Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Recommended Posts

Gość http://www.ceb.com.pl
Świadectwo energetyczne miało być ważnym dokumentem zawierającym wiele informacji o budynku i jego standardzie energetycznym i faktycznie na osobie sporządzającej to świadectwo spoczywa duża odpowiedzialność za poprawność wyniku końcowego. Ale niestety obecnie, jak czas zweryfikował (przynajmniej w świadomości nabywcy takiego świadectwa) znaczenie świadectwa charakterystyki energetycznej jest marginalne. Nie spotkałem się żeby ktoś podjął decyzję o swoim zakupie czy wynajmie nieruchomości opierając się na wynikach ze świadectwa charakterystyki energetycznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo uprawnienia do wystawiania świadectw dostawał każdy kto chciał. Namnożyło się audytorów, ceny za świadectwo zaczęły lecieć na łeb na szyję a wraz z nimi jakość świadectw i ich rzetelność. Audytor nie miał żadnej odpowiedzialności prawnej za poświadczenie nieprawdy na świadectwie. Co najwyżej można było pozywać z KC. 

Jaki jest sens podejmować decyzję o zakupie na podstawie świadectwa, skoro byle deweloper mógł kupić na swoje bieda-domki świadectwo poświadczające, że domy są pasywne? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Elfir napisał:

Audytor nie miał żadnej odpowiedzialności prawnej za poświadczenie nieprawdy na świadectwie. Co najwyżej można było pozywać z KC. 

Jaki jest sens podejmować decyzję o zakupie na podstawie świadectwa, skoro byle deweloper mógł kupić na swoje bieda-domki świadectwo poświadczające, że domy są pasywne? 

Wydaje mi się, że audyt to śliska sprawa - w momencie, gdy oceniasz wykonany budynek. Nie jesteś w stanie sprawdzić, jaka jest naprawde izolacja termiczna, jak zosstała położona, jakie naprawdę są charakterystyki materiałów izolacyjnych, itd. W związku z tym audytor rzyjmuje na wiarę informcje ustne, z dokumentacji, z pomiarów-ale błąd może być duży, Więc trudno za to odpowiadać w większym stopniu.

Chyba - ze to wszystko wychodzi na kamerze termowizyjnej . Ciekawe zy ma ktoś takie i dokladne doświadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odstępstwa od wykonywania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Wiele osób nie wie i nie są uświadomione że od Od 09.03.2015 nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków znosi obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania. Obowiązek dotyczy tylko sprzedawanych/wynajmowanych budynków/lokali oraz dla budynków, w których całkowita powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Znam pana Józka, który z każdego nietypowego otworu potrafi zrobić absolutnie typowy. Nawet jeśli trzeba to w piramidzie. Podać do niego telefon? Zbereźnik...
  • Taka googlowa jakaś...
  • Dzień dobry. Posiadamy w ofercie blachodachówkę płaską IRYD. Swoim nowatorskim kształtem doskonale wpisuje się w nowoczesną i przemysłową zabudowę. Prosta i szybka w montażu. Ekonomiczna, do koniecznego minimum ograniczona ilość odpadów. Produkowana jest w trzech rodzajach powłok zabezpieczających: PURMAX 40um, PURLAK 50um, PURMAT 50um. PURMAX to połączenie dwóch warstw poliestru+poliuretanu. Występuje ona w czterech kolorach: cegła, brąz, czerń oraz ciemny grafit i jest to połączenie 25 µm powłoki poliestrowej na 15 µm warstwie poliuretanu. Na taki rodzaj powłoki udzielana jest 20-letnia gwarancja producenta. PURLAK i PURMAT to powłoki poliuretanowe z grubą 50-mikronową warstwą lakieru poliuretanowego, co chroni pokrycie nie tylko przed korozją ale również przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Występuje w 6 kolorach - PURLAK i 7 kolorach PURMAT. Udzielana jest 30-letnia gwarancja na te powłoki. Tutaj więcej o powłokach: https://pruszynski.com.pl/powloki-ochronne.php    
  • Zastosowanie odpowiedniej warstwy styropianu w żadnym wypadku nie spowoduje zawilgocenia ściany. Z kolei przyklejanie bardzo cienkiej warstwy jest trudne w realizacji, dość pracochłonne  i przynosi małe korzyści z tytułu poprawy cieplnej ścian zewnętrznych. Jeżeli inwestor życzy sobie elewację bez dodatkowego ocieplenia wówczas  elewację można zrobić poprzez wyrównanie podłoża, następnie wykonanie warstwy zbrojonej (siatka zatopiona w warstwie kleju) następnie gruntowanie gruntem sczepnym, który poprawia  przyczepność tynku do podłoża i separuje ewentualne wzajemne oddziaływanie mineralnych podłoży na warstwę tynku. Drugi sposób może okazać się  bardziej racjonalny, ponieważ wykonując prace związane z elewacją, niewielkim nakładem finansowym można poprawić izolacyjność ścian zewnętrznych, co w perspektywie dalszej eksploatacji powinno przynieść korzyści z tytułu mniejszego zużycia energii na potrzeby grzewcze. W sytuacji kiedy już jesteśmy zdecydowani na zwiększenie ochrony cieplnej, najbardziej adekwatnym materiałem jaki powinien zostać użyty do ocieplenia jest styropian grafitowy Termo Organika z linii TERMONIUM, który ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż zwykły biały styropian przy takiej samej grubości. W przypadku budynków docieplanych grubość stosowanej izolacji zazwyczaj jest kompromisem wynikającym z pewnych ograniczeń architektonicznych (zamontowane okna, obrys dachu, itp.) Na koniec warto podkreślić fakt, iż osiągniecie najwyższych jakościowo standardów będzie możliwe przy zastosowaniu kompletnego systemu, gdzie wszystkie składniki pochodzą od jednego producenta, co daje gwarancję kompatybilności danego rozwiązania i w połączeniu z odpowiednim wykonawstwem będą stanowić o trwałości elewacji.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...