Skocz do zawartości

Budowa domu do 115 m2 - porady


Recommended Posts

Witam,

wraz z żoną mamy w planach budowę domu do 115/120m2 z garażem.

Z góry zaznaczam, że nie wiem czy temat założyłem w dobrym dziale, więc jeśli nie to proszę administratora o przesunięcie wątku do odpowiedniego działu ! 

Od początku:

jestem właścicielem działki o powierzchni 55 arów - podzielona jest ona na dwie mniejsze działki o pojemnościach kolejno: 30 arów oraz 25 arów.

Pierwsza działeczka znajduje się tuż przy drodze gminnej utwardzonej, centralnie nad działką (na jej początku) przebiega linia wysokiego napięcia o mocy 110kV. 

Podstawy załatwiłem - wybrałem mapki, oświadczenie w urzędzie gminy, teraz z kolei pragnę się dowiedzieć w jakiej odległości od rzutu pionowego tej linii wysokiego napięcia możemy się budować. Rozumiem, że pismo muszę wysłać do PGE lub też zanieść osobiście, co zdecydowanie przyspieszy odpowiednie kroki.

Moje pytania są następujące:

- czy ktoś jest w stanie pomóc mi sformułować odpowiednie pismo do zakładu energetycznego ? Sam coś wyskrobałem, jednak wiem, że nie jest to aż tak profesjonalnie, jak bym sobie tego życzył,

- druga sprawa: czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć jakie muszę podjąć następne kroki ? Jesteśmy młodym małżeństwem i nie do końca jestem rozeznany z budową domu. Każda pomoc mi się przyda, więc prosiłbym o przybliżenie następnych kroków. Zdaję sobie sprawę z tego, że załatwianie wszystkich pozwoleń jest czasochłonne, ale jestem gotów nawet na załatwianie wszystkiego do końca tego roku, aby budowę rozpocząć dopiero na wiosnę. Proszę o konkretne podpowiedzi, aby nakierować mnie i pomóc mi w kolejnych krokach ! 

Z góry bardzo dziękuję !

Link do komentarza
3 godziny temu, Elfir napisał:

Musisz uzyskać zgodę na podłączenie się do mediów - prąd i ewentualnie woda, kanaliza, gaz.

Uzyskać z gminy zgodę na budowę zjazdu na drogę publiczną. 

Nie zgodę tylko zapewnienie dostaw mediów, a na zjazd to się uzyskuje zgodę gdy się go będzie wykonywało, na tym etapie nie występuje się o budowę zjazdu (chociaż można). Dostęp do drogi publicznej działka musi mieć bo w innym razie nie dostanie zgody na budowę.

6 godzin temu, rzepek1 napisał:

 

Podstawy załatwiłem - wybrałem mapki, oświadczenie w urzędzie gminy,

A pierwszym, najważniejszym krokiem jest odwiedzenie gminy i wyciągnięcie wypisu z MPZP dla tej działki lub WZiZT. Piszesz że dostałeś jakieś oświadczenie z gminy, co to jest to oświadczenie? 

Na podstawie wypisu z planu czy WZ dowiesz się co i gdzie możesz wybudować na tej działce.

Link do komentarza

Trochę się zmieniło - upraszczając:

Warto wystąpić już teraz o zezwolenie na lokalizację zjazdu do gminy.

W zezwoleniu na lokalizację zjazdu gmina określa miejsce lokalizacji zjazdu i jego parametry techniczne - jest to zezwolenie na czas nieokreślony.

Po otrzymaniu zezwolenia można przystąpić do prac w każdej chwili - bez pozwolenia na budowę i bez zgłaszania rozpoczęcia prac. 

 

Ps. Oczywiście dotyczy tego przypadku - czyli zjazd z drogi gminnej (i powiatowej) - bez  zgłoszenia. 

Link do komentarza

Można, jak najbardziej ale nie znając lokalizacji domku na działce (a autor pytania ma dość pokaźne działki) może okazać się że zaplanowany zjazd będzie trzeba przenieść w inne miejsce gdy wybierze się docelową lokalizację postawienia domku.

Link do komentarza

Oczywiście najpierw byłem w urzędzie gminy. Kobieta sprawdziła działki, podała klasy gleb, gruntów - przekazała, gdzie można zacząć się budować (jeżeli zakład energetyczny określi odległości od linii wysokiego napięcia). Nie mam przed sobą tego pisma, ale zapewne to wypis, o którym piszesz. Po powrocie do domu przedstawię konkrety... 

Ogólnie rzecz biorąc działka, na której chcę się wybudować stoi tuż przy utwardzonej drodze gminnej.

Tak jak pisałem, jestem zielony w tym temacie stąd pproszę o wyrozumiałość.

Link do komentarza

Nie znasz się ok, nie ty pierwszy nie ostatni ale nie zwalnia Cię to z obowiązku używać nazw ogólnie przyjętych czy terminów budowlanych bo to co opisujesz co pani w gminie Ci podała to nic nie mówi, a i ta pani to też mało wie bo w jakiej odległości od linii wysokiego napięcia nie określa ZE. Napisz czy jest dla tych działek MPZP czy go nie ma bo to jest istotne na samym początku.

Link do komentarza
10 godzin temu, mhtyl napisał:

Nie znasz się ok, nie ty pierwszy nie ostatni ale nie zwalnia Cię to z obowiązku używać nazw ogólnie przyjętych czy terminów budowlanych bo to co opisujesz co pani w gminie Ci podała to nic nie mówi, a i ta pani to też mało wie bo w jakiej odległości od linii wysokiego napięcia nie określa ZE. Napisz czy jest dla tych działek MPZP czy go nie ma bo to jest istotne na samym początku.

Nie ma planu zagospodarowania dla tych działek.

Oczywiście, że mało wie, bo w gminie nie byłem sam tylko z pomocą - nie potrafiła odpowiedzieć na większość pytań. 

Więc od początku, pewnie w niektórych rzeczach się powtórzę,

- mapki, wypisy pełne dla wnioskowanej nieruchomości, oryginały mapy ewidencyjnej - to załatwione w PODGiK.

- pismo do Zakładu Energetycznego przygotowane i wybieram się, aby określili odległość, w jakiej można stawiać dom od linii wysokiego napięcia,

- następny krok do GO-KOMu,

i tutaj ponoć po tym wszystkim mam wypełnić Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Tu mam wstępnie umiejscowić swój dom na mapce, opisać jaki ma być itp, itd. - tyle zdołałem się dowiedzieć w urzędzie gminy.

Edytowano przez rzepek1 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, rzepek1 napisał:

- pismo do Zakładu Energetycznego przygotowane i wybieram się, aby określili odległość, w jakiej można stawiać dom od linii wysokiego napięcia,

To też załatwione - okazało się, że budowę mogę rozpocząć w odległości 9m od linii energetycznej, więc z tym nie ma żadnego problemu.

Link do komentarza
8 godzin temu, rzepek1 napisał:

 

i tutaj ponoć po tym wszystkim mam wypełnić Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Tu mam wstępnie umiejscowić swój dom na mapce, opisać jaki ma być itp, itd. - tyle zdołałem się dowiedzieć w urzędzie gminy.

jeżeli nie ma planu to występujesz o WZiZT i na tej podstawie będziesz wiedział co i jak. Planujesz nie tylko domek ale również zaplanować przyszłe przyłącza wody, prądu  i pozostałych jakie masz czy jakie będziesz chciał np gazu jak również posadowienie szamba jeżeli nie ma kanalizacji.

Do ZE i wodociągów występujesz z pismem o zapewnienie dostaw mediów.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...