Skocz do zawartości

Czy można wybudować dwa domy według tego samego projektu indywidualnego?


Recommended Posts

Moja siostra kilka lat temu zbudowała dom według indywidualnego projektu. Chciałbym na podstawie jej dokumentacji postawić identyczny dom dla mojej rodziny. Siostra ma wątpliwości, czy może przekazać mi swój projekt. Czy ma rację?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/23199-czy-mozna-wybudowac-dwa-domy-wedlug-tego-samego-projektu-indywidualnego

Link do komentarza
Gość zenek

Projekt jest przeznaczony dla jednego budynku. Jednej lokalizacji. Ale można kupić sobie drugi egzemplarz dla drugiej lokalizacji od autora. Wyjątek - kupiec mógł sobie zastrzec, że jest to tylko projekt dla niego - zapewne zaplaci więcej, ale ma wyłączność. Inna sytuacja - deweloper kupuje jeden projekt typowy do powielenia na kilka budynków - na pewno może stargować cenę i nie zapłaci prostej wielokrotności.

Link do komentarza
10 godzin temu, Pomocnik napisał:

Chciałbym na podstawie jej dokumentacji postawić identyczny dom dla mojej rodziny. Siostra ma wątpliwości, czy może przekazać mi swój projekt. Czy ma rację? 

Dwa aspekty sprawy - w sumie łączne.

1. Aspekt prawny (wymogi PB).
Do PnB potrzebne są 4 egzemplarze projektu - oryginały, czyli każdy podbity przez uprawnione osoby.

2. Prawo autorskie - a to wyklucza podbicie (ostemplowanie) projektu przez osoby inne niż autorzy projektu.

Ale zawsze można taki "wykorzystany" projekt potraktować jako wzór i na jego podstawie stworzyć inny, w sposób nie naruszający praw autorskich.

Link do komentarza
2 godziny temu, bajbaga napisał:

Ale zawsze można taki "wykorzystany" projekt potraktować jako wzór i na jego podstawie stworzyć inny, w sposób nie naruszający praw autorskich.

No właśnie - jak daleko idący wzór - kiedy będzie to plagiat - szanowny bajbago??? Tu jest śliska przestrzeń - ale w morzu dziesiątek tysięcy projektów, jeśli nie wykorzystamy specyficzneg wyjątkowego projektu - uda się.

Ale przecież jest  prostsza droga - dlaczego nie kupic drugiego egzemplarza od autora - czy to nie elegantsze i bardziej uczciwe!??

Link do komentarza
Gość stach

Chwalę Cię - też tak myślę!

Należy udać się do twórcy tego projektu, rozmawiać z nim, kupić drugi komplet - może nawet uda uzyskać jakiś znaczny rabat :icon_biggrin:

Link do komentarza
Dnia 30.05.2017 o 12:31, stach napisał:

Chwalę Cię - też tak myślę!

Należy udać się do twórcy tego projektu, rozmawiać z nim, kupić drugi komplet - może nawet uda uzyskać jakiś znaczny rabat :icon_biggrin:

Tyle, że wtedy "pierwszy" projekt straci indywidualność, bo stanie się projektem powtarzalnym (  projektem obiektu budowlanego przeznaczonego do wielokrotnego zastosowania ), a inwestor zapłacił za indywidualny.

Z drugiej strony indywidualność projektu, polega na tym, że dany projekt jest przystosowany do indywidualnych oczekiwań inwestora i wymogów terenowych.
Ale sam projekt obiektu ogranicza się do zastosowania podstawowych technik projektowych i połączenia gotowych rozwiązań przestrzennych - a to oznacza, że trudno tu mówić o ochronie prawnoautorskiej.

W zasadzie każdy projekt adaptowany przez projektanta staje się projektem indywidualnym - z definicji.

Link do komentarza
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Ale sam projekt obiektu ogranicza się do zastosowania podstawowych technik projektowych i połączenia gotowych rozwiązań przestrzennych - a to oznacza, że trudno tu mówić o ochronie prawnoautorskiej.

bajbago

co to są podstawowe techniki projektowe, a jakie niepodstawowe? - to jakiś słowotok nowomowy bez konkretu?.

co to jest połaczenie gotowych rozwiązań przestrzennych w projekcie?, co by miało wpływ na autorstwo? 

Równie dobrze możesz zakwestionować autorską książkę, bo składa się z podstawowych technik pisania - czyli łączenia słów w zdania a te w dalogi i opisy , a rozwiązania "przestrzenne gotowe też stosuje bo stosuje gotowe formy typu powieść, felieton, wiersz, rozdziały tomy itd.

Muzyk składa utwór z nut, taktów i zwykle stosuj podstawową technikę projektową - tzn . zapisuje to, co mu w duszy gra.

To samo malarz artysta - maluje, co mu w duszy gra.

I jedni mają więcej wiedzy teoretycznej, inni mniej - i nie wpływa to na ocene autorstwa z żadnym stopniu!!!

A architekt, projektant, dizajner - też projektuje, co mu w duszy gra, tyle że projektuje rzecz użytkową. I na tyle jego autorstwo jest ewidentne, na ile przykładając do jego rzutów, przekrojów i widoków inny projekt - pokryją się one. I nie ma tu do rzeczy technika projektowa i gotowe rozwiązania przestrzenne. 

Popatrz o prawa autorskiego, co je chroni i wtedy zobaczysz, że praktycznie każdy projekt indywidualny chroni prawo autorskie - oprócz tego, ktoremu udowodni się że jest plagiatem.

Wg tego napisałeś - w ogóle praktycznie nie ma prawa autorskiego, patentów, praw majątkowych itd.

Natomiast przyznam ci rację w aspekcie odsprzedania projektu następnej osobie - klient kupuje projekt indywidualny - w zasadzie powinien, moim zdaniem - wyrazić zgodę na powielenie projektu przez architekta, jeżeli wcześniej sie na to nie umówili. To tez kwestia uczciwości i elegancji - tym razem projektanta!

Nie wiem, jak to prawnie wygląda - ale klient a pewno przy umowie może to zastrzec - tak jak przy typówce np. projektant często pozwala na wszelkie zmiany w projekcie.

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

:zalamka:

W zasadzie, dokumentacja techniczna,  nie stanowi przedmiotu prawa autorskiego. Wynika to z faktu, iż opracowania i obliczenia  wytrzymałościowe, statyczne, materiałowe, itp z reguły nie dają osobie ich autora żadnej swobody twórczej (ich treść i układ wynika z obowiązku stosowanej metody obliczeń, danych technicznych, przepisów, itp.) - czyli technik projektowych 

To samo dotyczy gotowych rozwiązań przestrzennych - bo są gotowe - wynikają z MPZP (lub WZiZT) albo wizji urbanistycznej miejscowego urbanisty.

Wizja może być chroniona prawem autorskim jeśli jest nowatorska i wcześniej nigdy i nigdzie nie występująca - natomiast nośnik tej wizji (utrwalenie) czyli fotografia, rysunek, dokumentacja projektowa, model - jest zawsze chroniony prawem autorskim, czyli nie można ich kopiować i przedstawiać jako własne.

I taka uwaga.
Prawo autorskie to też istotny element obowiązujący inwestora, bo nie może wprowadzać żadnych zmian w projekcie, bez zgody architekta/projektanta, o czym też stanowi PB art.36a.6.

 

W zasadzie każdy zatwierdzony projekt  architektoniczno-budowlany  jest projektem indywidualnym, bo jest przeznaczony/przystosowany do zastosowania w konkretnych warunkach, na konkretnej działce i jest chroniony prawem autorskim w zakresie jego realizacji (zgodność z projektem) przez inwestora.

Warto także pamiętać, że prawo autorskie i przepisy PB (art. 21.) umożliwiają architektowi/projektantowi  wejścia na budowę ), oraz wstrzymanie budowy jeśli budowa nie jest zgodna z projektem.

 

Konkluzja.
Mogę sobie zaprojektować takie same kopuły jak wybudował Autorus i nie naruszę prawa autorskiego architekta S. :icon_biggrin:

Link do komentarza
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Mogę sobie zaprojektować takie same kopuły jak wybudował Autorus i nie naruszę prawa autorskiego architekta S.

Możesz sobie zaprojektować takie kopuły, jak Autorus, ale jeśli będą wyglądać identycznie, jak u niego - a on nie zmienił projektu autorskiego S. - to popełnisz plagiat.  

Oczywiście, by projekt kopuł był autorski, musi mieć wygląd, forme cechy odróżniające od innych kopuł. Jest to nieostre  - niemniej nie jest miłym być przedmiotem takiego dochodzenia. 

Ciekaw jestem - co w  kontekście np. domu jednorodzinnego uważasz za  "gotowe rozwiązania przestrzenne" a co za plagiat.?

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...