Skocz do zawartości

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Wymienniki do odzysku ciepła charakteryzujące się bardzo dobrymi sprawnościami to wymienniki przeciwprądowe i obrotowe. Oba rodzaje cieszą się dużą popularnością choć ich konstrukcja jest zupełnie różna.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/porady/23404-rekuperator-z-wymiennikiem-przeciwpradowym-czy-obrotowym

Link do komentarza
Gość Grzegorz
Jest już o tym pełniejszy artykul https://budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/23516-odzysk-ciepla-w-wentylacji-mechanicznej-rekuperacji-fakty-i-mity Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, to wartość teoretyczna z laboratorium. W rzeczywistości taki przeciwprądowy osiagnie 50-60%. Jechał ktoś z nas kiedyż autem 200 km/h i spalił 3l/100? NIE DA się. Obrotówka przynajmniej osiągnie te 80% w cyklu rocznym, a to podmieszanie powietrze to nie ma praktycznie znaczenia (mam od 1,5 roku), bo to 1-2%. Co do GWC to też jest dużo sprzecznosci. tu polecają, a ktoś kiedyś policzył że to się po prostu nie opłaca. Warto byc uważnym a generlanie to albo dobrze albo tanio. nie warto sugerowac sie niską ceną, bo tu chodzi i nasz komfort w domu. potem dopiero człowiek odczuje skutki taniego rekuperatora.
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Grzegorz napisał:

 Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, to wartość teoretyczna z laboratorium. W rzeczywistości taki przeciwprądowy osiagnie 50-60%. 

Raczej nie masz racji, bo z moich realnych nie laboratoryjnych doświadczeń wynika że najprostszy rekuperator osiąga swobodnie sprawność powyżej 80 %.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Xawery
Jaki maksymalnie długi może być przewód wentylacyjny przy zastosowaniu wymiennika obrotowego, czy ta wartość jest ustawiana w sterowniku wymiennika. Czy wymiennik obrotowy działa na podobnej zasadzie co rekuperator kompaktowy?
Link do komentarza

Jak napisano powyżej, długość kanału to tylko jeden z czynników. Każda centrala ma określony zakres dopuszczzalnych strat ciśnienia (oporów przepływu). A te są różne, w zależności nie tylko od długości kanałów ale też ich średnicy, kształtu, zastosowanych kształtek (trójniki , kolana itd.), filtrów.

Dlatego instalację musi zaprojektować fachowiec. W dokumentacji każdego porządnego sprzętu znajdziemy zaś wykresy pokazujące spadek przepływu powietrza przy wzroście oporów przepływu.

Kompaktowe rekuperatory, o ile dobrze rozumiem sugestię, działają w ten sposób, że powietrze jest naprzemiennie wyrzucane z pomieszczenia, a potem wtłaczane do niego przez ten sam wymiennik ciepła (właściwie regenerator). Na zmianę ogrzewa się on (usuwanie) i oziębia (wtłaczanie). Jest tu pewne podobieństwo do wymienników obrotowych (też właściwie regeneratorów). W takiej instalacji nawiew i wyciąg działają w sposób ciągły, za to obraca się blok wymiennika. W efekcie przez te same kanały w nim przepływa naprzemiennie ciepłe powietrze usuwane i zimne nawiewane.

 

Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...