Skocz do zawartości

Czy można wykorzystać temperaturę spalin zakładając radiator na rurę komina?


Recommended Posts

Na etapie budowy myślałem o odrobinę szerszym kominie, aby pomieścił rurę wraz z radiatorem i w ten sposób oddał ciepło jeszcze z połowy wysokości komina na parterze oraz z całej długości komina na użytkowym poddaszu. Czy to rozwiązanie ma sens?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/porady/19513-czy-mozna-wykorzystac-temperature-spalin-zakladajac-radiator-na-rure-komina

Link do komentarza
Gość andrzej
A gdyby nie wstawiać radiatora do środka rury, tylko dać rurę z radiatorem zewnętrznym. Taką jaką często daje sie nad kominkiem. I taką dać na podaszu. Czy takie rozwiązanie by było właściwe?
Link do komentarza

Kto wstawia rurę z radiatorem do środka rury? Chyba to tylko zenek mógł wpaść na tak genialny pomysł. 

Ktoś kto ma jako takie pojęcie po co wstawia się radiator nie wpadłby na tak cudowny pomysł:icon_biggrin:

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Kto wstawia rurę z radiatorem do środka rury? Chyba to tylko zenek mógł wpaść na tak genialny pomysł. 

Nie zenek - ten artykuł jest z 2016.04 - nieładnie mhtyl

Zenek dał propozycję samej rury dymowej z radiatorem na zewnątrz taką jak produkuje Darko:

593097a92dbd7_pobrane(1).jpeg.e2bc21ac250b25aa9a99174b0fcdb5ee.jpeg

Ale widzę że wyżej gość Anrzej też taką propozycję podobną złożył. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Zgodnie z sugestią Cezarego Jankowskiego, pakowanie radiatorów (wewnętrznych) do systemu ewakuacji spalin z kotłów, jest szukaniem problemów. System z pewnością sprawdzi się w połączeniu z wkładem kominkowym. To w większości kiepskie spalarki drewna, generujące do komina dym o wysokiej temperaturze, której wyłapanie na rurze dymowej zawsze ma sens.  Wysoka temperatura panująca w rurach dymowych kominków, nie pozwala na zarastanie ich kreozotem. Bardzo szybko następuje odklejanie się ewentualnych zanieczyszczeń, wskutek  rozszerzania się i kurczenia stali pod wpływem zmian temperatury,

 

Pytanie:  gdzie umieszczać radiatory? Wewnątrz rury, czy na zewnątrz? O to najlepiej zapytać naszego Pana lub Panią od fizyki z podstawówki...Ze swej strony mogę napomknąć, że radiatory zewnętrzne, doskonale podnoszą samopoczucie inwestorów i wyniki sprzedaży  ich producentów...  :13_upside_down:

Edytowano przez Pit-4
literki..... (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

jak jest zbudowany dobry piec ???

Od paleniska dym nie leci prosto w komin tylko " błądzi" by jak najwięcej temperatury zgubić .

Więc ile temperatury zgubi w kominie bez podobnego ustrojstwa ????

śliźnie się w górę zgodnie z fizyką zostawiając tego ciepła ułamek .

niebezpieczeństwem jest takie namnożenie termo pułapek że ciąg nie występuje - czyli znów nie takie to proste by to zrobić bo mi się chce .

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Marcin
Szczesc Boze! Na uniwersytecie rzeszowskim opracowano taki sposób grzania jest lepszy bo bez utraty ciepla. Od 20 lat eksploatuje go bezawaryjnie dr Jaskowski mowi o tym na YT ponoc wydajne bardzo. Tez o tym mysle.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...