Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja tez nie, chyba, że ściana prostopadła do kalenicy będzie bardzo krótka i skończy się na dachu kopertowym albo innym układzie załamania więźby.

Jednym słowem - typowego układu L nie pobudujesz. Ja bym się poradził architekta w powiecie - oni tam wszyscy na jedno kopyto projektują czyli zgodnie z warunkami.

Link do komentarza

To zależy, czy warunki zabudowy przewidują jedynie dachy dwuspadowe, czy również wielospadowe. To ważne, bo kształt dachu tworzący "L" oznacza też taki kształt kalenicy i dach wielospadowy.  Jeżeli dopuszczalne są tylko dachy dwuspadowe, kształt litery "L" nie wchodzi w grę.

Często jednak zapisy decyzji o warunkach zabudowy i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego są niespecjalnie przemyślane i nieprecyzyjne. Tu autorom tego określenia mogło chodzić wyłącznie o to , że rozpiętość dachu ma być taka jak krótszy bok budynku i starostwo powiatowe przyjmie bez problemu projekt przewidujący kształt budynku tworzący "L". Pozostaje przeanalizować dokładnie warunki zabudowy i pytać w wydziale architektury starostwa.

Link do komentarza
8 godzin temu, Anna Kunert napisał:

 

czy ktoś się orientuje co znaczy taki wpis w warunkach zabudowy... kalenica musi być równoległa do dłuższego boku budynku

 

Jest jeszcze kwestia bryły budynku - bo jeżeli nie ma zastrzeżen co do rozczlonkowania bryły, można próbować zrobić L z nakrytą dłuższą częscią dachem 2-spadowym, a pozostałą część (poprzeczną) eLki pozostawić jako nienakrytą - np. z tarasem dostępnym z dachu (z jaskółką w ej części) .

Wydaje sie to dopuszczalne, bo zazwyczaj w ten sposób lokalizujesię, czy dobudowuje często garaże, czy inne dobudówki. A tu przecież ważna jest forma przede wszystkim - więc jeśli zamiast garażu będzie część mieszkalna z tarasem lub płaskim dachem - może będzie dopuszczalna? Może? 

Jest jeszcze ewentualność wydłużonej jaskółki, lukarny - nad częścią poprzeczną eLki. Kontrowersyjne trochę, ale może możliwe?

Link do komentarza

Najwyraźniej jednemu tu chirurg rozczłonkował jedna cześć ciała dawno temu. :takaemotka:

Narysuj mistrzu jak to widzisz, bo ja to widzę tak, że dach miałby powierzchnie lotniska w takim cudownym rozwiązaniu zakładając że ta L była by przyzwoitych rozmiarów, ale gdyby nawet było by to do przyjęcia to estetycznie wyglądałoby by to paskudnie i ekonomicznie nie uzasadnione.

Link do komentarza
19 godzin temu, Anna Kunert napisał:

.. kalenica musi być równoległa do dłuższego boku budynku? to oznacza ze nie moge sobie wybrać takiego projektu w kształcie litery L

Jest to wyrwane z kontekstu.
O tym co można zbudować decydują wszystkie zapisy a nie jeden rozczłnkowany zapis, który prowadzi na manowce i powoduje dziki kociokwik fafofca.
 

Link do komentarza
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Jest to wyrwane z kontekstu.
O tym co można zbudować decydują wszystkie zapisy a nie jeden rozczłnkowany zapis, który prowadzi na manowce i powoduje dziki kociokwik fafofca.

MASZ RACJĘ - dlatego napisałem

11 godzin temu, zenek napisał:

jest jeszcze kwestia bryły budynku - bo jeżeli nie ma zastrzeżen co do rozczlonkowania bryły

Ale decyduje cały zapis - oraz :takaemotka: jego interpretacja. I nie bez powodu daję w tym miejscu :takaemotka: 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...