Skocz do zawartości

Duża lukarna - wygląd


Recommended Posts

Zrobiłem wysokie pomieszczenia na poddaszu ok. 2.77m światła. Przez to wychodzą mi wysokie lukarny. Kąt dachu lukarny chcę zachować 42 stopnie tak jak jest dla reszty dachu. Czy macie jakieś pomysły jak zamaskować tą ścianę nad drzwiami balkonowymi - strasznie mi się nie podoba że jest taki duży jej kawał.

lukarna.JPG

Link do komentarza

1. Może zrób wyższe te drzwi - czy one mają więcej ni 2 m. wysokości? 

2. Możesz dodać do tych drzwi okno nad nimi - np. z łukiem.

3. Możesz dać inne wykończenie ściany nad drzwiami - np. imitacja kamienia, deski, coś innego - albo dodać element ozdobny - jak na rys niżej.

4. Możesz też zrobić okap nad drzwiami na wysokości rynien bocznych lukarny i połączyć to z elementem w guście tego a rysunku niżej, ale nie ażurowy tylko z zabudową - tu bym jeszcze obniżył ich poziom o 10, 15 cm  przedłużając połacie lukarny. 

Ogólnie też pogrubienie deski osłonowej, elementów konstrukcji - wg mnie - pomaga teżi wygląda lepiej - cieplej, solidniej . 

A może poprostu obniżysz strop tej lukarny, jeżeli nie zamierzasz dawać wysokich okien (drzwi przeszklonych)?  

pobrane.jpg.28ef3fba256189077d7c77a45cb69016.jpg

Link do komentarza
Napisano (edytowany)
11 godzin temu, zenek napisał:

1. Może zrób wyższe te drzwi - czy one mają więcej ni 2 m. wysokości? 

2. Możesz dodać do tych drzwi okno nad nimi - np. z łukiem.

3. Możesz dać inne wykończenie ściany nad drzwiami - np. imitacja kamienia, deski, coś innego - albo dodać element ozdobny - jak na rys niżej.

4. Możesz też zrobić okap nad drzwiami na wysokości rynien bocznych lukarny i połączyć to z elementem w guście tego a rysunku niżej, ale nie ażurowy tylko z zabudową - tu bym jeszcze obniżył ich poziom o 10, 15 cm  przedłużając połacie lukarny. 

Ogólnie też pogrubienie deski osłonowej, elementów konstrukcji - wg mnie - pomaga teżi wygląda lepiej - cieplej, solidniej . 

A może poprostu obniżysz strop tej lukarny, jeżeli nie zamierzasz dawać wysokich okien (drzwi przeszklonych)?  

pobrane.jpg.28ef3fba256189077d7c77a45cb69016.jpg

Drzwi w świetle muru mają 90x210cm.

Jak obniżę strop w lukarnie to automatycznie będę musiał go zmniejszyć nad całym pomieszczeniem (mam jeszcze strych).

Co myślicie o zmianie kąta nachylenia dachu lukarny względem pozostałej części dachu (nigdzie jak jeździłem samochodoem nie widziałem takiego rozwiązania)?

Dodatkowo do tego dodałbym listwy przyokienne i przestrzeń już by była dużo mniejsza...

 

lukarna2.JPG

listwy przyokienne.JPG

Edytowano przez bojka777 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Nie wiem po co te dwa okna dachowe obok lukarny skoro drzwi balkonowe maja szer 80-90  cm i wysokości zapewne ponad 200 cm. Lepiej dołożyć okna fasadowe do tych drzwi balkonowych niż kaleczyć dach oknem dachowym.

Link do komentarza
4 godziny temu, bojka777 napisał:

Drzwi w świetle muru mają 90x210cm.

Mogą być wyższe, bo balkonowe.

 

4 godziny temu, bojka777 napisał:

Jak obniżę strop w lukarnie to automatycznie będę musiał go zmniejszyć nad całym pomieszc

Nie - dlaczego? Lukarna jest niezależna od stropu nad strychem - a dokładnie może być niezleżna. Zrób sobie przekrój poprzeczny, to lepiej zobaczysz - przez środek, oś lukarny. Lukarna może mieć strop lub połacie lukarny widoczne (ocieplone oczywiście też).

 

4 godziny temu, bojka777 napisał:

Co myślicie o zmianie kąta nachylenia dachu lukarny względem pozostałej części dachu (nigdzie jak jeździłem samochodoem nie widziałem takiego rozwiązania)?

To troszkę mało  widziałeś  - nachylenie lukarny może być dowolne - byle było zgodne z warunkami WZ. To nachylenie robisz takie jakie jest wygodne dla wnętrza pomieszczenia, konstrukcji, i wyglądy - poprostu bryły dachu, wyglądu elewacji. A więc musisz patrzeć na elewację jako całość a nie tylko na samą jaskółkę. 

W tym konttekscie - zmniejszenie nachylenia, tylko po to, by zmniejszyć powierzchnię nad drzwiami - nie jest sensownym myśleniem. Weź wszystkie te punkty co napisałem wcześniej, przemyśl, co napisali następni - tomo, mhtyl i może inni - i  :14_relaxed:  rozwiąż to równanie z wieloma danymi i niewiadomymi.

Taki jeden z wielu dylematów projektanta, ktory nie olewa detali. 

Link do komentarza
5 minut temu, basiabuk napisał:

Teraz są modne duuuuuże lukarny w dachu jak tutaj:

https://pracnia-pty.m.l/mj_dom_reta_ce.htm

Tylko duuuuuża lukarna i duuuuuże koszty budowy :)

 

Jak to jest duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuża lukarna to ja jestem krasnoludek. Nie widziałaś jeszcze duuuuuuuuuuuuuuużej lukarny, ale cóż każda bzdura jest dobra aby się zareklamować, jak na razie to masz 100% reklamy w swoich postach, bo na dwa napisane posty w każdym reklamujesz jakiś bidny dom.......

:spam:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...