Skocz do zawartości

Kominki


Kamassia

Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ponieważ kominek nie będzie głównym źródłem ciepła do ogrzewania domu


A gdzie to było napisane

Cytat

jego moc jest mało istotna.



Uważam, że moc jest bardzo istotna i jako alternatywne źródło ciepła powinien kominek zabezpieczyć pełne zapotrzebowanie na co i cwu.
Link do komentarza
Hm... Po pierwsze instalujac piec gazowy - musi to byc glowne zrodlo zasilania co i cwu,takie zdaje sie przepisy w polsce
Ja tez odczytalem,ze kominek ma byc dodatkowym zrodlem ogrzewania a nie alternatywa. Jezeli dodatkowym to moze np. ogrzewac wode powrotna i wtedy jego moc moze byc niska, jezelima np. ogrzewac cwu lub jako co to pewnie musi byc znacznie wyzsza, jesli odetniemy piec gazowy od jednej z funkcji
Raczej wydaje sie malo praktyczne wykorzystywanie kominka do wszystkiego (co i cwu), trzeba czesto i duzo dokladac drwa na opal, a to niejest za wygodne.
Wydaje mi sie ze praktyczniej byloby (oczywiscie moim zdaniem) kominek bez plaszcza i ogrzewac np. grawitacyjnie pomieszczenie w ktorym sie znajduje i pomieszczenie/nia nad nim. Mamy pewnosc ze podczas braku pradu nie zmarzniemy i to dosyc malym nakladm srodkow i zywotniejsze bedzie niz wodny plaszcz

Pzdr.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Witam.

Kominek jak najbardziej moze byc glownym zrodlem ciepla. W ostatniej instalacji jaka robilem pojawil sie ten problem, ze kierownik czy jakis tam inspektor nie chcial przyjac czegos takiego.
Ale poszukal, poszperal i stwierdzil, ze kominek moze byc glownym zrodlem ciepla.

Alternatywa dla kominka (dla leniwych albo dla ludzi ktorym brakuje czasu) moze byc maly kociol gazowy.

A dodatkowym zrodlem ciepla, moze byc - a raczej powinny byc - kolektory sloneczne.

Jesli jestes na etapie projektowania, to moment taki jest idealny na poszukanie miejsca (wraz z architektem) na duzy akumulator ciepla.

Koszt takiego akumulatora to okolo 5000zl, ale w przypadku gdy system ogrzewania to ogrzewanie podlogowe, kociol gazowy bedzie niepotrzebny.
Cieplo ze slonca moze byc akumulowane na okres zimowy, a co za tym idzie oszczednosci jakie taka inwestycja przynosi to okolo 80% na C.O. oraz okolo 70% na C.W.U..


Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam,
Dodam kilka słów. Mam kominek z płaszczem wodnym i jestem zadowolony. Warunek jest tylko jeden, z resztą, jak na całym etapie budowy, należy to bobrze przemyśleć i ZROBIĆ.
1. Przede wszystkim doprowadzenie powietrza, a to wiąże się z odpowiednią budową samego kominka czyli;
2. Specjalny otwór w "dnie" kominka, na który
3. Zakłada się przesłonę z czujnikiem i łączy szczelnie przewodem.

Cały system działa BARDZO DOBRZE, ale trzeba się nauczyć obsługi.

pozdrawiam
Link do komentarza
Po co łączyć kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie gazem? Przecież dodatkowe ogromne koszty - mając gaz nie widzę potzreby robienia kominka z płaszczem wodnym. Kominek owszem - jest super ale takie skomplikowane instalacje łączone kiedyś się zemszczą . Ogrzewanie gazowe jest naprawdę tanie - pod warunkiem że mamy dobry piec i dobrze wykonaną instalację. Kominek może służyć do palenia dla przyjemności i w celu dogrzania najbliższych pomieszczeń. A gdy klatka schodowa jest otwarta to ciepło z kominka dostaje sie też na górę.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
witajcie... u mnie prace nad kominkiem ida szybciutko krok po kroku, mam dobrych fachowcow i swietna pomoc ze strony sprzedacy. Udal mi sie zakup bo i rabat dostalem i kwstie transportu pomyslnie sie ulozyly to jeszcze teraz mam sie kogo poradzic:) a co Wy myslicie na temat obudoy jakis piaskowiec a moze marmur , kamien?icon_smile.gif
Link do komentarza
Kominek i kocioł gazowy?Jak najbardziej do zrobienia.
Kupa automatyki,pomp,wymiennik ciepła,zawory zwrotne,elektrozawory,termostaty,czujniki,itd.Zadanie dość trudne do wykonania.Potrzebna jest wiedza w zakresie automatyki i elektroniki.Dużo trzeba zaprojektować samemu.Niewiele jest firm,które oferują jakiś sensowny sterownik,który to wszystko ogarnie.Chyba Vaillant ma coś takiego.
Do rozdzielki w takim układzie,który niedawno uruchomiłem, wchodzi 23 kable.Może to ostudzi naiwny zapał inwestorów.To zadanie dla naprawdę znającego się na rzeczy fachowca.Amator zrobi kaszanę i potem będą same problemy.
No i koszty...., dość spore. icon_neutral.gif
Link do komentarza
Wielu ludzi jest ktorzy mysla wlasie w ten sposob.
"za duzo z tym roboty i nie oplaca sie robic"

Wcale tak nie jest.
Kominki ktore montuje dzialaja jak wiadomo w ukladzie otwartym.
Kociol gazowy (Beretta) jako jedyny uruchamia sie w ukladzie otwartym - wiec nie potrzebny jest dodatkowy wymiennik ciepla (plytowy).
Na wode potrzebny jest wymiennik z zasobnikiem cwu - to fakt.

Co do automatyki.
Sterownik do zalaczenia pompy kominka (2 zyly elektryczne) - koszt okolo 100zl.
Sterownik od kotla gazowego (nie wiem ile zyl) - koszt 0zl, bo wbudowany w kociol.

Zmontowanie kotlowni dzialajacej na bazie kominka i gazu - czas okolo 2 dni, koszt (kominek Lechma, kociol beretta i wymiennik Galmetu + rurociagi i sterowanie) - okolo 10tys. zl.


Wielu jest instalatorow, ktorzy idac po schemacie (dolaczonym w instrukcji montazu), nie wymysla nic wlasnego i nie widza sposobu na takie instalacje.

A to dziala.
Mozna to zrobic.
Mozna nawet to bardziej "skomplikowac", dla wygody klienta.
Tylko trzeba chciec pomyslec..

Pozdrawiam wszystkich nie myslacych schematami.
Link do komentarza
Cytat

Myślenie schematami kosztuje nas zazwyczaj mniej. Fachowcy każą sobie dodatkowo płacić za "fanaberie".


I tu się nie zgodzę.Gdybym robił wyżej opisaną instalację tylko wg. schematów i gotowych rozwiązań oferowanych przez producentów (np.grupy pompowe,sterowniki,grupy bezpieczeństwa) koszt tego,co robiłem wzrósł by pewnie o co najmniej 3-4tys.Oczywiście mi było by łatwiej poskładać wszystko do kupy,niż samemu wymyślać coś od zera.No i za tą robotę nie biorę wcale drożej.
Popieram myślenie twórcze i nie poleganie na gotowcach,bo te rzadko są tanie i rzadko dają nam to,o co chodzi.
A ta moja instalacja jest dlatego tak skomplikowana,bo chodziło o pełną automatyzację wszystkich funkcji,czyli przełączanie się z kominka na gaz,priorytet cwu dla kominka i gazu,podłogówki i inne pomniejsze funkcje.Acha, i jeszcze Solar.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Domu nie buduje sie na 5-10 lata, tak jak wiekszosc ludzi kupuje samochod.
Dom buduje sie na okres ok. 40 lat.

Jesli budujesz na kredyt i inwestycja kosztuje wiecej (przez kolektrory), placisz wieksza rate.
Ale w tym czasie nie placisz tak duzych rachunkow za utrzymanie ciepla w domu.
Po splacie kredytu, dom kosztuje, ale nie kosztuje tak duzo, jak przy gazie, czy oleju.

Kupujac np. samochod placisz za niego ok.50tys. PLN.
Samochod rocznie przejezdza ok.15tys. km, palac 8l/100km.
Przy obecnej cenie paliwa 4,2zl samochod spala 5040 zl rocznie.
Czyli po 10 latach uzytkowania samochodu placimy 50400 zl - czyli cene ktora zaplacilismy za nasze autko.

A o domach nikt w ten sposob nie mysli - a powinni.

Pozdrawiam serdecznie i troche optymizmu zycze.
Link do komentarza
Gość Marcin Górnik
Mam dom 125m2 i ten sam problem. Mam też wielu doradców (te firmy są moimi klientami). Liczyłem to i wyszło mi tak:
1.Dodatkowy koszt to kwota 10 000zł (wiem, wielu się nie zgodzi).
2.Muszę też zakładać coś, co wymaga obsługi osoby niemal ciągle będącej w domu.
3.Drewno też kosztuje. Trzeba je kupić, dostarczyć, porąbać i przechowywać w minimum rocznych odstępach czasu.
4.Po 10 latach trzeba myśleć o kontroli i ewentualnej wymianie zużytych elementów.
5.Dość trudno jest wyregulować automat do przechodzenia z ogrzewania gazem na kominkowe i odwrotnie.
6.Zrobię z pokoju do odpoczynku małą kotłownię.
7.Nas jest dwoje i mamy 14 letniego syna. On przebywa w domu najwięcej czasu.
8.Nikt nie napisał jak długo użytkuje ogrzewanie z płaszcza wodnego. Domniemam, że nie więcej niż 5 lat.

A teraz MOJE wnioski:

Do 1. Jeśli wpakuję tą kwotę do banku, to po 10 latach prócz tych 10tyś. wyjmę następne 10tyś. Kolega ma już taki dom i doświadczenie z ogrzewaniem gazowym. Wyszło mu, że grzejąc kominkiem zaoszczędza 2tyś zł na sezon (dane z 3 byłych sezonów). Jeśli to prawda, to kasę zamiast w płaszcz wodny wolę wpakować do banku. Wyjdzie wówczas tak: 10x2tyś=20tyś. A skąd to wiem? Budujemy jednocześnie dwa domy. Ten drugi należy do teściów i oni już używają takiego systemu. Początkowo mówili, że wydali więcej o 3tyś zł. Teraz po dokładnym podliczeniu wyszło 10tyś i to bez faktur ;-(

Do 2.I NICZEGO NIE MUSZĘ nosić do kominka przez 10lat. To w sumie dość wkurzająca praca, szczególnie bardzo rano.

Do 3.Trzeba więc mieć gdzie to składować. Kosztuje, a więc jest to kolejna inwestycja na stałe, no bo jednym palimy a inne suszymy.

Do 4.Serwis to koszt części zamiennych, ale i usługi, czyli wykonania wymiany oraz powtórnej regulacji. To kolejny składnik kosztowy.

Do 5.To są trudne regulacje, bo wymagają zmian cieplnych, które następują bardzo wolno. Dlatego taki instalator jeździ nawet kilka razy ($) do jednej regulacji.

Do 6.Brudzi się. Mamy do czynienia z dymem, spadającymi cząstkami niesionego do spalenia drewna, a także z paleniskiem i jego brudem często wypadającym przed kominek. Po trzech latach ludzie mają dość, a jeśli nie ma kogoś pełnoletniego, to dochodzi...

Do 7....poważna obawa o zaczadzenie obsługującego tą formę ogrzewania dziecka. To nie jest spokojny czas na pracę i wolę dopłacić do ogrzewania gazowego, aby uniknąć takich myśli.

Do 8.Wielu znajomych pracujących codziennie po prostu nie korzysta z tego ogrzewania kominkiem. Nie chce im się po całym dniu jeszcze o tym myśleć. Ogrzewają gazem i tyle. Ale wiem! Może być tak, że ruscy zakręcą kurek i wtedy pozostanie mi wstawić łóżko pod kominek, bo tylko tam będzie ciepło. Ale jest też tak, że jak dzieje się coś tak radykalnego, to sobie ludzie przerabiają instalacje i ja to wtedy też zrobię. A na jaką? Czy ta kominkowa będzie nadal opłacalna? A może wtedy opłacalne będzie ogrzewanie ... no nie wiem... prądem?

Podsumowanie.
Wiem, że oszczędzać trzeba. Przeliczyłem także pompę ciepła, solar. Jedyne, co mnie jeszcze trzyma, to rekuperator. Ale i to mi kolega wybija z głowy mówiąc, że domek pod miastem ma wkalkulowane świeże powietrze i być może nie muszę się przejmować koniecznością superwentylacji z odzyskiem ciepła. Wiele z tych urządzeń ma duże zalety, ale w dużych domach. W moim WG MNIE - nie. I dlatego zostanę z ogrzewaniem gazowym i kominkiem typu "relax".
Link do komentarza
W zasadzie zgadzam się ze wszystkim oprócz pkt.5.
Jakie regulacje?Podłączyłem kabelki do sterownika i działa.Przełącza się samoczynnie w obie strony.Wszystko zależy od użytego sterownika.Ja zabudowałem klientowi jakiś włoski (nie pamiętam już nazwy),bo to był jedyny na rynku sterownik kominka,który miał tak dużo wyjść i styków pomocniczych.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
hmmm...ogrzewajac kominkiem dom oszczedzamy duzo ba bardzo duzo, zobaczcie na ceny gazu pradu...majac szczelny dobry kominek duzo zyskujemy ... nie ma co jednak przeliczac tego w zlotowkach ale faktem jest to ze kominek duzo daje i nie tylko przyjemnosci...warto zainwestowac w dobry kominek (twojekominki.pl tam troche tego jest) i sie nim cieszyc przez bardzo dlugie lata....
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

I tu się nie zgodzę.Gdybym robił wyżej opisaną instalację tylko wg. schematów i gotowych rozwiązań oferowanych przez producentów (np.grupy pompowe,sterowniki,grupy bezpieczeństwa) koszt tego,co robiłem wzrósł by pewnie o co najmniej 3-4tys.Oczywiście mi było by łatwiej poskładać wszystko do kupy,niż samemu wymyślać coś od zera.No i za tą robotę nie biorę wcale drożej.
Popieram myślenie twórcze i nie poleganie na gotowcach,bo te rzadko są tanie i rzadko dają nam to,o co chodzi.
A ta moja instalacja jest dlatego tak skomplikowana,bo chodziło o pełną automatyzację wszystkich funkcji,czyli przełączanie się z kominka na gaz,priorytet cwu dla kominka i gazu,podłogówki i inne pomniejsze funkcje.Acha, i jeszcze Solar.



Różnie to bywa. Schematyzm "kosztuje" mniej bo nie trzeba rozumu wysilać i zmuszać do pracy. A ludzi którzy nie doliczą pieniędzy za oryginalne rozwiązania jest naprawdę niewiele. icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
    • Prawda jest taka, że natychmiast po zalaniu trzeba brać za ścierki, ręczniki, czy też odkurzacz przemysłowy i zbierać wodę i maksymalnie wysuszać...
    • Wiem że jest opis ale co innego opis a co innego praktyka. Znajomy położył winyle w przedpokoju i się zdarły po niecalych 2 latach i też pisało że są niezniszczalne :-)   
    • No to masz przecież charakterystykę techniczną.   Panele podłogowe Dąb Wolta o klasie ścieralności AC5 wyróżniają się odpornością na stojącą wodę przez 24 godziny. Wygląd o strukturze synchronicznej, charakteryzuje się wyczuwalnym i widocznym układem słojów jak w prawdziwej desce. Zastosowanie v-fugi sprawia wrażenie osobnych desek i znakomicie odzwierciedla naturalną drewnianą podłogę. Dodatkową zaletą są krawędzie zaimpregnowane wodoodpornym lakierem chroniącym przed wnikaniem wody i zapobiegającym ich pęcznieniu. Do wykończenia górnej warstwy paneli została użyta technologia LLT anti scratch zapewniająca niezwykłą odporność na zużycie i mikrozarysowania, dzięki czemu stopień połysku lub matu, w zależności wykończenia pozostaje taki sam przez cały okres. Panele zostały pokryte specjalną warstwą antystatyczną zapobiegającą powstawaniu ładunków elektrycznych, odpowiedzialnych za elektryzowanie podłóg i tym samym gromadzenie kurzu. Podłogę z paneli Dąb Wolta można układać na powierzchni z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Gwarancja wodoodporności przez 24 godziny   3 Myślę, że spokojnie spełnią Twoje potrzeby.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...