Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

czy ktoś się orientuje co znaczy taki wpis w warunkach zabudowy... kalenica musi być równoległa do dłuższego boku budynku? to oznacza ze nie moge sobie wybrać takiego projektu w kształcie litery L

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie, chyba, że ściana prostopadła do kalenicy będzie bardzo krótka i skończy się na dachu kopertowym albo innym układzie załamania więźby.

Jednym słowem - typowego układu L nie pobudujesz. Ja bym się poradził architekta w powiecie - oni tam wszyscy na jedno kopyto projektują czyli zgodnie z warunkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy, czy warunki zabudowy przewidują jedynie dachy dwuspadowe, czy również wielospadowe. To ważne, bo kształt dachu tworzący "L" oznacza też taki kształt kalenicy i dach wielospadowy.  Jeżeli dopuszczalne są tylko dachy dwuspadowe, kształt litery "L" nie wchodzi w grę.

Często jednak zapisy decyzji o warunkach zabudowy i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego są niespecjalnie przemyślane i nieprecyzyjne. Tu autorom tego określenia mogło chodzić wyłącznie o to , że rozpiętość dachu ma być taka jak krótszy bok budynku i starostwo powiatowe przyjmie bez problemu projekt przewidujący kształt budynku tworzący "L". Pozostaje przeanalizować dokładnie warunki zabudowy i pytać w wydziale architektury starostwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Anna Kunert napisał:

 

czy ktoś się orientuje co znaczy taki wpis w warunkach zabudowy... kalenica musi być równoległa do dłuższego boku budynku

 

Jest jeszcze kwestia bryły budynku - bo jeżeli nie ma zastrzeżen co do rozczlonkowania bryły, można próbować zrobić L z nakrytą dłuższą częscią dachem 2-spadowym, a pozostałą część (poprzeczną) eLki pozostawić jako nienakrytą - np. z tarasem dostępnym z dachu (z jaskółką w ej części) .

Wydaje sie to dopuszczalne, bo zazwyczaj w ten sposób lokalizujesię, czy dobudowuje często garaże, czy inne dobudówki. A tu przecież ważna jest forma przede wszystkim - więc jeśli zamiast garażu będzie część mieszkalna z tarasem lub płaskim dachem - może będzie dopuszczalna? Może? 

Jest jeszcze ewentualność wydłużonej jaskółki, lukarny - nad częścią poprzeczną eLki. Kontrowersyjne trochę, ale może możliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej jednemu tu chirurg rozczłonkował jedna cześć ciała dawno temu. :takaemotka:

Narysuj mistrzu jak to widzisz, bo ja to widzę tak, że dach miałby powierzchnie lotniska w takim cudownym rozwiązaniu zakładając że ta L była by przyzwoitych rozmiarów, ale gdyby nawet było by to do przyjęcia to estetycznie wyglądałoby by to paskudnie i ekonomicznie nie uzasadnione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Anna Kunert napisał:

.. kalenica musi być równoległa do dłuższego boku budynku? to oznacza ze nie moge sobie wybrać takiego projektu w kształcie litery L

Jest to wyrwane z kontekstu.
O tym co można zbudować decydują wszystkie zapisy a nie jeden rozczłnkowany zapis, który prowadzi na manowce i powoduje dziki kociokwik fafofca.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Jest to wyrwane z kontekstu.
O tym co można zbudować decydują wszystkie zapisy a nie jeden rozczłnkowany zapis, który prowadzi na manowce i powoduje dziki kociokwik fafofca.

MASZ RACJĘ - dlatego napisałem

11 godzin temu, zenek napisał:

jest jeszcze kwestia bryły budynku - bo jeżeli nie ma zastrzeżen co do rozczlonkowania bryły

Ale decyduje cały zapis - oraz :takaemotka: jego interpretacja. I nie bez powodu daję w tym miejscu :takaemotka: 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Z tego co wiem, to jest problem z metalowymi kotwami łączącymi płyty. Ale wg konstruktorów - do rekonstrukcji. Brak izolacji i szczeliny bywały takie, że sciany przemarzały, mimo gorących kaloryferów. Wiem, bo jako student, robiłem spis powszechny na nowym osiedlu - i mieszkańcy mi to pokazali, gdy poczułem, jak ciągnęło chłodem od ściany. Sam mieszkałem w bloku z cegły - tam ściany były typowe 38 cm. Ale na odmianę były piece pokojowe albo tzw ogrzewanie etażowe indywidualne. Potem zaczęto ocieplać styropianem ściany (a może od razu?) - najpierw 5 cm, potem więcej.  Na mieszance kleju z cementem i piaskiem.  Trzeba pamiętać że energia była stosunkowo tania, czy to węgiel, koks, więc grzejniki parzyły dłonie, a kotłownie były państwowe lub spóldzielcze. Windy typowo nadal są raczej od 4 czy piątego piętra - w niższych chyba nadal nie ma.    
  • Co sądzicie o szkle z grafiką jako ściana prysznicowa?
  • ładne To ja polecę taką mieszanką fantazji i historyzmu - takich fascynatów kreskówki i muzyki midi - takie filmy robią:   Polecam inne filmy tych autorów - synchronizacja muzyczki i obrazu oraz wyobraźnia i obrazki imponujące - ale trzeba znaleźć w sobie trochę dziecka 
  • A ja bym zostawił ten modrzew, a wyrzucił to piętro, wyglądające dla mnie, jak kawałek więzienia, albo maszynowni. Nie chciałbym też, żeby życie mojej rodziny, czy moje osobiste było aż takie publiczne, dzięki takiemu przeszkleniu. Chyba że działka ma kilka ha. Elfir pewnie zrobi ci wykład nt kosztów grzania w takim domu (i słusznie) (nie mówiąc o tej nadbudówce - pewnie ze schodami ) Jak widzisz mamy swoje subiektywne zastrzeżenia. Jesli to ma być wzorzec - to na projekt typowy. To ładny dom, elegancki i nowoczesny w formie (oprócz tego piętra). Mnie się podoba. Ale osobiście nie mieszkałbym w takim z powodu nadmiernego przeszklenia i braku prywatności - znowu subiektywne wrażenie. 
  • Ale przecież dla ciebie liczy się tylko nowoczesność, sam to napisałeś. Przynajmniej się tego nie wypieraj i bądź konsekwentny. Ludzkość wypracowała wiele wzorców piękna i wykluczały sie one często z pokolenia na pokolenie, czy stylu na styl. Kto teraz przejmuje sie zlotym podziałem, czy np. proporcjami kolumny doryckiej. I ty też tego nie tolerujesz, jako stare i mało ambitne - NIE NOWOCZESNE.   ty zaledwie możesz zrozumieć dawne klimaty, sam to piszesz. I OK. Tylko że współczesna architektura, jak i sztuka ogólnie zazwyczaj jest w opozycji do starych stylów.  No to wymień te cechy, prawidła nowoczesnej architektury na które, wg ciebie i są stosowane teraz, pokaż przykłady, konkretne wzorce, wzory, definicje - do których stosują się teraz wielcy architekci. Wzorce i konkrety - a nie subiektywne gust i smak.  Chyba że powodujesz się tylko smakiem i gustem osobistym - ja np. sie tym posługuję. Ale ja nigdy nie powiem nikomu, że jego twórczość to szajs - powiem najwyżej, że mnie się nie podoba.  Tylko mnie i wcale nie przesądza to owartości jego projektu. Może to wziąść pod uwagę, mogę mu pokazać, co mi się nie podoba, co bym zmienił, pokazać przykłady, które mi sie podobają. Może równie dobrze powiedzieć, że ma inne poczucia harmonii, proporcji, piękna i ma do tego prawo. I nie impotuję mu, że jest niedouczony, nie ma gustu, jest idiotą, czy emerytem myślącym o trumnie.   I proszę, piszesz mhtylowi: widzisz i czujesz - to się zgadza. Ale to subiektywne postrzeganie - każdy ma inaczej. Pokaż mi budynek, obraz, rzeźbę - który podoba się bez zastrzeżeń każdemu, ba - każdemu krytykowi, czyli wyksztalconemu.  Natomiast słowo wie wskazuję na konkretną wiedzę - no to podaj tę konkretną wiedzę. Wg mnie  nie ma takiej w stosunku do formy współczesnej - są tylko odczucia. Są konkrety odnośnie funkcji, ale formy nie. Architektura to forma + funkcja.   Na koniec przykład z samochodami - tak samo sztuka użytkowa jak dom w kwestii formy. Na pewno jedne ci się podobają, inne zupełnie  nie - też je widzisz i czujesz - chodzi mi o formę, nie o technikę (funkcję). A przecież tworzą je wykształceni styliści za ciężkie pieniądze.  Bo chodzi o to że to klienci mają różne gusty i wyobrażenia - i nawet każda potwora znajdzie swego amatora - tak one są różne.   Na koniec - to do Elfir też. Nasze tutaj spory są subtelne i delikatne w stosunku do tych, którzy toczą miedzy sobą artyści, nie mówiąc o krytykach. A oni nic nie robią tylko w tym siedzą i naprawdę często wiedzę mają encyklopedyczną w temacie.   Co chce przez to powiedzieć? że to są bardzo indywidualne odczucia, dlatego trzeba być ostrożnym z mentorskim tonem w stosunku do innych, a przede wszystkim tolerancyjnym. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...