Skocz do zawartości

Trzeszczące panele podłogowe


Recommended Posts

Witam,

w nielicznych miejscach w moim mieszkaniu zaczęły trzeszczeć panele podłogowe. Panele były kładzione w nowym mieszkaniu, posadzka była równiutka, podkład korkowy 4mm, panele dość dobrej klasy 12mm AC4 z V-fugą. Po ponad 2 latach panele zaczęły trzeszczeć jak się po nich chodzi (głównie przy wejściu do łazienki). Jest to dość irytujący problem. Nie do końca wiem jak sobie z tym poradzić. Rozebrać panele w tym miejscu i ułożyć nowe ? Mam kilka paczek jeszcze tych paneli. Ekipa, która je kładła miała dość spore doświadczenie i ogólne wykonanie remontu było bardzo dobre.
Czy macie jakieś pomysły jak się pozbyć trzeszczenia ? Może jest jakiś sposób aby uniknąć rozbierania podłogi ?

Link do komentarza

Ja bym sprawdził czy przy ścianie jest dylatacja to raz. Dwa - pracują te panele korkowe dlatego zawsze byłem zwolennikiem pianki w rolce albo w macie (mam u siebie XPS na płycie OSB i też delikatnie pracują czyli słychać). Ostatecznie można jeszcze spróbować obciążyć podłogę meblami pod ścianą i sprawdzić czy w czasie chodzenia nadal będzie trzeszczało.

Ja obstawiam jednak na "pracujące" panele korkowe.

 

Link do komentarza

Przyczyną może być również wzrost wilgotności paneli. Szczególnie, że to okolice wejścia do łazienki. Wzrost wilgotności oznacza lekka zmianę wymiarów paneli.

Na ile skuteczna jest wentylacja pomieszczeń? Teraz, po sezonie grzewczym, wilgotność powietrza jest większa, a wentylacja grawitacyjna mniej wydajna. Na początek warto zwiększyć intensywność wentylacji, choćby przez rozszczelnianie okien, również wtedy, gdy nie ma nas w domu. Czy na podłodze, pod podkładem korkowym, ułożono folię paroizolacyjną?

Link do komentarza

Powodem skrzypienia paneli jest najczęściej uginanie się na złączach w wyniku nierówności podłoża. W takich miejscach wyczuwa się ruch podłogi a skrzypienie słuchać na dużej powierzchni. Wstępnie można spróbować przeprowadzić kilkakrotne mycie podłogi preparatem konserwującym do paneli który wnikając w szczeliny "nasmaruje" złącza likwidując ich skrzypienie.

Trzeba też sprawdzić czy odgłosów nie powoduje ocieranie paneli o listwę progową, czy listwy przyścienne i zachowany jest odstęp od ścian.  Jeśli zabiegi te nie pomogą a hałas powoduje uginanie się posadzki (w wyniku odkształcenia maty korkowej, podłoża).

Likwidacja tego zjawiska wymagać będzie rozebrania fragmentu paneli i wyrównania podkładu.

Link do komentarza

Dziękuje bardzo za podpowiedzi. Chciałbym uniknąć rozbierania i układania na nowo dlatego chcę spróbować innych pomysłów. Spróbuje  tym preparatem impregnującym. Czy możecie polecić jakiś dobry ?

Jeśli chodzi o wentylacje to miejsce to jest dość dobrze wentylowane, okna bardzo często są otwarte, posiadam też nawiewniki. Słychać, że trzaski pochodzą ewidentnie z miejsca w którym się stanie na panelu (nie obcierają o listwy przypodłogowe czy ściany).

Link do komentarza

Prawdopodobnie dzieje się tak z powodu zwiększonej wilgotności i delikatnego zwiększenia objętości panelu, co skutkuje ściśnięcie paneli na łączeniach i jak na nie stajesz i panel sie rusza, pracuje to slychać trzaski. Sama wentylacja może nie być rozwiązaniem tej sytuacji, trzeba zadbać o wyeliminowanie wilgoci w pomieszczeniu.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Po dwóch latach wilgotność w budynku ulega stabilizacji i jest nieco niższa niż podczas układania posadzki z paneli, kiedy w budynku jest sporo pozostałości wilgoci budowlanej. 

Stąd moim zdaniem, w suchszym obecnie klimacie panele zaczynają się kurczyć i obciążać zamki co tworzy wspomniany efekt akustyczny.

Warto poprzestawiać meble aby zluzować naprężenia.

Wbrew pozorom w okolicach łazienki panele mogą być najsuchsze, ponieważ jest tam jest największy ruch powietrza i nie jest ono wilgotne ponieważ napływa nie  z łazienki a z wnętrza budynku.

Dla pełniejszego zdefiniowania zagadnienia potrzebny jest obraz wilgotności podkładu i ścian oraz rodzaj materiału z jakiego zostały ściany wykonane i kiedy i jak ocieplone.

Wyraziłem moją opinię nie negując innych, które też mogą mieć swoją zasadność.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...