działce, lekka wystawa na południe poprawia naslonecznienie (termikę). Ogród na spadku moze być ciekawszy, długotrwale deszcze nie są straszne, a i po śniegach i roztopach woda szybciej opada. Dostosowanie budynku do spadku nie jest tudne - przecież to nie kilkudziesięiometrowe odcinki (muru) , tylko najwyżej kikanaście.

Dom na łagodnym spadku , działka z łagodnym spadkiem, z niedużą skarpą - jest OK!   

Link do komentarza
Dnia 14.06.2017 o 21:25, zenek napisał:

cytz artykuł "budowa na działce ze spadkiem terenu to zawsze dodatkowe koszty i komplikacje".

Lekkie podniesienie działki ponad drogę poprawia czystość powietrza na działce, lekka wystawa na południe poprawia naslonecznienie (termikę).

Cudowne odkrycie ale pod warunkiem że podniesie się teren o kilka metrów, a sąsiadów niech zalewa  i nie ważne  że temat o działce ze spadkiem terenu, naturalnym spadkiem terenu a mistrzu każe podnieść poziom działki sztucznie, no brawo, bravissimo mistrzu.

Nie masz pojęcia mistrzu jakie mury oporowe trzeba nieraz postawić i jakie fundamenty zrobić na takiej działce ze spadkiem a wypisujesz takie bzdury że nie można tego przemilczeć.

 

Link do komentarza
2 minuty temu, mhtyl napisał:

Cudowne odkrycie ale pod warunkiem że podniesie się teren o kilka metrów, a sąsiadów niech zalewa chu... z nimi bo mistrz pierd... złotą myśl przewodnią i nie ważne  że temat o działce ze spadkiem terenu, naturalnym spadkiem terenu

Napisałem "lekkie podniesienie działki" mając na myśli usytowanie naturalne działki nad drogą. Tak piszę w moim poście!.

Często tak jest w pagórkowatym terenie, że drogi był prowadzone naturalnym wąwozami - i stąd poszczególne działki są na lekkich skarpach , bądź są nachylon doE drogi. Wg mmnie to jest korzystne - i zaznaczyłem - przy łagodnym spadku.

I nikt nikogo nie zalewa w tym przypadku - woda odprowadzona jest wzdłuż drogi zazwyczaj. 

Nigdzie nie zachęcałem do sypania ziemi, skarp i podnoszenia działki nad teren sąsiadów!

ARTYKUŁ MIAŁ TEZĘ - DZIAŁKA ZE SPADKIEM TO ZAWSZE DODATKOWE KOSZTY I KOMPLIKACJE. 

Wg mnie to teza fałszywa w tak kategorycznym tonie - i o tym jest post #4. 

Natomiast teza byłaby prawdziwa, gdyby zdanie przewodnie brzmiało :

DZIAŁKA Z OSTRYM SPADKIEM, NA WYŻSZEJ SKARPIE, NA STROMYM ZBOCZU - TO ZAWSZE DODATKOWE KOSZTY I KOMPLIKACJE! 

i dodalbym: i NIEBEZPIECZEŃSTWA!

i powtórzę: :12_slight_smile:

      Dom na łagodnym spadku , działka z łagodnym spadkiem, z niedużą skarpą - jest OK! 

Poza tym takich działek jest mnóstwo -  takich "łagodnych" w płd Polsce np. To co - wszystkie są do kitu?????

Link do komentarza
9 minut temu, zenek napisał:

 

Nigdzie nie zachęcałem do sypania ziemi, skarp i podnoszenia działki nad teren sąsiadów!

 

 

1 godzinę temu, zenek napisał:

. Lekkie podniesienie działki ponad drogę poprawia czystość powietrza na działce, lekka wystawa na południe poprawia naslonecznienie (termikę).

To stwierdzenie "lekkie podniesienie działki ponad drogę" to co to jest? Nie wspomnę o cudownym odkryciu że takie coś poprawia czystość powietrza.

Link do komentarza
43 minuty temu, mhtyl napisał:

stwierdzenie "lekkie podniesienie działki ponad drogę" to co to jest?

 

58 minut temu, zenek napisał:

Napisałem "lekkie podniesienie działki" mając na myśli usytowanie naturalne działki nad drogą.

O co my się kłócimy?

Wiadomo, że dom na pagórku jest OK. Dawniej dworki lokowano na lekkich wzniesieniach. 

Miasta też - np Rzym.

A jeśli idzie o działkę nad drogą: wiadomo, że spaliny itp utrzymują się do wysokości 1m. Stąd lepiej być mocno wyżej. Poza tym lepiej tam dziala przewietrznie. Z gory więcej widać. I również jest mniej halasu. 

Co nie znaczy, że jak działka jest płaska, pozioma - to źle. Też dobrze. Są inne pozytywy.

Źle może być gdy jest w depresji, kotlinie, wąwozie, jarze.  Ale też tylko może - pod warunkami. A nie bezwarunkowo!

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Lusi
Witam, buduję dom pomiędzy mną a sasiadem jest droga polna. Podnioslam teren do drogi publicznej ,ale teraz droga jest zalewana. To jest oczywista sprawa bo teren mojej działki jak i działki sąsiada jest podniesiony A drogi polnej nie ( jest poniżej drogi publicznej) Co teraz zrobić by prawnie było ok i żeby sąsiad nie mówił że jest przez nas zalewany. Chodzi jemu o wodę w drodze polnej ,ktora stoi i przy dużej ilosci opadów podchodzi pod jego ogrodzenie podmurowke .Z sąsiadem nie idzie sie dogadać...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mam pytanie i z góry proszę o konkrety, jeśli ktoś zna odpowiedź. Mam dom, za moją działką była droga polna, za drogą działka z murem oporowym ponieważ różnica w terenie była około metra. Teraz nowy właściciel kupił tą działkę, wyburzył mur i lekko równa teren do mojej działki ale i tak jest bardzo duża różnica w wysokości terenu. Co robić?? boję się zalania i lawiny ziemi na mojej działce po ulewach. Czy jest na to przepis prawny?
Link do komentarza
4 godziny temu, Gość Ola napisał:

Czy jest na to przepis prawny?

Tak - jeśli coś takiego nastąpi - zrobiłbym fotki ze szkodami, sladami zalania - i zgłosił do gminy, nadzoru budowlanego.

 

Teraz też można zgłosić, jeśli zmiany regulacji poziomu ziemi są znaczne - chyba ok. 1 m - w gminie dostaniesz wiążącą odpowiedź.

 

Zasada jest taka, że nie wolno odprowadzać nadmiaru wody opadowej na działkę sąsiada.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
WITAM, Też mam pytanie, bo nie wiem za bardzo co robić, musimy zdecydować czy chcemy działkę która jest dużo niżej od drogi w której idzie kanalizacja, niestety ta kanalizacja jest sporo oddalona od tej działki, musielibysmy przekopać się przez działkę sąsiada lub do drogi i w drodze poprowadzić aż do kanalizacji, zastanawiam sie czy to nie jest za daleko i na jakim poziomie jest kanalizacja a ta działka, do kogo mogę zwrócić sie o pomoc kto by umiał to oszacować na miejscu?
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Lena napisał:

WITAM, Też mam pytanie, bo nie wiem za bardzo co robić, musimy zdecydować czy chcemy działkę która jest dużo niżej od drogi w której idzie kanalizacja, niestety ta kanalizacja jest sporo oddalona od tej działki, musielibysmy przekopać się przez działkę sąsiada lub do drogi i w drodze poprowadzić aż do kanalizacji, zastanawiam sie czy to nie jest za daleko i na jakim poziomie jest kanalizacja a ta działka, do kogo mogę zwrócić sie o pomoc kto by umiał to oszacować na miejscu?

Budowa wymaga uzgodnienia warunków z lokalnym przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym i sporządzenia odpowiedniego projektu, a także zgłoszenia zamiaru wykonania przyłącza w starostwie powiatowym.

Więcej informacji: https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/20076-podlaczenie-do-publicznej-sieci-kanalizacyjnej-formalnosci

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość Mariusz
Od roku mieszkam na działce ze spadkiem. Ma to swoje plusy i minusy. Minusy.. 1 trudność w wyprofilowaniu wjazdu i dobranie bramy wjazdowej. 2. Wiatr ....tu wieje mocno i często ...ale brak smogu ... 3. Zejścia na niższe części wymagają budowy schodów ..i usypania skarpy przy domu aby niwelować różnice ....terenu... 4. Odpowiednie skanalizowanie i nachylenie kostki brukowej aby woda opadową nie robiła strumienia i nie wyrywała ziemi. 5 odpowiednie odwodnienie z rynien ...do zbiornika aby dodatkowo nie było strumienia wody koło domu ... 6 szczelne okna i dobrze zrobione poszycie dachu i otynkowanie ...deszcz przy wietrze pada nawet pod górę 7 Osłanianie roślin od wiatru ..i robienie cichych miejsc.. To z grubsza. Zalety ...świeże powietrze...widok.... Brak sąsiadów ...można pod tarasem zrobić piwnice dzięki spadkowi .... lepsze nagrzewanie domu zima ...cały czas słońce .... Kwestia wyboru...mieszkałem w dole .. zdecydowanie wolę na wzniesieniu....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...